כוונון אוטומטי למשענת הראש


כמיליון תאונות חזית-אחור מתרחשות ע"פ הערכב ברחבי העולם במשך שנה, כשהללו גוררות בעקבותיהן פגיעה בחוליות הצוואר (פגיעה המכונה בשפה המקצועית 'צליפת-שוט או  Whiplash). פגיעה זו מקורה בתאונה שהתרחשה מאחור. הראש הכבד נזרק עקב התאוצה הפתאומית לאחור, כשהוא פוגע בחוליות הצוואר שתומכות אותו. הפגיעה בחוליות היא לעיתים קשה ומלווה בכאבים עזים, כשההחלמה של החוליות לוקחת זמן רב.
משענת הראש שמותקנת בכלי הרכב המודרניים אמורה אומנם להפחית את הפגיעה בחוליות הצצואר במקרים של תאונה מאחור, אולם בפועל המשענת כמעט תמיד אינה מכוונת בהתאם למיקום ראשו של הנהג שנוהג ברכב. מדובר בהתאמה של הגובה והמירווח שבין המשענת לבין ראשו של הנוסע. בבדיקה שערכה חברת Brose נמצא כי ב- 85% מהרכבים המדגמיים שנבדקו, מיקום המשענת לא התאים למיקום הראש. הסיבה לכך היא לרוב שהנהג כלל אינו מכוון את משענת הראש, כשהדבר בולט במיוחד ברכבים שבהם נוהגים מספר משתמשים. בחברה הסתמכו על מחקרים רפואים רבים שבוצעו בנושא, ומצאו כי המרווח האופטימלי בין הראש לבין המשענת (המכוונת בגובהה) צריך להיות כ- 2 ס"מ. זהו המרווח האידיאלי בפרמטרים של בטיחות ונוחות. מרוחח קטן יותר יגרום לחוסר נוחות (כשהראש יגע במשענת לעיתים קרובות), ומרווח גדול יותר יגרום לפגיעה חזקה יותר בחוליות הצוואר.
לנוכח הממצאים הללו, צוות הפיתוח של חברת Brose פיתח מערכת ממוחשבת לכוונון אוטומטי של מיקום משענת הראש. הפיתוח מבוסס על חיישן זעיר הנמצא במשענת ואשר בודק את השדה החשמלי שמתהווה בקרבתו, כששדה זה מושפע ממיקום הראש הרגעי של הנהג. ע"פ ממצאי החיישן מבוצע כוונון אוטומטי של משענת הראש, כשהאחרונה מופעלת ע"י מנועים חשמליים המאפשרים למשענת להתקרב כהלכה לראשו של הנהג ושל הנוסע היושב לצידו. בשוק אומנם נמצאים מספר מערכות המיועדות לספק כוונון אוטומטי למשענת, אלא שהללו מבוססים על קווי המתאר של הראש. קווי המתאר מושפעים מגורמים שונים כגון חבישת כובע או אף מתספורת נפחית. החיישן החדש, כך מבטיחים בחברת Brose, אינו מושפע כלל מהמשתנים הללו.
בחברה מדווחים שמדובר במערכת מורכבת שכוללת חיישן מסוג 'capacitive proximity sensor' , 2 אנטנות ומערכת בקרה אלקטרונית. כל האלמנטים הללו מותקנים בתוך משענת

 

 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים