האם תאונה קלה יכולה לגרום להתקף לב?

באדיבות משרד עו"ד חיים קליר ושות'


האם התקף לב שארע חמישה ימים לאחר שהתרחשה התאונה הקלה הוא כתוצאה מאותה תאונה? בית משפט השלום בתל אביב נדרש לעסוק בסוגיה זו, וזאת לאחר שחברת הביטוח סרבה להכיר בהתקף הלב שהתרחש שהוא כפועל יוצא של התאונה.

תיאור המקרה

מר עפרוני נהג את רכבו בפקק תנועה. בשל הפקק הנסיעה הייתה איטית. ברכב שנסע בעקבותיו נשמטה רגל הנהג מדוושת הבלם והרכב התדרדר ופגע קלות ברכבו של עפרוני מאחור. עפרוני קיווה שמדובר בנזק חולף ונסע לביתו. כעבור יומיים פנה לקופת חולים בשל כאבים בחזה וקוצר נשימה והופנה למיון. כעבור יומיים נוספים הובהל עפרוני למחלקת טיפול נמרץ ואובחן אצלו אוטם בשריר הלב.
תאונת הדרכים גרמה לי להתקף לב, פנה עפרוני בתביעת פיצויים לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים נגד ביטוח חקלאי שביטחה את רכבו בביטוח חובה.
התאונה שעבר עפרוני, טענה ביטוח חקלאי, היתה תאונה קלה ואין בה כדי לגרום התקף לב.
בית משפט השלום בתל אביב הורה על מינויו של הקרדיולוג פרופ' אליעזר קפלינסקי כמומחה רפואי מטעם בית המשפט, על מנת שיחווה דעתו בשאלת הקשר הסיבתי שבין התאונה להתקף הלב.
למגינת ליבה של ביטוח חקלאי קבע פרופ' קפלינסקי כי יש קשר סיבתי בין התאונה ובין התקף הלב שאובחן חמישה ימים אחריה. פרופ' קפלינסקי קבע כי התאונה גרמה לעפרוני דחק נפשי שהוביל להתפתחות אוטם בשריר הלב.
ביטוח חקלאי לא ויתרה וזימנה את פרופ' קפלינסקי לחקירה נגדית בבית המשפט. ביטוח חקלאי ביקשה להיבנות מריחוק הזמנים שבין התאונה ואיבחון האוטם.
פרופ' קפלינסקי עמד על דעתו והסביר כי הגם שסמיכות זמנים קרובה מקלה על קביעת הקשר הסיבתי אין לשלול קשר סיבתי כאשר מדובר בזמן ארוך יותר. הדחק הנפשי הפתאומי שנגרם לעפרוני בתאונה, הסביר פרופ' קפלינסקי את המהלך הקליני, גרם לערעור הרובד הטרשתי שלאחר מספר ימים הביא לאוטם.
ביטוח חקלאי לא הרפתה וניסתה לשכנע את השופטת דורית קוברסקי שלא לקבל את חוות דעתו של פרופ' קפלינסקי בטענה כי לעפרוני לא נגרם דחק נפשי הואיל ומדובר בתאונה קלה בלבד.
ארוע דחק נבחן תמיד מנקודת מבט סובייקטיבית, מבהירה השופטת. גם תאונה קלה יחסית, מלמדת השופטת את ביטוח חקלאי, יכולה לגרום לטלטלה ובוודאי לבהלה והתרגשות.
ביטוח חקלאי ניסתה להיבנות מכך שהפניה לטיפול רפואי הייתה רק בחלוף יומיים מן התאונה. יש לקבל את הסברו של עפרוני קובעת השופטת, כי הגם שהחל לחוש בכאבים לאחר התאונה לא פנה מיד לטיפול רפואי מתוך תקווה שהכאבים יחלפו.
עפרוני, מדגישה השופטת, לא סבל מבעיות לב לפני התאונה ואלה החלו רק בעקבות התאונה. עובדה זו תומכת בקיומו של הקשר הסיבתי לתאונת הדרכים.
אינני רואה סיבה שלא לאמץ את קביעותיו ומסקנותיו של פרופ' קפלינסקי, קובעת לבסוף השופטת. פרופ' קפלינסקי הינו מומחה בעל מוניטין מזה שנים רבות בתחום הקרדיאלי, וחוות דעתו לא נסתרה אף לא בחקירתו הנגדית על ידי ביטוח חקלאי.
סוף דבר חוייבה ביטוח חקלאי לפצות את עפרוני בגין התקף הלב בסך של כ- 230,000 ₪ בתוספת שכ"ט עו"ד והוצאות משפט.

  

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים