מגמות בתחום יבוא הרכב האישי 

 

 

בשנת 2009 חלו התפתחויות משמעותיות בתחום היבוא האישי. הסיבה העיקרית היא השפעת רפורמת "המיסוי הירוק" שנכנסה לתוקף ב- 2.08.2009 . כתוצאה מהשינויים גדל היקף היבוא האישי בשנת 2009 בשיעור מתון של 5% בלבד, וזאת לאחר זינוק שנרשם בשנת 2008. בפועל, בין השנים
 2006-2008, כמו גם במחצית השנה הראשונה של 2009, נרשם גידול מהיר ביותר בהיקפי היבוא האישי. ברשות המיסים מעריכים בזהירות כי ייתכן שנתונים אלה מצביעים על כך שמגזר היבוא האישי הגיע לבשלות. ברשות אף מעריכים שהיבוא האישי יושפע אף הוא מרפורמת היבוא המקביל שיצאה לאחרונה לדרך. יש לציין שנתוני היבוא האישי כוללים בתוכם לא רק יבוא רכב לשימוש אישי בידי תושב ישראל, אלא גם יבוא של רכבי תושבים חוזרים, עולים חדשים, דיפלומטים. כל אלה מהווים, על פי הערכה, כ- 10% מסך היבוא האישי.

תרשים מס' 1 – כמויות כלי רכב שיובאו ביבוא אישי בשנים 2004-2009


התפלגות רכישות הרכב ביבוא אישי על פני השנה מראה "קפיצה" חדה בחודש יולי וירידה בכמויות. מייד לאחר מכן, זאת בשל המטרה הברורה של המייבאים להקדים את הרכישה ולחסוך בתשלומי מס קניה: כתוצאה מהרפורמה ב"מיסוי ירוק" אשר נכנסה לתוקף בתחילת אוגוסט 2009 , עלו מסי קניה החלים על כלי רכב יקרים ומזהמים, לצד הירידה במסי קניה על כלי רכב "נקיים" יחסית.
מכיוון שמרבית כלי הרכב ביבוא אישי משתייכים, לקטגוריה הראשונה, רמת המיסוי עליהם עלתה בעקבות הרפורמה.


מרבית כלי הרכב המיובאים ביבוא אישי הם כלי רכב יקרים יחסית: רכבי יוקרה, ג'יפים, רכבי ספורט. הדגמים השכיחים ביותר ביבוא אישי הנם ג'יפים גדולים ומכוניות פאר: ג'יפ גרנד צ'רוקי, ב.מ.וו דגמי מרצדס רבים, טויוטה קאמרי עם מנוע היברידי וקונבנציונלי, סובארו טריבקה ,X6 - ו X5
כמות כלי הרכב ביבוא האישי אף ,TRIBECA וכד'. בדגמי יוקרה מסוימים לדוגמה סובארו עלתה על זו שביבוא העסקי. בדגמים רבים דוגמת קאמרי ההיברידית, פורד מוסטנג, טויוטה סיינה וסקוויה, ביואיק אנקלייב וכל דגמי הפונטיאק, כלל לא קיים כיום יבוא סדיר, מסיבות שונות רובן רגולטוריות. בשנת 2009 בניגוד לירידה ברכישות של רכבי מרצדס ביבוא סדיר, נרשמה עליה ברכישותיהם ביבוא אישי.
בהשוואה לשנת 2008 , חלה עלייה משמעותית ביבוא דגמי ה- GRAND  CHEROCKEE, ואילו ביבוא דגמי פולקסוואגן טוארג נרשמה ירידה גדולה.

רוב כלי הרכב ביבוא אישי הנם בעלי נפח מנוע גדול: קרוב ל- 80% מכלי הרכב שיובאו ביבוא אישי הם בעלי נפח מנוע מעל 3,000 סמ"ק, כפועל יוצר מכאן, גם רמת הזיהום של כלי רכב אלה הינה בדרך כלל גבוהה. להשוואה, ביבוא סדיר כ- 90% מכלי הרכב הנם בעלי מנוע בנפח שאינו עולה על 2,000 סמ"ק.

גם בשנת 2009 נמשכה התופעה לפיה תחום היבוא האישי מקבל אופי מסחרי, האסור על פי חוק, קיימות חברות רשומות ומשגשגות (חלקן אף רושמות בתיאור פעילות יבוא אישי): מתווכים, סוחרים, יועצים וכד'. חברות אלה פועלות בגלוי ומפרסמות את שירותיהם בכל הדרכים, לרבות שלטי פרסומת ואמצעי תקשורת. בשל המגבלה החוקית של יבוא אישי עד שני כלי רכב בשנה, סוחרים אלה משתמשים לעתים קרובות ב"אנשי קש" לרישום הרכב על שמם. ולראיה, גם בשנת 2009 לכ- 30% מאלה שייבאו רכב ביבוא אישי כלל לא היו מקורות מדווחים של הכנסה ממשכורת או מעסק, ו- 10% נוספים השתכרו פחות משכר מינימום. סממן נוסף של רישום פיקטיבי על שם איש קש הוא שאותו בעל הכנסה נמוכה לעיתים כלל לא החזיק רכב לפני רכישת הרכב המפואר, או שהחזיק ברכב "עממי" ישן ולא מכר אותו הגם ש"רכש" מרצדס.
כמו כן, ניכרת תופעה של יבוא "אישי" באופן "סדרתי" כאשר אותם אנשים מייבאים שנה אחרי שנה רכב אחד או שניים על שמם, וכך עושים בני/בנות זוגם.
על אף האיסור להעביר בעלות במשך שנתיים על כלי רכב ביבוא אישי, כבר בתחילת שנת 2010 חלק מכלי הרכב שיובאו ביבוא אישי במהלך 2008 , החליפו ידיים – הגם שאין מדובר בתופעה גורפת.
לאחרונה מפעילים עובדי המכס אמצעי בקרה מחמירים בכל הנוגע לעבירות ביבוא האישי כגון הצהרות כוזבות עם הנמכת מחירי יבוא, זאת לאחר שנמצא כי אובדן ההכנסות ממסים כתוצאה מיבוא אישי הגיע להיקף של עשרות מיליוני ש"ח לשנה. במקביל, הוחלט על עריכת בדיקות הכנסה במקרים בהם לכאורה לא מתקיימת התאמה בין היקף ההכנסות המוצהר לרשות המסים לבין עלות הרכב המיובא. בנוסף יש נדרשת פעולה מצד משרד התחבורה, על מנת להחזיר, באמצעים משולבים, את היבוא האישי למה שהוא נועד להיות על-פי הכוונה המקורית.
 

 

 

 

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים