להפחית את עלויות התדלוק

במהלך השבועות האחרונים עוסקים כל המובילים והמסיעים בארץ ובעולם בנושא אחד ויחיד: מחיר הדלקים. במצב שבו עלות התדלוק מגיעה עד 40% מעלות התובלה, כל אנשי הענף חייבים להיערך למצב שבו עלות התדלוק תהיה העלות המרכזית בהפעלת צי התובלה.
בשלוש הגליונות הקרובים של 'רכב ותחבורה' נעסוק בנושא הבוער (תרתי משמע) בענף התובלה: צריכת הדלק של הרכב הכבד. בנוסף נעניק שפע של עצות וטיפים כיצד ניתן לחסוך בעלויות הגבוהות.

הזינוק במחירי הסולר מורגש היטב בענפי התובלה וההסעה, כשהוא הופך לנושא החם (תרתי משמע) בכל החלטה שמתקבלת בחברה. כל נסיעה נבחנת בקפידה, וגם כל רכישה של רכב חדש נבדקת בשבע עיניים – בהתאם לצריכת הדלק.
מחירי הסולר לא עתידים לרדת בצורה משמעותית מהרף הגבוה שבו הם נמצאים כעת. גם אם יהיו תיקונים קלים כאלה ואחרים, הרי שרמת המחירים תיוותר ברף גבוה, והערכה היא שהמחירים דווקא ימשיכו בדרכם צפונה. הביקוש הגדל למקורות אנרגיה מחד, והיעדר זמינות להגדלת היצע הנפט מאיד, כל אלה יתרמו לכך שהמחיר ימשיך לעלות. כל זאת בעת שידוע לכל שמלאי הנפט שטמון במעבה האדמה עתיד להיכלות ביום מן הימים, וכשהמאגרים מתרוקנים לאיטם, תג המחיר לסחורה המבוקשת רק ימשיך לעלות. במצב עניינים שכזה חובה על כולם לבחון כיצד ניתן לחסוך בכל טיפת דלק, וכמובן להיעזר לצורך כך גם בניסיונם של האחרים.

שיא גינס לסמי-טריילר בחיסכון בדלק

מנהלי חטיבת המשאיות של מרצדס החליטו להראות שגם משאית עמוסה לעייפה יכולה להשיג צריכת דלק דמיונית כמעט. לצורך כך נבחר תומך מדגם האקטרוס שאליו שודך נתמך, במשקל כולל 'אירופאי' של 40 טון. המשקל של תומך האקטרוס והנתמך שחובר אליו הגיע ל- 15 טון, כשל הנתמך הועמסה סחורה במשקל של 25 טון. במסגרת המבחן, האקטרוס עברה מרחק של 12,728 ק"מ, כאשר צריכת הדלק שהושגה הייתה 19.44 ליטר לכל 100 ק"מ נסיעה, בממוצע. במילים אחרות: ליטר דלק לכל 5.144 ק"מ. התוצאה המדהימה גרמה לכך שמשאית האקטרוס נכנסה לספר השיאים של גינס בתחום החיסכון בדלק. חשוב לציין כי שהרישום בספרי גינס אינו דבר של מה בכך. נציגי גינס בוחנים בקפידה את המשאית עוד משלב טרם צאתה לדרך, במהלך המסלול ובסיומו, בכדי להבטיח שהנתונים הללו שלמים ומדוייקים. במבחן השתתפו גם אנשי  DEKRA (יחידת הבקרה והפיקוח של ענף הרכב בגרמניה), וזאת בכדי לאשר את מהימנותם הנתונים שהושגו. חשוב להדגיש שהנתונים הושגו בתנאי מעבדה אופטימליים, באתר בחינה שממוקם ב- Nardo שבדרום איטליה. מסלול זה נבחר מאחר והוא מאפשר נסיעה רצופה ללא הפסקות (רמזורים, פקקים וכו'). בתנאים אופטימליים אלו ניתן גם לבחון את צריכת הדלק של משאיות אחרות, וזאת לאחר שמעמיסים אותם עם נתמך במשקל כולל דומה (40 טון).
 בסופו שח דבר המשאית סווגה בידי אנשי גינס בהכתרה של
' The World's Most Economical Series-Production Truck ' , כלומר המשאית הכלכלית ביותר בעולם , ואשר מיוצרת בייצור סדרתי. המבחן הנוכחי נערך מסביב לשעון, במשך 7 ימים רצופים, במהירות ממוצעת של 80 ק"מ בשעה. צריכת הדלק הנמוכה באה לידי ביטוי גם בפליטה נמוכה במיוחד של דו תחמוצת הפחמן (CO2), גז שנוצר בבעירה ואשר גורם להתחממות כדור הארץ. הפליטה הנמוכה (20.5 גרם לכל טון המוסע בכל ק"מ) מקנה לאקטרוס גם יתרונות בתחום השמירה על איכות הסביבה. מעבר לכך, במרצדס טוענים כי ההישג הנ"ל מקרב מאוד את הפליטה של כלי הרכב הכבדים ליעד שנקבע ב- "one-liter car". מובר בצריכת דלק שנקבעה ע"י האירופאים כיעד שאליו יש לשאוף בתחום צריכת הדלק, והוא עומד על 0.8 ליטר דלק לנסיעה של 100 ק"מ.
באקטרוס הושגה צריכת דלק המתחילה להתקרב ליעד זה, וזת בהתחשב במשקלה של המשאית ובמרחקי הנסיעה שבוצעו בפועל. יש לציין כי בענף התחבורה נהוג למדוד את צריכת הדלק ע"י הכפלת מספר הק"מ שבוצעו, וזאת לכל טון ממשקל המשאית, הגרור והמטען בפועל. .
מבחינת זיהום האוויר, המכונית האידיאלית של "one-liter car" תיצור פליטה של 53 גרם/טון ק"מ
(53 g/tkm). הפליטה של המכונית ההיברידית, לדוגמא, רחוקה מאוד מהיעד, ומגיעה ל-
297 g/tkm של דו תחמוצת הפחמן. מנגד, במבחן צריכת הדלק של האקטרוס מתקבלת צריכת דלק רגילה (הווה אומר בתנאי תנועה רגילים) שנעה בין 30 ל- 35 ליטר, ופליטת דו תחמוצת הפחמן שנעה בין g/tkm 30 ל- g/tkm 37 .

טכנולוגיות שסייעו להשגת השיא

במהלך העשורים האחרונים עבר מנוע הדיזל מקצה גדול של שיפורים, כשהללו מאפשרים חיסכון רב בדלק.  השילוב של מערכת הזרקת המסילה הפועלת בלחצים גבוהים ובצורה מדוייקת, ביחד עם מיחשוב מקיף של מכלול מערכת העברת הכוח, כל אלה איפשרו ברבות הימים להפחית את צריכת הדלק של המשאיות ביותר משליש, וזאת כאשר קיבולת התובלה גדלה בשיעור דומה (!).
בכל הקשור למרצדס, החברה מציעה כיום כאופציה את מערכת ה- BlueTEC , כאשר מדובר במערכת ממוחשבת המאפשרת להגיע לחיסכון שנע בין 2% ל- 5% נוספים בצריכת הדלק, כתלות בסוג העבודה ובמאפייני הנהג (צורת הנהיגה בפועל). מערכת ה-   .BlueTECמיועדת לשפר את ביצועי המשאית, תוך עמידתה בתקני יורו- 4 ויורו- 5.
בחברה חישבו ומצאו כי הוספת מערכת זו מאפשרת חיסכון בדלק שנע בין 1,500 ל-  2,000ליטר סולר בשנה, וזאת למשאית שטווח נסיעתה השנתי עומד על 150,000 ק"מ. פרט למערכת זו, במרצדס מציעים כאופציה גם את מערכת ניהול צי התובלה מסוג  ,'FleetBoard' וכן מערכת תמסורת מסוג  'PowerShift'. ממסרת זו היא למעשה תיבת הילוכים ידנית בעלת פיקוד אלקטרוני השולטת הן על החלפת ההילוכים ועל הפעלת המצמד. החיסכון בדלק מושג הודות לכך שמדובר בממסרת ידנית מצד אחד, ובמערכת בקרה ממוחשבת שמחליפה את ההילוכים בצורה אופטימלית, בהתאם לדרישות הרגעיות.

שיא גינס בצריכת דלק: ניתוח הממצאים

במרצדס החליטו שלא להסתפק בקביעת השיא, אלא גם (ובעיקר) להתמודד עם מתן הסברים באשר לפער הגדול בין צריכת הדלק כפי שנמדדה במבחן שנעשה בנרדו, לבין צריכת הדלק של אותה משאית בתפעול היום-יומי המעשי בשירות חברות התובלה.
במרצדס חילקו את צריכת הדלק שמתקבלת בחברות התובלה לשני גורמים. הטכנולוגיה (כפי שהיא באה לידי ביטוי בצריכת הדלק במבחן גינס) אחראית רק ל- 60% מכמות הדלק שנצרכה ע"י הרכב המורכב במשקל של 40 טון. היתרה, כ- 40% בתפעול היום-יומי מורכב משלל גורמים אחרים, ובהם מצב התנועה, הטופוגרפיה, הקונפיגורציה של הרכב, מצב התחזוקה שלו, צורת הנהיגה של הנהג ועוד. במילים אחרות: שלל הגורמים הללו, שחלקם נתון בשליטת חברת התובלה, משפיע ישירות על כ- 10 עד 15 ליטר סולר לכל 100 ק"מ נסיעה (!). כך, לדוגמא, תכנון תחבורתי חכם, ניהול צי ממוחשב ואימון נהגים משפיעים ישירות ובאופן ניכר על פרמטרים אלו.

המשאית והנהג

ברחבי העולם נעשו במהלך השנים האחרונות מגוון של מחקרים שתכליתם הוא לאתר את הגורמים המשפיעים על צריכת הדלק של הרכב הכבד, וחשוב מכך: פיתוח אמצעים שיאפשרו לייעל את ההובלה, לחסוך בדלק ולהפחית את פליטת הגזים המזהמים.
הממצאים שנאספו ברחבי העולם קשורים הן למאפייני המשאית והגרור, והן לגורם האנושי שמתפעל אותם. בגליון הבא של 'רכב ותחבורה' נעסוק בגורמים הטכניים הקשורים לבחירה ולתכנון המפרט הטכני של המשאית, המרכב והגרור, ואילו בגיליון שלאחריו במשתנים היום-יומיים הנתונים לשליטתם של חברת התובלה והנהג. נקדים ונאמר שמדובר בממצאים מרתקים שלמידה מהם עשויה להניב לחברת התובלה חיסכון של אלפי שקלים מכל משאית, בכל שנה.

 

 על קצה המזלג: גורמים הקשורים לנסיעה ואשר משפיעים על צריכת הדלק

• נסיעה קבועה של המשאית במעלה ובמורד ההר, או לחלופין בנסיעה עירונית המלווה בעצירות תכופות, כל אלה עשויים להעלות את צריכת הדלק בשיעור של למעלה מ- 50% !.
• נסיעה כנגד כיוון הרוח שנושבת במהירות של 10 מטר לשניה עשויה לגרום להגדלת צריכת הדלק ב- 18%.
• אם יש גשם או שלג על הכביש אזי ההתנגדות לגלגול תגדל, וצריכת הדלק תעלה בשיעור שנע בין 10% ל- 20%.
• הפחתת מהירות הנסיעה מ- 90 קמ"ש ל- 80 קמ"ש תביא להפחתת צריכת הדלק בשיעור של 6%. מומלץ לוודא שמגביל המהירות תקין ומכוייל כהלכה. תפקוד תקין יחסוך לחברת התובלה דלק ואף יפחית את מספר התאונות ודוחות התנועה.
• עצירות מיותרות מגדילות את צריכת הדלק במידה משמעותית. כל עצירה אחת ל- 10 ק"מ מגדילה את צריכת הדלק בשיעור של % 10. 35 עצירות והאצות בנסיעה לאורך 10 ק"מ מגדילות את צריכת הדלק בשיעור של 135% !.  גם לעצירות 'העירוניות' יש מחיר כבד מאוד בכל הקשור לצריכת הדלק. בבדיקה שנערכה ע"י ארגון יצרני הרכב הגרמני VDA   (German Association of the Automotive Industry)נמצא שצריכת הדלק של תומך ונתמך במשקל כולל מורכב של  40טון משלשת את עצמה, וזאת אם הנהג נדרש לעצור פעמיים בכל ק"מ של נסיעה (!). זאת בהשוואה לנתוני צריכת הדלק של אותה משאית, כאשר הנהג אוסע במהירות קבועה של 50 קמ"ש, ואינו נדרש לעצור. מספר העצירות שמכתיבה התנועה בכביש אומנם אינה בשליטתו של הנהג, אולם ניתן לתכנן את הנסיעות בהתאם לעומסים הידועים בשעות היממה, ובסיוע מערכות מידע מקוונות המספקות עדכונים ותכנון מסלולי נסיעה ע"פ מידע עדכני. מבחינת חברת התובלה הישראלית המסקנות המתבקשות הן הגדלת שעות הפעילות בשעות הלילה בעת שהכבישים פנויים, וכן הגדלת השימוש בכביש חוצה ישראל. חשוב לציין כי פרט לחיסכון בדלק מושג גם חיסכון בשעות העבודה של הנהג, כך שהיתרונות מתעצמים.
• לנהג יש תפקיד מכריע בתחום החיסכון בדלק. השילוב של נהיגה כלכלית חסכנית ביחד עם תחזוקה נכונה של הרכב יכולה להשפיע באופן אקטיבי על 25% מצריכת הדלק. בהתחשב בכך שכיום עלות הדלק מגיעה ל- 35% ויותר מעלות תפעול צי הרכב, הרי שחיסכון בסעיף זה הוא משמעותי מאוד ליעילותה וחוסנה של חברת התובלה.
• צריכת הדלק של המשאית עשויה לגדול בשיעור של עד 10% במידה ולא מבוצעים במועדם הטיפולים ה תקופתיים ברכב ו/או אם נעשה שימוש בחלקים שלא אושרו לשימוש ע"י יצרן הרכב.
• התקנה של 'חצאיות רוח' (החצאית הינה חיפוי פלסטי המותקן על המגן הצידי הקשיח) מפחיתה את מערבולות האוויר בצידי המשאית והגרור ומאפשרת  חיסכון בדלק בשיעור שנע בין 5% ל- 15%.
• תכנון אוורודינמי של הרכב והמרכב מאפשר לחסוך בדלק רב.  כך, לדוגמא, במשאית רכינה בעלת הנעה 8x4 , ואשר גומעת כ- 80,000 ק"מ בשנה, ניתן לחסוך כ- 2,700 ליטר סולר רק באמצעות תכנון אווירודינמי אופטימלי. אם המשאית נוסעת כ- 120,000 ק"מ בשנה, הרי שהחיסכון יגיע ל- 4,050 ליטר (!).

 

 

 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים