האירופאים מעוניינים ברכבים המונעים במימן

  

עליית מחירי הדלקים, כמ גם זיהום האויר הרב שיוצרים כלי הרכב בעלי ההנעה הקובנצינלית, כל אלה מעודדים את המעבר לשיטות הנעה אלטרנטיביות. בימים אלה אישרה מועצת השוק האירופאי, בתמיכת הפרלמנט האירופאי, דירקטיבה חדשה שתכליתה להקל על מבחני אב הטיפוס של כלי רכב המונעים במימן.
מדובר הן בשימוש במימן במנוע בעירה פנימי (כתחליף לדלקים המופקים מנפט) והן בשימוש במימן במנועי תאי דלק שבהם מנצלים ריאקציה כימית בין המימן לחמצן על מנת ליצור אנרגיה חשמלית נקיה. היתרון של המימן טמון בעיקר בידידותו לסביבה ובפליטה הנקיה, נטולת CO2 או CO) שאינה גורמת להתחממות כדור הארץ.
ע"פ הדירקטיבה החדשה, 2007/46/EC, ינתנו הקלות מסויימות במבחני אב הטיפוס לדגמי הרכב שיונעו במימן, כך שהללו יאושרו בתהליך קצר יותר לשימוש. האיתות הברור בצעד זה הוא כלפי תעשיית הרכב, כך שליצרנים יהיה תמריץ לפתח ולאשר דגמים אלו. ההקלות הן בעיקר באשר לבעיות הקשורות למימן כמקור הדלק להנעת הרכב. בעיות התדלוק והאחסון של המימן עדיין לא נפתרו במלואן, ובפועל גם חסרה תקינה מתאימה בכדי להתמודד עם כל הסוגיות הללו. הקלה נוספת היא בהליך הביורוקרטי. כיום, אם דגם רכב קיבל אישור אב-טיפוס במדינה אחת, הרי שזה עדיין לא מבטיח שהוא יוכל להירשם דם במדינה אחרת. מעבר לכך, כל מדינה יכולה ליצור דרישות סף שונות  על מנת להנפיק את אישור אב-הטיפוס. מצב זה עלול להרתיע את יצרני הרכב שמפחדים שמדינות שונות יערימו קשיים על שיווק של כלי רכב המונעים במימן, מפאת חדשנותם ואי הערכה נכונה של מידת בטיחותם. תהליך שכזה יעכב את לוח זמני ההשקה, ויעלה את ההוצאות הקשורות לבחינה, בדיקה ומתן פתרונות לסבך האישורים הביורוקרטיים.
הדירקטיבה החדשה של מועצת השוק מגדירה בבירור שכל רכב שקיבל אישור אב-טיפוס לייצור ושיווק הרכב במדינות הגוש האירופאי הוא בטוח לפחות באותה מידה כמו דגם רכב המונע בהנעה קונבנציונלית (בנזין או דיזל).
יש לציין כי בבדיקה שערכו אנשי מועצת השוק האירופאי נמצא כי יישום פרוצדורה פשוטה לבחינת אב טיפוס של רכב המונע במימן עשויה לחסוך ליצרני הרכב סכום של עד 124 מיליון אירו, וזאת לרכבים שייוצרו בין השנים 2017 ל- 2025.

 

 

 

 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים