דו"ח "אור ירוק": נמשך עומס התיקים בבתי הדין לתעבורה

 

דו"ח אשר מפרסמת עמותת "אור ירוק" מציג תמונה כוללת של תיקי התעבורה בבתי המשפט. מהדו"ח עולה כי למרות שנוספו במהלך 2007-2008, עשרה שופטי תעבורה המהווים תוספת של 40%, בעקבות המלצת ועדת שיינין, לא רק שלא התקצרו זמני המשפט ולא הוקל העומס, אלא אף נוספו תיקים ב"מלאי" בשיעור של 29% לעומת שנת 2007. כיום מכהנים כ-35 שופטי תעבורה; כל שופטי השלום לתעבורה יושבים רק במשפטי תעבורה. שיעור הגידול המשמעותי במלאי התיקים נרשם במחצית השנייה של 2008. רמת מלאי זאת נשארה גם במחצית הראשונה של 2009. העלייה במספר התיקים בשיעור, זהה לעלייה במספר השופטים נטרלה לכשעצמה את הגידול במספר השופטים. 
מטרת הדו"ח היא לבדוק אילו המלצות הוצעו על ידי גופים מוסמכים מטעם המדינה בתחום קיצור זמני המשפט לעברייני תנועה, האם המלצות אלו ייושמו ומה נעשה בתחום תיקי התעבורה מבחינת היחס של מספר התיקים והשפעתם על עומס המערכת, ומכאן על משכי הזמן שבין הדו"ח למשפט. הדו"ח התייחס גם למערכת יחסי הגומלין בין עבודת המשטרה ושינויים במדיניות האכיפה וביישומה לבין העומס הנוצר במערכת בתי המשפט.
מהדו"ח עולה כי שורה של אילוצים משפיעה על העומס שנוצר בתיקי התעבורה:
למרות הגידול במספר התובעים המשטרתיים נוצר צוואר בקבוק עקב מחסור בבוחנים - המשטרה הגדילה את מספר התובעים המשטרתיים וב-2009 יירשם גידול של 12%. עם זאת, מספר הבוחנים במשטרה האחראים להכנת החומר לתביעה לא גדל במשך פרק זמן רב מאוד; עובדה זאת משפיעה על הכנת תיקים לתאונות דרכים והמשמעות היא כי בתיקים כאלו, משך הזמן להגשת כתב אישום מגיע עד לארבעה חודשים.
לא נקבעו יעדי מערכת לפערי זמן מוגדרים וקצרים בהליך המשפטי, ומכאן שאין דרישות כאלו מהשופטים- למערכת בתי המשפט אין דרישות ויעדים ביחס לכלל השופטים בכל הקשור לפרקי זמן "נדרשים" לסיום תיק.
נתוני המשטרה ביחס לדוחות התנועה מצביעים על עלייה של 18% בדוחות בתנועה ב-2008 ביחס ל-2007.
הפרש של שנה ויותר ממועד התאונה ועד להכרעת הדין
בנוסף, בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בדוחות הנרשמים על "נהיגה בשכרות", והעונש החמור הצפוי בעקבות הרשעה הביא לכך שמשפטים בתחום זה נערכים זמן רב. פרק הזמן הרגיל מרישום דו"ח ועד הכרעת דין, עם ישיבה נוספת להוכחות והכרעת-דין, הוא כארבעה חודשים. תיקים העוסקים ב"נהיגה בשכרות" נמשכים כשישה חודשים יותר, ולעתים מדובר בפרקי זמן המגיעים לשנה ואף מעבר לכך. במקרה של תאונה, חולפת בין שנה לשנתיים ממועד התאונה עד להכרעת הדין.
שמואל אבואב, מנכ"ל אור ירוק טוען שיש לקצר ככל הניתן את פרק הזמן בין רישום דו"ח שהוא "הזמנה לדין" לתאריך הדיון המשפטי בו, וזאת בכדי למקסם את יעילות האכיפה ואת ההרתעה. בנוסף, ככל שפרק הזמן בין ביצוע העבירה ובין מועד המשפט גדול יותר, כך קטנה האפשרות להביא עדים או עדויות אחרות, ובמקרים רבים נאלצת התביעה המשטרתית להסכים להסדרי טיעון. אבואב הוסיף כי במקרה של עבירה המסכנת אנשים אחרים, כגון: נהיגה בשכרות, נהיגה מסוכנת, גרימת תאונה וכו', מדובר בפרק זמן משמעותי בו הנהג המסוכן לכאורה ממשיך לנהוג בכביש.

פיילוט: קידום תיקים בעדיפות גבוהה

בעניין זה של תגובה מהירה של מערכת המשפט לעבירות חמורות, החל השנה פיילוט ל"תיקים בעדיפות גבוהה": סימון דוח"ות/תיקים על עבירות חמורות במיוחד ומסכנות חיים שיזכו לטיפול מהיר בבית המשפט. אם המבחן יוכח כמוצלח תורחב השיטה לכל הארץ.
לסיכום, מתוך הנחה כי מטרת משפטי התעבורה אינה רק להעניש בדיעבד את מי שעבר עבירה אלא גם ליצור הרתעה במטרה להגביר את הבטיחות בדרכים ולשמור על חיי אדם, ולאור השינויים שעברה המערכת מאז נכתבו המלצות וועדת שיינין, ולאור הקביעה כי העומס בישראל על מערכת המשפט גבוה במיוחד, יש להגדיל עוד את מספר שופטי התעבורה. הגדלה כזאת צריכה להתבסס על העומס האמיתי על המערכת הנובע הן ממספר התיקים והן מהותם, כנגזר מפעילות המשטרה ותקנות התעבורה.
מכיוון שתוספת השופטים מבוססת על תקציב הרשות, והחוזה לתקצוב, בן שלוש השנים, מסתיים עם תום 2010, יש לעגן פתרון קבע כבר במהלך החלק הראשון של 2010. 
לצורך הכנת הדו"ח, הובאו דברי מבקר המדינה והוועדות, פרוטוקולים של ועדות בכנסת, נתונים של מערכת בתי המשפט ושל משטרת ישראל, תכנית הרשות, וכמו כן שיחות עם אנשים בעלי תפקידים במשטרה.  

 

 

  הירשם עכשיו לניוזלטרים של מגזין רכב ותחבורה 
        קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
 

 

דואר אלקטרוני

שם

   

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים