ג'ינג'י הוא אופי

 

פולקסווגן יוצאת עם דגם מסחרי בעל אופי ייחודי – בעל שבעה מקומות לנוסעים: קאדי מקסי.
הדגם החדש, המזכה אתכם, בתוספת מחיר זעומה יחסית, בעוד שני מקומות ישיבה – יכול להיות הגשמת חלומה של כל משפחה מרובת ילדים, או כל עצמאי הזקוק להובלת עובדים או נוסעים.

דובי זכאי

קצת נועז היה לחברה סולידית כמו פולקסוואגן לשלוח את רכב המבחן שלה בגוון תפוז-אדמוני. אך אחרי שחושבים קצת על העניין - בכל אופן יש הגיון בבחירה; הרכב בגוון בולט מגווני המכוניות האחרות, מצטלם מצוין, וחוץ מזה - הגוון הכתום מזכיר מיד גוון שיער ג'ינג'י. וג'ינג'י, כידוע, הוא לא רק צבע, ג'ינגי הוא אופי.
ואמנם ברכב קאדי החדש הצליחו לייצר אופי; קודם כל לדחוס לתוך המרכב של הקאדי עוד שני נוסעים, בסך הכול שבעה, כולל נהג. לצורך זה האריכו בכמעט חצי מטר את גוף הקאדי המסורתי, והגרסה הארוכה מגיעה ל-4,87 מ' - במקום 4.470 מ'. הגרסה הארוכה של המקסי אינה שונה בהרבה מהגרסה הקיימת, למעט אורך של המרכב. בסיס הגלגלים שונה, הפך להיות 3,02 מ' במקום  2,68 מ'. למשטח ההטענה נוספו עוד כ-30 ס"מ באורך. המשקל המותר יהיה 800 ק"ג. אנשי פולקסוואגן התלבטו איך לגזור עוד פלח שוק ומצאו את הפתרון של משפחות גדולות הזקוקות לשבעה מקומות. היתרון הגדול שהמחיר יהיה גבוה בכ-10 אחוז יותר מהמחיר של הקאדי הרגיל.

שבע השנים הרעות

 
לחברת פולקסוואן לקח כמעט שבע שנים ליישר קו עם ברלינגו של סיטרואן וקנגו של רנו, וגם עם מאחרים בנשף, כמו קונקט של פורד ופיאט דובלו. שבע שנים שבפולקסוואגן בחנו בזהירות את המודל הראשון למסחריות הקטנות החדשות, הברלינגו. בינתיים אנשי פולקסוואגן 'ישבו על הגדר', והביטו לתוך חצר התצוגה של המסחריות, ולא יכלו שלא לקנא בהצלחה המפתיעה. בעוד שסיטרואן, רנו, פורד ופיאט עמלים לשפר את הגירסאות המסחריות בדגמים חדשים, פולקסוואגן נשארה בשלה מתעקשת להמשיך לשווק את גירסת הקאדי הישנה, עם ארגז המצורף לתא הנהג.
פולקסוואגן השיקה את הדגם החדש של ה'קאדי' בלחישה נסתרת, כמעט ללא גאווה, בשנת 2003. עד אז נהגו  בפולקסוואגן לענות לשואלים אותם על גירסה חדשה של הקאדי – ש"זה מה יש. בינתיים אין תוכניות, תרצה - תקנה את ה'קאדי' הישנה, אם לא - תפנה למתחרים". חלק גדול מהלקוחות אמנם פנו לשדות זרים. רק בשנת 2002 כיבו את מפסק פס הייצור של ה'קאדי הישנה. אפילו העיתונאים הטרחנים הפסיקו להציק לראשי החברה בשאלה מתי יגיע השינוי. בשנת 2003 בחרה פולקסוואגן להציג את היצירה החדשה, ה'קאדי', בתערוכת המכוניות השנתית. אז ניכרה עייפות המתכנן; הגירסה לא הרשימה. קופסא וזהו, בעיקר לא הרשימו הנתונים של המנוע - גירסה חלשה יחסית, עיצוב סולדי, אפור, וחסר את השובבות של הברלינגו והקנגו, אפילו ה'דובלו' שנראית כבדה ומצועצעת מקבלת את התואר 'גזעית', לעומת הדגם של ה'קאדי'. אנשי פולקסוואגן כאילו התביישו בייצור של ה'קאדי' והעבירו את פס היצור לעיר 'פוזנן' שבפולין. האמת קשה להתלונן. שתי מתחרות רציניות - ה'קונקט' וה'דובלו' - מגיעות הישר מתורכיה, ולא ניכר בהן בעיות מיוחדת עם מוצאן ארץ.

בלון ניסוי

בחברה הגרמנית, פולקסוואגן, שלחו את ה'קאדי' של 2003 כבלון ניסוי. בעוד שכתבי הרכב ירדו על אפרוריות המוצר החדש, שלא אופיינית לחברה, שמרו בפולקסוואגן על שקט, הם ידעו שבעומק השרוול הם מחזיקים אס רציני שישלפו אותו. יקראו לו 'קאדי לייף' ששווק עד עתה, ועתה נוסף גם הדגם לשבעה נוסעים - קאדי מקסי.
הדגם החדש, חלומה של כל משפחה מרובת ילדים, בתוספת מחיר קטנה (יחסית) תזכה אתכם בעוד שני מושבים מאחור. זאת אומרת שב'קאדי' החדשה יש שבעה מקומות, (אגב, ה'קונקט' של פורד לא נשארה חייבת; מיד לאחר שפשטה השמועה על שבעה מקומות ב'קאדי', יצאה פורד בהכרזה שגם היא מתרחבת ולה יש שמונה מקומות עם גירסה ארוכה יותר וגבוהה יותר, ואצלה, כך טרחו לציין, יותר מרווח). ב'קאדי' אפשרות גמישה של הסרת המושבים, והשארת מרחב גדול להעמסה. אנשי פולקסוואגן פספסו את המומנטום, עידן החזר המע"מ חלף ופסח עליהם וה'קאדי' התייצבה לבחירת השוק במלוא המחיר, והנישה של הרכבים מסוגה הפסיקה  להיות אטרקטיבית.

נוחיות לנהג ולנוסע

כדי להרגיש את הרכב נאלצתי לאסוף את בני המשפחה לטיול חובה, זאת קודם כול כדי למלא את שלל המושבים בקאדי מקסי. בני המשפחה, להודות על האמת, כבר מורגלים בשיגעונות שלי, לא התלהבו מסתם נסיעה לירושלים וחזרה לצורך המבחן. הייתי זקוק לתמרץ אותם במסעדה חביבת חך. הצטיידתי בפנקס קטן לשמוע את החוויות של אלה היושבים מאחור. הדיווחים הם כאלה: אלה שישבו מאחור דיווחו שהמושבים גבוהים, נוחים, מאפשרים ראיה טובה של הנוף החולף, המושבים נוחים מאוד, אין קפיצות חריגות אפילו שמטפסים על "במפרים" בדרך. יש מרווח נוח לרגליים. הכניסה קצת מייגעת ודורשת התכופפות, אבל בסך-הכול התחושה נוחה. עכשיו לשניים שישבו מאחור: ובכן, גם להם אין הרגשת ניתוק מהחבורה. כלומר, הם אכן יכולים להרגיש  לבד – אבל רק אם זה רצונם. יופי.     
סביבת המחייה לנהג אולי הטובה ביותר שיש בין הרכבים בדוגמתה, עשוי מחומרים משובחים, ללא רעידות ותזוזות שמעצבנות את הנהג. גלגל ההגה, נקי ונוח לאחיזה, והתחושה שאתה נכנס למכונית מהודרת, שאינה שונה מסדרת המכוניות הנעימות של פולקסוואגן. גם המושבים איכותיים, מפנקים את הגב והישבן בנוקשות שנעימה לי, עם אופציה להגבהת המושב. הם מצופים בבד איכותי, כיאה לרכב שתוכנן בגרמניה, יוצר בפולין עם עין גרמנית פקוחה ובודקת.
בעיצוב החיצוני - ה'קאדי' אינה שונה במהותה מקודמתה. היא לא יצרה את קפיצת הדרך שאמורה הייתה להערכתי להבשיל במשך  שבע שנות המתנה, והיא יצרה רכב שמבוסס על פלטפורמה של הגולף, אבל ניכרת בו החסכנות הגרמנית, הנקייה עד כאב, ולעיתים זה יותר מדי. בעוד שברלינגו מפגינה שובבות במראה, והקנגו מחזירה אותנו לימי רנו 5 המוצלחת, הרי שאחרי הקאדי ממש לא תסובבו את הראש.
לפני כמה ימים, חלפה לידי (בדהרה יש לציין) קאדי אדומה, גררה אחריה עגלה מיושנת עם ציוד עבודה, והן התאימו אחת לשנייה; רכב עבודה גורר עגלה, ולא מכונית נאה מחוברת במקרה לעגלה מכוערת... המראה החיצוני נראה קשוח, למעט פה ושם כיפוף מעוגל של פח, פרי הבלחה של המעצב, להתגבר על השעמום. שילוב של קופסא קשיחה מאחור, חסרת מעוף ובחזית פינוק מלכותי עם חלון ענק קדמי - אל הים התיכון.

עצמה וכוח

"תתחיל לנסוע עם מעט גז - עד שתלמד אותה", הזהיר אותי איש פולקסוואגן, שמסר לי את הרכב. קבלתי לנסיעת המבחן את הגרסה של שבעה מקומות, מנוע tdi  חסון שמספק 105 כ"ס. המסחרית מצוידת בגיר אוטומטי, גירסתDSG  עם אפשרות לשליטה ידנית בהילוכים. ברגעים הראשונים של היציאה מחצר מגרשי האחסנה כבר הרגשתי שאני 'מחובר'. לוח השעונים היפה נלקח מהגולף החדשה, זה מתחבר טוב עם פלטפורמת הגולף, דור 5 החדש. המושבים איכותיים, קשים שניתנים לכיוון זריז. הקשרים החברתיים בין הנוסעים התהדקו במשך הנסיעה... השלושה שישבו במושב האחורי קיטרו בתחילה, אבל אחר כך הביעו שמחה על כך שהם נוסעים ברכב הזה, שכן לדבריהם יש מספיק מרווח, הראות מהחלונות מצוינת וגם רכות הנסיעה. בפולקסוואגן מתהדרים בכך שהמכלולים נלקחו מהגולף ורכב היוקרה 'טוראן' והוכנסו לקופסת הקאדי, כך שמובטח שהקרבה המשפחתית רק תעזור למהלך הנסיעה.
מנוע הדיזל טורבו 1.9 גורם לנהג לחשוש לרישיון. המסחרית, גם עמוסה, בועטת ושועטת קדימה במלוא הכוח, מעט ריסון מגיעה שהיא מרכזת כוחות בעליה ארוכה, אז היא אינה בת תחרות למאזדה קלילה וחסרת נוסעים. יש להדגיש כי למרות האמור, בדרך כלל היא מפגינה כוח רב, גם שהיא עמוסה בנוסעים. 

------------------------------------------------

תעודת זהות
 
מנוע: 1,9 ליטר טורבו דיזל tdi , 4 צילנדר בטור.
הספק: 105 כ"ס ב-4000 סל"ד.
תיבת הילוכים: אוטומטית תיבת DSG .
הנעה: קדמית.
מידות: אורך - 4,875. רוחב - 1,802. גבוה - 1,833.
נפח הטענה: 3,200 ליטר.
משקל עצמי: 1,481 ק"ג.
כושר העמסה מותר: 800 ק"ג.
בלמים: קדמי דיסק אחורי דיסק abs.
מהירות מירבית (יצרן): 166 קמ"ש.

  

 


 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים