למגן כהלכה את המסך 

 

באדיבות משרד עו"ד חיים קליר ושות

פוליסה לביטוח מוסכים היא דבר מקובל, ואף הכרחי. הבעיה מתעוררת בעת שבעל
המוסך אינו מקיים חלק מדרישות הביטוח, כגון דרישות מיגון שאינן ברות יישום. הבעיה מתחילה בעת שמתרחש מקרה הביטוח, וחברת הביטוח 'מגלה' שהמוסך לא עמד בדרישות המקדמיות. במקרה זה חברת הביטוח מנצלת את כוחה על מנת לדחות את התביעה שהוגשה, וזאת אחרי שנים רבות שבהן שולמו פרמיות הביטוח כסדרן.

תאור המקרה

מר אזולאי, בעליו של מוסך בחדרה, ביטח את המוסך באדיקות, שנה אחר שנה, בחברת הביטוח כלל. שבע שנים לא קרה דבר. בשנה השמינית המוסך נפרץ. בכל שנה שלחתי אליך סוקר, נזפה כלל במבוטחה. כל אחד מהסוקרים דרש ממך כי תתקין אמצעי מיגון. אפילו שלחתי אליך מכתב בנושא.
אכן, הודה אזולאי, אינני מכחיש זאת. באמת הסוקרים היו אצלי, דרשו מה שדרשו ולא התקנתי את המגונים שדרשו. אבל הודעתי על כך לסוכן הביטוח שלכם, מיהר אזולאי להבהיר. הסברתי לסוכן כי אמצעי המיגון שאני נדרש להתקין מיותרים. חלקם בלתי אפשריים. התקנתם הייתה מפריעה לעבודת המוסך. גם העלויות היו גבוהות. לא התקנתי את המגונים ואתם הסכמתם לבטח אותי למרות זאת, סיכם המבוטח.
נציגי כלל הביאו למשפט, שהתקיים בבית משפט השלום בחדרה, את סוכן הביטוח כדי שיעיד לטובת כלל, כי היא לא הסכימה לבטח את המבוטח ללא אמצעי המיגון. והסוכן כך העיד.
דווקא עדות הסוכן, קובעת השופטת הדסה אסיף, מאשרת את גרסת המבוטח, כי נציגי כלל הסכימו לבטח אותו, למרות שלא התקין מגונים. הרי מעדות הסוכן עולה, כי הסוקרים מטעם כלל נשלחו אל המוסך מדי שנה בשנה.
הם הרי ראו שאזולאי לא התקין את המגונים שנדרשו. עולה אפוא, מבהירה השופטת, כי נציגי כלל ידעו, הן מכוח ידיעת הסוכן והן מעצם ביקור הסוקרים במוסכו, כי אזולאי לא מילא אחר דרישות המיגון. אף על פי כן, הסכימו נציגי כלל להמשיך ולבטח אותו. למרות ידיעת נציגי כלל, הם לא עשו מאומה. הם לא ביטלו את הפוליסה. הם המשיכו לגבות את פרמיות הביטוח ללא אומר ודברים.
חוק חוזה הביטוח, מעמידה השופטת את נציגי כלל על הוראות החוק, מאפשר לחברת ביטוח שנודע לה כי לא קויימו דרישותיה למיגון לבטל את הפוליסה בתוך 30 יום. אם לא ביטלה את הפוליסה, ממשיך החוק וקובע, רואים אותה כמסכימה להמשך קיומה של הפוליסה על אף שלא קויימו דרישות המיגון. התוצאה, קובעת השופטת אסיף, על כלל לשלם לאזולאי את מלוא נזקי הפריצה בתוספת פיצויים בסך 5,000 ש"ח בגין עגמת נפש, ובתוספת הפרשי הצמדה וריבית
הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

 

 


  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים