עודף גרורים כבדים באירופה וירידה במכירת גרורים חדשים

 

תערוכת כלי הרכב המסחריים שנחתמה לאחרונה בהאנובר נחתמה עם חששות כבדים של היצרנים והספקים הפועלים בענף. באולמות התצוגה התגלגלו שמועות עקשיות שדיבור על כמות עצומה של גרורים כבדים וחדשים שלא נמכרו. מדובר הן בייצור למלאי של חלק מהספקים והן בביטול הזמנות של לקוחות.
בכניסה לתערוכה ניכר היה שמצב הרוח הכלכלי לא השפיע יתר על המידה על ההשתתפות הערה. מארגני התערוכה מדווחים על השתתפות שיא של מציגים, וזאת כאשר קרוב ל- 1,900 מציגים מ- 48 מדינות השתתפו השנה בתערוכה, וזאת בהשוואה ל- 1,556 מציגים שנטלו חלק בתערוכה בשנת 2006. מדובר בתערוכה המקצועית הגדולה באירופה בנושא כלי הרכב המסחריים, וזאת כאשר שטח התצוגה שובר שיאים הסטוריים, ומתקרב ל- 275,000 מ"ר (כ- 10% גדול מזה שהיה בשנת 2006). השטח העצום, למעלה מרבע מיליון מ"ר, מהווה סיבה טובה לחגיגות ה- 62 של תערוכת  ,IAAכשהמארגנים המקומיים טרחו להבליט את הוותק כמו גם החשיבות של התערוכה לכל העוסקים בענף הרכב המסחרי. יחד עם זאת, על אף הנוכחות המרשימה של המציגים שהייתה בתערוכה, התוצאה בפועל הייתה אכזבה רבה מהתוצאות. ספקי המערכות והרכיבים של ענף הגרורים דיברו על ירידה חדה בהזמנות, כאשר מדובר בירידה של עשרות אחוזים שמגיעה במקרים מסויימים אף ל- 50% ויותר. המשמעות היא שהשוק האירופאי מוצף בגרורים חדשים שלא נמכרו, ועד שהללו לא ימכרו השוק יהיה בהאטה רבתי, עם האטה בפעילות המשולבת עם ירידת מחירים. הירידה במחיר חומרי הגלם תקל במעט על ירידת המחירים הצפויה.
מבחינת יצרני הגרורים והספקים הפועלים בענף, המשמעות היא ששנת 2009 תיראה רע, ואפילו רע מאוד. התקווה שתלו האירופאים בגידול הצפוי בשווקי מזרח אירופה אף היא נגוזה בחלקה הגדול. השוק המזרח אירופאי גדל בממוצע ב- 27% במהלך 5 השנים האחרונות, כעיקר הגידול מגיע מהשוק הרוסי. כעת, לאחר הנפילה הדרמטית של השוק הרוסי ונפילת מחירי הסחורות (שחיזקה בעבר את השוק הרוסי), הצפי הוא לעליה מתונה מאוד בביקושים בשוק זה. מדינות מרכז אירופה, כמו גם המדיניות הבלטיות נפגעו מאוד מהמשבר הפיננסי העולמי, והצפי הוא לירידה בביקושים המקומיים לגרורים כבדים.
השחקנים הגדולים ביותר בשוק הגרורים במרכז ומזרח אירופה הן פולין, רוסיה וטורקיה. הללו תורמים כ- 61% מהביקושים לגרורים כבדים בשווקים אלו. מדובר בצי גרורים גדול, כאשר ברוסיה ובפולין היקף הביקוש משתווה להיקף הביקוש בגדולות שבמדינות מערב אירופה, להוציא גרמניה. הבעיה העיקרית היא שהיקף הביקוש במדינות הללו גדל מאוד במהלך השנים האחרונות, ומספר הגרורים הכבדים בציי התובלה המקומיים עונה על הביקוש הקיים, כאשר בפתח יש חשש להאטה ולירידה בביקושים. צי הגרורים הוא יחסית חדש, והיקף הרענון צפוי להיות מצומצם. הכמות הגדולה של הגרורים הבלתי-מכורים תעיב גם היא, כאמור, על הפעילות בטווח הזמן הקצר.

 

 

   
 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים