מרצדס אקטרוס: במהדורה מוגבלת

מרצדס מציגה את האקטרוס, בסדרת אמנות ממוספרת: ACTROS White Liner 2651LS. מדובר ב-500 משאיות בלבד המשווקות ברחבי העולם, וגם אצלנו בישראל. שיא הנוחות והקידמה. נציג 'רכב ותחבורה' נהג והתפעל

כתב וצילם: דובי זכאינעים להרגיש חלק מהעולם הגדול, נעים שגם אותנו סופרים, הישראלים. לא רק בתחומים הפוליטיים, או הביטחוניים. סתם סופרים אותנו, בתחושה שאנו קיימים. אחד האישורים האחרונים לקיומנו קיבלנו לא מזמן דווקא מחברת מרצדס הגרמנית. לאחרונה הילכה שמועה בשוק הענק של המשאיות שהיצרן מרצדס מישק לשוק הבינלאומי 500 משאיות ממוספרות של דגם הדגל 'אקטרוס'. סדרה של 500 משאיות בלבד, שחוץ מחתימת האמן יש בהם הכול. וכך השמועה פשטה, ולכל מדינה הקציבו מספר קטן של משאיות ממסופרות וחתומות. גם המעצמה ה"ענקית" במזרח התיכון, ישראל, זכתה להיכלל בחמש מאות הנבחרים הללו. חברת מרצדס הקצתה למדינת ישראל 10 משאיות מהסדרה הזו, שלוש מהן, ממסופרות ומכובדות, כבר נעות בכבישי הארץ. ייחודן של המשאיות שהן משווקות בשני צבעים בלבד; שחור ולבן. את שתיהן מפארים שני פסי כסף בחזית הרכב, תא הנהג גבוהה - מאפשר עמידה זקופה (מגיע לגובה של 1.95 מ') ואילו הרצפה בתא הנהג שטוחה, יופיין בולט ואין אפשרות להתעלם מהן. אבל עיקר היופי דווקא בחלקים שאינם נראים כלפי חוץ. על אחת מהן, עבדכם הנאמן - כותב כתבה זו - נסע את נסיעת המבחן המפנקת.

יצירת אמנות

בתוך הקבינה, על הדשבורד, שלט נחושת מסוגנן ובו מספר המשאית מתוך 500 עותקים בלבד. מספרה הסידורי 179, כאמור מתוך 500 משאיות שנשלחו לכל העולם בהקצבה לפי מדינות. הכול התחיל בהתקנאות ענף המשאיות באמנים ידועי שם, האמן, לעיתים מייצר עותקים ליצירתו במספור, עותק אחד מתוך 500 עותקים, כל עותק חתום על ידי האמן והעתקים נעשים בדרכים שונות בהדפס אבן, או הדפס בלט, או הדפסת אופסט עם השמדת הלוחות. אפילו גיבור הסיפורים המצוירים הבלגי, טין טין (שכיום מוקרן סרט מקסים בתלת-מימד בבתי הקולנוע) נודע כלהיט מבוקש וסדרת הפסלים שיצרו ממסופרת ונשמרת בידי אספנים קנאים. עותק אחד של פסל משוכפל, או תחריט חתום וממסופר, עולה כסף רב, כך גם משאית מתוך הסדרה יקרה ב-20,000 יורו מחברתה פשוטת העם. מה מביא בעל משאית לשלם כ-20,000 יורו יותר עבור משאית? ובכן הרעיון של המהדורה המוגבלת, הרצון של בעל משאיות להיות מיוחד. אם תערכו חשבון פשוט ותוסיפו את כל התוספות למחיר - תגלו מהר מאוד שההשקעה בקניה ובתוספות - שווה כמעט למשאית חדשה עם הצ'ופרים... יתכן ובחשבון מדוקדק ההפרש עם התוספות הרבות אינו כה גדול.
מה שברור הוא שמשאית הדגל של מרצדס, אקטרוס MP3 מהדורת הדור השלישי, יוצרה עם הרבה אהבה. מהנדסי מרצדס לא חסכו, אספו את כל היתרונות שיש במשאיות מתוצרתם והכניסו אותם במשאית הדגל הממוספרת. כדי להעניק למוצר את היוקרתיות הראויה הוחלט, (בלי חתימת האמן), Black Liner, (הקו השחור) והקו השני  White Liner (הקו הלבן) כשחתימת האמן, מתמקדת בשלט על הדשבורד.
כאמור, את שני הדגמים - הלבן והשחור - מקשטים שני פסים אפורים, שמתחילים בפגוש ומסתיימים על גג המשאית. במרכזם שני סמלי מרצדס בחזית האחד מהם גדול ומואר. ארבע מדרגות מוליכות אל הקבינה הגבוהה. רצפת תא הנהג שטוחה, וכל אדם, (אם הוא לא כדורסלן מצוות ההגנה) יכול להתרומם לגובה של עד שני מ'. פינת השינה מצוידת במזרון מפנק, רחב (90 ס"מ), ווילונות לאטום האור. מושב הנהג והנוסע מפנקים מעור, ובעל אפשרויות כיוונן מיוחדות. הגה מיוחד גם הוא עטוף בעור. בחלק התחתון של הפגוש תאורת יום ותאורת חניה בדמות פנסי לד (LEDׂ).

שיא הפינוק והקידמה

המשאית MP 3 דור שלישי המתינה לנו במתחם הענק של 'מי עדן' בבארות יצחק. המשאית מרשימה, גבוהה מחברותיה שאינן מספר מתוך סדרה. המשאית הגיעה מהצפון הארץ, רמת הגולן, עמוסה במשטחים ענקיים של מי עדן, במשקל כולל של 54 טון. הסוס התחבר לגורר תומך באורך של 12.5 מ'. המנוע גרגר עם רעשי הדיזל, ובטורים נמוכים. עמדנו קרוב למשאית ורעש המנוע המגרגר לא הפריע. אין ספק, המשאית מרשימה, ואפשר היה לראות שכל נהג שמגיע לפריקה או טעינה, עצר לרגע, ירד לראות את המשאית המיוחדת. אנשי ההדרכה של 'מרצדס' שאלו את המשאית מחברת מובילי מים מהכפר דבורייה, למרגלות התבור. החברה הסכימה להעמיד לרשותנו את המשאית העמוסה למשך יותר ממחצית היום. כאמור, המשאית חלק מסדרת 500 משאיות שמפוזרות בעולם, זו שהגיעה לישראל, מספרה 179 בסדרה. היא מצוידת בכל התפנוקים שיכולה מרצדס להציע. במשך הנסיעה למדנו על המערכות הרבות שיש לה להציע.
לעליה לקבינה נדרשות ארבע מדרגות. אלה מדרגות ניקל יפות ונוחות. הדלת הכבדה נפתחת ונכנסים ל'היכל קטן', מסודר וכולו מכוון לקלוט את הנהג המתפנק. כורסאות העור ממתינות. ההגה מתכוונן בעזרת כפתור ולחץ אוויר, המיטה מאחור נוחה ומפנקת, ומשאירה מרחב נוח לשינה. המערכות והבדיקה נשלטות על ידי המחשב. בדיקת חום המנוע, בדיקת השמן, בדיקת לחץ אוויר. אגן השמן בחלק התחתון של המנוע, ה'קארטר', אטום ולא נפתח בחלקו התחתון על ידי פקק שמן. במשאית זו הוצאת השמם נעשית על ידי מערכת משאבה השואבת את שמן המנוע.
ראש הגורר מצויד בגיר, 'פאור שיפט, סדרה 2', עם תיבת הילוכים של 12 הילוכים, (התיבה הקודמת עם 16 הילוכים), אופציה לניתוק הנסיעה החסכונית ולאפשר למנוע לסחוב הילוך יותר, למשל בעליות קשות שבהם נדרש למשוך יותר את ההילוך בטרם ההחלפה. האפשרות של נסיעה חסכונית מאפשרת לגיר לקבוע את החלפת ההילוך כדי להגיע לצריכת דלק נמוכה.
הנבחרת, ( ACTRO White Liner 2651LS, אחת מתוך 500), עמדה עמוסה משקל כולל של 54 טון עם עגלה באורך של 12.5 מ'. יריעות ברזנט עם פרסומת ענקית למי עדן על שני צידי העגלה. הסוס, (הגורר), הקבינה לבנה יהלום, ובאותו צבע גם מסיטי הרוח על הגג ובצדדים. בחזית הגריל - סמל מרצדס מואר, מראות עטופות בניקל, מחוממות. חישוקים מבריקים תוצרת ALCOA. בחזית הקבינה - עיצוב מטאלי מחויט, פסים דקורטיביים ומרחב פנימי עשיר ומאובזר. הפסים מתחילים בפגוש, מטפסים לגריל ומסתיימים בקצה הגג. סדרת פנסי לד מככבים גם על גג המשאית, בלילה המשאית נדמת לחללית ענקית הצפה בחלל. לחובבי ה'זמבורות' המשאית מצוידת בצופר אוויר (חוקי לחלוטין, כפוף לחוקי הרעש) מרשים, וגם בצופר רגיל.
מהדורות ה-Black and White כוללת מגוון פתרונות טכנולוגיים, מערכת עזר לבלימה אקטיבית, (ניתנת לשדרוג לזיהוי מכשולים נייחים), מערכת עזר לשמירת נתיב (Land Assist), מערכת בקרת יציבות וכריות אוויר לנהג. מאיט הידראולי לבלימה בטוחה, גלאי לשמירת מרחק מהרכב שמלפנים, המשאית מצוידת במסיטי רוח עם מאריכים לתא הנהג וכך נחסך דלק. וקצת צ'ופרים כמו במושבי העור יש בקרת אקלים, דיפוני עור בדלתות, גלגל ההגה, משעונות יד בציפוי עור וקישוטים עשויים עץ מעודן בצבע שחור מט.    משאית חכמה

בתחילת הנסיעה ניתן כבר לחוש שהאקטרוס אינה מושפעת מהמשקל, קלה כנוצה ובורר ההילוכים 'החליט' על הילוך שלישי. ההילוכים עוברים בקלות, מבלי להרים את הרגל מדוושת המאיץ, המנוע מחשב לעצמו מתי הזמן הנוח להעברת הילוך. במהלך הנסיעה פרשנו מהכביש המהיר לירושלים לטובת מסלול צדדי, כביש 38 לעבר בית שמש.  כביש זה משופע בעליות וירידות, ומחייב נהיגה קצת יותר כוחנית. במידה ויש מאמץ מיוחד או דרישה להישאר בהילוך, יש כפתור לביטול מצב חסכוני, ואז יש אפשרות למשוך את ההילוכים כדי להגיע למצב של ניצול הכוח הרב של המנוע. מתג מיוחד עוזר לרכב במידה וצריך כעין זריקת מצמד, כדי להיחלץ משקיעה, למשל. מתג זה גם מאפשר נסיעה כאילו בהחזקת חצי מצמד.
למרות האורך והמשקל - המשאית התנהלה בקלות יחסית. על הכביש המהיר לירושלים יכולתי להניח לראש הגורר לשמור על הנתיב, סטייה קלה מהנתיב והמערכת מיד השמיעה תרועת אזהרה דרך הרמקולים. תרועת האזהרה החזירה אותי לתחומי קווי המסלולים. חלק מהדרך נצמדתי לרכב לפני, הזדמנות לבדיקת מערכת הראדר שמותקנת על הדשבורד בחלון הקדמי, שלפני נעצרו מכוניות בגלל פקק תנועה בכביש המהיר, המשאית האטה את עצמה, בעזרת הפעלת כל המערכות הבלימה, עד לבלימה מוחלטת. ללא שאני הפעלתי את הבלם, נשמר מרחק קבוע בין כלי הרכב מלפני - לשמור את המרחק. הנהג האוטומטי מתקבע אחרי רכב ועושה בדיוק מה שהרכב לפניו עושה, מאיץ או מוריד מהירות לפני התנאים שמכתיב הרכב לפנים. המערכת גם מפעילה את כל המערכות יחד, ריטארד חכם שדואג גם להורדת ההילוכים, האגזוז ברקס והג'יקובס.

מבחן בדרך לירושלים

נסיעת המבחן, כאמור, יצאה עם הפנים לירושלים. בתחילה, בכביש המהיר, הנהג ממש לא צריך להתאמץ, אלא להפעיל את מערכת גלאי שמירת מרחק מהרכב שלפנים. בהמשך נפרדנו מהכביש המהיר, הגיע זמנה של האקטרוס להגיע אל הקשיים. כביש 38 כביש צפוף בדרך כלל ומצטיין בכמה עליות קשות וארוכות. כאן יכולתי לבדוק את המערכת של משיכת ההילוך, תוך ניתוק נהיגה חסכונית. התערבות ידנית בהעברת ההילוכים.
חששתי מעט מהדרך המפותלת בין צומת שמשון לצומת נחשון. דרך שרובה עליות קשות מפותלות, הרבה משאיות מתקשות בעליה הקשה ויוצרות בדרך כלל פקק ארוך של רכבים פרטיים שנוסעים לאט אחריה. האקטרוס עלתה את העלייה עם כל המשקל הכבד, וללא מאמץ. הילוך קבוע, עם מעט מאוד לחיצה על דוושת המאיץ, ובקצה עליה ממתינה הירידה, הגוף הענק והמשקל הרב של הגורר נתמך נבלם בעזרת הרטארד עם שילוב של שלוש שיטות הבלימה, ללא שימוש בבלמים, המערכות עשו את העבודה עבורי, הורידו הילוכים ובלמו את המהירות.


בשורה התחתונה


לסיכום: זו בהחלט משאית הדגל של מרצדס. המערכות החכמות, הקבינה הנוחה והתנאים הטובים של הנהג, שווים את התוספת של כ-20,000 יורו בין דגם פשוט לדגם הסדרה, אם נחשוב על השעות שהנהג מבלה בקבינה - אין ספק שהמחיר שווה, מה גם שלהתקין את כל הציוד על משאית עירומה עולה כסף רב, יתכן ובחשבון כללי שווה להשקיע בדגם שהוא גם אחד מתוך סדרה ממסופרת.
מחיר המשאית: 120,000 - 140,000 יורו.  

---------------------------------------------
תעודת זהות

ACTRO White Liner 2651LS
 
מנוע: 15,9 ל' + שמונה בוכנות
כ"ס: 510 ב-1800 סל"ד.
תקן: יורו 5.
מצנן: מוגדל+ מאוורר מהיר.
תיבת הילוכים: Power Shift 12 הילוכים, שילוב אוטו'.
מאיט ראשי: Voith - אינטגרלי מקורי.
מאיט משני: בלם מנוע+בלם אגזוז.
מערכת דלק: הזרקה ישירה+ מפריד מים.
מכיל דלק: 550 ליטר.
מיכל אוראה: 95 ליטר.
קבינה: מופארת Maga עם תא שינה.
כריות אוויר: 4 לתא הנהג.
מקרר: מקורי, 25 ליטר נשלף מתחת למיטה.
מערכת חשמל: 2 מצברים, 12v/220ah.
אלקטרוניקה: התראת שמירת נתיב.
שמירת מרחק: Tellgent Proximity.
ממשק: למערכת ניהול רכב של מרצדס
 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים