המראה הקרבי
עיקר המטרה של הוולבו FMX הוגדרה מראש למשאית שתוכל לנוע בקלות יחסית, בשטח קשה, עבור משימות לא פשוטות במחצבות. כתב 'רכב ותחבורה', שהוזמן לנהיגת מבחן בשוודיה, טעם את טעמה של עבודת מחצבה קשוחה ועבודות שטח קשות ביותר באחת המשאיות השריריות והחסונות. בקרוב בישראל.

 דובי זכאי, גוטבורג, שוודיה

 

רגע לפני שפגשנו משאית אחת, נפרשו לעינינו מראות מדהימים שניבטו מחלון המטוס.
רגע לפני הנחיתה בעיר השוודית גוטבורג שבשוודיה, פולח המטוס שלנו את העננים. שם, למטה, נפרשים בלב המפרץ הרגוע איים הרובצים במים התכולים. מחלון המטוס הם נראים כגבם של יצורים קדומים הרובצים במים... האיים, מקצתם ממש זעירים, מכוסים ביערות צפופים הגולשים אל קו המים. באיים הגדולים יותר נטועים בין היערות בתים זעירים, גגות רעפים בולטים בצבעם האדום מבין היערות. סירות נאמנות ממתינות סדורות במעגנים. מחלון המטוס נראים המים שלווים, רגועים, תכולים וסירות זעירות פולחות בקו לבן את הים. גוטבורג נמצאת בדרומה של שוודיה, נחה בדלתא גדולה של נהר שיורד מימת ונרן, נמל גדול מפאר את הכניסה לנהר. המטוס מנמיך, האיים נעלמים מן העין, ועתה הוא חולף מעל האגמים הצפופים המקיפים את העיר. היערות פולחים כבישים ועליהם נעים כלי רכב, הנראים מהגובה כמו משחק ילדים. עוד רגע והמטוס נוחת בשדה התעופה הקטן בעיר השלישית בגודלה בשוודיה, כאן שוכנת ממלכת 'וולבו'; מפעל עם עיר צמודה...
כל אירוע של חברת 'וולבו' ניכר מיד בעיר גוטבורג, שכן מפעלי וולבו פזורים ברחבי העיר והסביבה, וכן רבים מתושבי העיר עובדים בחברה.
וולבו הזמינה הפעם קבוצות של עיתונאים מכל אירופה וכן מישראל, להשקה מיוחדת של משאיות ה-FMX. האירוע מתרחש לאחר תקופה ארוכה שבה המצב הכלכלי הגלובאלי לא אפשר תצוגה והשקה. על פי המסורת השוודית מכניסת האורחים, הייתה התמתנות בהוצאת דגמים חדשים והזמן הושקע במחשבה, מחקר ותכנון. בתוך חדרים סגורים תכננו, שירטטו, בדקו, אספו את החומר, ועתה פרצה לעולם משאית חדשה שחברת 'וולבו' מתגאה בה מאוד (ולדעתי הצנועה, בצדק) – גבירותי ורבותי: תכירו את ה-FMX - יצירה חדשה מבית וולבו.


וולבו ב'לוק' קרבי

כאן המקום לציין שמשאיות ה-FM לא זכו להיות מרהיבות בעיצובן, כמו משאיות הFH-. אלה משאיות שנועדו לעבודה קשה, לא לתהילה. המראה השרירי, מלא ההוד והכוח, של ה-FH השאיר את סוס העבודה ה-FM בצל, אך מי שהיה צריך לסחוב את העסק בלי יפיופים מיוחדים ובמחיר נמוך יותר העדיף את ה-FM. עתה, כאמור, הגיע השינוי. כדרכם של השוודים, לאט, בזהירות, תוך בדיקה מעמיקה של רצונות השוק. עוד לפני תכנון הדגם החדש עמלו אנשי וולבו על סקר נהגים, שבו נשאלו המשתמשים הכבדים, נהגי המשאיות, על הדרישות והבקשות שלהם מכלי הרכב שהם נוהגים. הסקר עזר לחברת וולבו למצוא פתרונות חדשניים לדברים שמקלים על חיי הנהג. רוצים דוגמא קטנה? הפגוש האחורי של רכבי מחצבה לעיתים מפריע בגישה לשפיכת חומר או להתקרב לטרקטור, וכאן יצרו את הפגוש האחורי המתקפל. בעזרת פעולה קטנה של הרמה והכנסת הפגוש פנימה כדי שזה לא ייפגע. כך, שעה שהילת ה-FH מתנוססת מעל, שילבו המתכננים הפעם את היופי עם הכוח, וילדו דור חדש של רכבים המתאימים לשטח עבודה קשה וגם לנסיעה מחוץ לשטח - את ה-FMX. החזית העיצובית החסונה של 'וולבו' קיבלה ביטוי במבנה הגריל הקדמי, הוא קוצץ מעט בגובה והאלכסון המפורסם הנושא את סמל 'וולבו' שינה מעט את הזווית, אך צורת ההיכר נשארה בהחלט. המשאית מצוידת במנועים קטנים יותר של 11 ליטר, (וגם 12 ליטר) רק כאן יש את המנועים הקטנים יותר של 11 ליטר והרבה כוח שנועד לעבודה קשה.
עיצוב החזית מוסיף פן קרבי למשאית; כפי שנאמר, הרכב מצויד במנוע של 11 ליטר, עונה לתקן יורו חמש פלוס (המחמיר יותר מטעם חברה וולבו מיורו חמש), עיקר המטרה של ה-FMX לרכב שיכול לנוע בקלות, יחסית, בשטח קשה עבור כלי רכב שעובדים במחצבות. כאמור ייחודו במראה החזית; במרכז, ממש מעל הפגוש החסון, יש מקום מיוחד לוו גרירה. הוו מסוגל לשאת משיכה של כ-30 טון כדי להיחלץ מהשטח. המראה הקרבי נעזר בפגוש הקדמי המחוזק בברזל חסון בצורת קשת, הברגים מפארים את הקשת, ומתחת לקשת מדרגה עמוקה, לאפשר לנהג לטפס בחזית כדי לנקות את החלון הקדמי. שלוש מדרגות מטפסות לקבינה. אחת מהן, התחתונה, גמישה ומאפשרת עליה והגמישות והמדרגה יכולה לזוז במידה והיא מקבלת מכה ונשארת ללא נזקים.
בחזית, בהמשך למדרגה המוכנסת, מגן קדמי, עשוי מתכת חסונה אשר מתקפל אל תחתית המשאית כדי להגן על הבטן הרכה מפני פגיעה. המגן קשיח מברזל והוא מאוד חשוב בעבודת שטח שבה לעיתים אין רואים את המכשול הממתין בבוץ או באדמה. החזית הועתקה מ-FH, צורת הפנסים הארוכים אופיינית לדגם "מלכה האם ה-FH", רק עם הבדל אחד בדגם הזה הפנסים בודדים ואם יש פגיעה באחד הפנסים אין צורך להחליף את כל הפנס הגדול, אלא להסתפק בפנס בודד. פנסים מאורכים כלפי מעלה ואפשר (כאופציה) לסגור אותם להגנה מושלמת בעזרת רשת מיוחד מותאמת. (הרשת מוסיפה למראה הקרבי). למען הנוחיות של תא הנהג מצויד בכריות אוויר. 

נסיעת מבחן בשטח    

לנסיעות מבחן אפקטיביות בתנאי השטח הביאה יצרנית המשאיות "וולבו" את כל משאיות המבחן אל מחצבה הנמצאת לא רחוק מהעיר גוטבורג. מחצבה ענקית שבה טוחנים לאבק וחצץ את הסלעים הכבדים שמסביב. כך, ממש בתנאי שטח, הורכבו ארבעה מסלולי נסיעה במחצבה הגדולה, שיאפשרו כדי לבחון את כל הדגמים. המשאיות היו עמוסות באדמה, במשקל דומה למשקל המרבי של המשאית. העיתונאים, שהגיעו מכל רחבי אירופה, יכלו לטעום את טעמה של עבודת מחצבה ועבודת שטח ואת התנהגות המשאיות.
12 דגמים של משאיות הוצגו בפני העיתונאים, ועוד צ'ופר קטן: ניתנו 'טעימות' בהפעלת ציוד מכאני כבד של "וולבו". לצורך הנסיעות הוכשרו במחצבה ארבעה מסלולים שמאפשרים לנהג לחוות את רוב המצבים השכיחים לעבודה קשה; עליה חדה של 30 מעלות, נסיעה בבוץ, ירידה תלולה ואחריה סיבוב, בורות במסלול ותלוליות ועוד תווי קרקע קשים - כל המסלולים הללו עם עומס מלא של המשאיות.
אנשי וולבו, שידועים בפרפקציוניזים שלהם, ארגנו כאן אירוע מיוחד ומעניין, קשים בתנאי מחצבה רק כדי שאנו, העיתונאים, נוכל לפגוש את כל התצורות בכל תנאי השטח ובדיקה של כל האפשרויות. למרות מזג האוויר הקר והגשום אנו, העיתונאים, עמדנו בכל המשימות שהוטלו עלינו.
כל המשאיות (למעט אחת) ציודו בגיר I Shift תוצרת של חברת וולבו שהוא אחד השינויים של משאיות אלה. הגיר מעולה בביצועים בכל המשקלים וכ"ס. רוב המשאית היו בתצורה של8X4  בתקן מחמיר של יורו 5, בין 410-500 כ"ס, למעט סמיטריילר - כולן היו משאיות אחודות 8x4 , 8x6, 6x4.
ניקח את אחת המשאיות לדוגמא כדי להציג את המסלול המיוחד, 8x4     FMX 500.
כאמור, העלייה למשאית קלה יותר בעזרת מדרגה נוספת, גמישה, אבל אפשר לוותר על המדרגה, כי גם בלעדיה נוח לעלות במדרגות לתא הנהג. הישיבה מאוד נוחה, ידית הילוכים צמודה לכיסא הנהג, בדגמים החדשים הזיזו אותה מעט קדימה, כחלק מהמסקנות של המחקר המקדים. על הידית יש כפתור קטן שמאפשר בהפעלה ידנית להעלות ולהוריד הילוך, מרווח קטן בטווח הידית בין אחורה, הילוך סרק, קדימה אוטומט וקדימה ידני, כל הפונקציות הצטמצמו לידית אחת קטנה במקום הידית הענקית שהייתה פעם, וידית נוספות להילוך נמוך וגבוה.
ההגה מאוד נוח, מצויד בהפעלה מההגה של כמה פונקציות; המאט אינטרגלי תוצרת וולבו וידית קטנה מעל הפעלת מגב השמשות. הישיבה גבוהה נוחה ושולטת על הסביבה. הפאנל המרכזי מאפשר הפעלה נוחה של כל הכפתורים, כולל כפתור השהייה של שתי שניות כדי להימנע מזינוק בעליה. אחד המסלולים כלל עליה קשה של 30 מעלות, עבודה קשה שהוצבה לפני המשאית. העלייה נעשתה בהילוך ראשון, במחצית הגז, והיא טיפסה עם גז קבוע בלא מאמץ. לעומת זאת כדי לבדוק את בלם המנוע, הצבנו את המשאית במדרון. שילוב של הילוך ראשון בידני, ושילוב של בלם מנוע (VEB), והמשאית בולמת עצמה בכוח מבלי צורך בשימוש בבלמים לחלוטין. אחד המסלולים הוליך לשביל צר שמטפס למעלה בשטח עם בורות גדולים ותלוליות עפר. בזכות כריות האוויר המסלול החיצוני כמעט ולא הורגש. שילוב ההילוכים מצוין, אמנם איטי לא כמו גיר אוטומטי, אבל שלוקח בחשבון את השהייה הקלה.
הנסיעה נוחה. כל תגי ההפעלה בהישג יד, ואין ספק שנהג שיורד משמונה שעות עבודה בכלי כזה יורד מיום עבודה עמוס - רענן ומרגיש אחרת לגמרי. מערכת כריות האוויר והמושב הנוח מעניקים נוחות לנהג. הגיר החדש מאפשר חיסכון בדלק. חשוב יותר - הבלאי של הגיר בגירסת ה-I Shift הגיר עובד על פי הוראות המחשב שדואג ושומר על הגיר, ועל פי בדיקות שנערכו בחברה אורך חייו רב יותר מאשר הגיר הרגיל. בכלל, אירופה הסתגלה מהר מאוד לנוחיות, ורוב המשאיות היוצאת מהחברות כבר מצוידות בגיר בגרסה זו או אחרת של גיר אוטומטי. הבלימה שמעניק בולם המנוע מצוינת, דבר שמאפשר לנוע בכל במחצבה כמעט ללא שימוש בבלמים ורק בעזרת בולם המנוע.

בזווית אישית

העיצוב המיוחד של המשאית 'הקרבית', יגרור מן-הסתם את תעשיית המשאיות להעז יותר בעיצוב החזית, כדי לתת את תנופת העיצוב ואת הייחוד. על כל פנים, התרשמתי שעיתונאי הרכב הזרים שהיו איתנו במסע לשוודיה התלהבו מאוד מהעיצוב החדשני. עובדה: כשהמשאית הוצגה בראשונה ניצבו רבים לידה כדי להנציח את המעמד בצילום משותף...
יותר ממחצית היום ביליתי בעלייה/ירידה מכל סוגיFMX  ולא הרגשתי עייפות או כאבים. למרות שהנהיגה דרשה ריכוז, אפילו צבעי הקבינה שנבחרו, אפור + כחול, הביאו את הרגיעה. במשך הנסיעה יכולתי לשמוע רדיו, מערכת המיזוג שבדקתי (למרות הקור של 5 מעלות בחוץ), סבירה וטובה, החלונות משאירים את הרעש בחוץ. אה, לגבי הרעש; המנוע רועש פחות וירוק יותר.
חברת "וולבו" משאיות, מאגדת בתוכה את משאיות "מאק" האמריקאיות וגם את "רנו" הצרפתית.  וולבו מתחרה כיום על מקומה השני באירופה מול חברת סקניה, לעיתים זו תופסת את המקום השני ולעיתים וולבו. משאיות וולבו הלכו ותפסו מקום מכובד באירופה ובכל היבשת אפשר לראות את המשאיות הפולחות אותה. במשאיות שנועדו לעבודה קשה, כגון מיקסרים, אין ל"וולבו" שליטה בשוק, בגלל שהמשאיות יקרות יותר, אך בכל ציי הרכב של ארבע על שמונה מובילה "וולבו" על המתחרות, וכאן לפלח זה מוצעת המשאית החדשה. יתכן וחברת מאיר, יבואנית וולבו בארץ, שוקלת אפשרות להביא למשאית הFMX-  צמיגי בלון, כדי לאפשר הוספת משקל רב יותר על הסרן הקדמי, כתשעה טון.


תעודת זהות
דגמים: ה-FMX
מנועים: כמה סוגי מנוע מוצעים החל מ-410 כ"ס ועד 500 כ"ס ( 420, 450, 460). מנועי D11B- D13C, מנועי  D13C 500hp. Euro 5.
תצורות: לפי הצרכים - גירסת 8x4R  , 6x4  וגירסה מיוחדת של 4x4  גורר תומך.
משאיות: בדרך כלל אחודות עם אפשרות שימוש בהייבר'.
גיר: רק דגם הFMX 460 מצוייד בגיר פאוורטרוניק PT2606  יתר הדגמים מצויידים בדגם I Shift ATO2612D .
בלם מנוע: VEB+ .
תקן: יורו 5.
קבינה: קבינת יום (יש אופציות נוספות).
הערה: לא כל הדגמים יגיעו לארץ, משיקולי כדאיות של יבואן. יש לבדוק מפרט מדויק.
        

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים