דור חמישי של מנוע תאי-דלק

 

ההנעה באמצעות תאי דלק תהפוך לצורת ההנעה השכיחה בענף הרכב, וזאת עקב יתרונותיה בתחום הפחתת זיהום האוויר והחיסכון בצריכת האנרגיה. כידוע, בבסיס פעולה של מנוע תאי הדלק נמצאת מערכת המסוגלת לנצל ריאקציה כימים שבין המימן לחמצן, וזאת על מנת ליצור אנרגיה חשמלית נקיה. הבעיה העיקרית היא השימוש הבעייתי במימן
בכלי הרכב (תדלוק, אחסנה ושימוש), השאיפה להגדיל את טווח הנסיעה וכן ברצון לפשט ולהוזיל את המערכת היקרה. 
יצרני הרכב אינם מוותרים. לכל ברור שזאת ההנעה שתיושם לקרא סוף העשור הבא, ואף אחד לא מתכוון להיוותר מאחור מול מתחריו. 
בימים אלו חשפה ג'נרל מוטורס את את הדור החמישי של מנוע תאי הדלק, וזאת כשהוא מותקן בדגם הקונספט 'Provoq' הנמנה על מותגי קדילאק. ההישג המשמעותי ביותר טמון בחשיפת רכב קונספט שמשלב בין הנעת תאי דלק לבין צברי ליתיום חזקים, כך שבפועל מתקבלת הנעה היברידית שכל רכיביה מפיקים הנעה חשמלית. דגם הקונספט מאפשר נסיעה למרחק של 482 ק"מ בין תדלוק מימן אחד לשנהו. החלוקה היא כדלהלן: 450 ק"מ שמופק מהמימן ולכך מצטרפת אנרגיה חשמלית שטעונה במצברים אשר מאפשרת נסיעה למרחק של 32 ק"מ נוספים. מדובר בהגדלה משמעותית הן של נצילות העבודה והן של טווח הנסיעה שמאפשר המנוע. 
שיפור משמעותי נוסף יושם במימדיה של מערכת ההנעה החשמלית. גודלה של המערכת הממוקמת מתחת למכסה המנוע הופחת למחצית (!), כשהתוצאה היא משקל עצמי נמוך יותר המשולב עם כוח רב של המנוע, ובו בזמן גם יעילות תפעולית טובה יותר. חלק ניכר מהישג זה הושג הודות למעבר לשימוש במתכת קלה וחזקה. 
בדגם ה- 'Provoq' הותקנו שני מיכלי אחסון למימן המזין את מנוע תאי הדלק. מדובר בשני מיכלים חסונים המסוגלים לעמוד בלחץ של 690 באר. כמות המימן המאוחסנת היא 6 ק"ג בלבד.
הספק המנוע מגיע ל- 88 קילו-וואט (120 כ"ס) של אנרגיה חשמלית רציפה, כאשר לכך מתווסף הספק של 60 קילו-וואט שאגור במצברי הליתיום (המסוגל להעביר אנרגיה חשמלית רציפה של 9 קילו-וואט). ההאצה שופרה מאוד, וכעת מושגגת האצה שבין 0 ל- 60 מיילים בשעה (97 קמ"ש) בתוך פרק זמן של 8.5 שניות בלבד. המהירות המקסימלית היא של 160 קמ"ש. יש לציין שהספק המנוע מחולק כך ששני שליש מועברים לגלגלים הקדמיים ושליש מועבר לצמד המנועים המוצמדים להינע הסופי של הגלגלים האחוריים.
 

 

 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים