הופכים דף


סיור במפעל דאף באיינדהובן בהולנד חשף בפני נציג 'רכב ותחבורה' מנועים חדשים, כבר באוריינטציה לתקן יורו 6 , וסיפק לנו הצצה למקום הכי סודי של חברת דאף. סודי סודות בלי מצלמות. כך נולד מנוע חדש.


דובי זכאי, איינדהובן, הולנד


עוד כשנה וחצי, בינואר 2013 , יכנסו לתקפם התקנות החדשות של יורו 6, התקן מחמיר שמחייב את יצרני המשאיות באירופה. לקראת התאריך כבר יצרני המשאיות שולחים את בלון הניסוי שלהם להתמודד עם האתגר. וכך, לפני חודשים אחדים, הוזמנתי כנציג 'רכב ותחבורה' לדרומה של הולנד, לעיר היפה איינדהובן, כאורח של מפעלי 'דאף', למסיבת עיתונאים רבת משתתפים בעיר שכמעט נושקת לגרמניה ובלגיה. את העיתונאים המכובדים אספו מכל רחבי אירופה, ובהם גם שני נציגים מישראל. מטרת בואנו למפעלי 'דאף' בהולנד לא היתה ברורה. היה משהו מסתורי בביקור, כעין מסר ששיאו של בואנו מוכן, אך בינתיים יהיה עטוף בערפל מסתורי והצגתו תדחה לרגעים שיבחרו על ידי ההולנדים. המסר היה ברור; תנו עוד מעט זמן למתכננים ותראו איזה מנוע ייצא ממפעלי החברה. בהולנד, כך מסתבר, מאמינים במנועים החדשים של המשאיות, ואם יתנו להם שקט בתכנון הם יצמצמו עוד את צריכת הסולר.

סיור ברכבת פנימית

המפעל הענק באיינדהובן נושק לעיר יפה ומטופחת. המפעל שוכן כמעט בלבה של העיר, ונראה כחלק מהעיר. נקי ומסודר, מפעל ענק שממנו יוצאות בתדירות גבוהה רכבות הנושאות על גבן משאיות צבעוניות. הרכבות מוליכות את המשאיות לנמלים שונים באירופה, להטענה והשטה אל מדינות היעד, אל לקוחות ברחבי העולם שהזמינו את המשאיות. כמה אגפים למפעל. המרכזי שבהם - מהווה את פס היצור להרכבת המשאיות. המפעל על כל אגפיו נקי ומסודר, בעל רמת זיהום ורעש נמוכים. לאורך החלל הענק, שבו נמצאים מאות עובדים, מתקיים סיור מיוחד ברכבת פנימית בין האגפים השונים, ובכמה מהקרונות יושבים האורחים. מדריכה מסבירה ומספרת (באנגלית), על אגפי המפעל השונים. כך יכולים האורחים לצפות מהרכבת בעבודת הרכבת המשאית. (אגב, הסיור חינם, ואפשר לתאם את הסיור עם מפעל דאף באיינדהובן באתר האינטרנט).
הרכבת נוסעת בין מכבשי ענק שמעצבים את המתכות לחלק משלדת המשאית. בהמשך מגיעים לפס הייצור של הקבינות, שרובן מגיעות ממפעל-בת במדינה סמוכה. רכבת ארוכה, שונה מרכבת האורחים מוליכה את המנועים, כל מנוע מותאם למשאית אחרת. המנועים מגיעים אחרי שעברו הרצה וניסוי, והעובדים הזריזים מתקינים את המנועים, את תיבת הילוכים לשלדה ולקבינה.
מהר מאוד מתווספים החלונות, הפנסים, החלקים השונים נאספים, ומותקנים בידי עובדים מנוסים, שהופכים את החלקים הרבים למשאית מורכבת וגם נוסעת.
סיור כזה עורך כשעתיים, עם הסברים באנגלית תוך כדי נסיעה נעימה ברכבת פנימית. להבדיל ממכוניות פרטיות - הרכבת המשאיות ברובה ידנית. כל משאית שעוזבת את פס הייצור הוזמנה על ידי לקוח שדרש שיהיה בה דברים מסויימים, כגון מנוע בנפח המתאים לו, תיבת הילוכים, צבע חיצוני, רמת גימור מסויימת ועוד. בסיום תהליך ההרכבה נלקחות באופן מקרי כמה משאיות היישר מפס היצור ועוברות בדיקה יסודית ביקורות איכות המוצר. חלק זה של הסיור היה בעצם רק הצ'ופר שניתן לעיתונאים. מטרת הביקור הסודית עומדת להיחשף. עתה עמדנו מול בנין ענק, בתחום המפעל צבוע בלבן, שלט זעיר צמוד לכניסה ובו רשום: 'מחקר ופיתוח'.

ביקור בקודש-הקודשים

'דאף' מתגאה, ובצדק, בעובדה שהמנועים שלה חסכוניים ביותר בדלק. לא רק במשאיות הנוסעות לפי חוקי הבטיחות והוראות היצרן, אלא שהמנועים של משאיות דאף חסכוניים גם במשאיות שניצול המנועים הרבה מעל להוראות היצרן. אלה משאיות שמשתמשים בהם במדינות העולם השלישי, שבהם אין פיקוח על עומס, אין משטר של טיפולים, ולמרות הכל באותם מקומות המנועים ממשיכים להיות חסכוניים בצריכת דלק.
אבל בל נקדים את המאוחר.
אחד הסיורים המרתקים ביותר היה בבנין הלבן, שנמצא במרכז המפעל הענק, כאמור - במרכז למחקר ופיתוח של 'דאף'. התחושה היתה שאנו מגיעים לאחד מהמבנים המאובטחים של ה'מוסד'. שומר הולנדי, גבוה וקשוח, לא חייך לעברנו, ונדרשנו להתפרק מתיקים, פלאפונים וכל דבר שדומה למצלמה. הקשוח ההולנדי ריכז את הכל בתאים סגורים, ונפרדנו מכל אמצעי תקשורות וצילום. וכך, נטולי קשר עם העולם, נכנסנו אל הבניין הסטרילי, המבהיק בניקיונו. מסדרונות רחבים ושקטים, לא הצלחנו להבחין באנשים עובדים, וחלק מחלונות החדרים מחופים בווילון. המלווה שלנו, אחד המהנדסים הבכירים, היה נחמד, יותר מהשומר הקשוח . חייך הרבה - וגילה מעט. הוא נתן לנו להבין שנכנסנו אל קודש-הקודשים של המפעל, והיה מוכן לדבר בהרחבה על הצפי לשנים הבאות, ופחות על הפיתוחים שנמצאים ברגעים אלה מאחורי הווילונות ומאחורי הדלתות המוגפות.

שיפור למנוע ה-MX

עד שחברת 'פאקאר דאף' תכנס לעידן היורו 6 הוחלט בחברה להגיע למיצוי החיסכון בדלק עד כמה שאפשר. לכן הכריזה החברה על שיפור למנוע ה-MX, בנפח של 12.9 ליטר. המנוע משמש את דגמי CF 85, XF 105 והמנועים נחשבים כחסכוניים יחסית, אך אנשי דאף לא נחו על זרי ההצלחה, וביקשו להכניס שינויים במנועים שיקדמו את מנועי החברה, כהכנה לקראת תקן יורו 6. המטרה של החיסכון נראית זעירה, כ-3% -5%, אבל במחשבה לטווח ארוך - חיסכון כזה יכול להיות שווה כסף רב בחישוב שנתי.  שינוי נוסף שהוכנס למנועים; לאחר חמש דקות של עבודה בהילוך סרק - המנוע כבה אוטומטית, המטרה בנוסף לחיסכון לכוון וללמד את הנהגים חיסכון בדלק וגם להקל על הזיהום העולמי.
אגף פיתוח המנועים של דאף נחשב כאחד המתקדמים בעולם, עם רכישת דאף על ידי חברה האחזקות האמריקאית 'פאקאר', הושם דגש על פיתוח המוצר ופיתוח משותף של המנועים. הוקצב כסף למערכת המחקר בהולנד, 50 מליון אירו.  וכך פותח מנוע שעונה לתקן יורו 5 משופר ומתקרב אל יעדי יורו 6. סדרה משופרת של מנוע יורו 5, הנקרא PACCAR MX על שם החברה האם האמריקאית של דאף.  
החישוב שלהם שלפיתוח מנוע נדרשים כ-300,000 שעות, השעות האלה מחולקות לקבוצה גדולה של חוקרים, וכך אפשר לקצר את זמן הפיתוח. היום המנועים יוצאים מהמפעל נושאים הטבעה על חלקו העליון של המנוע ,  PACCAR MX. פרי הפיתוח מגיע גם לצפון אמריקה, במטרה לשלב את המנועים במשאיות קנוורט ששייכים לחברת פאקאר. החיים של מנוע משאית (כך על פי החברה) כ-1.6 מיליון ק"מ, הערכת החברה שמנוע שעובד בתנאים שהמהירות הממוצעת היא 80 קמ"ש. למשאית לוקח לעבור כמות של קילומטרים זו ב-20,000 שעות עבודה. במהלך הניסוי של המנוע במדינות שונות בתנאי שטח שונה, עומס, דרך, חום, קור ועוד. החישוב של המהנדסים שבמהלך חייו צורך המנוע 140,000 ליטר סולר. עתה נכנס המחקר לתהליך אמיתי. מעבדת המחקר של דאף יכולה לכווץ את 20,000 שעות המנוע ל-2000 שעות. המנוע עובד 24 שעות ביממה, וכך עובדים במקביל כמה מנועים. בכל מנוע מנוטרים 23,000 פרמטרים, חלק מהם מנוטר כ-1000 פעמים בשניה.
כדי להתכונן לשינוי הגדול של יורו 6, שכנראה יתבסס על שתי הטכנולוגיות EEV ושימוש באוראה, הכינו בדאף את התשתית; בוכנות חדשות בעלות תכונות טרמיות טובות יותר, מחומרים שדורשים פחות קירור, משאבת השמן קטנה ויעילה יותר. מדגש הטורבו הפך למבודד, וכך גם סרעפת הפליטה. כך הגיעו לשיפור מדגש הטורבו, צריכת הדלק ופליטות ה-CO2 ירדו ב-3%. בחישוב של צריכת דלק החיסכון לכל תקופת חיי המנוע כ- 4,200 ליטר, במחיר היום של הסולר זה כסף רב.

תיבת הילוכים משופרת

פיתוח חדש של דאף: תיבת הילוכים בת 12 הילוכים, במקום 16 כיום. המומנט הגבוה של  מנוע  PACCAR MX אינו מחייב גיר בעל 16 הילוכים, וכך תיבת ההילוכים קטנה יותר ושוקלת פחות, גלגלי השיניים גדולים יותר, החומרים של טבעת הסיכרון עמידות בפני שחיקה. התיבות הרובוטיות הולכות ומתפתחות, תופסות מקום חשוב באירופה, אך עדיין תיבות ההילוכים הידניות מבוקשות, ואנשי דאף צופים שהביקוש להם יהיה עוד עשור או שניים. תיבת ההילוכים AS Tronic עברה חידוש שמצמם את התערבות של הנהג בשליטה על העברה ידנית של הילוכים, כך תגיע המשאית גם לחיסכון בדלק.    
כשמדובר בחיסכון  - גם דאף נכנסת לעידן המשאית ההיברידת. אנשי המחקר לא משוכנעים שזו הדרך הנכונה לחיסכון, עצם הכנסת שני מנועים, שילוב של שניהם ומשקל של סוללות כבדות, אבל בדאף בחרו לתת גם את התשובה הזו ליצרניות המתחרות. לכולם ברור שהשלב ההיברידי הוא שלב ביניים, עד שתגיע חלופה טובה יותר. בינתיים מהנדסי החברה מונעים על ידי המטרה לחסוך בדלק, וכך יצרו משאית היברידת. אחרי בדיקה של שנתיים עם לקוחות נבחרים ונאמנים - המשאית נכנסה לפס הייצור וכבר נמכרת. זוהי משאית LF מצוידת במנוע של פאקאר 4.5 ליטר שעומד בתקני זיהום האוויר EEV' תקן שממלא את החלל בין יורו 5 ליורו 6. המנוע מפיק 160 כ"ס, מחובר לתיבה הילוכים Eaton של שישה הילוכים, המנוע החשמלי משמש גם להנעה וגם כגנראטור למילוי המצברים. אבל עם כל הטכנולוגיות החכמות המנוע החשמלי מסוגל להסיע את המשאית כשני ק"מ בלבד מארז המצברים כבד למדי כ-100 ק"ג.   

  עשינו 'סיבוב'     

לקראת סיום המפגש, בתוך שטח המפעל, במגרש הניסויים, המכשולים, או כפי שמכנים את המקום אנשי דאף 'מגרש העינויים', ניתנה לנו אפשרות לנהוג במשאיות דאף השונות. זכיתי לנהוג בכמה מהמשאיות החדשות שמתחילים לשווק, דגמים רבים עם מנועים בכוח שונה, וגם לטעום נהיגה במשאית היברידית.


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים