ענף התובלה: לצלוח בשלום את המשבר הכלכלי

 

 

יוסי בר לב

משבר האשראי הגלובלי הגיע כבר לישראל, כשהוא משפיע ישירות, ובצורה כואבת, על ענף התובלה. 'רכב ותחבורה' מסביר מהו אותו משבר, וכיצד ענפי התובלה וההסעות נדרשים להיערך אליו, על מנת לצלוח את התקופה הקשה בשלום

משבר האשראי הוא כבר כאן, והוא יותיר את חותמו לפחות לטווח הזמן הקצר. מקור המשבר הנוכחי טמון בעיקר בהלוואות שניתנו בשנים האחרונות כמשכנתאות, וזאת ללא בדיקה מספקת של כושר ההחזר של אלה שנטלו את ההלוואה. כעת, לאחר שבועת הנדל"ן התפוצצה במספר מדינות (כשהבולטות שבהן הן ארה"ב, בריטניה וספרד) הלווים אינם יכולים להחזיר את ההלוואה שנטלו, וערך הבית שרכשו נמוך במידה רבה מערך הלוואה. הבעיה היא שעל בסיס המשכנתאות הללו נבנו אגרות חוב מיוחדות (אג"ח מגובות משכנתאות) שגם ערכן נפל ביחד עם חדלות הפרעון. גופים רבים שרכשו אגרות חוב הללו נמצאים כיום בבעיה פיננסית קשה, ונאלצים לבצע מחיקות הון בסכומי עתק. אחת הבעיות בנקודה זו שאיש אינו כמה אגרות חוב מסוכנות יש לכל גוף פיננסי, והאם כדאי לתת לו הלוואה – מחשש שיקרוס ולא יחזיר את ערך ההלוואה. אם לא די בכך, גופים פיננסיים רבים החלו בשנים האחרונות ליצור מכשירים פיננסיים מורכבים שמטרתם לבטח את מחזיקי אגרות החוב מפני קריסה של הגוף שהנפיק את אגרת החוב. כשהגופים הללו קרסו במהלך החודשים האחרונים,  הם גררו אחריהם גם את החברות המבטחות, והנזק הגיע בסופו של דבר (בחלקו או במלואו) לגוף שרכש את אגרת החוב ואף רכש ביטוח מתאים מפני התמוטטות הגוף שהנפיק את האגרת. הקריסה בשוק ההון היא בעיקר תולדה של הצורך במחיקות עתק, הצורך (ואי היכולת בשל מחנק האשראי) לגייס כספים להעלאת ההון העצמי, והחשש של כל הגופים להלוות לגופים אחרים, מהחשש שהאחרונים יתמוטטו ולא יחזירו את ההלוואה. הבעיה העיקרית היא של הגופים הממונפים, הווה אומר אלו שנטלו הלוואות בזמנים טובים, וכעת נדרשים להחזיר את הללוואה. בתנאי השוק הנוכחיים פשוט לא ניתן לקבל הלוואות 'למיחזור החוב', כלומר לנטילת הלוואה חדשה בתנאים סבירים.

המשבר והשוק המקומי

המצב של הגופים הפיננסיים בישראל אומנם טוב בהרבה מאלה שבארה"ב, אולם רעידת האדמה הגיעה גם אלינו. הכפר הגלובלי שבו נמצאת ישראל גורם לכך שהמשבר הפיננסי משפיע מאוד על המשק הישראלי, ובעיקר על ענפי הייצוא. השילוב של קריסות כלכליות, עצירת תוכניות רכש, הצטיידות ומיזוגים, ביחד עם שער דולר (ויורו) נמוכים, כל אלה גורמים לפגיעה מהותית בייצוא הישראלי. התוצאה המיידית היא פגיעה בתעשייה הממוקדת בייצוא (ממפעלי ההיי-טק וכלה בתעשיה המסורתית), וממנה במעגלים לכל מגזרי הפעילות. גם הנפילות בשוק ההון המקומי תורמים את חלקם ויגרמו להאטה בהיקף הרכישות של הציבור.
ענף התובלה הוא, כידוע, חלק אינטגרלי מתוך המכלול הנ"ל. הוא מושפע ישירות מהיקף הפעילות של מפעלי התעשיה, מהפעילות בענף המסחר המקומי וכן מהפעילות בענף הנדל"ן. ההאטה במגזרים הללו פירושה גם ירידה בביקוש לשירותי תובלה ותחרות רבה יותר על כל לקוח.
נתוני מכירת המשאיות המעולים שהיו עד כה אינם מצביעים על המציאות בשטח, אלא על תולדה של הזמנות שניתנו לפני חודשים רבים. ברבעון השלישי כבר מורגשת ההאטה בקצב הצמיחה, וחלק ניכר מהיבואנים כבר מדווח על ירידה משמעותית בהזמנות החדשות. מחנק האשראי גורם לכך שבקשות למימון רכישת משאיות נתקל בקשיים לא מועטים. ציי תובלה שמבקשים לרכוש רכבים חדשים נדרשים לספק הוכחות לאיתנות פיננסית וכן לספק בטוחות מספקות לפירעון ההלוואה. הבנקים דורשים להייווכח שלחברה יש פעילות בטווח הזמן הנראה לעין ויהיה לה את היכולות הכלכליות להחזיר את המימון וזאת גם אם תהיה האטה כלכלית. במקביל, הבנקים ולברות האשראי דורשים ריבית גדולה יותר מבעבר עבור רכישת משאיות, אוטובוסים וגרורים חדשים. הריבית הגבוהה, שפירושה סיכון גבוה למעניק ההלוואה, יכביד מאוד על החברות ויעלה את הוצאות המימון.

לצלוח בשלום את המשבר

עומקו של המשבר הפיננסי בשווקי העולם מעיד על כך שהוא עתיד ללוות אותנו לפחות לטווח הזמן הקצר, שנאמד בשנתיים. חברות שמכירות את המחזוריות הכלכלית השכילו בשנות הגאות לבצע פעולות של רענון הצי, רכישת רכבים חדשים וכמובן שגם להצטייד במלאי מזומנים לימים קשים יותר. פעולות אלו, במידה ובוצעו ב-3 השנים האחרונות, יקלו מאוד על צליחת המשבר.
לכל ברור ששם המשחק מעתה הוא הישרדות. ענף המשאיות הוא עתיר רכבים ועתיר תחרות פרועה, וזאת גם בלי הכניסה לשנות השפל. כאשר מכניסים למשחק גם היקפי ביקוש נמוכים אזי התחרות מתעצמת עוד יותר, והרווחיות הנמוכה ממילא יורדת אף היא. במצב שכזה חשוב מאוד לשמור על כניסה רק לפרויקט שרווחיות בצידו. כניסה לפרויקט על מנת 'שהכלים יעבדו' רק תרע עוד יותר את המצב ותחריף את ההפסדים - עד לקריסה מוחלטת. 

חיסכון בהוצאות תפעוליות

כשמצב העבודה בכי רע כדאי לעשות דיאטה. המשמעות היא שיש צורך בהתאמה מהירה, ולפעמים כואבת מאוד, של מצבת הרכבים וכוח האדם לפעילות הקיימת. עדיף למכור משאית שעובדת בחצי משרה ולאמץ קצת יותר את הצי הקיים, מאשר להמשיך ולהחזיק במשאית על כל הוצאותיה המגוונות. חשוב להזכיר שמשאית עומדת פירושה הוצאה יומית גבוהה, ובמרבית המקרים היא גם מיותרת. בחינה מדוקדקת של ההוצאות התפעוליות צריכה להיעשות בכל התחומים, ובהם שכירת ואחזקת משרדים, רכישת ציוד וכו'.

חיסכון בדלק

בגיליונות האחרונים של 'רכב ותחבורה' עסקנו רבות במגוון הדרכים המאפשרות לחסוך בדלק. למזלנו, מחיר הנפט צנח במהלך השבועות האחרונים במקביל לחששות מהירידה בצריכת הנפט הגלובלית, אולם גם כך מחירי הסולר נותרו גבוהים. ההמלצה שלנו היא לחזור ולקרוא את רשימת הטיפים הארוכה המותאמת למגזר התובלה וליישם אותה הלכה למעשה.
מדובר בין השאר, באימון נהגים לחנהיגה כלכלית, בחירה נכונה של המשאית (עם דגש על המפרט הטכני שלה), בחירה מושכלת של המרכב והגרור, ניפוח צמיגים, מערכות היי-טק, שימוש במערכות ניהול תובלה ממוחשבות ועוד. אחד הטרנדים החזקים ביותר יהיה המעבר לשימוש במשאיות ואוטובוסים היברידיים, בעיקר באלו העובדים בתחום העירוני הצפוף, וזאת עם חיסכון של עד 35% בצריכת הדלק.
את ההמלצות הללו ניתן לקרוא גם באתר הבית של 'רכב ותחבורה', במדור 'כתבות':
http://www.rechev.net/site/detail/detail/detail.asp?detail_id=498294

רכישת רכבים

מדיניות ההצטיידות ורענון מצבת הרכבים קשורה בקשר ישיר לפעילות. לא רק שהבנקים יבחנו בשבע עיניים את העבודות והמכרזים שבהן זכתה החברה, אלא גם שיש צורך בתוכנית מימון המתאימה לתקבולים. המשמעות היא שכל הוצאה צריכה להיבחן בקפידה, יש לבדוק את מקורות המימון והחשוב מכל: את האפשרויות להחזר ההלוואה. עם ברכישת רכבים עסקינן, הרי שכדאי מאוד לרכוש גרורים לשם השלמת הפעילות, במידת האפשר, וזאת במקום הצטיידות במשאית. מדובר בשיפור מהותי של יעילות העבודה הכלכלית.

התמחות בתובלה מיוחדת

ענף התובלה הוא, כאמור, עתיר רכבים וכוח אדם. אחת הדרכים לעבור את התקופה הקשה בשלום היא התמחות בתובלה מיוחדת, כשהרצוי הוא פניה למגזרים שנפגעים פחות מההאטה הכלכלית. כך, לדוגמא, יש מגוון של מרכבים מיוחדים המשמשים לתובלה ושינוע של תוצרת חקלאית מיוחדת, מרכבים מיוחדים המשמשים את תעשיית פינוי האשפה, ניקוי מערכות ביוב ומיחזור פסולת, מרכבים המותאמים למטלות של ענף הבניה (כגון קידוח, תובלה ושינוע של בטון) ועוד. כל שצריך הוא לבחון מראש ובקפידה את האפשרויות העומדות על הפרק, ולבצע את השינוי באופי העבודה. במרבית המקרים השינוי יכול להתבצע במהירות, וזאת תוך החלפת המרכב של הרכב. בחלק מהמקרים נדרש גם שינוי ברוחק הסרנים. יש לציין כי ההתמחות בעבודה מיוחדת, עם מרכב מיוחד, כבר הוכיחה את עצמה בעבר כחסינה יותר מפני התנודות הכלכליות.

ניהול קפדני של יעילות תפעול הצי

בימים של ההאטה כלכלית, האצבע חייבת להיות צמודה כל העת אל הדופק. הכוונה היא לבחון כל העת את פעילות הצי, ורצוי באמצעות מערכות מתקדמות. בציי תובלה רבים הצעד הראשון לשיפור הפעילות קשור להתמקדות ביעילות התפעולית, שמביאה בעקבותיה גם חיסכון בהוצאות הדלק.  כך, לדוגמא, ענקית הקמעונאות וול-מארט שכרה בשנת את שירותיה של RMI כשהמטרה היא לייעל את פעילות צי התובלה. המטרה הינה לחתוך בחצי את הוצאות הדלק, וזאת מ6.5 מיילים לגאלון בשנת 2005 ל- 13 מיילים לגלון דלק בממוצע בשנת 2015. עד כה החברה כבר שיפרה ב- 25% את יעילותה, וזאת באמצעות הגבלת סל"ד המנוע והמהירות הכוללת במשאיות, שימוש בתכנון אווירודינמי למרכבי המשאיות והגרורים וכן שימוש ביחידת כוח נפרדת המאפשרת לכבות את מנוע הדיזל. המעבר למשאיות חלוקה היברידיות עתיד לקרב את החברה ליעד שיפור היעילות הנכסף.
תכנון חכם של מערך הנסיעות מאפשר כיום לחסוך משאבים רבים. נתח נכבד חברות התובלה הקטנות והבינוניות מודות שהם אינם עושים דבר על מנת להפחית את צריכת הדלק של כלי הרכב, אולם, חלק נכבד מהחברות הגדולות המתפעלות ציי רכב מנסות לנקוט בצעדים שתכליתם לחסוך בדלק, כגון הפחתת נסיעות, שימוש בכלי רכב בעלי יעילות גבוה יותר , שימוש במערכות מידע וכן אימון נהגים לחסכון בדלק.
במחקר בריטי נמצא שככל שחברת התובלה גדולה יותר, כך היא מקדישה יותר מאמצים לחיסכון בדלק, וזאת באמצעות תכנון מוקדם, כאשר במקרה זה ניתן להיעזר בתוכנות התקשורת, הפיקוח, הבקרה וניהול צי הרכב שמצויות בשפע בשוק. היתרון שלהם טמון במספר רכיבים, כשהדגש הוא על ניצול חכם של צי המשאיות, על תובלה יעילה בנסיעה חוזרת, ועל שימוש מושכל בגרורים ונתמכים.
תפעול חכם של צי התובלה מחייבת מערכת ניהול צי רכב ממוחשב, הכוללת מעקב בזמן אמת אחרי תנועת המשאיות והגרורים. בישראל יש עוד מקום רב לשיפור בתחום תפעולי חשוב זה. שיפור המערך הלוגיסטי-תכנוני עשוי להניב חיסכון רב בדלק, וזאת בעת התאמה מירבית בין המטען למשאית, כשהמטרה היא למקסם את תפעול המשאית בהתאם לנתוניה. ההתאמה קשורה הן למידות הפיזיות (גודל ומשקל) והן למיקום והן למימד הזמן. לאחר שהושגה השידוך המיטבי בין המטען למשאית, יש צורך, כאמור, בבחירת המסלול ולוח הזמנים האופטימלי לביצוע המשימה. גם כאן ניתן להיעזר במגוון רחב של תוכנות הנמצאות כיום בשוק.
הגמשת התפעול הלוגיסטי (כגון קבלת סחורה מוקדם יותר, שימוש ברציפי פריקה והעמסה וכו') מאפשרים לחברת התובלה לתעל בצורה טובה יותר את צי המשאיות, וכך לחסוך בזמן ובדלק רב. המסקנה היא שיש לפעול מול הספקים והלקוחות להשגת הגמישות המירבית.
התפעול הלוגיסטי הממוחשב חייב לנסות ולהפחית למינימום את מרחקי הנסיעה שבהן המשאית נוסעת ללא סחורה. כל הפחתה בת אחוז אחד בנסיעות אלו פירושה חיסכון של מאות ליטרים דלק בשנה. במקרים אלה, על אף התחרות והירידה בהיקף הפעילות הכולל, שיתופי פעולה בין חברות תובלה עשויות להניב לכל הצדדים חיסכון משמעותי בהוצאות.

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים