בפתח: שסתום אלקטרו-מגנטי


גל הזיזים הקונבנציונלי היה עד כה אחד מהגורמים המרכזיים שעיכבו את שיפור המנוע, כשהפעלתו המכנית לא איפשרה להפיק מהמנוע את מקסימום הביצועים האפשריים. השינוי העיקרי בתחום זה מתממש כעת, וזאת עם חשיפת הבכורה של חברת וולאו שחשפה בתערוכת אקוויפאוטו מערכת אלקטרו-מגנטית מבוקרת מחשב להפעלת השסתומים, כלומר מנוע ללא גל זיזים.
מדובר בטכנולוגיה מהפכנית (שמכונה E-Valve  או Camless engine), שמאפשרת תיזמון אופטימלי לעיתוי פתיחתם וסגירתם של שסתומי היניקה והפליטה, וכן את משך הזמן שבו השסתומים נשארים פתוחים. ע"פ ניסויים שנערכו במנוע הקונספט נמצא שטכנולוגיה שעתידה לחסוך בין 15 ל- 20 אחוז מצריכת הדלק של הרכב. בימים אלה, כשמחירי הדלקים בשיאם והמודעות לפליטת ה- CO2 בעיצומה, השסתום האלקטרומגנטי מבוקר המחשב מהווה פיתרון טכנולוגי ישים להשגת שני יעדים אלו יחדיו, בעלות סבירה.

יתרונותיו של מנוע ללא גל זיזים

הפעלה אלקטרו-מגנטית של השסתומים יוצרת מהפכה בתפקוד המנוע. המערכת הממוחשבת ,  בפתח: שסתום אלקטרו-מגנטימחליפה את מערכת התזמון, כשהיא מפקדת במדויק על פתיחת וסגירת השסתומים. יחידת הבקרה הממוחשבת מסוגלת להתאים את תזמון השסתומים בהתאם לתנאים הרגעיים המיוחדים שבהם פועל המנוע. כך, לדוגמא, ניתן להתאים את תזמון השסתומים בהתאם לסל"ד המנוע, הטמפרטורה שלו, עומס העבודה, דרישות הנהג וכו'. המשמעות היא שניתן להתקרב למילוי אופטימלי של הצילינדר בתערובת וכן להתקרב לקראת ניצול טוב יותר של המחזור התרמודינמי בצילינדר. כמו כן ניתן לנצל את ה-  E-Valve לצורך להפעלה נקיה יותר של המנוע בעת הנעה קרה.
מעבר לכך, מערכת העברת הכוח נעשית פשוטה יותר, כלומר אין צורך בגל הזיזים (הכפול לעיתים!) , בשרשראות/רצועות תזמון, במוטות דחיף וכו'. המשמעות היא שינהו פחות רכיבים מכניים הנתונים לבלאי ושחיקה , פחות תקלות מכניות, הוצאה כספית קטנה יותר על טיפולים תקופתיים ותיקונים במערכת התזמון, ומנוע שמשקלו העצמי נמוך יותר. במקרה אחר, המחשב יכול לבטל את הפעילות או השסתום או הצילינדר הספציפי לצרכים מוגדרים, ואף הוא יכול לשמש כמעין בלם מנוע שמקובל במשאיות. 
בשורה התחתונה: למערכת ה- E-Valve  של וולאו נכון עתיד מזהיר. הפתרון החדשני זיכה  לאחרונה את המערכת במקום הראשון בתערוכת אקוויפאוטו, וזאת  בקטגורית 'הנדסה וטכנולוגיה מתקדמת'.

 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים