דאף: הכל בגלל גלגל קטן

דאף FTP CF85 6X2 הוא דגם מיוחד שנועד למשקל כבד של כ-40-45 טון, ומאפשר עבודות קשות במיוחד. היכולת הזאת מושגת בזכות סרן נוסף שמתרומם עם גלגל קטן. נציג 'רכב ותחבורה' מדווח על נסיעה עם חומרים מסוכנים במורדות אל  ים המלח

 דובי זכאי

 

 


את אולג פגשנו בדימונה. אולג, יכול היה לשמש בקלות כדוגמן ואיש מכירות מוצלח למשאיות 'דאף'. בחור נאה, גבוה וחסון, חמוש במשקפי שמש, המילה האחרונה באופנה. אולג הגיע לכאן מברית המועצות לשעבר, כבר עשרים שנה הוא כאן, בארץ, אבל עדין שומר על הצליל הרוסי בדיבורו. אבל אם תגיד חלילה מילה רעה על ישראל, אוי ואבוי לך... אולג 'שרוף' על המדינה ומראה את הדרך החוצה, לשדה התעופה, למי שמעז להשחיר את פני המדינה...
 14 שנה הוא כבר נוהג בכבישי המדבר במשאיות של מפעלי תובלה. זו משאית מיוחדת, מיכלית שמובילה חומרים מסוכנים. את ביתו בנה בירוחם, נשוי באושר לאולגה ומגדל את ילדיו כצברים עוקצניים. המשאית היא חלק חשוב מחייו של אולג, והוא מקפיד לשמור עליה, לפנק אותה בטיפולים סדירים ולערוך בה בדיקה מדי יום.
פגשנו אותו במוסך המרכזי של מפעלי תובלה בדימונה, שם המתין לנו מנהל המוסך, ניסים, חביב מאין כמוהו - שמנהל בנעימות את צוות המכונאים ושאר בעלי המקצוע במוסך המרכזי. לכאן מגיעות משאיות החברה לטיפולים, מכאן יוצאים לחילוצים ועזרה גם למשאיות שאינן שייכות למפעלי תחבורה. ממש כמו בשעון שוויצרי מגיעות המשאיות לטיפול תקופתי, ואין כזה דבר של דחיית טיפול.

מיועדת לחומרים מסוכנים

על מגרש החניה הגדול המתינה לנו משאית צהובה גדולה, דאף FTP CF85. השם המסובך מסביר שזו משאית עם שני סרנים אחוריים, הסרן הפנימי מתרומם ועם גלגל קטן (יחסית לשאר גלגלי המשאית. המיכלית רתומה לנגרר ארוך בל שלושה סרני מאחור. את המשאית מקשטות מדבקות באדום וכתום זוהר, שמזהירות שמיכלית זו נושאת חומר מסוכן. אולג מסביר לנו שהחומר שהוא מוביל מחייב לעתים התייחסות מיוחדת בעת ההטענה ובעת הפריקה. כן, נדרשת מעל הכול משאית אמינה, בעלת אפשרות בלימה טובה. המשאית הזו, דאף 85, היא השנייה שלו, יותר מתקדמת, עם מנוע חדש ומערכות בלימה חדשות. כך הוא יכול לעמוד על ההבדלים בין שני הדגמים. אחרי הטעינה של החומר המסוכן במשאית הוא נכנס לקבינה הממוזגת. מרגע זה הוא נמצא בביתו השני, ומתנגנת אצלו מוסיקה מיוחדת. הקבינה שלו מסודרת ומאורגנת היטב, תמונת בני המשפחה מקשטות את הדשבורד.

יתרונות כבדים

יתרונה של המשאית זו בסרן הנוסף, המתרומם. דגם המיוחד זה נועד למשקל כבד של כ-40-45 טון. היכולת הזאת מושגת בדגם FTP CF85 משאית/ מיכלית, בזכות סרן נוסף שמתרומם עם גלגל קטן. בגורר תומך שלושה סרנים. בראש גורר שני סרנים האחד, האחורי סרן חי גלגלים גדולים, ואילו הפנימי - סרן עם גלגל קטן (מעט גדול משל מכונית) שהוא מתרומם בכל פעם שאין עומס. בזמן העמסה הסרן הקטן יורד ומאפשר משקל נוסף להעמסה. המשאיות החדשות, DAF CF85 מצוידות במנוע חדש לחלוטין, 12.9 ליטר, (מנוע דומה יש במשאית הדגל של דאף XF105), מבחר מנועים יש במשאיות 360,410,460,510 כ"ס. המשאית שנסענו בה מצוידת במנוע של 460 כ"ס. תצרוכת הדלק נמוכה יחסית למשאית הקודמת והיא מצוידת במיכל אוראה.   
משאיות CF85 מיועדות לעבודות קשות במיוחד, משאיות קשוחות שמתאימות לעבודה גם עם מערבלי בטון, אפשר להזמין עם הנעה אחורית כפולה בשני הסרנים, ואפשר, כמו במשאית שנסעתי בה רק עם הנעה בסרן אחורי. מפעלי תובלה מפעילים את המשאיות בתנאי עבודה קשים. לפני שנים היו משאיות אמריקאיות בעל נפחי מנוע ענקיים בשירות החברה, לא התעסקו עם המשאיות העדינות, האירופאיות, אבל השנים, ההתקדמות בטכנולוגיה של המשאיות האירופאיות, דרישות הנהגים ושיקולים כלכליים הביאו את החברה להיכנס לשירות משאיות 'דאף' ומשאיות 'מאן'. הנהגים שטעמו את הפינוק האירופאי סרבו לחזור למשאיות האמריקאיות. בהובלת חומרים מסוכנים, חשובה מאוד האמינות של המשאית. הדאף 85 עושה את דרכה כמה פעמים במשך היום במורדות הקשים לים המלח ולערבה, העמסה בתנאים קשים, חום קשה, סופות אבק וגם את הסיפור הלא מוכר שנוצר בכל פעם שהמשאית יורדת מתחת לפני הים, ויש היווצרות של תת לחץ בגלל העומק של 400 מינוס של איזור ים המלח. לצערי הפעם לא יכולתי לנהוג, מפני שאיני מורשה לנהוג ברכב המוביל חומרים מסוכנים, כך שאולג היה אתי בקבינה, ביצע עבורי את כל מה שביקשתי כדי לעשות מבחן משותף.

משאית משודרגת

העיצוב החיצוני נאה, למרות שזה לא הצד החזק שלה. המשאית מרשימה, חזית משולבת, כאילו המשאית בנויה משני חלקים. למטה - תא נהג "צף" מעל החלק התחתון שכולל את הפגוש והפנסים. נתחיל בתא הנהג; תא נוח, לא מפנק כמו של ה-105 אבל מספק נוחיות רבה לנהג. תיבת ההילוכים AS Tronic עם 12 הילוכים, אפשרות לשליטה ידנית בהילוכים. לבלימה מצוידת ה-85 באגוז ברקס, ריטארדר בעל שלושה מצבים. מערך בלימה מוכח זה מאוד חשוב במשקל הכבד שבו נדרשת בלימה טובה במורדות לים המלח. הקבינה נוחה גם לנהג וגם לנוסע, הנהג מתפנק בכיסא משודך, מחליק על מהמורות בעזרת כריות האוויר שמצוידת הקבינה (כריות אוויר לא סטנדרט, בהזמנה), וכך, אפילו את המהמרות בכניסה למפעלי רותם בדרך לעין יורקעם לא הרגשנו.
הנסיעה עם מכלית עמוסה בחומרים מסוכנים מחייבת את אולג למשנה זהירות, אם חלילה מתרחשת תאונה זה יכול לעלות לאולג בחייו, סגירה של איזור שלם מסכנת דליפה של החומר המסוכן, בקיצור - סיפור של שעות רבות שהאזור נחסם לתנועה לצורך פינוי (לכן נדרש רישיון מיוחד להוביל חומרים מסוכנים). משאית ה-FTP CF85 מיועדת לתפקיד קשה כזה. אולג, שעולה ויורד במורד התלול, מסביר את יתרונה של המשאית הזו על פני אחרות: זו משאית אמינה מאוד, פחות מזהמת (מצויידת במיכל אוראה בהתאם לתקן יורו 5).

נסיעה בשטח קשה

במורד אל ים המלח אולג לא נגע בבלמים, הכל שליטה בנהיגה בעזרת הרטארדר. במורד תלול יש לו אפשרות להפעיל את המדרגה השלישית בבלימה שעוזרת מאוד. במורד ארוך ומסובך מעדיף אולג לטפל בגיר בצורה ידנית, למרות שהוא מציין שהמחשב עושה את העבודה לא פחות טוב, אבל עדין הוא שומר על האינסטינקטים הבריאים של נהג טוב. במהלך הירידה המשאית נבלמה על ידי הריטארדר והורדה להילוך נמוך ושיתוף של האגזוז ברקס, יוצר תחושה של שליטה ללא שימוש בבלמים.
בעליות הקשות המטפסות לדימונה, עליות ארוכות שמאוד קשות למנוע המשאית, המשאית אינה מגיעה לחימום גבוה מהמותר. מערכת צינון המנוע החדשה שבדגם החדש מאפשרת למנוע קירור נאות גם בימים חמים מאוד, בלי השפעה על הפעלת מזגן לתא הנהג. למרות שאולג מפליג שבחו ובידידותו של גיר ה-AS טרוניק, הוא מעדיף להשתמש בגיר הידני בזמן הטיפוס. כך הוא מושך את המנוע מעט מעבר לפסים הירוקים במד הטורים, זאת כדי להביא את המשאית למהירות נכונה בעזרת והעלאת הילוכים. על פי בקשתי עצרנו באמצע העליה, התחלנו מחדש בעזרת המחשב של הגיר האוטומטי. תוך זמן קצר המחשב הביא אותנו להעלאת הילוכים נכונה. לעיתים במכלית יש מכה קטנה בצלחת הנגרר, בחיבור בין הנגרר לסוס, זאת בגלל כוח הנוזלים שזורמים מצד אל צד, אף שהם מסוגרים בתאים עם הפרדה. הרגשנו מעט במכה אף שהמשאית כוונה לא מזמן.
אולג מספר שהמשאית שהוא נוהג בה כבר הגיעה ל-300,000 ק"מ, עדיין 'בתולה' על פי דבריו, לא חוותה תקלה חמורה, למעט טיפולים תקופתיים. בגלל הנסיעה בתנאי דרך קשים וחיבור עם חומצות ואבק - המשאית זוכה להקפדת יתר, ( בעיקר בגלל שהיא נושאת חומרים מסוכנים). שני הסרנים האחוריים מספקים את החיסכון במשקל, הסרן הקדמי מבין השנים הוא סרן מתרומם עם גלגל קטן משאר הגלגלים של המשאית, שמאפשר הוספה למשקל ההטענה, אבל מפחית מהמשקל הכללי של המשאית. המשאית מצויידת בגלגלים רזרביים גם גדולים וגם קטנים, גלגל רזרבי אחד לגלגלים הרגילים וגלגל נוסף לגלגלים הקטנים. הגלגל עולה באופן אוטומטי כשאין הוא מרגיש בכובד, וכמובן יורד באופן אוטומטי. 

בשורה התחתונה

נוחות הנהיגה בטווח הקצר שנהגתי טובה מאוד, השליטה על הדרך מסביב טובה, ישיבה נוחה מאוד והטיפול במערכת ההילוכים והבלימה טובים.
לסיכום: משאית ה-ftp cf85 מעניקה עוד אפשרות העמסה (חוקית) עם סרן נוסף קטן שמתרומם. המשאית קשוחה מתאימה לעבודות קשות. מצויידת היטב לנוחות הנהג.       

--- תעודת זהות ----

מנוע: 6 צילנדר בטור, 12.9 ליטר, 24 שסתומים.
נפח מנוע: 12.9 ליטר.
הספק מנוע: 460 כ"ס.
דלק: סולר.
מערכת בלימה: בלמנוע (אגזוז ברקס) מופעל חשמלית בסיוע פנואמטי.
מאט אינטגרלי: הידראולי בתיבת ההילוכים.
תיבת הילוכים: מפוקדת מחשב, AS-TRONIC תוצרת zf 12 הילוכים.
 

 

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   
 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים