צמיגים לגרורים המתקנים את עצמם במקרה של נקר

 

יצרנית הצמיגים גודיייר ( Goodyear Tire & Rubber) החלה לשווק לאחרונה צמיגים לגרורים כבדים המבצעים אטימה אוטומטית של הנקר המתרחש במקרה של נסיעה. מדובר בהרחבה של סדרת   self-sealing-tire-  'DuraSeal' , כשהפעם היא מיועדת לפלח השוק של הגרורים, עם צמיג המכונה  .'G316 LHT'יש לציין כי עד כה החברה שיווקה את הצמיגים המיוחדים הללו בפלח השוק של המשאיות המבצעות תובלה ארוכת-טווח. הצמיגים מסדרת ה-  'DuraSeal'כוללים בתוכם תרכובת מיוחדת (המובנית כחלק מייצור הצמיג), ואשר תפקידה הוא לאטום בצורה מלאה את הנקר שנוצר בצמיג. בחברה מתגאים בכך שהאטימה שמבוצעת היא כה הרמטית, עד שהיא עולה בטיבה ובחוסנה על החומרים שבהם משתמשי מתקני התקנים בצמיגיות. נוסחת התרכובת הסודית היא דמויית ג'ל, לא שימוש בחומרים ממוססים, כשג'ל זה מוכנס, כאמור, עוד בתהליך הייצור כשכבה פנימית בלתי נפרדת מסוליית הצמיג. יחד עם זאת, הג'ל מגונן רק על הסוליה. לדופן הצמיג אין הגנה מיוחדת כנגד פגיעות, כשהללו הן פחות שכיחות מאשר נקר תחתי בסוליה.
עם השקת הצמיג המהפכני, בשנת  2005, הצמיג יועד בעיקר למשאיות המשמשות בעבודות תשתית, שם הסיכוי לנקר במהלך העבודות הוא גדול משמעותית. נקר שכזה במהלך העבודות מפריע מאוד לעבודה השוטפת, ובמקרים רבים הוא גורם להשבתת העבודה באתר - עד להחלפת הצמיג. במהלך השנתיים האחרונות החברה החלה לשווק את הצמיג (בדגם שונה) גם למשאיות המשמשות לתובלה ארוכת טווח. במקרים אלו הנהג מגיע במקרים רבים למדינות שבהן הוא יתקשה בהחלפת הצמיג, כמו גם בתיקון הנקר. העיכוב במקרה זה עלול לגרום לקשיים ולבעיות בהובלת המטען. כעת מוצע דגם נוסף לגרורים, כאשר בחברה טוענים כי הג'ל המיוחד יכול לסתום חורים שקוטרם עד  6מ"מ. היתרון המשמעותי ביותר מבחינת הנהג הוא דווקא באותם צמיגים פנימיים שבהם קשה להבחין שיש נקר, וכן נדרש זמן רב ומאמץ פיזי לא מבוטל על מנת להחליף את הצמיג עם הנקר בצמיג הרזרבי. כמובן שלכך יש להוסיף את ההשלכות שיש להמשך הנסיעה עם צמיג שבו יש נקר שלא טופל. התוצאה בפועל היא שהצמיגים הקרובים צריכים לשאת בעומס מובר, כשהם מתחממים ונהרסים במהירות רבה, וכך גם הצמיג שנוסע בכביש כשאינו מנופח. מבחינת חברת התובלה מדובר כאן בהוצאות לא מבוטלות של החלפת צמיגים שנתבלו מוקדם וכמובן שגם השלכות בטיחותיות שעלולות לגרום לפעילות קלוקלת של מערכות ההיגוי והבלימה ואף לאבדן שליטה של הנהג על הרכב.
סטיב מקלאן, סגן נשיא חטיבת  'Goodyear commercial tire systems'טוען כי חברות התובלה נוטת להזניח את הגרורים, וזאת בכל הקשור לבדיקות ותיקונים תקופתיים. הסיבה לכך היא שהגרורים פרוסים בפיזור גיאוגרפי רחב, והם מגיעים לעיתים רחוקות יחסית למוקד הטיפולים של חברת התובלה. צמיג זה מיועד בעיקר לחברות תובלה שמתמחות בתובלה ארוכת טווח, ושאין להם מוקד מרכזי שבו צי התובלה מגיע בסופו של יום העבודה. במקרים אלו, צמיגי ה-  DuraSealמסוגלים לענות על הבעיתיות הקשורה להזנחת הטיפול. הבעיה העיקרית היא שהצמיגים הללו עולים יותר מצמיגים רגילים. מכיוון שכך, הצמיגים הללו אינם כדאיים לרכישה בצי תובלה שמאפייני העבודה שלו כוללים חזרה של הגרורים מידי ערב לטרמינל שבו יש פיקוח ובקרה מסודרים. בחברה מציינים כי הזמנת שירות דרך להחלפת נקר ברכב כבד עולה במדינות מערב אירופה בין 500 ל-  550 דולר, להחלפת צמיג בודדת. המשמעות היא שההשקעה בצמיג היקר יותר משתחזיר את עצמה , וזאת אם ידרש תיקון דרך אחד בשנה עבור אותו צמיג.

 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים