הנוסחה לרווחיות המוסך


 
השקעה, יעילות ומקצועיות – אלה בתמצית עיקרי הערכים שעל כל מוסך להנחיל לעובדיו, כמפתח ליצירת מוניטין והישגיות.
דוד לוי*
-----------
מנהל שיווק תחום חלפים לרכב, לדיקו-בושהאתגר הניצב בפני המוסך בנוסף להתמודדות עם הטכנולוגיה, שנתייחס אליה בהמשך, הנו ההתמודדות עם תנאי השוק המשתנים. התבטאויות כגון - "השוק משתנה", "הלקוחות משתנים", "והיום זה לא מה שהיה פעם" - נעשות שכיחות. חשוב להבין שאת השוק כמו את הלקוחות שינו אנשים נמרצים עם נכונות לעבודה קשה ובעלי חשיבה על דרכים חכמות לעשות דברים.

תמורה ביחס להצלחה

דוגמה לכך אנו יכולים לקחת מסין שעד לפני 35 שנה הייתה תחת הנהגתו של הרודן מאו דזה-דונג. מאו דזה-דונג היה אחראי להאכלת יותר ממיליארד בני אדם, על מנת לספק לעמו מזון פיתח בעצמו שיטה לשתילה צפופה של אורז. השיטה נכשלה, היבול התדלדל ומאות אלפים מבני סין גוועו ברעב. מאו קיבל מאנשיו דיווחים כי השיטה מצליחה, ובכל מקום אשר אליו הגיע דאגו מבעוד מועד לשתול אורז צפוף על פי שיטתו.
מאו נכשל ועמו נכשלה כל סין והייתה לאחת מהמדינות העניות בעולם וכל זאת מכיוון שתחת שלטונו של מאו אנשים תומרצו על פי תפוקת הקולקטיב. לא הייתה הזדמנות לשיפור המצב האישי על ידי מאמץ או כושר המצאה, ולפיכך לא היו כאלה. לאחר מותו של מאו ועליית דנג שיאופינג לשלטון אנשים קיבלו תמורה ביחס ישיר להצלחתם, ולכן היה להם תמריץ לעבוד קשה ולהפעיל את מיטב כישוריהם על מנת לשפר וליעל את ביצועיהם. דנג הכניס את האמת לסין: מי שהיו לו רעיונות טובים ועבד קשה, שגשג. רעיונות גרועים ננטשו ורעיונות טובים התפשטו. במקום להיענות לביקוש העולם, כפי שעשו מדינות מתפתחות אחרות, הסינים נענו לביקוש מצד מאו לפני מותו.
העיסוק בתחום הרכב דורש כניסה של עובדים שלהם פוטנציאל להתמודד עם הטכנולוגיות הקיימות. אנשים עם נכונות להשקעה וללימוד מתמיד, המשלבים מקצוענות טכנית עם יכולת הסברה פרטנית ללקוחות. העובדים צריכים להיות מתומרצים כך שיהיו נכונים להתנהגות יצרנית ויניחו תשתית טכנית, וארגון עם יכולות ייחודיות אשר יבטיח את שגשוג המוסך. מוסך שאינו יכול לספק את התמריצים הנכונים להתנהגות יצרנית, שום תשתית לא תוכל להציל אותו. לעסק שבו עובדים אנשים טובים יצטרפו אנשים טובים אחרים כדי ללמוד מהם. כך נוצרת יעילות ורווחיות.

התאמה לערכי החברה

דוגמה לכך חוויתי בביקור אשר ערכתי עם ארז מוספי באולמות התצוגה של חברת מאיר בתל אביב. הוזמנו ע"י אורן ברזילאי, מנהל ההדרכה של קבוצת מאיר, על מנת לסגור על תוכנית הדרכות לקבוצה. הפגישה נקבע באולם התצוגה של הונדה. ארז ואנוכי הגענו בטעות לאולם התצוגה של וולוו, שם קיבלה את פנינו במאור פנים יוצאת מהכלל דיילת מכירות. הסברנו לה שלא באנו לרכוש מכוניות, אלא הגענו לפגישה עם אורן. הדיילת, בחיוך רחב, לא הסתפקה במתן הוראות, אלא הובילה אותנו לאולם התצוגה של הונדה, לא לפני שהיא הציעה לנו קפה איכותי בספלים מהודרים. לסיום היא  ביקשה מאיתנו לא לעזוב את המקום מבלי להתרשם מדגמי וולוו החדשים.
בפגישתנו עם מנהל ההדרכה ציינתי את קבלת הפנים שלה זכינו. אורן הסביר לנו שכלל העובדים מגויסים על פי התאמה לערכי החברה, מודרכים לאורך כל תקופת עבודתם ומתוגמלים בהתאם. בביקור זה הבנתי מדוע,  למרות שמחיריה הנם בין הגבוהים ביותר בשוק, הונדה נמצאת ברשימת המותגים המובילים בשוק הרכב בארץ.

מוניטין: מפתח להצלחה

הערך שנוצר על-ידי ההתנהלות של חברה מול הלקוח הוא חלק מהמוניטין של החברה. גם במוסך המוניטין הוא מפתח מרכזי להצלחה. מוניטין המוסך מציע ללקוח את הערך הטוב ביותר ומעניק לו ביטחון שתיקון הרכב במוסך עם מוניטין ימנע ממנו מלטעות. מוסכים אלה יודעים כי רוב הלקוחות אינם טורחים לחפש את המקום הזול ביותר בסביבה מחשש שיטעו ועל כן הם יכולים לגבות תשלום גבוה יותר, דבר שמאפשר להם להשקיע במוסך וכך לחזק יותר את מוניטין המוסך. ההשקעה במבנה המוסך בציוד חדשני והדרכת העובדים רומזת ללקוח שמדובר במוסך מצליח, שכן רק מי שמצליח בעסקיו ומתכוון להישאר בעסק לזמן רב יכול להרשות לעצמו להשקיע. זאת הסיבה שלקוחות מעדיפים להביא את מכוניתם למוסך מבוסס ולשלם יותר, ולא לעבוד עם מוסך אשר דומה יותר לדוכן בשוק.
מוסך טוב מצפה שלקוחות מרוצים יחזרו ויספרו לחבריהם על האיכות והאמינות והמוצלחות של המוסך, ובמהלך השנים תוחזר עלות ההשקעה על ידי הגדלת היקף העבודה.


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים