הצעת חוק בארה"ב: מערכת בקרת יציבות לרכב מורכב

שרות רכב ותחבורה 


 

בימים אלה הוגשה בארה"ב הצעת חוק שתכליתה לחייב את כלי הרכב המורכבים (תומך + נתמך) במערכת בקרת יציבות. הטענה היא שהמערכת ( electronic stability control system) עתידה להפחית במידה משמעותית את מספר התאונות שבהן מעורבים כלי הרכב הכבדים, כולל תאונות עצמיות (בעיקר התהפכויות) שבהן מעורבים כלי הרכב הללו. 
נזכיר כי האיגוד הלאומי לבטיחות בדרכים בארה"ב,
 National Highway Transportation Safety Administration (NHTSA),, הגיש כבר במהלך חודש מרץ אשתקד מזכר להצעת החוק, ובו קריאה לגופים הפעילים בענף לחוות את דעתם ואת השגותיהם לגבי האפשרות לחייב את כלי הרכב במערכת בקרת יציבות.
באיגוד הלאומי הפדרלי מציינים שכמחצית מההרוגים ומהפצועים קשה בתאונות שבהן מעורבים נוסעי המשאית, קשורים לתאונות שבהן מעורבת המשאית הבודדת (ללא פגיעה ברכב אחר). מערכת בקרת היציבות החדשה מיועדת להפחית למינימום את התאונות הללו, כשמרביתן הן תאונות התהפכות, או היווצרות מצב 'ד' של התומך והנתמך. המערכת פועלת באמצעות מערכת ממוחשבת שאוספת נתונים על מצבו הרגעי של הרכב (ממערכת ה- ABS, מערכת ההיגוי, חיישני תאוצה צידית, סיבובי המנוע, ונתונים שמתקבלים מגירוסקופ), וזאת על מנת לקבוע האם הרכב מחליק, האם כוון הנסיעה תואם את הוראות הנהג והאם הרכב מתקרב לסף ההתהפכות. בהתאם לנתונים הללו המערכת הממוחשבת מפחיתה את סיבובי המנוע וכן מבצעת, בהתאם לצורך, בלימה סלקטיבית באחד או יותר מגלגלי המשאית ו/או הגרור.  התוצאה בשורה התחתונה היא ייצוב אוטומטי ומיידי של הרכב, תוך הפחתת הסיכון לאיבוד שליטה או להתהפכות המשאית.
עוד עולה מנתוני האיגוד הפדרלי כי בממוצע שנתי נהרגים כ- 304 נהגי משאיות ועוד 2,738 נפצעים כתוצה מתאונות שבהן נהג המשאית מאבד שליטה על הרכב הכבד, ו/או מתהפך. המערכת החדשה אמורה להפחית בצורה משמעותית את מספר התאונות הללו. חשוב לזכור כי פרט לתאונה הבודדת, קיים סיכון רב לשאר המשתמשים בכביש, וכן קיימת סכנת דליפה במידה והמשאית מובילה חומר מסוכן. באיגוד הפדרלי מעריכים בזהירות כי המערכת תפחית כ- 66% מהתאונות הללו, וכן תפחית את הנזקים לרכוש ב- 26 מיליון דולר, מידי שנה. נציין כי הערכה לגבי מניעת התהפכויות נעה בין 37% ל- 56% ממקרי ההתהפכות, מידי שנה.
בחישוב נוסף שערכו אנשי האיגוד הפדרלי לבטיחות בדרכים נמצא כי המשק האמריקאי ירוויח סכום שנע בין 128 ל- 372 מיליון דולר (מידי שנה), וזאת כתוצאה מהפחתת חסימת כבישים ונזקים אחרים לרכוש, שמקורם בתאונות הללו.
בהצעת החוק שהוגשה לאישור בית המחוקקים נקבע כי במערכת בקרת היציבות יחוייבו כל התומכים במשקל כולל של 4500 ומעלה ( LBS10,000) . כמו כן יחוייבו בהתקנת המערכת כל המיכליות במשקל זה (כמשאית בודדת וכרכב מורכב). הצעה נוספת מתייחסת להחלת חובה זו גם על אוטובוסים במשקל זה.  

ניתן לראות סרטון של מערכת בקרת היציבות בפעולה בסמי טריילר, בכתובת:
http://www.rechev.net/site/detail/detail/detailDetail.asp?detail_id=678372&seaWordPage=ESP

 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים