להביא את הידע ממרכזי המחקר והפיתוח

התקנת מערכות טכנולוגיות חדשניות ע"י יצרני מערכות הרכב (OEM) מחייבת העברת ידע למוסכים. כפי שבתחום הרפואה תרופות חדשות לא יוכלו להועיל אם  הצוות הרפואי לא יעודכן בידע המתאים, כך גם בתחום הרכב, שבו קיים ריבוי טכנולוגיות חדשות ומורכבות, הכשרת הצוות המקצועי וחשיפתו למידע עדכני הן חיוניות.דוד לוי*


העיסוק בענף הרכב הוא מלאכה מורכבת המשלבת שימוש מתוחכם בטכנולוגיה שמביא לידי ביטוי ידע הנרכש בלמידה בלתי פוסקת. ידע זה אינו נרכש באופן חד פעמי אלא במעגל מתמיד של למידה מעשית, אימוץ לקחים ותיקונים בלתי פוסקים, הנובעים מחשיבה ממושמעת וייחודית ומרצון ממוקד. הקריירה בענף המוסכים המודרני דורשת הכשרה מתמדת של בעלי מקצוע, על מנת שיוכלו להתמודד בהצלחה עם ההתחדשות הטכנולוגית  ועם שילובם של אמצעים חדשים במערכות הולכות ומשתנות. כל חידוש במערכת אחת כרוך במגוון חידושים במערכות אחרות. מערכות ממוחשבות חדשות מצריכות סגנונות חדשים של אבחון תקלות, מאגרי מידע, תיקון, שירות וכד'. מערכות חדשות או שינויים, ולו הזעירים ביותר, שהונהגו במערכות הקיימות מחייבות שימוש בכלים ובמכשירים חדשים, ואלה מצדם ייווצרו בעזרת טכנולוגיות חדשות.

בלי סודות

יסודות המקצוע אינם עוד בחזקת סוד. מישהו מציג רעיון חדש, אחרים מתעניינים ומשלבים את רעיונותיהם, וכך נוצר מקור לרעיונות חדשים נוספים. קצב היישומיים הטכנולוגיים מהיר מאוד ומצריך לימוד מתמיד. הפתגם "החכם לומד מניסיונם של אחרים" מקבל כיום גם מימד של זמן. במרכז ההדרכה של Bosch בנוסף לידע הרב המועבר, מתקיים מפגש קבוע ומעשיר עם המשתתפים האחרים שהם כולם אנשי מקצוע בעלי ניסיון. יש חשיבות רבה להעברת רעיונות ממוסך למוסך. במוסכים שעיקר עיסוקם הוא תיקון רכב מסחרי קיימת  בקיאות בתחום מערכות הדיזל, הכוללת שיטות אבחון ותיקון ייחודיות. לעומת זאת, לרשות מוסכים אחרים עומד ידע מתוחכם ביותר בתחום מערכות הבנזין והם מכירים אותן על בורין.  כל המוסכים דומים בבסיסם זה לזה וכולם לומדים זה מזה ומשמשים מאגר גדול של מומחיות. על מנת לערוך שיפורים והתייעלויות בתהליכים רבים, על המוסך להעלות את רמת הידע שלו באבחון תקלות, במערכות ניהול המנוע, בקרת האקלים, הבטיחות וכד'. מוסכים גדולים יכולים להעסיק מספר גדול של עובדים ולצפות שרעיונות יוחלפו בין העובדים. מוסכים קטנים, המעסיקים מספר קטן של עובדים, חייבים להעתיק רעיונות ממוסכים אחרים על מנת לערוך את אותם שיפורי התייעלות.
בעלי מקצוע בענף המוסכים התולים את יתרונם המקצועי בידע האישי שלהם מאחרים את זמנם. על אנשי המקצוע לבחון את יכולת הלימוד שלהם, עליהם להתחבר למקורות מידע שימנעו מהם לטעות ולבזבז זמן לימוד יקר ויאפשרו להם להתעדכן בשיטות האבחון ובשיטות התיקון החדשות. שיפור יכולת הלימוד הוא צורך קיומי החשוב להדבקת קצבי הטכנולוגיה העכשוויים. גרף יכולת למידה חד, מסתבר, עדיף על פני ניסיון. בעלי מקצוע המלמדים את עמיתיהם מבלי להסתיר מהם מידע פועלים נכון. הם מאפשרים לעמיתיהם להתמודד עם הטכנולוגיות הקיימות ומפנים לעצמם זמן להתמודד עם לימודי הטכנולוגיות החדשות וכך הם מסוגלים להקים תשתיות חדשות המעלות את יעילות ורווחיות המוסך.

 

ידע כמנוף להגדלת מספר הלקוחות במוסך

מוסכים נבחרים על ידי לקוחות בזכות כישורי עובדיהם. הלקוחות מבקשים לעיתים לבחור בעובד  מסוים שיתקן  בעבורם את רכב. לאותם לקוחות לרוב אין כל מושג בתיקון רכב, אך הם ניחנים בכושר שיפוט המאפשר להם לעמוד על קנקנו המקצועי של המוסך, ויותר מכך -  הם מסוגלים לשפוט את היכולת המקצועית של העובדים ולהעדיף עובד מסוים מוערך. הלקוחות בוחרים את אותם עובדים שהם בעלי מוטיבציה גבוהה, שמקורה בידע המקצועי והיא מוקרנת כלפי הלקוח ומשרה בו ביטחון. בעבור הלקוחות הביטחון הוא ערך, המבטיח שתיקון הרכב במוסך יבוצע ע"י עובדים בעלי ידע שימנע מלטעות. מוסך המשרה ביטחון על לקוחותיו זוכה למוניטין, שהוא המפתח המרכזי להצלחה. מוסכים עם מוניטין יודעים כי רוב הלקוחות אינם טורחים לחפש את המקום הזול ביותר בסביבה מחשש לטעות. על כן הם יכולים לגבות תשלום גבוה יותר, דבר שמאפשר להם להשקיע במוסך וכך לחזק עוד יותר את תשתיות המוסך. ההשקעה בהדרכת העובדים מבהירה ורומזת ללקוח שמדובר במוסך מצליח, שכן רק מי שמצליח בעסקיו ומתכוון להישאר בעסק לזמן רב יכול להרשות לעצמו להשקיע בעובדיו. זאת הסיבה שלקוחות מעדיפים לתקן את רכושם היקר במוסך מבוסס ואף לשלם יותר, ולא לעבוד עם מוסך אשר עובדיו הם חסרי ידע.

שיקול עיקרי ברכישת רכב

העדכונים הטכנולוגיים המהירים אינם מותירים לבעלי המקצוע בענף הרבה זמן להעמיק ולהבין את עקרונות הפעולה של המערכות החדשות. רבים מהם לומדים כיצד לתקן תקלות מבלי להבין את המערכת ביסודיות. מערכות הרכב כיום הן מערכות משולבות ומהוות למעשה מערכת גדולה אחת, מורכבת ומתוחכמת: לחץ אויר נמוך בצמיגים יכול לשגע את תיבת ההילוכים ולגרום לתיקון מיותר של תיבת ההילוכים, ריח של דלק בתא הנוסעים יכול לשבש את תקינות מערכת בקרת האקלים. לימוד מערכות הרכב ביסודיות והתעמקות בעקרונות הפעולה ע"י בעלי המקצוע במוסכים יחזיר לכלי רכב רבים תג אמינות שאבד להן עקב חוסר ידע, יפחית את מספר תביעות האחריות ברכב חדש, וימנע הוצאות אחזקה יקרות לאחר סיום תקופת האחריות המורידות את ערך הרכב בשוק. הרכב האמין ביותר מאבד את אמינותו כאשר לא יודעים כיצד לתקן אותו. רכבי יוקרה למשל מאבדים מערכם כתוצאה מחוסר ידע: מוסכים מעטים בלבד יודעים כיצד להתמודד עם החדשנות הטכנולוגית שלהם. חוסר הידע  הזה בקרב רוב המוסכים מצמצם את אפשרויות התיקון העומדות בפני הלקוח, פוגע בתחרותיות, מעלה את עלויות התיקון וגורם לאיבוד חד של ערך הרכב.

הדרכת מוסכי יבואני הרכב

הביקוש לשירותי הדרכות בקרב יבואני הרכב אינו קבוע כל הזמן. בשל כך נוהגים מרבית יבואני הרכב במשנה זהירות ומגייסים לשורותיהם מדריכים במשרה מלאה האמורים לספק להם את רוב שירותי ההדרכה היומיומיים, ובנוסף לכך שוכרים את שירות מרכז ההדרכה של Bosch בכדי לענות על הצרכים בתקופות השיא, בעיקר של קליטת טכנולוגיות חדשות, הנמשכות פרקי זמן קצרים. נכון שעלות שעת הדרכה של Bosch יקרה מעלותו של מדריך המועסק על-ידי יבואן הרכב, אבל אם התקופות של ביקוש שיא להדרכות הן קצרות, הרי שבכל זאת יהיה זול יותר לספק את תוספת השירותים הללו באמצעות מרכז ההדרכה של Bosch. החלופה לכך היא גיוס מדריכים נוספים אשר יהיו עובדי חברה, ובמשך תקופות מסוימות עלולים להיות חסרי מעש. יתרון נוסף למרכז ההדרכות של Bosch הוא שלעיתים קרובות קל יותר ללמוד טכנולוגיות חדשות ישירות מהחברה אשר פיתחה אותן. כאשר מפתח המערכת גם מלמד אותה, הוא נהנה מהערכת הלומדים, וקל לו יותר לשנות את הרגלי האבחון והתיקון של בעלי המקצוע מאשר למדריך החברה. העסקת מדריך בכיר כעובד החברה במשכורת גבוהה עלולה לעורר את העובדים במחלקה הטכנית לתבוע העלאות שכר. ייתכן שהמסקנה הנכונה עבור יבואני הרכב היא כי זול יותר לשכור מדריכים בכירים המועסקים כמדריכים חיצונים.
הגעת הידע הישר משולחנות הפיתוח אל תאי העבודה ללא גורמי תיווך תעלה את המוטיבציה של עובדי המוסך לתקן רכבים באופן יעיל,  תגביר את ביטחון הלקוחות ותחזק את מוניטין המוסך והענף כולו.


מרכזי ההדרכה של בוש

כל סוג של ידע מביא עמו גם הזדמנויות עסקיות חדשות, ובכדי לעודד את העמקת הידע בקנה מידה גדול יותר, הקימה Bosch רשת מרכזי הדרכה ייחודית בענף הרכב, המביאה את הידע ממרכזי המחקר והפיתוח של Bosch למוסכים ברחבי העולם תוך שימוש בציוד המחשה משוכלל. רשת מרכזי ההדרכה של Bosch פרוסה ב-45 מדינות מתקדמות מבחינה טכנולוגית, וביניהן ישראל. מרכזי ההדרכה של Bosch פותחים אופקים חדשים בפני המוסכים ומאפשרים  הכרת הטכנולוגיות החדשות לצד רכישת טכניקות עבודה חדישות, קיצור זמני העבודה ומניעת החלפת חלקים מיותרת. כתוצאה מחוסר ידע מאמצים מוסכים רבים את שיטת אבחון התקלות המבוססת על ניסוי וטעייה, שיטה הגורמת כאמור להחלפת חלפים מיותרת, ויכולה לפגוע במוסך הן כלכלית והן במוניטין.


 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים