המגן הקדמי: לסכן את הולכי הרגל ואת נוסעי הרכב

שרות רכב ותחבורה 


 מפעלים ובתי מלאכה רבים שעיסוקם ביצור מרכבים ודיגום רכבי שטח ממשיכים להתקין מגן קדמי (Bull-Bar) בטנדרים ורכבי שטח. מדובר כאן בפגוש מתכתי גבוה ונוצץ המתנשא בחזית הרכב, ואשר אמור להגן על הרכב היקר מפני 'פגיעות שטח' שונות ומשונות. בישראל, כידוע, יש חיות בר בשפע הנוהגות לשוטט בקרבת הכבישים, ולכן המגן הקדמי כה נחוץ. במילים אחרות: צינורות הניקל הכסופים חשובים לאין-ערוך מתפקידם המעשי. המגן מקנה 'נוכחות בשטח', והיא זו שחשובה באמת למאצ'ו הישראלי. 
דווקא באירופה, שם יערות-העד מעט עבותים יותר, יצאה הדרישה לאסור את השימוש באותם מגנים קדמיים, וזאת לאור הסכנה הנשקפת לחיי הולכי הרגל. מעט היסטוריה.המגן הקדמי  (Bull-Bar)החל את דרכו בערבות אוסטרליה, שם הוא שימש (ומשמש עד היום) כאמצעי להגן על הרכב מפני פגיעה בבעל חיים גדול שעלול לפגוע ברכב, לרוב בשעות החשיכה. המגן הקדמי מותקן לרוב ברכבי שטח (טנדרים וג'יפים לסוגיהם) שהם כלי הרכב העיקריים שעשויים 'לפגוש' פרה, אייל, או קנגרו טועים בעת נסיעה בשטח.הבעיה העיקרית היא שהמגן הקדמי הקשיח והמאסיבי עשוי לגרום לפציעות קשות ומיותרות בהולכי הרגל, גם במהירויות פגיעה נמוכות. המגן הוא קשיח מאוד, וכך גם חיבורו לשלדת הרכב, כאשר לרוב הוא מתוכנן להיתקלות עם פרה או אייל ולא להיתקלות 'ידידותית' עם הולך הרגל שחוצה לתומו את הכביש. התוצאה במקרה זה באה לידי ביטוי בפגיעות קשות בהולכי הרגל וברוכבי האופניים, פגיעות שחומרתן היא הרבה מעבר לסביר. שר התחבורה הגרמני סבור (ובצדק רב) שיש לאסור את השימוש באותם מגינים. מרבית כלי הרכב נוסעים כיום בכבישים עירוניים שבהן אין חיות בר משוטטות (אם לא לוקחים בחשבון אנשים שמתנהגים כמוהן, או גרוע מכך). יתרה מזאת, גם בעת נסיעה בכבישים בין-עירוניים מיוערים - הסיכוי לפגוע בבעל חיים משוטט הוא קטן מאוד, הרבה פחות מהסיכון לפגוע בהולך על שתיים. עיקר 'ההגנה' שמקנה המגן הקדמי הוא בעת נסיעה בשטח  ,(Off-road)אך מבדיקות שנערכו במשרד התחבורה הגרמני הוכח שנסיעות אלו הן מועטות מאוד, וגם הסיכוי לפגוע בבעל-חיים גבוה וכבד משקל הוא נמוך. במילים אחרות: המגן הקדמי מותקן כיום ברכבי השטח מאחר והוא מהווה אביזר נוי (גרידא) המדגיש את מאפייניו הייחודיים של הרכב, כרכב שטח. את בעל הרכב לא מעניינת 'ידידותו' של המגן הקדמי להולכי הרגל, ולכן חייבים לאסור את התקנתו על פי חוק.בשנים האחרונות הולכת וגדלה סכנת הפגיעה מהמגנים הקדמיים. יותר ויותר נהגים מעדיפים לרכוש רכב שטח במקום רכב פרטי, ושיעור ההתקנות שמבוצעות מידי שנה עולה בקצב תלול.
במחקרים שנערכו בעבר ביוזמת משרד התחבורה הגרמני הוכח שאפילו במהירות פגיעה איטית של 20 קמ"ש, המגן הקדמי עשוי לגרום לפציעות קשות ביותר לילדים. מעבר לכך, פגיעה בהולך רגל במהירות של 20 קמ"ש ברכב שעליו מותקן המגן הקדמי, משתווה בעוצמתה לפגיעה במהירות של 40 קמ"ש באותו רכב בדיוק, שעליו לא מותקן המגן הקדמי. במשרד התחבורה הגרמני טוענים כי מגנים קדמיים העשויים מחומרים פלסטיים הם יותר ידידותיים להולכי הרגל, מאחר והם סופגים חלק מאנרגיית הפגיעה במקום להעביר את מלוא עוצמתה להולך הרגל. הכוונה, לפיכך, היא לחוקק תקנות שתאסורנה על התקנת מגנים קדמיים מתכתיים, אך מנגד תאפשר התקנת מגנים העשויים מחומרים פלסטיים.
בנושא המגנים הקדמיים יש לציין עוד שתי בעיות שעלולות להתעורר. הבעיה הראשונה היא שהמגן הקדמי עלול להיתלש ממקומו בעת הפגיעה, וכך לפגוע בשמשה הקדמית ולסכן את הולכי הרכב. מכיוון שכך, יש בעיה הן עם עיגון חלש לשלדה, ולעתים גם עם עיגון קשיח מידי לשלדה. בעיה אחרת היא שההתקנה עלולה לשבש את פעילותם של חיישני הפגיעה שמותקנים בחזית הרכב. חיישן הפגיעה אמור לזהות את התחלת הקריסה (המתוכננת) של חזית הרכב בשעת תאונה, ובהתאם לכך להפעיל את על אמצעי הבטיחות הפסיביים (כריות אוויר והמותחנים של חגורות הבטיחות). מגן קדמי חזק מידי איננו מאפשר את אותה קריסה מתוכננת של חזית הרכב, החזית הופכת לנוקשה, והחיישנים אינם מזהים מבעוד מועד את התאונה המתקרבת. מספיק איחור של מספר אלפיות השניה בזיהוי התאונה המתרגשת ובאה על מנת שנוסעי הרכב לא יקבלו את ההגנה הפסיבית הנאותה (שאותה הם רכשו במיטב כספם). ברור לכל כי במרבית המסגריות שבהן מתבצעת התקנת המגנים הקדמיים אין את הידע, ובוודאי של א את האמצעים, על מנת לבדוק את ההשפעה של ההתקנה על חיישני הפגיעה המקוריים שמותקנים ברכב.
נדגיש כי בישראל, בהיעדר אישור מתאים, התקנת מגן החזירים הקדמי נכנס לקטגוריה של 'שינוי מבנה לא חוקי ברכב', ועל עבירה לפי תקנה 380 בתקנות התעבורה. רק אכיפה קפדנית שקנסות בצידה תוביל להיעלמותם הרצויה של המגינים הללו מכבישי ארצנו.


 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים