נסיעה ירוקה 

 אמיר חיון, בלגיה

 

הסתיו הבלגי הצונן לא הרתיע את רבבות המבקרים מלהגיע לתערוכת האוטובוסים הגדולה באירופה. הענף, בדומה לתעשייה כולה, עבר שנה קשה מאוד שבמרכזה ההאטה הכלכלית הפוקדת את אירופה. חברות התחבורה הציבורית הקטינו את הרכישות המתוכננות במסגרת רענון צי רכבי ההסעות, וגם פלח השוק של האוטובוסים המפוארים נפגע כתוצאה מהירידה בתיירות. אם לא די בכך, הרי שמחנק האשראי מקשה על החברות הפעילות בענף לקבל מימון לאוטובוסים שמחירם כ- 200 אלף יורו וצפונה.
יחד עם זאת, מארגני התערוכה הצהירו כחמישה חודשים רבים לפני פתיחת התערוכה כי 'בתערוכת 2009 BUSWORLD בקורטרייק (בלגיה) אין משבר, וכי ביתני התערוכה כבר הושכרו כמעט במלואם'. הצהרה מפתיעה זו הגיעה בדיוק באותם ימים שבהם בוטלו בזה אחר זה תערוכות רכב מקצועיות באירופה, מפאת המשבר הכלכלי והיעדר הרצון של היצרנים להשתתף בתערוכות שעלותן גבוהה.
אנו נקדים ונאמר שהשורה התחתונה מצביעה ללא ספק על הצלחה רבתי. תערוכת BUSWORLD 2009  עמדה השנה בסימן של חגיגה מקצועית לכל העוסקים בענף, הווה אומר  יצרני אוטובוסים ומרכבים, ספקים, חברות המספקות שירותים לענף וכמובן שגם רבבות המבקרים שהגיעו אל מנת לראות את החידושים העדכניים ולבצע עיסקאות..  'רכב ותחבורה' ביקר בתערוכת האוטובוסים המקצועית הגדולה מסוגה באירופה וגילה שהמהפכה הירוקה בענף ההסעות מגיעה לכל פינה.
העירה הציורית קורטרייק אינה מסגירה דבר וחצי דבר באשר לתרומתה המקצועית הכבירה של בלגיה לתעשיית הרכב בכלל, ולענף הרכב הכבד בפרט. באופן היסטורי, תעשיית הרכב הייתה תמיד לב לבה של הכלכלה הבלגית בכלל ושל האזור הפלמי בפרט. לבלגיה מוניטין בינ"ל בתחום תעשיית הרכב בזכות הנוכחות של מפעלי תעשיית הרכב מהחשובים בעולם ותעשיית החלפים, אשר תורמים ערך מוסף של כ- 2 מיליארד יורו בקירוב. לארבעה יצרני רכב גדולים יש יחידות הרכבה וייצור גדולים באזור פלנדריה שבבלגיה: לפורד בגנט לאופל באנטוורפן, לוולוו בגנט ולפולקסווגן בבריסל. המפעלים הללו מעסיקים כ- 24 אלף עובדים ישירים, במניבים תפוקה שנתית ממוצעת של קרוב למיליון רכבים (בשנה כתיקונה), בשווי העולה על 10 מיליארד יורו. האופי הבינ"ל של תעשייה זו מתבטא בנתון ש- 96% מהתפוקה מיועד ליצוא. הביטחון של החברות הללו בתעשייה הבלגית מתבטא בכך שהן ממשיכות להחזיק בתכניות השקעה גדולות נוספות. יותר מ-300 ספקים לתעשיית הרכב בבלגיה מעסיקים 70,000 עובדים בענף. החברות הללו פעילות במגוון שירותים כגון ייצור, לוגיסטיקה, הנדסה, מחקר ופיתוח, ICT, שירותים וכדומה והערך מוסף הכולל מגיע ל- 3.3 מיליארד יורו.  הספקים הבלגים הם מובילים בעולם ביכולת ההתאמה המהירה שלהם לחוקי ההספקה החדשים.
לבלגיה יש גם מוניטין עולמי בייצור של אוטובוסים, משאיות וגרורים כשחלק ניכר מהפעילות מתבצע באזור הפלמי החברה הפלמית ואן הול (Van Hool) היא אחת מיצרני האוטובוסים וכלי רכב מסחריים העצמאיים הגדולים באירופה. מידי שנה מייצרת החברה 1,700 אוטובוסים ו- 4,000 נגררים, מיכליות וכלי רכב אחרים. בימים אלה מדווחת החברה על הזמנה גדולה שהגיעה לאספקת 250 אוטובוסים מפוארים לשוק האמריקני, וזאת למרות המשבר הכלכלי הגלובלי. הזמנה זו מתווספת להזמנה אחרת של כ- 130 אוטובוסים מוקדם יותר השנה. המגזין פלנדרס טודי מדווח כי מבין האוטובוסים שנמכרו לארה"ב, 150 מהם היו בעלי שתי קומות. החברה אף מכרה אוטובוסים כאלה לבריטניה, בה נהגה לראשונה הרעיון לבנות אוטובוס בן שתי קומות, מבחינת 'למכור קרח לאסקימוסים'. הקו בין לונדון לאוקספורד יפעיל את האוטובוסים האלה.
VDL Jomckheere, חברה נוספת בתעשיית האוטובוסים, השניה בגודלה בבלגיה לאחר ואן הול, אשר התחילה את דרכה ביצור כרכרות רתומות לסוסים לפני 125 שנה, נהנית אף היא מצבר הזמנות מרשים. בנוסף ל- 125 אוטובוסים אשר יסופקו השנה לחברה בלגית, היא קיבלה הזמנות ממדינות שונות באפריקה, דרום אמריקה ודובאי.
בפועל,VAN HOOL  היא היצרנית הגדולה ביותר של אוטובוסים ומרכבים אינטגרלים במערב אירופה. החברה שנוסדה לפני למעלה מ- 60 שנה מייצרת כ- 1,600 אוטובוסים ומרכבי אוטובוסים בשנה. הללו מתחילים ממידיבוסים קטנים באורך של 9 מטר ומסתיימים באוטובוס- קומותיים ובאוטובוסים מפרקיים גדולים באורך של 25 מטר. בנוסף, Van Hool מייצרת מגוון רחב של סמיטריילרים, מכליות דרכים וקונטיינרים.  לאור המספרים, אין עוררין על כך שהחברה הינה מובילה במשק הבלגי ומחזיקה בעמדות חשובות בשווקים השונים של היצוא. יחידת הרכבים המסחריים מייצרת מעל 4,000 יחידות בשנה. מספר העובדים במפעל הממוקם בעיר לייר קונינגשויקט הוא כ- 4,500 והאתר מתפרש על שטח של 55 הקטר, שכמחציתו הוא שטח מקורה. יותר מ-80% מהייצור מיועד ליצוא: 2/3 נשאר באירופה והשאר לאפריקה, אמריקה ולאסיה. המחזור השנתי של החברה הוא מעל 545 מיליון יורו כשהחלוקה היא בערך 2/3 אוטובוסים ומרכבים, ו- 1/3 רכבים מסחריים.
בבלגיה, שגודלה כ- 30,000 קמ"ר בלבד (קצת יותר מישראל) מיוצרים כיום קרוב למיליון רכבים בשנה, וזאת בעיקר בארבעה מפעלי רכב גדולים. בתחום הרכב הכבד מיוצרים במדינה למעלה מ- 30,000 משאיות בשנה, כ- 14,000 גרורים כבדים וכן קרוב ל- 6,000 אוטובוסים.
כל הנתונים  המרשימים הללו הופכים את בלגיה למרכז עולמי של תעשיית הרכב, עם דגש על פעילות בענף הרכב הכבד. לא פלא הוא שגם מארגני התערוכה בחרו בבלגיה כמקום משכנם של מספר תערוכות בולטות בענף,  כגון  'Truck & Transport ' , 'Trailer ' ו-  ' Bus World'. כל התערוכות הללו זוכות למוניטין בין-לאומי רב בזכות איכותן המקצועית המשובחת.
גם השנה סוקרה התערוכה באמצעות תחנת טלביזיה ששידרה בצורה מקוונת מהתערוכה. בדרך זו יכלו גם אנשי הענף שלא הגיעו לתערוכה ליהנות משפע של עדכונים מקצועיים ולספוג ולו במעט מאווירת התערוכה הקסומה. גם כיום, עם נעילת התערוכה, עדיין ניתן לצפות בקטעי שידור שונים באמצעות האינטרנט, וזאת באתר התערוכה הרשמי.
האוטובוסים במרכז הבמה
בתערוכת האוטובוסים הגדולה באירופה סומנו השנה ללא ספק מספר שינויים שעתידים לשנות את פניו של הענף. יצרני האוטובוסים והמרכבים, כמו גם בכירי ענף ההסעות מאירופה (ומשאר רחבי העולם) התקבצו בתערוכת 'Busworld' (ה- 20 במספר) כשהיעד הוא לראות את החידושים וההתפתחויות העדכניות ביותר בענף. מדובר במנהלי ציי הסעות שהגיעו לראות את האוטובוסים והמערכות החדשות בענף, וכמובן שגם לעשות עסקאות. הללו מגיעים הן מסקטור ההסעות הציבוריות (קווי שירות עירוניים ובין-עירוניים) והן מהסקטור התיירותי שיש לו דרישות לאוטובוסים גדולים ומפוארים. בתערוכה השנה נטלו חלק כ- 54 יצרנים גדולים (בתצוגה של אוטובוסים ומרכבים), כשאליהם התווספו עוד כ- 304 יצרנים וספקים נוספים שפרשו את תצוגתם בשישה אולמות, בשטח תצוגה כולל של 50,000 מ"ר. בסיכום כולל פקדו השנה את התערוכה כ- 28,000 מבקרים מקצועיים מ- 110 מדינות, כ- 2,000 יותר מאשר בתערוכה הקודמת.
עוד לפני הפתיחה הרשמית היינו עדים לדרמה גדולה, וזאת כבערב פתיחת התערוכה נחתמה ההתמודדות השנתית על מספר אותות יוקרתיים כשהבולט שבהם הוא ללא ספק 'אוטובוס השנה'. את הבכורה נטלה השנה חברת 'סטרה', וזאת כשחבר השופטים העניק לדגם ה-'416 GT-HD ' של החברה את האות היוקרתי של ' Grand Award Coach '.
דגם ה- Citaro Low Entry של חברת Evobus (מבית מרצדס) זכה באות
ה- Grand Award Bus, וזאת בקטגורית האוטובוסים. בקטגורית ה- midi coach זכה דגם ה- Vectio 250T של חברת Otokar.
באות השמירה על איכות הסביבה, The Environment Award, זכה האוטובוס מדגם
A330 FC של חברת וואן-הול, אשר בקירבו מותקן מנוע תאי-דלק המוזן במימן.
בפרס החדשנות, The Innovation Award, זכו דגמי ה- Citea של VDL ודגם ה- SB400 של חברת  Jonckheere.
טכנולוגיה היברידית לאוטובוסים
הטכנולוגיה ההיברידית  נולדה כאילו במיוחד עבור האוטובוסים העירוניים. טכנולוגיה זו מאפשרת לאוטובוס העירוני לנצל בצורה הטובה ביותר את פרקי הזמן הארוכים שבהם האוטובוסים העירוניים עומדים (ברמזורים, פקקים, תחנות להעלאת נוסעים וכו' ). מדובר בפרקי זמן תכופים וממושכים שבהם אין צורך בעבודה בסרק של מנוע הדיזל. במקביל, שמושג חיסכון משמעותי בצריכת הדלק ובהפחתה של זיהום האוויר העירוני. חיסכון נוסף בצריכת הדלק מושג בעקבות עקרון העבודה של הרכב ההיברידי שטוען במהלך הבלימה את המצברים המתרוקנים של הרכב (בדומה לפעולת הריטרדר), כאשר לאחר מכן מנוצלת האנרגיה שנאגרה במצברים להאצת האוטובוס לאחר העצירה.
במקביל לכך, ניצול אנרגית הבלימה לטעינת המצברים מאפשר להפחית למינימום את השימוש במערכת הבלימה הקונבנציונלית.  השימוש בבלמי האוויר המכניים נעשה רק בעת בלימה חזקה/ חירום. מנגנון מיחזור אנרגית הבלימה מאפשר להפחית בשליש לערך את מידת בלאי הרפידות. המשמעות היא שגם עלויות הטיפולים ואחזקת מערכת התמסורת הן נמוכות יותר באוטובוסים ההיברידים. היתרונות הסביבתיים המהותיים הינם בתחום הפחתת פליטת המזהמים וכן בעבודתו החרישית של המנוע החשמלי (בניגוד למנוע הדיזל הרועש והמזהם). בשורה התחתונה: האוטובוסים העירוניים הם אלו שמפיקים את המירב מהטכנולוגיה ההיברידית, וזאת עם יתרונות סביבתיים לא מבוטלים, המשולבים עם חיסכון ניכר בצריכת הדלק.
ישנן שיטות רבות ליישום ההנעה ההיברידית, כאשר לרוב מדובר במנוע חשמלי יחיד המקבל את ההזנה מסדרה של מצברים הנמצאים ברכב. מנוע דיזל הוא זה שאמון על טעינת המצברים, וכך הוא משמש כמעין גנרטור. חשוב להדגיש שמדובר במנוע דיזל הקטן מזה שמותקן באוטובוס מקביל (ללא הנעה היברידית). היתרון של מנוע זה טמון בצריכת הדלק הנמוכה שלו שמושגת הן בשל גודלו והן בשל העובדה שהוא מופעל אך ורק בסל"ד האופטימלי. בשיטה אחרת יש מספר מנועים חשמליים, ואופציה נוספת היא שילוב כוחות בין ההנעה המכנית להנעה החשמלית לצורך אספקת אנרגיה מרבית לאוטובוס. חשוב להדגיש כי פרט לצריכת הדלק המופחתת מושגת גם הפחתה משמעותית בזיהום האוויר, ובפרט בפליטת דו תחמוצת הפחמן שגורמת להתחממות כדור הארץ. יתרון סביבתי נוסף הוא רמת הרעש הנמוכה של האוטובוס בנסיעתו, וזאת הודות למערכת ההינע החשמלית. בנסיעה עירונית באזור מאוכלס, יש לכך יתרונות לא מבוטלים.
קמפיינים תקשורתיים  
מארגני התערוכה, כיאה לתערוכה המובילה בתחומה בעולם, יזמו שני קמפיינים תקשורתיים. הראשון נקרא 'SMART MOVE' ותכליתו ליצור את המודעות הגלובלית לכך שענף האוטובוסים הוא הפתרון האמיתי למערך הסעת ההמונים.
תעשיית האוטובוסים העולמית תופסת תאוצה ומתרחבת וזאת על רקע צמצום בצריכה ובשימוש ברכבים פרטיים. התייקרות הדלק, אובדן מקומות עבודה, קיצוצים בהטבות לעובדים שכללו שימוש ברכב חברה ו/או מימון הוצאות דלק, כל אלו לצד הצפיפות בערים הגדולות, בעיות העומס בכבישים והעדר הסדרי חנייה בערים הגדולות, מהווים בסיס איתן לצמיחת תעשיית התחבורה הציבורית באמצעות אוטובוסים ברחבי העולם.
הקמפיין 'SMART MOVE' נועד לחדד את המסר הזה בקרב מקבלי ההחלטות במדינות השונות, כשהדגשים הם על פרמטרים של זיהום אוויר מועט, צריכת דלק נמוכה, הפחתת פקקים ומפגעי רעש בערים ועוד. הרעיו המרכזי הוא שהאוטובוסים הם הפתרון היעיל והמשתלם מכל למערך הסעת ההמונים. מקבלי ההחלטות אמורים להכיר את היתרונות שיש לענף, וליזום צעדים שיעודדו את השימוש בו. הכוונה היא לתמריצי רכישה, הקניית יתרונות בנסיעה בכבישים (כגון נתיבי תח"צ) ועוד.
הקמפיין השני, שבו החלו כבר לפני כשנתיים, קשור להחלטה מעוררת מחלוקת שאישר הפרלמנט האירופאי ומועצת שרי השוק בנושא שעות הנהיגה והמנוחה שבהם מחוייבים נהגי האוטובוסים. מדובר בתקנה וותיקה שעודכנה אשתקד (EC 561/2006) ואשר בוטל בה הפטור שהוענק עד כה לנהגי האוטובוסים התיירותיים מהגבלות שונות הקשורות לשעות הנהיגה והמנוחה המותרות על פי חוק. התקנות המעודכנות, Driving and Resting Time Regulations , יוצרות מצב שבו נהגי המשאיות ונגי האוטובוסים מחוייבים באותם שעות נהיגה ומנוחה, וזאת למרות שמאפייני העבודה שלהם שונים לחלוטין. בעוד נהגי המשאיות נדרשים לשעות עבודה קשות וממושכות, שמלוות גם בפריקה וטעינה של מטענים, הרי שההסעה של תיירים מאופיינת בנסיעה רגועה ושלווה, באין ספור הפסקות ומנוחות. הבעיה העיקרית היא שנהג אוטובוס התיירות נדרש ליום ארוך במיוחד, וזאת החל מאיסוף התיירים מהמלון בשעות הבוקר, ועד החזרתם למלון בשעות הערב. בתווך יש לו הרבה מאוד זמן פנוי שאותו הוא מנצל למנוחה מתאימה. באיגוד ה- IRU טוענים שמחוקקי התקנות פשוט נכשלו בהבנת ההבדל שבין אוטובוס תיירות למשאית, וכן בחוסר ההכרה במציאות של ענף הסעות התיירים. התוצאה בפועל היא שטיולי תיירים רבים שתוכננו משעות הבוקר המוקדמות וליווי התיירים עד שעות הערב, פשוט אינם להתקיים לנוכח הגזירות החדשות, או שנדרש נהג נוסף שעלותו יקרה מאוד.
בתערוכת האוטובוסים החליטו למסד את ההתנגדות לחקיקה, וזאת באמצעות קמפיין ארוך-טווח שהסלוגן שלו הוא 'אוטובוס אינו משאית' (A Coach is NOT a Truck). רבבות תגים עם סלוגן זה חולקו בין נהגי האוטובוסים התיירותיים באירופה, והללו עונדים אותם בקביעות על דש חולצתם. בנוסף לכך ראשי הענף הפיקו סרט קצר שבו מתוארים הקשיים והמצוקות של נהג האוטובוס המקצועי כתוצאה מהגבלת מכסת שעות הפעילות היומית. המטרה היא ליצור לחץ על מחוקקי התקנות שמקום מושבם בבריסל על מנת שיחזירו את הפטור החלקי שניתן עד כה לנהגי האוטובוסים המשמשים לתיירות באשר למכסת שעות הפעילות היומית המותרת.  
התעשייה הישראלית בתערוכת האוטובוסים
השנה נטלו חלק בתערוכה גם מספר מציגים מישראל, שמרביתם בחרו להציג במסגרת מכון היצוא הישראלי. לדברי אבי חפץ, מנכ"ל מכון היצוא, בארץ פועלות כיום למעלה מ-20 חברות בענף האוטובוסים והרכבים הכבדים כשנתח היצוא שלהן הסתכם בשנת 2008 בכ-100 מיליון דולר.  לחברות הישראליות בתחום הרכב פוטנציאל רב לפיתוח קשרי סחר עם יצרני אוטובוסים וקבלני משנה מובילים מאחר והן מביאות עימן חדשנות ותחכום". לדבריו החברות הישראליות מסוגלות לספק פתרונות יצירתיים המשלבים מערכות טכנולוגיות מתקדמות לדיאגנוסטיקה (בקרה ופיקוח), תדלוק אוטומטי, איתור מיכליות, מערכות ניהול מלאי, מערכות מיזוג משוכללות ועוד.
החברות הישראליות בביתן הלאומי של מכון היצוא:
חברת אוטו קול (Auto Cool Ltd.) ידועה היטב לכל העוסקים בענף ההסעות הישראלי. החברה מתמחה בפיתוח מערכות חשמליות – דלתות ומדרגות לאוטובוסים ומשאיות. כמו כן, מייצרים מערכות מיזוג לרכבים גדולים (משאיות ואוטובוסים) למגזר האזרחי והצבאי. איל אבידוב, מנכ"ל החברה, מסר לנו במהלך התערוכה כי מספר דגמי דלתות חשמליות כבר משווקים בהצלחה בירופה, וזאת לאחר שעברו את מבחני התקינה האירופאים המחמירים. מדובר בדלתות צידיות העומדות בתנאי עבודה קשים במיוחד, לאחר שעמדו בהצלחה ב- 500 עד 700 אלף מחזורי פתיחה וסגירה. הדלתות החשמליות מופעלות באמצעות שלט, בשילוב המדרגה התחתית הנשלפת (במידה וקיימת), עם המנגנון המכני הרגיל (המקורי) המאפשר לפתוח את הדלת מיד בשעת חירום, ללא המנגנון החשמלי.
בפולירית - מוצרי פוליאוריתן בע"מ  מתמחים מזה שנים רבות בייצור חלקים חיצוניים ופנימיים גדולים מפוליאוריתן המיועדים להתקנה מחוץ ובתוך כלי הרכב – בעיקר באוטובוסים ומשאיות, בטכנולוגיה מתקדמת. החברה מייצרת מכסה פתח שירות ייחודי וכן מגוון חלקים לפאנלים פנימיים. חלק ניכר מפעילות החברה כבר מופנה לייצוא, כשהיא פועלת בשיתוף פעולה עם מספר יצרני אוטובוסים גדולים, בעיקר בצפון אמריקה. רון בנסינגר, מנהל השיווק של החברה, טען בפנינו כי מוצרי הפולאריתן של החברה עוברים כל העת השבחה (כגון הכנסת גרגרי זכוכית), וזאת כשהם עוברים השבחות כימיות המאפשרות מוצרים חזקים ואיכותיים יותר, תוך הקניית תכונות של עמידות בחום, ויברציות, הפחתת רעשים ועוד. בחברה טוענים כי תכונותיו של הפולאריתן עולות בכל הפרמטרים על רכיבים דומים (כגון גריל ופגושים) העשויים מאסבסט (שהוא גם חומר מסרטן).
בחברת פלדמן החליטו לקדם את הפעילות העיסקית של החברה באמצעות התרחבות לשווקי הייצוא. החברה בחרה במספר סוכנים הפועלים באירופה, כאשר בחברה מדווחים על התעניינות נאה, ועל תוצאות של מכירות שכבר ניכרות בשטח. פלדמן מתמחה, כידוע, באבזור של רכבי נוסעים, כשהדגש הוא מערכות ישיבה למוניות, מיניבוסים ואוטובוסים. הפעילות המשלימה כוללת התקנה של מערכות ואביזרים הנדרשים ברכבים שייעודם הסעת נוסעים. החברה מתמחה באבזור רכב וכן בייצור חלקים פנימיים של רכבים מסחריים כבדים כולל: שטיחים, מערכות חשמל, וכמובן שגם אבזור מיניבוסים.
ברוזמן חברה להנדסה מתמחים בפתרונות תדלוק אוטומטי, כולל פתרונות זיהוי, חיוב ותדלוק אוטומטי. החברה מספקת פתרונות לניהול מערך התדלוק (כולל מערכת זיהוי אוטומטית, תדלוק אוטומטי, מדידת כמות הדלקים וכיו"ב). פבלו בראודה, מנהל החברה, הסביר לנו כי המוצר הידוע של רוזמן בשוק הישראלי הוא 'הפזומט' המשמש שנים רבות במאות תחנות דלק. במסגרת התערוכה 'רוזמן' ייחדה את תשומת הלב לתוכנת ניהול התדלוק המאפשרת הרשאות, הגבלות ומידע אמין בזמן אמת, וכן למערכות לניהול חכם של מתקני תדלוק ניידים (כגון תדלוק המבוצע בשטח ע"י מיכליות דלק).
חברת טרפילוג מתמחה בפיתוח ושיווק מערכות, המבוססות על פלטפורמתGPS  אשר מספקות פתרונות לציי רכב גדולים, מערכות בקרה המספקות מידע ונתונים אודות התנהגות הנהג, חישוב סיכונים וכן מידע על שימוש מכני של הנהג ברכב. איל מרום, מנהל המכירות של טרפילוג, דיווח לנו על שכלולים שנעשים כל הזמן בפיתוח של המערכת, כשתוצאות מחקר רחב היקף שנעשה בבריטניה מעידות על הצלחה נכרת של המערכת בשיפור תפקוד הנהג, החיסכון בדלק והפחתה משמעותית במעורבות הנהגים בתאונות דרכים.
'רכב ותחבורה' סקר לא מכבר בהרחבה את פעילות החברה. ניתן לראות את הכתבה באתר האינטרנט בכתובת:   http://www.rechev.net/50683/TRAFFILOG
בחברת איי אס אר ( ISR Corporation) מפתחים מערכות מעקב לניהול ובקרה על תחבורה ציבורית ופרטית. המערכת כוללת ספירת נוסעים אוטומטית, כרטוס אוטומטי, שילוט אוטומטי וכיו"ב. משה פינגרהוט, מהל השיווק של החברה, מסר לרכב ותחבורה כי המערכת של החברה היא הרבה מעבר למערכת GPS קונבנציונלית. החברה שנוסדה עוד בשנת 1986 מעסיקה כיום כ- 35 עובדים, בעיקר בקנדה, צרפת וישראל. הדגש הוא על ניהול תחבורתי כולל הכולל מידע מפורט הקושר לניהול צי ההסעות, וכן במידע מלא, מקיף ובזמן אמת לנוסע. כך, לדוגמא, הנוסע יכול לדעת באמצעות SMS  או האינטרנט מהו לוח הזמנים, מתי האוטובוס הבא, תאור מילולי וקולי על התחנה הבאה, פרסום מקוון בתחנות ועוד.
ביתן התצוגה הישראלי של 'אלכס אורגינל' היה הגדול מבין ביתני התצוגה, כעדות מרשימה להצלחת החברה בפעילות בשווקים האירופאים. בחברה בחרו להציג בנפרד (שלא במסגרת מכון היצוא), כאשר עיקר פעילות החברה הוא ביצור והתקנה של יחידות מיזוג אוויר, וזאת החל מכלי הרכב הקלים וכלה בפעילות מרשימה בתחום המיניבוסים והאוטובוסים המפוארים. ביתן החברה המרשים בתערוכה זכה לעניין רב ולביקורים רבים, כשלקוחות פוטנציאליים רבים הוזמנו לבקר בביתן החברה במהלך התערוכה. פרט ליחידות המיזוג, באלכס אורגינל הציגו גם מערכת המיועדת לסייע לנהג הרכב בפתיחה וסגירה של הדלתות. בפועל מדובר בשלוש יחידות נפרדות, כשהראשונה מותקנת לצידו של הנהג ומסייעת לפתיחה וסגירה של דלת הקדמית, בעלת ציר הסיבוב. התקן זה מחליף את המתקן המכני הוותיק שמקובל במוניות ומיניבוסים – כשהנהג הוא זה שפותח וסוגר ידנית את הדלת. בצידו של הרכב מותקנת מערכת פתיחה וסגירה לדלת ההזזה הצידית. מערכת זו, כמו כל 3 המערכות, יכולה להיות מופעלת בשלט רחוק, דמוי שעון, הנמצא על ידו של הנהג. הפתיחה והסגירה החשמלית שתי דלתות הכנף האחוריות מיועדות בעיקר ליישומים ברכבים המשמשים להובלת סחורה. גם כאן הפתיחה והסגירה מבוצעים באמצעות מערכת חשמלית המאפשרת לנהג לבצע את הפעולה, וזאת גם כשידיו עמוסות בסחורה.
חידוש מעניין שהוצג בתערוכה הנוכחית כלל מערכת קירור חשמלית המותקנת ברכב המסחרי, ואשר מיועדת לצנן את מרכב הקירור באמצעות מקור כוח חשמלי קרוב. ההתחברות נעשית באמצעות כבל חשמל סמוי, כשהוא מאפשר לכבות את מנוע הדיזל של המשאית. המערכת הקירור חשמלית היא קומפקטית במידותיה ומשקלה, מותקנת מתחת למושב, ואינה גוזלת מקום.
גם בחברת טרנספוט (TRANSSPOT) בחרו להציג בביתן נפרד, בלב התערוכה. איל רדומסקי, מנהל הפיתוח העסקי של החברה דיווח לנו על פעילות עסקית רחבה של החברה בתחום מערכות הניהול והמידע של מערכות הסעת ההמונים. החברה שהחלה לאחרונה בהתקנת מערכות מידע בתחנות האוטובוסים באזור נתניה מדווחת על הצלחה נאה, וזאת בעת שהנוסעים מקבלים מידע מדויק ובזמן אמת על תנועת האוטובוסים הצפויה. במקביל לכך, החברה מבצעת פרסום חכם בתחנות האוטובוסים השונות. הכוונה היא לכך שמזמין הפרסום יכול לבחור בעיתוי הפרסום, משך הפרסום וכמובן באילו תחנות ספציפיות ברצונו לפרסם בכל רגע נתון. החברה פיתחה את מערכת התוכנה הייחודית, כשהיא נעזרת בשת"פ עם חברות המייצרות את צגי המידע  ואת צגי הפרסום הנאים והחסונים.

 

 

  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

 
 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים