חדש מסימנס: אינטגרציה בין מערכות הרכב

 

חטיבת הפיתוח של סימנס VDO שוקדת בימים אלו על פיתוח של מערכת מיוחדת שתיצור לראשונה אינטגרציה בין מערכת העברת הכוח, מערכת הבלימה, מערכת ההיגוי ובומי הזעזועים. המערכת שנושאת את השם 'eCorner' תוכל לאסוף את הנתונים מכל המערכות הללו ושלבם יחדיו על מנת להפיק את מיטב הביצועים מהרכב, עם דגש על נוחות נהיגה משופרת. 
קלאוס אגר, סגן נשיא החברה, סבור שהטכנולוגיה ההיברידית היא זו שתשלוט בענף הרכב בטווח הזמן הבינוני, וזאת עד שתבשיל הטכנולוגיה המבוססת על תאי דלק (כלומר המרת ריאקציה שבין המימן לחמצן לאנרגיה חשמלית). בסימנס מעריכים שבכל מקרה ההנעה של הרכב תעבור להנעה חשמלית (היבירית, או תאי דלק), כך שאין ספק שיעשה שימוש נרחב בטכנולוגיית ה- 'Drive by wire' , כלומר פיקוד חשמלי לכל המערכות, כולל מערכת ההיגוי ומערכת הבלימה. קונספט ה- 'eCorner' כולל, לפיכך, מנועים חשמליים קטנים (motor-in-wheel) שיניעו את גלגלי הרכב, מנועים שיוזנו בחשמל ויאפשרו להפיק חיסכון משמעותי מאוד בצריכת האנרגיה של הרכב (כמו גם ביצירת זיהום אוויר מינימלי), בעיקר בתנועה העירונית הצפופה. יתרה מכך, מערכת הבקרה הממוחשבת תוכל לפקד על התנועה של כל גלגל וגלגל בנפרד, וכך לשפר מאוד את ביצועי ההיגוי והבלימה של הרכב. כמובן שששילוב של כל אלה עם פיקוד אלקטרוני על בולמי הזעזועים ישפר בצורה דרמטית הן את יציבות הרכב והן את נוחות הנסיעה, כשבמקביל הנהג יוכל לקבוע את מאפייני הנסיעה הרצויים לו (נסיעה רכה, או נהיגה ספורטיבית קשיחה). 
יישום קונספט ה- 'eCorner' ישנה את כל תפיסת הרכב המוכרת, וזאת כאשר המערכת תאפשר היגוי קל למקומות חניה. ההיגוי החשמלי ביחד עם האפשרות לקבל הנעה חשמלית שונה לכל אחד מהגלגלים, כל אלה יאפשרו לנהג לתמרן בצורה קלה ומדוייקת גם למקומות חניה 'הדוקים' ביותר.

השינוי הגדול ביותר עליו עובדים מהנדסי סימנס הוא הפיתוח של מערכת ה- EWB
(Electronic Wedge Brake), כלומר בלימת טריז אלקטרונית. מערכת זו שצפויה להיכנס לענף בשנת 2010 עתידה לסיים אחת ולתמיד את הצורך במערכת הבלימה ההידראולית. כמובן שביטול מערכת זו, המוכרת לנו משחר ימי ייצורו של הרכב, תאפשר לחסוך במחיר הייצור של המכונית ותפחית את הוצאות האחזקה שקשורות למערכת הבלמים. לכל גלגל וגלגל תהיה מערכת בלימה אלקטרונית משלו, מערכת שלא תהיה בבלימה של הגלגל האחר. הבלימה בפועל אומנם מתבצעת באמצעות רפידות הבלימה המוכרות לנו מהקליפר , אלא שמא שיפעיל אותן יהיה צמד מנועים חשמליים זעירים (מספר 3 ו- 4 בתרשים) שממוקמים על גבי 'הקליפר החשמלי'. מנועים אלו יניעו גלילים קטנים (מס' 5 בתרשים), דרך הטריז (מספר 6 בתרשים). בכל 'קליפר חשמלי' יותקן גם חיישן מומנט שיספק משוב למערכת הממוחשבת , וזאת על לבקר את פעולת הבלימה. 
הפיקוד על הפעלת הבלימה בגלגל הספציפי תגיע ממערכת הבלימה הממוחשבת, וזאת תוך ניסיון למקסם את בטיחות הבלימה - בהתחשב במטרתו של הנהג (כפי שהיא באה לידי ביטוי בעוצמת הלחיצה, בסיבוב גלגל ההגה, במהירות הנסיעה ועוד). הפירוש המעשי הוא חיסכון במשקל ובעלויות הרכב, ושיפור מהותי בבטיחות.

 


 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים