סיטרואן ברלינגו: צעיר לצעירים

 

לאחר 12 שנה עולה לארץ 'טנדרון' חדש ומשודרג: הברלינגו במהדורה חדשה. הדגם שמגיע לארץ הוא הדגם המפואר ביותר, המקנה לנוהג בו תחושה של רכב דו-שימושי מפנק ויעיל. לא רק לציי רכב, אלא גם למשפחות עם ילדים, המחפשות פיתרון להעמסת 'חצי-בית' באוטו...

כתב וצילם: דובי זכאי

תמיד חלמתי להתחיל כתבה ב-"למה בחרתי ברכב זה? כי הבן של השכנה אמר לי...."
מדובר בתקווה ישנה, שלא יראו בי "מבין" ושדווקא אחד השכנים ייגש אלי בענייני רכב, יסבר את אוזני במשהו שלא ידעתי, ועוד בענייני רכב מסחרי או כבד.
אבל עד כה זה ממש לא קרה. אה, בעצם,  למעט התייעצות כבדת ראש עם השכנה לגבי צבע הרכב האידיאלי (אגב, כושר השכנוע שלי היה כל-כך מוקפד, מוסבר ומנומק - שהיא בחרה ממש בצבע אחר...). לא ממש הופתעתי  כשניגש אלי הבחור, הבן של השכנה, וסיפר לי בהרחבה שהוא מתכוון לאחר השחרור מהצבא לקנות רכב מסחרי דומה כרכב משפחתי. טוב, הוא בחר דווקא ב'קנגו'. האמת שההחלטה הייתה נבונה מאוד, למרות שלפי טעמי מוזרה. על פי טעם הרוב, נראה שבדרך כלל צעירים בוחרים במכוניות הקלאסיות הרגילות לצרכי משפחה. שאלתי את הבחור על החלטתו. למה דווקא בחר ברכב מסחרי? הוא הסביר לי בקצרה, שכמי ששרת בצה"ל כקצין - היה לו רכב כזה. "הייתי באמת מבסוט מהרכב", הוא אומר לי. "השירות שהרכב הזה נתן לי ולמשפחה, המקום המרווח והנוחיות עם הילדים הביאו אותי ואת רעייתי לבחור במסחרית". בנוסף סיפר לי אותו בחור שרבים מחבריו לשירות בחרו גם הם עבור עצמם ברכב כזה. נשמע לי הגיוני.

בעבר: מקלט מס

ואכן, מסר חדש מגיע מהדור הצעיר. אלה למדו על יתרונו של ה'טנדרון', אחרים כנראה עוד ילמדו, אבל בואו לא נקדים את הגוף למנוע... נספר מעט על רכב שהושק בשנת 1996. אז, ה'ברלינגו' הפליאה בצורתה וכבשה בסערה את השוק. רבים תהו איך לא חשבו על "שידוך" כזה בגוף הרכב, איך לא חשבו לאחד את המשא (הארגז), עם הקבינה ולהפוך אותם ליחידה אחת. החשש של היצרנים ששלטונות המס יתעללו ביציר החדש ויטילו עליו גזרות מס, כאילו היה רכב פרטי. כדי לא להרחיק לכת נשארו כלי הרכב הללו בסטנדרטים מאוד נמוכים. למשל - הנהג ישב בקופסא וראשו היה במרחק עצום מגג הרכב. אותם ימים פס הייצור להט, ולקוחות נאלצו להמתין כמה חודשים ל'ברלינגו' שיצא מפס היצור. עוד יתרון ענק; לפחות פה בארצנו הרכב היה מוכר כרכב עבודה שיש עליו החזר של מס (מע"מ), וגם הוכר כרכב שחלה עליו השתתפות בהוצאות. כל בעל עסק זעיר התייצב ורכש ברלינגו כדי לנצל את הטבת המס. אבל הדברים השתנו. מהר מאוד הבינו שלטונות-המס שחומק מהם סכום גדול, ולרוב שלא בצדק. יותר מדי נהנו בארץ מהחזר המע"מ.
זמן קצר אחרי צאת הברלינגו יצאו המתחרים, 'רנו', עם גרסה דומה: ה'קנגו'. אני מניח שהתוכניות ל'קנגו' כבר שכבו במגירת התכנון, והם מיהרו לצאת לפס הייצור אחרי היצרן הצרפתי סיטרואן בטנדרון משלהם. לגרסה שלהם העניקו מראה שובב, ובאמת במשך השנים שתי המכוניות התחרו ביניהן על הבכורה במכירות. בינתיים הצטרפו גם האחרים למירוץ ה'טנדרון': פורד ופולקסוואגן, שהלכו עם הזרם וייצרו רכב דומה  ובגרסאות מתקדמות אפילו ציידו אותו בשבעה מקומות ישיבה.

טנדרון משודרג

נראה שכל השוק המתין שה'ברלינגו', החלוצה, תעשה את הצעד. ואכן, ברגע שנחתו כאן בארץ הדגמים של ה'ברלינגו' החדש, הודיעו ב'קרסו' (יבואני רנו), שהדגמים של ה'קנגו' החדש – גם הם כבר בדרך. בדגם החדש של הברלינגו המתכננים עשו עבודה טובה, הביאו לעולם את ה'ברלינגו' המשופר. לאחר 12 שנה עולה לארץ 'טנדרון' חדש (לפני שש שנים הייתה מתיחת פנים ל'ברלינגו' ולפרטנר – ד.ז.). מבט חיצוני מהיר מגלה שיד מעצב אוהב החליקה על הדגם החדש, ליטופה היה מלא אהבה וגם ידע. העיצוב יותר דינאמי, מעוגל, ומשלים את הפרטים שהיו זנוחים בדגמים הישנים. בדגם הקודם הייתה מעט גסות בעיצוב. עתה כשלכביש הגיחה הגרסה החדשה, לפתע רואים את הפגמים הבולטים של הדגם הישן. מדידה מהירה מגלה שבסיס הגלגלים צמח ב-40 מ"מ, האורך הוסיף ב-240 מ"מ והרוחב התנפח ב- 90 מ"מ. לגובה נוספו עוד 70 מ"מ. השינוי במעטפת בחלק הקדמי נראה לקוח מבית העיצוב המופלא של סיטרואן. החזית מזכירה דגם של מכונית פרטית נועזת של סיטרואן, אם נסתכל רגע במבט צד נגלה שהאף זינק קדימה, עם פגוש מעוצב. הכנפיים מעל הגלגלים קיבלו בליטה חביבה, שמעניקה לרכב את החותם הסופי של רכב פנאי. החלק האחורי, שהיה תמיד מוזנח במסחריות, עבר שינוי. החלק האחורי - מעוצב נאה, מעוגל, פגוש חביב בצבע הרכב משלים בליטה מאחור. סוף-סוף מתכנני החברה נכנעו לפטנט של 'קנגו', דלתות אחוריות מחולקות במידה לא שווה: שני שליש - הדלת השמאלית, ושליש - לדלת ימנית. החלוקה הזו מקלה על הנהג לראות במראה האחורית, מבלי שהקונסולה בין שתי הדלתות מפריעה.

דגם מפואר בישראל

הדגם שמגיע לארץ הוא הדגם המפואר ביותר. הקונה מקבל שש כריות אוויר, המגנות על הנהג והנוסעים, מערכת בקרת יציבות ומשיכה ועוד. זה אומר שמחירו של הטנדרון החדש שלנו יהיה מעט גבוה יותר, אך כידוע בעולם הרכב - בשביל נוחיות משלמים. המנוע שמשודך ל'ברלינגו' החדש הוא 1.6 ליטר   HDIשמספק 92 כוחות סוס אוהבי סולר. בינתיים זו גרסה אחת למנוע, אבל אני מניח שהגרסאות הזולות יותר יגיעו מאוחר יותר. בכל אופן, הרכב הזה מצויד ומאובזר לעיתים יותר מאשר מכוניות פרטיות. ה'ברלינגו' החדש מצטיין בצריכת סולר נמוכה יחסית (חמישה ליטר ל-100 ק"מ) ועונה לכל התקנים המחמירים לגבי מזהמים. ידית ההילוכים הוזזה לקונסולה המרכזית והפכה לחלק מהדש-בורד. עתה הרצפה שטוחה, מבלי שידית ההילוכים תזדקר ממנה. בכלל, הפעלת הידית קלה יותר וזריזה, העברת ההילוכים קלילה. לתיבה ההילוכים חמישה מצבים + אחורי. ההילוכים משתלבים היטב והמרווח בין ההילוכים נכון גם כשהרכב עמוס, בינתיים אין גרסה אוטומטית.
מרווח הסרנים מעניק ל'ברלינגו' יציבות ונסיעה נוחה יותר, הקרובה למכונית פרטית. הישיבה נוחה מאוד ומאפשרת לנהג נהיגה ארוכה מבלי להתעייף. (אני נהגתי לצפונה של הארץ, עד מטולה וחזרה למרכז הארץ ולא חשתי בעייפות). הדגם החדש מגיע עם שתי דלתות, מה שמקל על הנוסעים. גם המושבים המוצעים לנוסעים מפנקים, והנוסעים אתי מאוד נהנו מהנסיעה שהיא הרבה יותר נינוחה. חבילת האבזור מכילה מחשב דרך, פנסי ערפל, חיישנים של אור וגשם, גלגל הגה מתכוונן לכל כיוון, מערכת קול מקורית ברכב (מבלי שמישהו יחפור בקרביים של הרכב), מושב נהג מתכוונן (שכל אחד שנסע בדגם הקודם הרגיש עצמו ננס).

נהיגה ב'ברלינגו' החדש

הנסיעה ב'ברלינגו' קלילה ונעימה. ידית ההילוכים ששינתה את מיקומה מאפשרת שליטה מהירה וקלה בהילוכים, דבר המאפשר נהיגה זריזה. הישיבה גבוהה, נוחה, והנסיעה שקטה יחסית וראוי לציין שמדובר במנוע דיזל די שקט, אם כי בזמן מאמץ - קול המנוע מעט עולה. נהיגה במעלה די תלול, באחד הכפרים הדרוזיים בצפון, חייב הורדה להילוך ראשון. לא בגלל שהרכב לא סחב, אלא בגלל שתנאי הדרך חייבו את ההאטה. המנוע סוחב היטב; נסענו ארבעה מבוגרים ברכב, משקל יחסית כבד, והרכב סחב מצוין. בנסיעה ארוכה על כביש ישר ורחב - הנסיעה נעימה ונוחה. לצורך הבדיקה גם נכנסתי לדרכים משובשות ובולמי הזעזועים ומרווח הסרנים היה לטובת נסיעה נוחה.

בשורה התחתונה

סיכום: צדק בנה של השכנה; הגרסה של המסחריות היא בהחלט פתרון נוח לזוגות עם ילדים. ברגע שיש את הרכב הזה - אין בעיה לדחוף את האופניים, את הלול ו...חצי הבית. הברלינגו בגרסה המפוארת מעט יקר, אבל מעניק נוחות שאפשר לקבל ברכב פרטי מפואר, ולכן החבילה שווה את הקניה. למי שלא ממש מפונק (וכאלה הם הצעירים) לא יפריע שהרכב מצויד בגיר רגיל (לא אוטומט). נהיגה מאוד נוחה, כניסה ויציאה נוחה לנהג ולנוסעים. גם קיפול המושבים וההעמסה נוחים.

 
סיטרואן ברלינגו: תעודת זהות

מנוע: 4 צילנדרים, 1,560 סמ"ק. הזרקת מסילה משותפת.
הספק: 92 כ"ס ב,4,000 סל"ד.
תיבת הילוכים: ידנית 5 הילוכים.
מהירות מרבית: 160 קמ"ש (על פי היצרן).
קבוצת מחיר: 3.
תצרוכת דלק: במסלול נסיעה עירוני 7 ליטר ל-100 קילומטר.
תצרוכת דלק: במסלול נסיעה בינעירוני 5 ליטר ל-100 ק"מ.
משקל עצמי: 1,407 ק"ג.
כושר העמסה: 633 ק"ג.
משקל כללי מורשה: 2,040 ק"ג.
אורך, רוחב, גובה: 4,380 מ'. 1,810 מ'. 1,801 מ'.
קוטר סיבוב בין מדרכות: 11 מ'
היגוי: הגה כוח משתנה לפי הסל"ד
מערכת עזר בזינוק: קיימת.
שיפור: תא כפפות מיוחד לנהג.   
תא מטען: 675 ליטר
תא מטען ללא מושבים: 3000 ליטר
מיכל דלק: 60 ליטר סולר.  

 

 

 

 
 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים