משהו חשמלי, משהו אוטומטי

 

 
 

בוחן הרכב שלנו קיבל לידיו את מכונית היברידית, הונדה סיוויק, מצוידת בשני מנועים; האחד - מנוע בנזין, 1,339 סמ"ק  שמייצר 95 כ"ס, לצידו - מנוע חשמלי, שמוסיף עוד 20 סוסים חשמליים, שיחד מפתחים 115 כ"ס. הוא שב מנהיגה ת"א-אילת-ת"א, כשהוא מלא התפעלות

 דובי זכאי

לא מזמן רכבתי על קטנוע שמונע בחשמל. הנסיעה, הייתה חלקה, שקטה, יש שיגידו: שקטה מדי. הקטנוע הזעיר גילה רוח לחימה מול אחיו מונעי הבנזין, וסיגל לעצמו פתיחה שקטה ומהירה, שלעיתים השאירה את צרכני הבנזין המזהמים מאחור. הולכי הרגל המסתמכים על משמע אוזניים לא שמעו את הקטנוע המתקרב, וזה היה – בינינו - די מפחיד. הקטנוע, אגב, נוח, קל ומקביל למנוע 50 סמ"ק. בדיקה קלילה מגלה שסוללת הליתיום הטובה ביותר מספיקה לנסיעה בין-עירונית של 70 ק"מ בלבד. כדי להטעין אותה נדרשים כארבע שעות. אחת לשנתיים היא מאבדת את יכולת ההטענה שלה - ולהחליף אותה זה עסק די יקר. יבואני הקטנוע שחפצים להחדיר את המוצר כקטנוע עירוני, כבר רכשו לעצמם 'נציגות רוכבת' בכמה עיריות בארץ; הפקחים ובעלי תפקידים אחרים ירכבו על קטנועים חשמליים. אותם מקומות- עבודה יצרו חניה מסודרת לקטנועים עם עמדות הטענה ו...סוללות חלופיות. בעל קטנוע פרטי, העושה את דרכו בעיר, יזדקק לעמדת מילוי למצברים, הרי הוא לא יוכל לסחוב את הסוללה הביתה ולהמתין לטעינה ארבע שעות...
בקיצור, נראה שהדרך החשמלית רחוקה עדיין, רחוקה. אבל המטרה ברורה, והעיגול של המטרה כבר סומן. אם היו משקיעים בתחנות החלפת סוללות – נדמה לי שרעיון הקטנוע העירוני היה מקבל התייחסות לגמרי אחרת. בינתיים ליבואן אין יכולת למנף את תחנות החלפת המצברים. חובבי הז'אנר  רואים בעיניים כלות את שברו של החלום החשמלי. ההורדה במחיר חבית דלק, יחד עם הצניחה הכלכלית העולמית, מרחיקות עוד יותר את הפרויקט החשוב הזה.

חלופת ביניים בלבד?

דומה שהרכבים ההיברידים הם חלופת ביניים. היברידי פירושו 'כלאיים'. ואמנם, המכונית ההיברידית שאנו רכבנו עליה, הונדה סיוויק, מצוידת בשני מנועים; האחד - מנוע בנזין, 1,339 סמ"ק  שמייצר 95 כ"ס, לצידו - מנוע חשמלי, שמוסיף עוד 20 סוסים חשמליים חביבים, שיחד מפתחים 115 כ"ס. שני המנועים כלואים תחת מכסה אחד, וכמו במשפחה טובה הם עוזרים זה לזה בשעה של קושי.
הפטנט ההיברידי לא חדש. יצרני המשאיות והאוטובוסים גילו את הפטנט מזמן, ורכבים היברידיים, בסדרת רכבי הקונצפט, הוצגו בתערוכות הרכב עוד לפני שנים. לאחרונה פרסמנו כאן, ב'רכב ותחבורה', כתבה על אוטובוס עירוני היברידי של חברת מ.א.ן מגרמניה. האוטובוס האמור, חרישי כמו דג, כבר נכנס לשירות בערים מסוימות בגרמניה, ומוצע למכירה בעולם. אחד היתרונות הגדולים באוטובוס האמור אינו רק בצריכת דלק מועטת, אלא בצג נאה שמותקן בחלל האוטובוס ומראה לנוסעים כמה צורך האוטובוס בכל לחיצה על הדוושה. בשנים האחרונות חדרה תודעת החיסכון גם לרכבים הפרטיים. שתי חברות, בינתיים הרימו את דגל החיסכון - הונדה וטיוטה. שתיהן מיישמות את הרעיון בייצור רכבים היברידיים. אחרות כבר נכנסנו למהלך של תכנון ובניה, ומחכות להתפתחות בתחום שימור האנרגיה, כדי להגיע להישגים טובים יותר. עתה נכנסים לראשו של הצרכן השיקולים הכלכליים; האם שווה להשקיע במכונית היברידית? לאיזה חיסכון אנחנו מגיעים? המחשבה שאנו עושים חסד לעולם ההולך ומזדהם נדחקת מול טובת המחיר הנמוך. (המיסוי על רכב היברידי קוצץ במעט).

אוטובוסים היברידים

נניח לרגע לאוצר, למיסים ולתשלומים על רכב היברידי, וגם על סדרת ההנחות (שהן שוליות), ונתמקד במוצר עצמו.  אז האם מחיר החיסכון שווה את המאמץ? מכונית 'הונדה סיוויק' עם מנוע בנזין רגיל ומכונית היברידית מגיעה לחסכון של כ-2% - 3% לטובת המכונית ההיברידית, ונהג טוב וחסכן יכול להגיע ליותר מזאת. על פי הרישומים והתחשיבים של החברה בפרסומים - מגיעה צריכת הדלק ל-23.2  ק"מ לליטר(!) - זו תוצאה פנטסטית, והיא גם בגדר הפנטסיה - בתנאי מעבדה, רכב משובח, ללא זרמי אוויר מתנגדים ובמהירות נמוכה. הטכנולוגיה היא שלב אחד ותחתון בסולם הארוך שיש עוד לטפס, עד לשחרור מוחלט מתלות באנרגיית הנפט. בעולם כבר מתפתחות טכנולוגיות המימן, וחברת מ.א.ן הגרמנית, חלוצה בתחום, עמלה קשה על מחקרים וניסיוניות, וכבר כיום מסתובבים אוטובוסים מונעי מימן ברחבי שדה התעופה של מינכן ובעוד מקומות בסביבה. סבלנות היא כנראה שם המשחק, וכאן נדרשת הרבה סבלנות בהמתנה לרכב החשמלי אמיתי. בינתיים כבר אנו מתבשרים על אוטובוס היברידי של מיצובישי, שמבוסס על מנועים חשמליים ומנוע דיזל קטן יחסית. גם מרצדס מפעילה את קסמיה על מכונית 'היברידית' והספרינט הטוב והמוכר יצא בגירסה של מנוע דיזל עם מנוע מופעל בגז, כדי להפחית את הזיהום. יצרני הרכב נהנים להתהדר בתואר של 'דואגים לעתיד העולם', ואמנם הם עושים כך לא מספיק מהר ולא מספיק חד משמעי, אבל כמו בכל תהליך - זה לוקח זמן. אנו נמצאים בעיצומו של התהליך. המנוע החשמלי כבר הופעל, אבל מקורות האנרגיה מתקשים לספק לו כוח...

נהיגה לאילת בהונדה היברידית

בינתיים לא ויתרנו על נסיעה במכונית היברידית.
ה'הונדה סיויק' שקיבלתי לנסיעה ממשרדי חברת מאיר (יבואני הונדה) בת"א היא מכונית שכזאת. המכונית שלנו 'דפקה הופעה' והופיעה בסטייל; כולה שחורה, מבהיקה וממלכתית. הצבע השחור עושה משהו בתחושה של הנהג; כנראה תחושה של רכב שרד, רכב מנהלים. יש משהו אצילי ויחס של עושר (לא בטוח שגם אושר, כי רמת החום בימי הקיץ בלתי נסבלת...) אל מכונית הצבועה בשחור. האמת, גם מצידי, כנהג הרכב - אני מכבד אותו יותר. את ההרפתקה ההיברידית התחילה הונדה לפני כ-12 שנה, עד לפני כשנה נמכרו למעלה מ-200,000 רכבים היברידים, והתור הולך ומתארך. מסלול הנסיעה נבחר די בקלות; נסיעה לאילת וחזרה, בה נוכל לבדוק גם את צריכת הדלק וגם את נוחות הנסיעה הארוכה.
יום חורף צונן שלח אותנו בבוקר מוקדם דרומה, ממרכז הארץ לכיוון אילת. הדרך נבחרה לכמה סוגי דרך, כדי שנוכל לגעת בכביש בכל פרמטר של קושי. למי שנוהג בפעם הראשונה במכונית היברידית - יש כמה הנחיות בסיסיות, בגלל השוני במכוניות ובגיר. המכונית מכבה את עצמה בכל עצירה, ז"א ברמזור הנהג מוצא את עצמו יושב במכונית חסרת חיים והתחושה שתוך שנייה מתרומם הצומת מרוב צפירות של עצבניים הדוחקים באחורי המכונית. אך אל דאגה; השקט של ההמתנה הופך בן-רגע לקולות של מנוע בנזין חרישי. כשאתם משחררים את דוושת הבלם, המנוע ניעור לחיים והמכונית מפליגה לדרכה בלי לאבד אפילו שנייה. בתחילה, המנוע הכבוי קצת מבלבל, אך מהר מאוד מתרגלים. אגב, הולך הרגל שעובר ליד המכונית אינו שומע מנוע, המכונית ממש דוממת, כאילו תלשו ממנה את המנוע... כשהיא עומדת - היא פשוט דוממת. על פי דיווחי בדיקות היצרן המכונית יכולה להגיע לצריכה של 23.2 ק"מ לליטר. בבדיקה שערכתי המכונית בנסיעה נורמאלית הגיעה לתוצאה מדהימה של 19.5 ק"מ לליטר. כתבות אחרות של עמיתי שבדקו את הצריכה הגיעו לתוצאה של 17.2 ק"מ לליטר. את הבדיקה ערכתי בכמה סוגי נהיגה; מהירה - מעבר ל-90 קמ"ש (כ-110 קמ"ש), לאחר מכן נסיעה רגועה של 90 קמ"ש, האצה, בבדיקה שערכתי בקטע דרך מסוים בתנאי דרך שונים וניצול ירידות לנסיעה ללא שימוש בצריכת דלק. הנהיגה המשולבת והזהירה מחוץ לעיר הביאה לתוצאה הטובה, אך לא לתוצאה הטובה מאוד של היצרן. כיבוי המנוע בעת המתנה ברמזור אמנם יעיל וחסכוני, אך בנסיעה בפקק מתמשך היא מעט מעצבנת.
ההונדה סיוויק החדשה מעוצבת עם הרבה אהבה. הקווים זורמים, ונותנים את ההרגשה שלרוח היה חלק חשוב בעיצוב. מקו מכסה המנוע מתרומם החלון, גדול מאוד, משוטח לטובת המבנה האווירודינאמי. שני פסים, המזכירים גל נמתחים אל הצדדים. פגוש נמוך, שהוא חלק מהחזית, ופס גומי תחתון כדי לתת עוד יתרון לאווירודינאמיות. אגב, פס הגומי מועד לפורענות, במקרה של מדרכה גבוהה - פס הגומי מתחכך בה בעת חניה, ונסיעה לאחור משאירה אותו נטול חיים ליד החניה.

בשורה התחתונה

לסיכום: הנסיעה, ממש  כמו בהונדה סיוויק-בנזין, נוחה להפליא. הגיר הרציף מעניק נסיעה נינוחה. לי קצת הפריע שברגע שאתה רוצה להוריד הילוך ידני - זה לא משפיע על הבלימה, בגלל הגיר הרציף. שעון מיוחד מראה את פעולת המנוע החשמלי. הישיבה לנהג מאוד נוחה, אם כי מעט נמוכה (הרכב הפרטי שלי גבוה). הישיבה מאחור לנוסעים מאוד נוחה.  תא המטען גדול (בעל קיבולת של 350 ליטר). חבל שלא מביאים את הגירסה הפשוטה ואז המכונית הייתה יותר זולה, לאלה שרוצים לזהם פחות.  המנוע החשמלי חרישי כדג, אין הוא יוצר רעידות בהקמתו לחיים, והשקט שלו צריך להדאיג את הולכי הרגל ואת הנהגים החדשים ברכב זה.
בשתי מילים: אחלה אוטו.
ובעניין הכדאיות והחיסכון: רק אם יגיע לכאן רכב פשוט ותחול הנחה גדולה במס.  


תעודת זהות

מנוע: 1,339סמ"ק, 4 בוכנות, 8 שסתומים.
גל זיזים: עילי כפול
הספק: 95 כ"ס ב- 6,000 סל"ד – 20 כ"ס ב- 2,000 סל"ד
מרווח גחון: 140 מ"מ.
משקל: 1324 ק"ג.
 תיבת הילוכים: אוטומטית רציפה
תאוצה: 0-100 קמ"ש: 12.1 שניות
מהירות מרבית (יצרן): 185 קמ"ש
מערכת עזר: לבלימת חירום EBA
מערכת עזר: לייצוב הרכב VSA. 
מחיר: כ- 153 אלף שקלים.

 

 

 

 

 

 
 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים