הוגשה הצעת חוק איסור תיקון רכב במוסך בלתי מורשה
 

 

בימים אלה החלה להתגלגל הצעת חוק חדשה האוסרת תיקון רכב במוסך בלתי מורשה.בדברי ההסבר להצעת החוק (של חברי הכנסת איתן כבל, אברהם מיכאלי ואורי אורבך) נטען כי החקיקה המוצעת נועדה למגר תופעה של תיקון רכבים במוסכים בלתי מורשים. תיקון כאמור מהווה סיכון בטיחותי, כרוך בהעלמת כספים מרשויות המיסוי,  ושימוש בחלפים גנובים. מטרת הצעת החוק לוודא שכלל הרכבים הנמצאים בשימוש יהיו תקינים וראויים לשימוש עפ"י כל דין. מכיוון שאין אפשרות לפקח על רמת התיקון והחלפים במוסכים לא מורשים, אין לדעת מהו מצבו הבטיחותי של רכב שטופל במוסך כזה. על כן, מוצע לקבוע כי תיקון רכב במוסך בלתי מורשה או אצל מתקן בלתי מורשה, וכן הפעלת מוסך בלתי מורשה, יהווה עבירה פלילית שעונשה מאסר שנה וחצי. כמו כן מוצע לקבוע כי רישיון הרכב של רכב שנתפס מטופל במוסך בלתי מורשה, יישלל עד להוכחת תקינותו המלאה של הרכב ע"י גורם המוסמך לכך.
הצעת החוק תגרום לצמצום התופעה של גניבות רכב משום שמוסכים בלתי מורשים  מהווים צרכנים לחלפים גנובים. כמו כן, החוק יסייע למהלך העסקים של מוסכים מורשים וירתיע מוסכים מניהול עסקם ללא רישיון.
בהתאם להצעת החוק, מוסך בלתי מורשה הוא מוסך שלא ניתן לו  רישיון כדין. מטרה נוספת של החוק המוצע היא לסייע באכיפת הוראותיו של חוק רישוי עסקים, התשכ"ח–1968 וצו הפיקוח על מצרכים ושירותים (מוסכים ומפעלים לכלי רכב), התש"ל–1970. החוק המוצע מהווה תמריץ שלילי למפעילי מוסכים בלתי מורשים בכך שהוא מוסיף עליהם הגבלות ואיסורים ומסכן את מצבם הכלכלי, שכן הוא עלול להיפסל   בעתיד מלקבל רישיון להפעלת מוסך או הסמכה כמנהל מוסך.
על פי הצעת החוק הפעלת מוסך בלתי מורשה וכן טיפול רכב במוסך בלתי מורשה יהוו עברה פלילית שעונשה מאסר של שנה וחצי או קנס כספי בגובה 20,000 ש"ח. בנוסף, רישיון הרכב של מי שטיפל במוסך זה יישלל עד שתקינות הרכב שלו תוכח באמצעות הגורמים המתאימים.
לדברי רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים בישראל פועלים כ 2,500 מוסכים לא חוקיים שאינם משלמים מיסים וגוזלים את פרנסת המוסכים החוקיים. גרוע מכך, מוסכים אלה מופעלים ע"י בעלי מלאכה בלתי מיומנים, ללא מכשור וידע מתאימים וללא הסמכה כדין ובכך הם מסכנים את בטיחות הציבור. אותם מוסכים משתמשים בחלפים גנובים ולכן גם מעודדים את תופעת גנבות הרכב. הצעת חוק שתאסור תיקון רכבים במוסכים בלתי חוקיים הינה בעלת חשיבות בטיחותית וצרכנית ממדרגה ראשונה ואין ספק כי היא תתרום למיגור תופעות חמורות אלה.
חה"כ איתן כבל ממגישי הצעת החוק אמר כי מדובר במהפכה של ממש. לפי ההצעה יוכלו הנהגים לתקן רכביהם במוסכים בעלי רישיון בלבד. ההצעה איננה באה רק כדי להסדיר את שוק המוסכים, אלא בראש ובראשונה היא נועדה להציל חיים.
  

       

  הרשם עכשיו לקבלת עדכונים של 'רכב ותחבורה'
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך אחת לשבוע - במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים