טיול משפחתי - יונדאי I800

 

 

יונדאי i 800, הרכב החדש של יונדאי, מאפשר לבוחן הרכב שלנו לאסוף את כל בני משפחתו, ולצאת לטיול מהנה בצפון. הרכב זוכה למחמאות ולתשבחות לא רק מהנהג – אלא גם מכל אגפי השבט, שדיווחו על רכב חזק, נוח ויעיל


כתב וצילם: דובי זכאי

תגידו לי -  מה נעים יותר מאשר לאסוף את פזורות המשפחה המורחבת, לקבצה ולהנחילה בתוך רכב משפחתי אחד גדול, רכב שיש בו מקום לכל דרדק ולכל כיסא בטיחות? היש כיף גדול מזה?  וזה אכן מה שעשינו, הפעם - בנסיעת המבחן שבו משתתפת המשפחה הפרטית שלי. פזורת המשפחה הגרעינית, כך ברי וידוע, עולה ופורחת בכל פעם שאחת הבנות נישאת... אחרי זמן קצר כבר מתגלית לעיננו בטן נאה, והמרחק בין ההיריון והלידה קצרים, וכבר מתייצב לו עוד כיסא בטיחות. כשנאסף השבט - תוך המולה ורעשים אופייניים - נדחקנו לנו כולנו לרכב הנוסעים של יונדאי, i 800,  ויחד יצאנו לנסיעת מבחן משותפת. כל נוסע מבני המשפחה הוא 'קול צף' במערכת הנקודות של הרכב... לרשותנו העמיד היבואן יונדאי i 800, הרכב החדש של יונדאי.
עד שכולם מסתדרים במקומותיהם ברכב, נספר עליו מעט.

איכות גבוהה במחיר סביר

לאחר שכבשה את השווקים עם המסחריות שלה, למדה יונדאי כמה דברים על צרכיהם של קוני הרכבים המסחריים, אותם רכבים שמשמשים להסעת נוסעים ברכב. בעלי הרכב מבקשים רכבים יותר איכותיים; גימור של מרצדס, ומחיר... של יונדאי. נראה שהפעם חברת יונדאי אכן עמדה במשימה. חברת הרכב יונדאי נוסדה בשנת 1967 בקוריאה. על דיגלה של החברה הצעירה נחקקה הכוונה להיות יצרן מוביל בעולם. ובאמת, השנים עשו רק טוב עם החברה. לאט-לאט היא מתקדמת בדירוג, והיום היא נחשבת כאחת החשובות ומתקדמות בעולם הרכב. בשנות ה-2000 פרצה החברה עם רכב מסחרי חדש, כבשה בקלות את השוק בארץ, ומהר מאוד הרכב ה-H1 הפך ללהיט. כדי לגשר על הפערים באיכות עם אירופה, ולעלות עליה ברמת הטכנולוגיה - הקימה יונדאי מחלקת מחקר ופיתוח מהמתקדמות בעולם. אל קוריאה הרחוקה הוזעקו צוותי פיתוח ועיצוב מהשורה הראשונה בעולם. בעצתם שידרגו את מערכי הובלת הרכב. כך נוצרה בחברה סדרת  ה-i. בהדרגה נחשפים הרכבים - מהרכב הקטן והמתוק, i-10   ועד לרכב הגדול והמפוארi-800 . גם בארץ שלנו נחשפים הדגמים; לא מזמן ה'גטס' החביבה החליפה את שמה וצורתה ונקראת היום i20. ה-i-800  מחליף למעשה את הדגם המוצלח H-1  ששווקה בישראל עד שנת 2007.


מיניבוס וואן

ה–i800  תשווק בישראל בשני דגמים: דגם נוסעים מיניבוס, ודגם וואן. הדגם הקודם של יונדאי, H1 ששווק בישראל עד אמצע שנת 2007, (אוגוסט), תפס נתח שוק משמעותי והוביל את הסגמנט במשך מספר שנים. אנשי יונדאי מקווים (יותר נכון בטוחים) שכך יהיה גם עם הדגם החדש. שני הדגמים מגיעים עם מנוע חדיש טורבו דיזל אינטרקולר, CRDI, 170 כ"ס, המפרט עשיר, כולל מערכת בקרת יציבות ESP, מערכת בקרת משיכה TCS, ABS+EBD, מחשב דרך, מערכת אזעקה מקורית עם שלט, נעילה מרכזית, חלונות חשמל, מראות חשמליות, תאורת מפות קדמית, תא אחסון עילי למשקפיים, מזגן מקורי אחורי, הגה וידית הילוכים מצופים עור, מושבים עם ריפוד בד מהודר, מחזיקי כוסות ועוד. חלק הם אופציה להזמנה.
 את הרכב השחור קיבלתי במשרדי חברת 'כלמוביל, יבואני יונדאי. 
ההקבלה בין מסחרית של יונדאי לבין מרצדס החלה דווקא בצבע. הצבע השחור בו הייתה צבועה המסחרית של יונדאי העניק את הקו הסולדי, המכובד. נזכרתי בנסיעת המבחן שבה נהגתי בדגם הקודם. אז הרכב היה בצבע הקלאסי של המסחריות (של אותה התקופה) - לבן, פחות מרשים מהצבע השחור, אין ספק. אז את הרושם הראשוני המסחרית נתנה ובגדול בזכות הצבע.

עיצוב מוקפד

במבט ראשון קווי העיצוב החדשים מורגשים היטב; העיצוב יותר מעוגל, יותר נקי, ומעניק תחושה של יותר חוסן לרכב. קווי העיצוב מורגשים בכל קפל בפח, כל כיפוף מחושב. החלק הקדמי הפך כמעט ליחידה אחת, מהחלק התחתון של הפגוש שמצויד בשני פנסים מאורכים, פנסי ערפל, דרך הגריל הקדמי שיש בו נגיעות של ניקל וסמל יונדאי במרכז. בצדדים מתהדר הרכב בזוג פנסים גדול. החלון הקדמי הוא המשך ישיר של מכסה המנוע, כדי למנוע עד כמה שאפשר החלקה של הרוח על החלק הקדמי להמעיט מהחיכוך כדי להשיג תוצאות טובות בצריכת הדלק.
על פי נתוני היצרן צריכת הדלק עומדת על 11.7 ק"מ לליטר של נסיעה מחוץ לעיר, נסיעה משולבת צריכת הדלק עומדת על 9.1 ק"מ לליטר, צריכה נאה שרכבים אחרים לא מגיעים אליה. הצד קיבל חיזוק בקו עיצובי חדשני, כנפונים זעירים שמוסים יופי לצידו של הרכב. דלת הנהג גדולה נפתחת היטב שאפילו מי שאינו מקפיד דיאטה משתחל בקלות למושב הנהג. שתי דלתות אמנם כבדות, אבל הן מחליקות חרישית על מסילה, מעניקות מרווח נאה לכניסה נוחה לנוסעים. הכנפונים החביבים ממשיכים את קו העיצוב ומתווספים מעל הגלגלים האחוריים, אלה מעניקים 'שיק' נאה לרכב. נגמר עידן הדלתות האחוריות שאף אחד לא היה משקיע בעיצובם, פלטה שטוחה של מתכת ללא חן. המעצב הוסיף כאן קווים רכים, מעט מעוגלים, עם חלון אחורי גדול ודלת שיורדת עד לפגוש, מה שמאפשר משטח העמסה נוח.
הישיבה לנהג מאוד נוחה. העלייה לתא הנהג קלה - מדרגה אחת, ואתה כבר יושב על כיסא הנהג הנוח. הפנל המרכזי מצויד בידית ההילוכים, וההילוכים עוברים בקלילות, מאוד נוחים להעברה. לוח השעונים במיקום נוח, תאורה משתנה נעימה לשעות הלילה. בתא הנהג יש תא איכסון כפול בדלת עבור מפות ומסמכים לנסיעה, וגם לבקבוק משקה.

נסיעה לא עמוסה

המנוע דיזל CRDi  מתקדם, 2.5 ליטר  שמפיק 170 כ"ס ב-3,800 סל"ד. מדובר במנוע קליל ונוח המאפשר החלפת הילוכים מהירה ונוחה. תיבת ההילוכים בת חמישה הילוכים קדמיים זריזה - במיקום נוח והעברה נוחה. בתחילת נסיעת המבחן הייתי לבד ברכב. נהגתי מהר תוך שימוש בהעברת הילוכים מהירה. בדיקה של זינוק, תחילת נסיעה ובלימה. בדיקת מערכת יציבות הרכב – טובה. בכל סיבוב או בלימת פתע הרכב שומר על קו ישר. פונקציה נוספת שהרגשתי את הפעלתה נקראת, ROP, מערכת שעוזרת כאשר הרכב נכנס במהירות לסיבוב. המערכת מגיבה בצורה עצמאית ומפעילה את הבלמים הרלוונטיים ללא התערבות הנהג. בינתיים אני נוהג לבד, כמעט נטול משקל. עליתי את העליות לעבר הישוב כסלון בהרי יהודה. שם אורב לנהג כביש מפותל עם עליות וירידות תלולות. בגלל שהייתי לבד יכולתי לנהוג מהר ולבדוק את היציבות ואת היכולת של המנוע להתמודד עם העליות הקשות. בשלב מסוים בדרך עצרתי בכביש הנידח כדי לעצור בעליה קשה ולזנק. בדרך כלל רכבים מסחריים שאינם עמוסים עלולים לסבול מהחלקה מסוימת של הגלגלים האחוריים - אך ברכב הזה לא נתקלתי בהחלקה. הזינוק היה קליל, אחרי משיכה מעט רעשנית של המנוע בהילוך ראשון, הוחלף ההילוך להילוך שני והרעשים הקלים נרגעו.

נסיעה עם כל המשפחה

בעת צירוף כל השבט לתוך תא הנוסעים, קיבלה המסחרית של יונדאי מחמאות. על העיצוב, על נוחות הישיבה ועל הכניסה והיציאה. כדי שתבינו - משפחתי שותפה לנסיעות המבחן והאמת שלרוב הם די ביקורתיים, בגלל שהם מכירים רכבים רבים, והם נוהגים לחומרה בחוות דעתם. הילדים ש'התלבשו' על הספסלים האחוריים, שיגרו משם את הערותיהם 'הבונות' (ולא משנה להם ש1000 מהנדסים עמלו וטרחו להגיש להם מוצר טוב...)
המזגן – כך הגיע דיווח מהחלק האחורי עבד מצוין, קירור טוב של החלל תוך זמן קצר. הישיבה נוחה - הילדים ציינו שרואים טוב את הנוף שחולף בחוץ, החלונות גדולים ומאפשרים ראייה טובה של החוץ. אחרי שכולם היו קשורים היטב בחגורות הבטיחות נסעתי מעט מהר, בהזמנות זו טיפסתי במעלה הכביש העולה מעמק יזרעאל לעין-השופט. זו עליה ארוכה, כ-15 ק"מ עם סיבובים חדים, כל כוחות הסוס במנוע התארגנו היטב. הרכב עם כל הנוסעים 'בלע' את העלייה בקלות. אני מזכיר: מדובר בעליה קשה וארוכה והרכב שלנו טיפס היטב. הבלימה בירידות נעשתה בעזרת הורדת הילוכים ובלימת המנוע. הרכב נבלם היטב, ונהג נבון יכול לנהוג עם שימוש נכון בהילוכים ויכול להגיע לבלימה בעזרת המנוע.

בשורה התחתונה

לסיכום: מבחינת המשפחה כל החבורה הצווחנית הייתה שולחת אותי מיד לרכוש רכב כזה לכל השבט. השקט של המנוע, הנוחות לנוסעים ולנהג. כל הנוסעים העניקו ציון טוב מאוד לרעש נמוך ולנוחות ישיבה. המנוע שקט ודינאמי. רמת הגימור, גבוהה, ותוסיפו לתשבחות את הצורה הנאה שנעים להסיע בו נוסעים ובוודאי את בני המשפחה. ואחרי הכל – גם רדיוס סיבוב משובח - מה שלא היה בדגם הקודם (5.6 מ').         

=====================
תעודת זהות

מנוע: 2497 סמ"ק טורבו דיזל אינטרקולר.
הספק: 170 כ"ס ב3,800 סל"ד.
תיבת הילוכים: גיר ידני 5+1
רדיוס סיבוב:  5.6 מ'
מידות: אורך 5125 מ"מ, רוחב 1920 מ"מ, גובה 1925/1935 מ"מ.
רוחק סרנים: 3200 מ"מ.
מרווח גחון: 190 מ"מ.

מערכות חשובות לבטיחות הרכב:
כריות אוויר לנהג ולנוסע. מערכת בלמים, 
מערכת בלמים ABS+EBO .
מערכת בקרת משיכה: TCS  .
מערכת בקרת יציבות: ESP  .
מערכת מניעת התהפכות: ROP.

 

 

 

 


 
 

  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים