תוספים למערכת הדלק

התוספת שתופסת:  לא רק בגלל התקנה המחייבת בדיקת זיהום אוויר, במסגרת הטסט השנתי - אלא כדי למנוע היווצרות לכלוך, פיח ואפר, העלולים לפגוע בתפקוד המנוע. כל מה שצריך לדעת על התוספים למערכת הדלק.
אריאל פיינברג*
------------------
*מנהל פיתוח עסקי, מצברי לירזבשנת 2006 חלה תקנה חדשה) 318 א( הקובעת כי כלי רכב עם מנוע בנזין משנת יצור החל מ- 1995 יחויב לבצע בדיקת זיהום אויר בטסט השנתי במטרה לצמצם את זיהום האוויר, רכב שלא יעבור את הבדיקה יכשל בטסט. מנתונים שהתקבלו ממכוני בדיקה נמצא כי רכבים שנכשלו בבדיקת זיהום אוויר והשתמשו בתוספים למערכת הדלק ( כמו ה- (Wynn's עברו בהצלחה את הטסט בפעם השנייה.

פיח במכלול המנוע (תאי שריפה) הינו הגורם העיקרי לביצועים ירודים, צריכת דלק מוגברת ואורך חיים קצר של המנוע.
התהוות של פיח תימנע משימוש בתוסף מנצח את הטסט.
כל שריפה משאירה עקבות: עודפי גז בצינור הפליטה פיח ואפר. בנוסף לכך חלקיקי פיח קטנים הנוצרים בתהליך השריפה נדבקים על דפנות הבוכנה, תאי השריפה והמזרקים. הפרשות אלה בדרך כלל מכילות פחמן מימני ותרכובות ארומאטיות המזיקות למנוע. בתחילה הן כמעט בלתי מורגשות ולא משפיעות על תפקודו של המנוע. אך לאחר היווצרות שכבה, התופעה הופכת לקרדינאלית והרסנית למנוע. ניקוי החלקים הפנימיים במנוע הינה פעולה פשוטה של התוסף למיכל הדלק או הסולר המפחית פליטת פחמן-מימני ופחמן דו-חמצני, משפר שריפה בחדר השריפה ומחזיר למצבה הראשוני את מערכת ההזרקה. משפר ומעלה ביצועי הצתה, משפר תהליך השריפה ומונע סתימות במזרקים. להנעה קלה יותר ולהפחתת צריכת דלק.

מדוע מייצרים מנועי בנזין עם הזרקה ישירה?
מנועי בנזין עם הזרקה ישירה הוכנסו לשוק במטרה להשיג: תצרוכת דלק מופחתת, הגדלת מומנט המנוע והעוצמה. דבר המוביל לנהיגה חלקה יותר ולביצועים טובים יותר והקטנת שיעור גזי הפליטה בכדי לעמוד בתקני EURO המחמירים.

מה ההבדל בין הזרקת בנזין קלסית לבין הזרקת בנזין ישירה?
מנוע בנזין עם הזרקה קלסית האוויר נשאב על ידי הבוכנה דרך סעפת היניקה ושסתומי היניקה. הדלק מוזרק בזרם האוויר הזה, בסעפת היניקה, לפני הכניסה לתא הבעירה. דלק ואוויר מתערבבים. התערובת עוברת את שסתום היניקה ונכנסת לתא הבעירה. התערובת הזו נדחסת. בסיום הדחיסה, המצת יצית את התערובת הזו ויביא לידי בעירתה.
המזרקים פועלים תחת לחץ של 3.5 באר. מנוע בנזין עם הזרקה ישירה, האוויר נשאב על ידי הבוכנה דרך סעפת היניקה ופתחי היניקה. האוויר עובר את שסתום היניקה ונכנס לתא הבעירה. האוויר נדחס. בסיום הדחיסה הדלק מוזרק ישירות לתא הבעירה. דלק ואוויר מתערבבים למשך זמן קצר בתא הבעירה. הצורה המיוחדת של ראש הבוכנה מסייעת
בשיפור התערובת הזו. המצת יצית את התערובת הזו ויביא לידי בעירתה. המזרקים פועלים בלחץ של 30 עד 100 באר.

יצרנים
מנועי DISI או מנועי הזרקה ישירה עם הצתה באמצעות ניצוץ, למכוניות עם מנוע בנזין, הוכנסו לשוק על ידי: פולקסווגן, סיאט, סקודה, ניסאן, ב.מ.וו., אלפא רומיאו, רנו, טויוטה, מיצובישי ועוד .

בעיות
כדי לספק תערובת טובה של אוויר ודלק בזמן קצר, הוכנסו לשימוש  2מערכות הזרקה.
יחס התערובת נע מערכים נורמאלים של  1)תערובת דלק / אוויר  1/14.7 (ועד תערובות דלילות מאוד של .1/50 הבעירה המרובדת והדלילה מאוד הזו גורמת למערכת להיות רגישה יותר לסתימה בשסתומי היניקה ובמזרקים.
רוב המערכות משולבות בטכנולוגית  EGR)מיחזור גזי פליטה(, כדי להפחית את הפליטה של Nox ביחד עם  PCV)אוורור חיובי של בית גל הארכובה ,(עד 30% מגזי הפליטה מוחזרים למערכת היניקה. הדבר מוביל לעליה במשקעים בשסתומי היניקה.
יחסי דחיסה גבוהים יותר משמשים לשיפור הבעירה ולאיכות ההצתה, העלול לגרום לסכנת נזק עקב הצטברות פחמן או משקעי נוזל בתא הבעירה. עקב זמני הזרקה, ערבוב והצתה קצרים, הניקיון של המזרקים חשוב הרבה יותר, בהשוואה למערכת הזרקת דלק קלסית.
לכלוך שמצטבר בשסתומי היניקה ובתא הבעירה יגרום ליצירת תערובת אוויר / דלק שיעילותה פחותה.  וזה מוביל לבעירה מוגבלת.
מזרקים מרובי חורים, הפועלים בלחץ גבוה, רגישים יותר לחוסר ויסות.
לגבי הנהג, הדבר מביא לידי התופעות הבאות:
• בעיות התנעה חמורות.
• האצה לקויה.
• אובדן כוח.
 •תצרוכת דלק מוגברת.
• פליטות גזים מוגברת.

פתרון
ניקוי מושלם של המנוע הוא תהליך דו-שלבי עבור מנועי  :DISI
DIP3 •  תרסיס טיפול מתקן: תרסיס  DIPS)מסומן בכתום בתרשים( מנקה את ה"חלקים היבשים" של המנוע: את סעפת יניקת האוויר ואת שסתומי היניקה.
DIP3 •  נוזל שימוש מונע לאחר הטיפול: נוזל  DIPS )מסומן בצהוב בתרשים(  מנקה את מערכת הדלק ואת ה"חלקים הרטובים" של המנוע.

  

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים