בוטלה תקנת 'אובדן להלכה'

שרות רכב ותחבורה 

רק חודשיים חלפו מאז שנוהל 'אובדן להלכה' נכנס לתוקף, ובמשרד התחבורה החליטו להשהות את הפעלתו עד לבחינה מחודשת.
כידוע, "אובדן להלכה" היא קביעה המאפשרת תשלום שווי מלא של הרכב למבוטח, למרות שלא מדובר באובדן גמור, זאת במקום לשלם למבוטח את הסכום הדרוש לתיקון הרכב. לאחר מכן ניתן לתקן ולהשיב את הרכב לכביש.
הוראת הנוהל שפרסם משרד התחבורה, הדורש משמאי הרכב לדווח על רכב במצב "אובדן להלכה" באופן ממוחשב, בדומה לדיווח על "אובדן גמור" (טוטאל לוס). התקנה הייתה אמורה לחייב לציין על גבי רישיון הרכב קביעה זו. הנהול החדש עורר התנגדות חריפה מצד חברות הביטוח, שפנו בעניין זה למפקח על הביטוח. . לטענת חברות הביטוח, יישום הנוהל יוביל להפסד בשיעור של כ-2% ברווח החיתומי וכי הנוהל ישפיע על מחיר הרכבים שעברו תאונה, ובעקבות כך עשויה להשפיע על הרווח החיתומי של חברות הביטוח, או לחילופין על גובה הפרמיה.
במשרד האוצר הבהירו במקביל למשרד התחבורה כי שמדובר בנוהל לא נכון ובעייתי. גם מכיוון שמייצר אפליה בין רכבים מבוטחים ולכאלה שלא. 

רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים מזכיר כי לפני כחודשיים הצליחה הקואליציה של איגודי הרכב (לאחר שנים רבות של מאבק ציבורי ושיתוף פעולה עם הרשויות השונות) שחברה לעמותות הצרכנות ולחברי כנסת ובראשם ח"כ אמנון כהן להניע סוף סוף את משרד התחבורה ולתקן את ה"נורמה" האיומה ששמה "אובדן להלכה" בישראל. התיקון הנ"ל היה אמור להיות החלוץ לתיקון "נורמות" איומות ורעות אחרות וכן הובטח כי התיקון יבוצע לאורך ולרוחב (שוויוני בין כולם) לאחר שיתחיל לנוע. לוי מזכיר גם שראשי משרד התחבורה יצאו בקול גדול לציבור והתגאו במיסוד נוהל 22 (אובדן להלכה), בכך שהם עכשיו מצילים אותו מרכישת רכבים שעברם לוטה בערפל, שהם מגבירים את השקיפות, שהם מבצעים מהפיכה צרכנית היסטורית. לוי ציין כי חודשיים בלבד לקח לשליטים האמיתיים בישראל להרוס את מה שבאמת היה מהפיכה צרכנית היסטורית. באיגוד המוסכים טוענים בלהט כי בביטול החוזר ובביטול הצורך לדווח ולרשום ברישיון הרכב את עובדת היות הרכב "רכב במצב אובדן להלכה" השיב לנו משרד התחבורה את נורמות המוסכים הפיראטיים בשטחי הרשות ובישראל, את ביטול כריות האוויר ברכבים מסוג זה, את הביקוש לגניבות הרכב ואת כלל הנורמות ההרסניות בכלכלת ישראל.


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים