שינויים במבחני הריסוק האמריקאים והאירופאים
המטרה: הצבת רף בטיחותי גבוה יותר במבחני הריסוק

 

במהלך השנים האחרונות חל שיפור עצום ברמת הבטיחות הפסיבית של כלי הרכב. אם עד לפני כעשור הציון השכיח במבחני הריסוק היה 2 או 3 כוכבים, הרי שכיום הציון המקסימלי של 5 כוכבים הפך לסטנדרט המקובל בענף. מתברר שהפרסום הפומבי הרחב של מבחני הריסוק יצר לחץ על יצרני הרכב, והללו הקדישו מאמצים רבים על מנת לשפר את תכנון הרכב כך שיוכל לעמוד היטב במבחני הריסוק. עוד מתברר שיצרני הרכב משתמשים בציון לצורך פרסום עצמי, דבר המעיד על החשיבות שהם והלקוחות מעניקים לציון במבחני הריסוק. 
בנקודה זו כבר נוצרה בעיה חדשה. אם מרבית היצרנים , כ- 90% בקירוב, מקבלים ציון מקסימלי של 5 כוכבים, הרי שבמקביל נעצרת השאיפה לשיפור נוסף של הרכב ומערכותיו, כך שיקנו הגנה משופרת, טובה יותר, מזו הקיימת. במילים אחרות: מחוקקי התקנות, כמו גם הגופים הציבוריים האמונים על ביצוע מבחני הריסוק נדרשים לבצע רפורמה במבחנים. הרפורמה, כלומר ההחמרה, יכולה להתבצע בשני דרכים: הראשונה היא החמרת המבחנים, והשניה היא העלאת הציון, מעבר לחמישה כוכבים, שניתנים לרכבים במסגרת במבחני הריסוק.
בימים אלו, אחרי בחינה מדוקדקת, הוחלט בארה"ב לשנות את הצורה שבה מוענק לרכב הציון במבחני הריסוק. ההחלטה שנתקבלה היא למזג את הציון שניתן לרכב במבחן ההתנגשות החזיתי, וזאת ביחד עם מבחן הריסוק הצידי, ולבסוף גם עם מבחן העמידה בהתהפכות. כל שלושת המבחנים הנפרדים הללו ישוקללו משנת 2010 לציון אחד, והוא זה שישקף את מכלול מבחני הריסוק שבוצעו. כמובן שהשקלול החדש יקשה על יצרני הרכבים לקבל את הציון המירבי של 5 כוכבים, וזאת משום שהם יאלצו לקבל ציון גבוה הן במבחן הריסוק החזיתי, הן בצידי והן במבחן ההתהפכות.
חשוב לציין שמבחינת מבחני הריסוק מדובר במהפכה מבורכת. באיגוד הלאומי לבטיחות בדרכים בארה"ב
NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) מתכוונים להנהיג בפעם הראשונה כסטנדרט את מבחני ההתהפכות במסגרת מבחני הריסוק. התאונות הללו מהוות רק 2% מהתאונות בארה"ב, אולם הן גורמות למספר נפגעים גבוה ביותר בהשוואה לסוגי התאונות האחרות. גם מבחן הפגיעה בעמוד יהפוך לסטנדרט. מדובר בפגיעה בעמוד שקוטרו 25 ס"מ, במהירות של 32 קמ"ש, ובזווית של 75 מעלות. עד כה יצרני הרכב לא תכננו את הרכב לפגיעות שכיחות אלה באובייקטים במהירות נמוכה, והם יהיו חייבים לשנות את התכנון בהתאם למבחן החדש, לצורך קבלת ציון גבוה.
גם במבחני הריסוק האירופאים צפויים שינויים. המבחן האירופאי המכונה NCAP -
New Car Assessment Program, עתיד לשקלל בתוכו גם ציון שניתן עבור הסיכון שנשקף לרגלי הנוסעים ברכב במהלך המבחן. שינוי נוסף יעשה בבובות הדמי. אם עד כה בובת הדמי הייתה ע"פ ממדי הגוף של גבר ממוצע, הרי שמשנת 2010 תתווסף בובת דמי הבנויה ע"פ ממדי הגוף של האשה הממוצעת. גם לבובת דמי זו יתווספו חיישנים המודדים את הפגיעות באזור הרגליים.
בנוסף לכך, האירופאים מחייבים מערכת שתתריע על אי-חגירת חגורות הבטיחות כתנאי לקבלת ציון של 5 כוכבים.
בשלב זה האירופאים מאמצים את הגישה של מתן ציון כולל לרכב, כשהוא יכלול שקלול של מבחן ההתנגשות החזיתי, מבחן ההתנגשות הצידי, מבחן הפגיעה בעמוד ומבחן ההתהפכות.
בכך לא תמו החידושים. האירופאים רוצים שבכל רכב תופיע מדבקה שבה יצוין האם הותקנו (או שלא הותקנו) 3 מערכות בטיחות אקטיביות. מדובר במערכת בקרת היציבות האלקטרונית (ESP) , במערכת בקרת סטיה מנתיב הנסיעה
 (lane departure warning systems) ומערכת התראה עח אוביקט הנמצא מלפנים, במסלול הנסיעה
(forward collision warning systems  ). עורכי מבחני הריסוק מאמינים כי המדבקה תיצור לחץ נוסף על היצרנים להתקין את המערכות הללו כסטנדרט בדגמי הרכב שלהם.
 
הגברת המודעות של הלקוח הישראלי

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים יוזמת לחוקק תקנה אשר תחייב את יבואני הרכב לפרסם את דירוג הבטיחות של המכוניות על השמשה הקדמית בעולם התצוגה, בדומה לחקיקה המתגבשת בארה"ב. המדען הראשי של הרשות הלאומית, פרופ' דוד שנער, מסר שמדובר ברעיון שנשאב מתקן ה- NHTSA, אולם הוא ייושם גם בכלי הרכב המיובאים לישראל מאירופה ודרום מזרח אסיה. מכיוון שרוב הרכבים מיובאים מאוזרים הללו (ולא מצפון אמריקה), אזי גם להשתמש בניקוד הכוכבים כפי שנקבעו במבחני ה-  EuroNCAP . השאיפה היא שכל מכונית שתצא לכביש תהיה עם מדבקה כזאת.
מעבר לכך, באתר האינטרנט של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מתכוונים לפרסם רשימה עדכנית עם ציוני הבטיחות של כל המכוניות הנמכרות בישראל. במידה ודגם הרכב לא עבר מבחן ריסוק, אזי הנתון לא יופיע, אולם אם יש נתון - נשים אותו. שנער הוסיף כי הדבר החשוב הוא שזה יעלה את מודעות הציבור לרמת הבטיחות של כלי הרכב..

 

 

 

 

 

 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים