קרוז באדום 

 

תחום הליסינג והרכב המפעלי מקבל שחקן חיזוק, מתחרה רציני לבכורה. גם מבחינת יכולתו ויופיו של הרכב, וגם בעיקר בגלל המחיר. שברולט קרוז עונה בדיוק לדרישות הקלאסיות של ציי הרכב. בוחן 'רכב ותחבורה' מעיד שהנהיגה בו בהחלט נעימה

 דובי זכאי


מפעם לפעם, בצפיפות הישראלית על הכבישים, אנו, ב'רכב ותחבורה', מפנים זרקור לרכבים קלים, אותן מכוניות שנרכשות בכמויות עבור ציי הרכב של חברות ההיי-טק, חברות הליסינג, ובשוליים גם בעל העסק הקטן, שצריך לרכוש שתיים או שלוש מכוניות לעובדים הנבחרים שלו. ועוד שולי-השול - לצרכן הפרטי, שהולך ומתמעט. לכן, מפעם לפעם, מדור המבחנים יפזול אל הרכבים הקלים, תוספת מידע לנציגים הרוכשים רכבים עבור חברות גדולות.
אז לענייננו; שיקולי הקניה של רכבי הליסנג, או רכבים מפעליים, אינו אותו שיקול של הצרכן הפרטי. בעוד שרוכשי כמות רכבים גדולה דורשים מחיר מיוחד, (ומקבלים), בודקים איך להוזיל את הרכב, מבלי לפגוע בצורה ניכרת באביזרי הבטיחות – הרי שהצרכן הפרטי משקיע מחשבה רבה יותר באבזור, בנוחות ובטיחות, ובקצה הקניה – באופציות המכירה בעתיד.
השברולט קרוז החדשה עונה בדיוק לדרישות של חברות הליסינג; חיצונית היא יפה, ומבפנים מרשימה, נוחה ומרווחת, מנוע סביר, גיר אוטומטי, שישה הילוכים, נוח להפעלה, שמעניק תוספת ידני לחובב הנהיגה הספורטיבית, ואחרון חביב והחשוב ביותר לרוכשי ציי מכוניות: תו המחיר הנוח, שהוא 114,500 ₪ לדגם LS (הדגם הפשוט, שגם הוא מספיק בהחלט).  
השברולט קרוז, כאמור, מתחרה רצינית על פלח גדול במכירות של רכבים לציי רכב. הקרוז, מחליפה את שברולט אופטרה, שההתייחסות אליה הייתה כאל רכב זול, ומשהו שהקונה החדש, ג'נרל מוטורס, עוד סוחב מתהליך הקניה. הקרוז נכנסת למשחק הפרטיות כמו ליידי אמיתית, עם ייחוס ושלל תארים שמלווים את הכניסה המרשימה. המעמד, קוסמופוליטי. זאת אומרת - המכונית מיוצרת בד-בבד בכמה מדינות בעולם, במפעלי ג'נרל מוטורס הפזורים על פני הגלובוס. בנוסף מלבישים אותה על שילדה של אחות בוגרת ומנוסה, הפלטפורמה של אופל אסטרה.

קופה באדום בוהק

האמת, יש הטעייה מסוימת בבוהק צבעו האדום של הרכב. כל רכב בצבע אדום, משהה לרגע קריאת ההתפעלות וההתייחסות של המתבונן: "סחטן! אוטו אדום! הפכת נועז הא?!" מפטירים לעומתך אלה שרואים את ראשכם מציץ מהחלון. רק אחר ההתפעלות הרגעית  אפשר בכלל להתייחס לתוכן, כלומר, לרכב עצמו, לעיצוב חיצוני ופנימי, למנוע ולהילוכים.
גם במקרה שלי התיאוריה הזאת עבדה היטב; הצבע האדום לא הרפה ממני דקות ארוכות בטרם פתחתי אותו. הרכב המתין בחניה, על גג חברת UMI, במערב ראשון לציון. בין כל המכוניות האפרוריות - זוהרת באדום ה'קרוז' שלי. כדרכי, בטרם נכנסתי פנימה לרכב, בחנתי את העיצוב. במדינתנו (להבדיל ממדינות אירופה), אין תקווה למכוניות הסטיישן הנפוצות שם. כאן שלטונם המוחלטת של האצ'בג, עם סרח עודף של באגז', ותא נוסעים של ארבע דלתות. ה'קרוז' הרחיקה לכת, שאלה לעצמה את סגנון הקופה, נחלתם של צעירים עשירים שקונים גרסה יקרה של מכונית פשוטה. ה'קרוז', אם כך, הרחיקה לכת בעיצוב ולקחה את גרסת הקופה הצרה והספורטיבית, והרחיבה אותה לגרסת המכונית המשפחתית. במלים אחרות: המתכננים ראו לנגד עיניהם את ה'קופה', אבל נתנו לה מרחב גדול יותר. כך מגלים שהירכתיים עולים למעלה בקו עיצובי שנמשך מהחזית ועד האחוריים, מתקבלת ירידה מתונה מהגג, וחלקה האחורי של המכונית קיבל נפח נאה, קו חדשני שאני מניח יוביל את רכבי המשפחה. גם האחוריים של הפרטיות עברו בשנים האחרונות שדרוג, כמו גבר שמניח את עיניו החומדות על אחוריה המתרוננים של אישה, כך המתכננים הבינו שיש לתת ייחוד ועיצוב שיקי, רצוי מפתה, גם לחלק האחורי. בדגם זה הפנסים האחוריים משתלבים בצורה חלקה ברכב.
החזית מוקפדת, סמל שברולט מלווה את החזית של כל רכבי החברה. החלק התחתון של הגריל מעניק כעין חיוך ממזרי לחזית הרכב. הקו העליון של מכסה המנוע תוחם את הפנסים בקו נמרץ והחלטי.

נוחיות רוגעת בפנים


בפתיחת הדלת  בפנים מצפה שקט נעים, כאילו מדובר בכניסה לפרטיות אינטימית, ונטישת המרחב מסביב. צניחה אל המושב - קשה יחסית. יחד עם זה, הכיסא מעוצב בנוחות להחזקה נוחה של הגב התחתון, שני כנפיים בצדדים כדי לתמוך בצידי הגוף. הגה נוח, עליו מערכות שליטה בכפתורים, רדיו, צופר וכו'. לוח השעונים עוטה בשעות החשיכה אור כחלחל, נעים. השעונים כמו נוגסים אחד בשני ויוצרים לוח ייחודי המזכיר מכוניות ספורט, יוצרים מכלול מעניין, קריא ורגוע. הקונסולה המרכזית מאפשרת שליטה בכפתורים, ברדיו ובמערכות המיזוג גם לנוסע ליד הנהג, זאת על ידי שיפועים מעודנים לכל כיוון, כך שיהיה נגיש לשניהם בהושטת יד קלה. ידית ההילוכים משתלבת היטב בעיצוב הקונסולה המרכזית. הישיבה נוחה, המושב ניתן להגבהה. את ההגה אפשר גם לכוון לדיוק ונוחת מקסימאלית. תא הנוסעים מאוד נוח, מאובזר, מעניק תחושה של שקט נעים ובצבעים נוחים. נוסעים שלקחתי מאחור דיווחו שיש רווח מספיק לרגליים. אין תחושה של דחיסות, אין פלא, בסיס הגלגלים של הקרוז עומד על 2,685מ' (אורך הרכב 4,597). הנוסעים מאחור (שניים) דיווחו על נוחות ואפשרות נוחה בגובה מתאים להשקיף מהחלונות.

מערכות משוכללות

המנוע שייך למשפחת ה'אקוטק', עם תקן זיהום EURO V  בנפח של 1,598 סמ"ק עם הספק של 112 כ"ס בסל"ד גבוה יחסית 6,400. (יש דגם נוסף עם מנוע גדול יותר 1,796 סמ"ק והספק מירבי 140 כ"ס ב-6,200 סל"ד). למנוע משודך גיר אוטומטי בעל שישה הילוכים, ההילוכים המתחלפים וסימונם מופיעים על צג מול הנהג. מערכת 'טיפטרוניק' מעניקה לנהג גם את האפשרות הידנית. במקרה של ה'קרוז' כדאי לתרגל שימוש בהילוכים הידניים לעיתים קצב ההחלפה איטי מדי, בפרט בעליה מתמשכת.
מספר רב של מערכות בטיחות נמצאות ברכב, רובן מופיעות כסטנדרט. האמת, נהגים של היום אינם יודעים שאת השגיאות שלהם בנהיגה מתקנות המערכות החכמות. חלק גדול מהנהגים מעריך את יכולת הנהיגה הגבוהות שלו, אבל אין לו מושג שלולא המערכות המגנות עליו, מזמן היה מושלך עם מכוניתו החדשה לשולי הכביש, לתעלת אפלה... כאמור, רוב הנהגים אינם מודעים למערכות, חבל שנהגי הליסינג לא זוכים להדרכה נוספת על מערכות חשובות אלה שנחבאות במכלולים.

ה'קרוז' בדרכים

כאמור הרכב נלקח ממשרדי החברה בראשון לציון. את סיבובי ההגה הראשונים למדתי כבר במורד, בדרכי מהחניה שעל הגג, כביש בטון צר, אכזר ומתנכר לגלגלי הרכב, נדרש דיוק בסיבוב ההגה - אחרת הגלגלים נשחקים בבטון החשוף. מכאן ערכתי נסיעה במרחבי צידו המערבי (המסחרי) של ראשון לציון, בין כבישים עמוסי נהגים עצבניים ופקקי תנועה נוראיים. ה'קרוז' העניקה לי מיזוג אוויר נעים, ואת החוץ השאירה במקומו, בחוץ, ביחד עם הרעש והעצבים... בשלב מאוחר יותר צרפתי אלי שלושה נוסעים  לנסיעה משותפת לערד וים המלח. כאמור, האדומה נסעה בשקט ובנעימות, כל עוד נסענו על הכביש המהיר לבאר-שבע. בשלב מסוים פנינו אל הכביש המוליך לערד. כביש זה מצטיין בעליה ארוכה, מתונה ומתישה. באמת כאן היה מקומו של הגיר להוכיח את יעילות ששת ההילוכים. הגיר גילה עצלנות קלה בהורדת הילוך. בשמחה העברתי לשליטה ידנית ושחקתי עם ההילוכים, אז, המנוע הגיע לניצול מרבי של יכולתו. בטורים גבוהים של מאמץ חדרו רעשים אל תא הנוסעים, תגובה אופיינית לרכבים רבים בעת משיכת טורים לרמת סל"ד גבוהה. כדי לבדוק את מערכת הקפיצים נכנסתי לקטע של דרך משובשת במיוחד ביער יתיר, שבו ידעתי שהכביש גרוע למדי. הנוסעים לצידי לא התלוננו על קפיצות מיותרת, ומערכת בולמי הזעזועים קלטה בחוסן את כל תחלואי הכביש המשובש. בירידה אל תל-קריות, ירידה קשה הדורשת בלימה חזקה יחסית, הגיר הוכיח את יכולתו להיות בלם משובח רק בעזרת המנוע, סדרת הורדות ההילוכים הידנית לא חייבה כמעט שימוש בבלמים.

בשורה התחתונה

לסיכום: תחום הליסינג והרכב המפעלי מקבל שחקן חיזוק, מתחרה רציני לבכורה. גם מבחינת יכולתו ויופיו של הרכב, וגם בעיקר בגלל תג המחיר. יש כמה מתחרות בתחום ושואפות לבכורה, אבל השברולט קרוז ראויה למקום שווה, אם לא יותר בין הרכבים המתחרים על ליבו של איש היי טק הליסינגינאי.

------------------------------

תעודת זהות
מנוע: 1,598 סמ"ק. (תקן זיהום EURO V ).
משקל עצמי: 1,324 ק"ג.
תיבת הילכים: אוטו' שישה הילוכים, טיפטרוניק.
קוטר סיבוב: 10.9מ'.
בטיחות: בקרת אחיזה etc .
בקרת יציבות ESP.
בלמי דיסק: 4
מערכת חלוקת עומס בלימה: EBO.
כריות אוויר: 6.
צריכת דלק עירונית: 8.9 ק"מ לליטר. (על פי יצרן).
צריכת דלק בין עירונית: 17.2ק"מ לליטר. (על פי יצרן).
צריכת דלק משולבת: 12.8ק"מ לליטר. (על פי יצרן).

 

 

 


 

  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים