הנאה צרופה 

 

שמו של האוטובוס החדש של דאף: SB 4000, אוטובוס עירוני ובינעירוני, יציר מפעלה של חברת VDL . מדובר באוטובוס המפנק גם את הנהג וגם את נוסעיו; אוטובוס הנוסע חרישית, מהודר, רך ונעים. נציג 'רכב ותחבורה' יצא אתו לנסיעת מבחן


כתב וצילם: דובי זכאי

הוא עמד בצד המוסך, משתדל להצטנע. מסביבו המה המוסך; משאיות כבדות יוצאות ונכנסות, נהגיהן צועקים: "קדימה... אחורה!" ומכוונים אותם בתנועות ידיים למקומם במוסך. אבל הוא, אוטובוס מגודל, מצטנף סמוך לקיר, אף אחד לא ניגש אליו. למרות צבעו המיוחד, זהב, אפשר להגיד שמראהו לגמרי לא רע, אפילו יפה. חסון, אך מעודן ורך באותה המידה. את החזית מפארים חלונות ענקיים, ועוד חלונות ענקיים בצד - משלימים את המראה החלק בצדדים. צבע הזהב המוזר גרם לכל משאית או אוטובוס שפוקד את המוסך לעצור לידו לרגע, להתבונן להשמיע גיחוך. בעלבונו הענק הזהוב נדחק אל הפינה. לרגע התעוררו חושיו בתקווה שהנה מישהו ניגש אליו, כאילו עוד רגע הוא פוצח בצניפת שמחה כסוס המבקש חברה. ניגשנו ונשענו על צבע הזהב לרגע הרגשתי כאילו המרכב הענק נרעד, שנייה אחת כאילו צמרמורת פקדה את המרכב ורסיסי זהב התעופפו מסביב, מה זה הצבע המזעזע הזה? שאלתי. איש החברה משך בכתפיו: "היה במלאי", השיב לי המומחה, "הוא עומד פה, צמוד לקיר כבר שבועיים ואף אחד לא דורש בשלומו ובטח שאיש לא מבקש אותו. הדגם מצויין, המנוע אחלה, אבל הצבע גומר אותו ומבריח את הקונים", הסביר לי בפשטות. 
"אבל", אמרתי "הוא אוטובוס יפה, מאוד אצילי, וחוץ מזה הוא יכול לשמש כאוטובוס תיירים מעולה".
"נכון", השיב לי נציג החברה, "אף אחד לא רוצה אוטובוס בזהב, אבל אל תדאג, גם לו, כמו לכול סיר, יש את המכסה שמחכה לו"... 
וכך פתחנו את האוטובוס וטיפסנו אל תוכו. האוטובוס הממתין לנו בדממה כנועה, מיד צץ הכינוי: 'גולדפינגר'. ברגע שהיה לאוטובוס שם, הוא כבר היה חמוד, עדין ושקט. כל-כך שקט שהצעדים שלנו נבלעים בשטיח העבה.


כך קם קונצרן VDL


שמו האמיתי הוא SB 4000, אוטובוס עירוני ובינעירוני, יציר מפעלה של חברת VDL . החברה שהיא איחוד של כמה מתקיני אוטובוסים קטנים, מאופיינת במפרט טכני מצוין.   VDL היא חברה הולנדית גדולה, שמתמחה בבניית שלדי אוטובוסים. הקונצרן ההולנדי הענק בלע לתוכו כמה יצרני אוטובוסים קטנים, ואת המחלקה שייצרה אוטובוסים בדאף, וכך לחברת דאף יש אחזקות בחברת VDLBUS, מערך ייצור האוטובוסים עבר לחברה. חברת VDL קמה בעצם כדי לחסוך, שכן מדובר בכמה יצרני אוטובוסים שכל אחד מהם החזיק עובדים רבים, וברגע שהתאגדו לחברה אחת - הניהול חייב להיפטר מהמשרות הכפולות המיותרות. וכך החברות הקטנות ויתרו על מערכת שיווק כפולה, הנהלת חשבונות כפולה ועוד -  וכך נוצרה קבוצה אחת שמנהלת את מעשיה בחוכמה, תוך צימצום בדגמים ותוך אפשרות להעניק תשומת לב למוצר. כיום החברה הענקית משתתפת במערך הייצור והאוטובוסים המוכרים של 'דאף' שהפכו להיות מותג VDL מרכב עם מנוע של דאף.

שקט ונוחיות לנוסעים

בחלל האוטובוס אפשר לנהל שיחה שקטה ותרבותית, מבלי שיש צורך להרים את הקול, שכן החלל הפנימי מתוכן היטב ומבטל כל רעש. בכניסה מקבל את פניכם שטיח חרישי ממש לצורך כך – לבלוע את הקולות של האנשים באוטובוס, ושומר על אינטימיות נעימה. השיחה בין הנוסעים בספסלים הראשונים הקרובים לנהג נספגים בקירות הרכים ואינם מפריעים לנהג. גם השיחה עם הנהג יכולה להתנהל בשקט, הקולות נשמעים רק בין הנהג לנוסע שמדבר איתו. מושב הנהג נמוך, והנוסעים יושבים גבוה יחסית. החלון הגדול בחזית מאפשר לנוסעים לראות את הדרך מעל מושבו של הנהג. זאת גם הסיבה שהחזית מצוידת בחלון ענק שמכניס אליו את כל הנוף גם לטובת הנוסעים. ההליכה בין המושבים נוחה ויש נקודות אחיזה לאורך המדף העליון.


ההגה

ההגה מגלה נוחות מדהימה, ביחס לאוטובוסים דומים. בנהיגה מגלים כי ההגה רך והוא בעל סיבוב נוח, ורדיוס סיבוב מפתיע, מערכת הגה כוח, עם הגברה הידראולית, עמוד ההגה ניתן לנעילה פניאומאטית, עם אפשרות לכיוונון הזווית של ההגה בתחום של בין 22 -42 מעלות. כך יכול כל נהג להגיע אל זווית ההגה הרצויה לו. ההגה מצופה בחומר רך, מאוד נעים למגע ולאחיזה, ההגה אינו גדול, מערכות השליטה נמצאות בשתי ידיות מתחתיו ומאפשרות הפעלה נוחה.

המנוע

 
המנוע, דיזל, 6 צילנדרים בטור, עם ממיר קטליטי SCR. 4 שסתומים לכל צילינדר, הזרקה דלק חכמה, מדגש טורבו ומצנן ביניים, המנוע מותאם לביו דיזל B5. נפח המנוע 9.2 ליטר, מערכת הזרקת דלק מסילה משותפת. שני מנועים משודכים לאוטובוס זה 360 כ"ס ב-2200 סל"ד וזהו האוטובוס עליו נסענו הרכב שנסענו ו-310 כ"ס. המנוע מאוד שקט, אפילו שעוברים לחלקו האחורי של האוטובוס הוא עדיין שקט. 
כדאי לפתוח את המכסה האחורי ולראות את מערכת האטימה מולבשת היטב במקומה ועטופה בשקט.

יוצאים לדרך

לנסיעת המבחן המשותפת ביקשנו שיצטרף אלינו איש אגד, דני וינברגר, טסטר ומדריך נהגים, כדי שיטעם מהאוטובוס החדש, והוא ורק הוא, יכול להשוות בין המצוי לחלומי. 
את נסיעת המבחן התחלנו באזור רמלה, מעוז של חברת תשתית, יבואני משאיות 'דאף'. 'תשתית' ו'תעבורה' עברו בימים אלה למתחם חדש, וזו הזדמנות לברך אותם בהצלחה, שיהיה במזל טוב. המבנה החדש שוכן מעבר על צומת דרכים גדולה המחברת את כביש רמלוד, כביש 6 וכביש מס' 1, מיקום מצוין לחברת הובלה ומשאיות. 
כאמור, 'גולפינגר' שלנו עמד מבויש במוסך החברה. דני, איש אגד, רצה לטעום את הנסיעה לאחור, וההשתלבות עם האוטובוס בתוך חצר צפופה ומתחם עירוני צפוף. לכן דני התכבד להסיע ראשון את האוטובוס. כשישב מאחורי ההגה כבר פלט אנחה של נוחות. שלח יד אל הכפתורים הרבים, בדק את הדוושות, סיבב את המפתח ובדק את לוחות השעונים. 
בהדלקה שומעים רק רחש, אין רעידה של גוף ואין רעשי מנוע. שקט מלכותי. האוטובוס נוסע לאחור בדממה כאילו הוא מונע בחשמל, ורק שפותחים את הדלת ליד הנהג מתגנב רחש חביב של נסיעת האוטובוס וזהו. דני מיד חלק איתנו את ההתרשמות הראשונה, האוטובוס שקט להפליא. בין נסיעותיו הרבות באוטובוסים מסוגים שונים, הסביר לנו דני, למד היטב את תורת ההגה, אחיזה ונוחות סיבוב וכו'. באוטובוס הזה ההגה כל כך נוח לו, עד שטרח לציין כמה פעמים שהלוואי והאוטובוסים של אגד היו מצוידים בהגה דומה.
עוד אדם חשוב שליווה אותנו בנסיעה זו וזהו דוד רגב, מדריך בכיר של חברת תשתית למשאיות ואוטובוסים של החברה, דוד מלווה אותנו בנסיעות ברכבים השונים של החברה ותוך כדי נסיעה מעדכן אותנו גם בפטנטים חדשים שמציע הרכב. דוד ליווה אותנו כדי לענות על כל שאלה בקשר לאוטובוס הזה. תוך כדי נסיעה (שדני נוהג) פסענו יחד, אל חלקו האחורי של האוטובוס. למעט רעש מעומעם של שהמנוע בחלק האחורי נשמר השקט, וכאמור, יכולנו לנהל שיחה תרבותית בלי להרים את הטונים.


נסיעת מבחן


הדרך שנסענו טיפסה דרך בית שמש בואכה אל הישוב, צור הדסה. 
זהו כביש תלול מפותל ורצוף בהפתעות. הכביש מטפס אל ההר הגבוה משפלת יהודה, ובדרך הכביש מצודד בעליות קשות לכל סוגי הרכב (אגב, רבים מכתבי הרכב נוהגים לערוך בכביש זה את נסיעות המבחן לרכבים פרטיים – ד.ז.). 
תיבה ההילוכים זריזה, בת שישה הילוכים, תיבת ההילוכים האוטומטית מעלה את ההילוכים ברכות, ההילוכים מתחלפים וכמעט ואין מרגישים בהחלפה. בירידה מתגייס ה'רטרדר'. לרטרדר שלושה מצבים, והוא מופעל בעזרת ידית ליד ההגה. בדרך חזרה, במורד התלול, מערכת הבלימה של הרטרדר עשתה עבודה מצוינת, כמעט ללא שימוש בבלמים, למעט 'אגזוזברקס' שנמצא ככפתור ליד הרגל השמאלית.
'יחידת הפיקוד' של הנהג נוחה מאוד. בתחילה - הנהג נכנס למקומו ומוענק לו פינוק בכורסא גדולה. מדובר בכורסת עור, נוחה מאוד מפנקת ומעניקה רכות לישיבה. מערכת הפיקוד של האוטובוס בשליטה ממרחק נגיעת יד, מערכת של כפתורי פיקוד נמצאת ליד היד השמאלית, נדרש זמן קצר ללמוד את שפת הסימנים של הכפתורים, ונראה שנהג שנוהג קבוע על אוטובוס כזה ממהר ללמוד את תפקידו של כל כפתור. ההגה, כאמור, ניתן לכיוונון בכל כיוון, וכך גם מושב הנהג. בפאנל המרכזי, מימין להגה, נמצאים כל מערכות השליטה - רדיו, מסך טלוויזיה זעיר לסקור את החלק האחורי של האוטובוס, מסך מוצב בצד שמאל של הנהג משמש כ-gps בזמן הנסיעה ומסך צילום אחורי, לוח השעונים מואר ברכות בלילה והצג הדיגיטאלי משדר את כל הנתונים שנדרשים לנהג. מערכות שליטה על תאורה פנימית של האוטובוס - נמצאות על הפאנל המרכזי. ההגה כאמור נוח מאוד לאחיזה, וגם הגודל שלו סביר ונוח שתי ידיות נמצאות על מוט ההגה והן יכולות למעשה להפעיל את הרטרדר, ידית מחוונים, מגבים תאורה וכו'.


סוף טוב

וגם יש סוף טוב לצבעו של האוטובוס. 
חשבנו שאף אחד לא יקנה? דיווח שהגיע מהחברה סיפר שהגיע בעל חברת הסעות לרכוש כמה אוטובוסים יחד עם אשתו. כשראתה האישה את 'גולפינגר', מיד ביקשה שאחד האוטובוסים שבעלה יקנה יהיה זה, הזהוב. 
ואמנם גולפינגר עבר לאותה חברה ואין כמהו בכבישי הארץ. מיד מזהים אותו. בכל מקום.  


==========


תעודת זהות:

מנוע: 6 צילנדרים בטור, 9.2 ליטר.
מערכת דלק: מסילה משותפת, הזרקה. 
טורבו: מדגש טורבו ומצנן ביניים.
התאמה לתקן: יורו 4 .
הספק מירבי: 360 כ"ס ב-2,200 סל"ד.
מתלה: אוויר מבוקר, קדמי 2 כריות אחורי 4 כריות אוויר.
מתח: 24 וולט.
תקן: יורו 4.
תיבת הילוכים: אוטומטי, 6 הילוכים.

 

 

 

 

 


 
 

  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים