נוהל מחמיר לבדיקת מנועי דיזל במבחן הרישוי השנתי 

 

במשרד התחבורה והמשרד לאיכות הסביבה מתכוונים ליישם עד תום השנה הנוכחית נוהל מחמיר יותר לבדיקת רכבי דיזל במסגרת מבחן הרישוי השנתי.  כידוע, ע"פ נוהל הבדיקה הוותיק מועלים כלי רכב על דינמומטר ומתבצעת הרצה על גבי גלילים במהירויות שונות, כדי לבדוק את רמת הזיהום הנפלט מהמנוע.
הבעיה היא ששיטת הבדיקה הישנה  אינה מתאימה לכלי רכב חדשים המצויידים במערכות בטיחות מתקדמות כמו בקרת יציבות (ESC) או מערכת בקרת משיכה (ASR). מכיוון שכך, משרד התחבורה הפיץ הוראת נוהל  למכוני הרישוי שלפיה יש לבצע את בדיקות הזיהום לכלי רכב חדשים 'בהאצה חופשית', וזאת כאשר כלי הרכב אינם מועלים עוד לדינמומטר כדי להריץ את המנוע, והבדיקה נערכת כשתיבת ההילוכים משולבת למצב סרק (ניוטרל) וסיבובי המנוע מועלים באמצעות לחיצה על דוושת המצערת.  ע"פ נוהל הבדיקה החדש, המותאם לתקינה האירופית, תימשך הבדיקה במצב של האצה חופשית, אבל נתוני הפליטה יוצלבו מול נתוני יצרנית הרכב לכל דגם. לגבי כלי רכב מיושנים, שלהם אין נתוני יצרנית, יוצלבו נתוני הבדיקה מול נתוני ערך הפליטה המירבי של מזהמים שנקבע בתקינה האירופית. במכוני הרישוי נאגרים בימים אלה נתוני היצרניות על רמות הזיהום המותרות לכל דגם. הבדיקות בכלי רכב שבהם לא מותקנות מערכות הבטיחות מתקדמות, יוסיפו להיערך על גבי דינמומטר, כל עוד לא אושר הנוהל החדש בכנסת.
הבעיה העיקרית היא שנוהל הבדיקה החדש צפוי להכפיל את מספר הנכשלים בבדיקות זיהום אוויר. מנתוני משרד התחבורה, המבוססים על מבחני הרישוי במכוני הרישוי, עולה שכיום נכשלים בין 7%-8% מכלי הרכב עם מנועי דיזל נכשלים במבחני רישוי (טסטים) בגלל זיהום חריג. כיום נעים בכבישי הארץ כ- 420 אלף רכבים בעלי מנוע דיזל, כשהמשמעות היא שכיום נכשלים מעל 33 אלף כלי רכב בשנה בשל פליטת זיהום אוויר מעל למותר. הערכה היא ששיעור זה כמעט ויוכפל במידה ותיושם הבדיקה המחמירה המוצעת, ומספר הנכשלים יגיע ל- 60 אלף רכבי דיזל בשנה, בקירוב. 
באגף הרכב במשרד התחבורה הנחו את מכוני הרישוי להעביר קורסים בשיטת הבדיקה החדשה לכל הבוחנים, ולדווח על השלמת ההשתלמות עד לחודש נובמבר קרוב, לקראת הפעלת שיטת הבדיקה המחמירה בתחילת שנת 2010. במשרד לאיכות הסביבה משלימים, במקביל, את נוסח החקיקה שלפיה תבוצע הבדיקה החדשה.


 

 

 

 


 

  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים