מאן תספק לחברת דן 172 אוטובוסים לפרויקט ה- BRT

שרות רכב ותחבורה 


פרויקט התחבורה הציבורית המהירה (Bus Rapid Transit - BRT) יוצא לדרך בחיפה, וזאת לקראת סיום הכנת התשתית והמסלולים המיוחדים שנבנו לפרויקט זה. יצרנית האוטובוסים מאן עתידה לספק לחברת דן, שזכתה במכרז, כ- 172 אוטובוסים מפרקיים רבי-תפוסה. מדובר באוטובוסים מפרקיים בעלי 3 סרנים בעלי רצפה נמוכה. בקרבם של האוטובוסים מותקן מנוע של מאן בהספק של 360 כ"ס. מדובר במנוע בעל פליטת מזהמים נמוכה במיוחד ואשר עומד בתקני ה- EEV ((enhanced environmentally-friendly vehicle המחמירים. מרכב האוטובוס תוכנן ע"י חב' הארגז, כשאחד היעדים המרכזיים היה לאפשר לעליה וירידה מהירה של נוסעים, בכדי לצמצם למינימום את פרקי ההמתנה בתחנות . כמו כן הותקנה באוטובוס מערכת מיזוג אוויר חזקה המתאימה לקיץ החם והלח הישראלי. האוטובוס, באורך של 18.75 מטר עבר לפני מספר חודשים פיילוט הרצה, וכעת נערכים לסיום עבודות התשתית וקבלת האוטובוסים הראשונים במהלך החודשים הקרובים. במאן גאים בעובדה שכמעט כל צי האוטובוסים של 'דן' מבוסס על שלדות מדגמי החברה, וכי האוטובוסים הללו יעבו את צי האוטובוסים המתקדמים של דן באזור חיפה, ולאחר מכן גם בת"א.

פרויקט ה- BRT

עומסי התחבורה הבלתי-נגמרים בערים הגדולות הפכו בשנים האחרונות לבעיה גדלה והולכת. רמת המינוע גדלה, הבניה הצפופה לא מותירה מקום לכבישים נוספים, ואילו בניית תשתיות לרכבת תחתית היא תענוג יקר שלא כל עיר יכולה להתמודד עימה. התוצאה בפועל היא שתושבי הערים הגדולות, ובפרט הגדולות והצפופות ביותר, סובלים מ 'מחנק תחבורתי'. הנסיעה ממקום למקום היא איטית להחריד, והתחבורה הציבורית אינה מספקת מענה הולם הן לביקוש והן לטיב השירות. כמובן שהבעיה היא חריפה במיוחד בערים וותיקות ועניות, שבהן העיר לא תוכננה לאוכלוסייה כה רבה. למרבית הערים הללו גם אין משאבים לבניית תשתית לרכבות מטרו מהירות, וזאת בשל העלות העצומה שקשורה לפיתוחה ואחזקתה.

הפתרון: תשתית עילית מיוחדת לתחבורה ציבורית  

הצורך לשפר את מערך התחבורה הציבורית, ולו גם במשאבים כספיים מוגבלים, הוביל ערים רבות בעולם לאמץ את פרויקט ה- BRT (Bus Rapid Transit) שכגישה לפתרון תחבורתי
ישים וזול יחסית. פרויקט ה- BRT משלב בתוכו למעשה שלושה אלמנטים: הראשון הוא מסלולי נסיעה מופרדים, שבהם מותרת הנסיעה לאוטובוסים, ולהם בלבד.
הרכיב השני הוא אוטובוס ייחודי, לרוב אוטובוס מפרקי ארוך, שבו ניתן להסיע בו זמנית עד 300 נוסעים. כמובן שתשתית הכבישים והתחנות נבנית בהתאם לגודלו וכושר התמרון המוגבל של האוטובוס הארוך. הרכיב השלישי של הפרויקט הוא מערכת מידע מתקדמת שמאפשרת לנוסעים לדעת בכל רגע נתון מתי יגיע האוטובוס הבא, ואף מתי הוא יגיע ליעד. השימוש במערכות מידע מקוונות מעלה את האטרקטיביות של התחבורה הציבורית והוא מחייב דיוק, אמינות ועמידה בלתי מתפשרת בלוחות הזמנים. יש לציין שמרבית מערכי ה-  BRT מאפשרות לנוסע לקבל מידע מקוון המסופק באמצעות רשת האינטרנט.
הנדבך המשלים לתפעול היעיל כולל מערך ממוחשב לרכישת כרטיסים מוקדמת. הדגש כאן הוא על ניצול יעיל של הזמן, כך שהנהג אינו יכול 'להתעסק' עם גביית תשלום והנפקת כרטיסי נסיעה.    

היתרון הגדול: עלות נמוכה

מסלולי BRT מצויים בשלבי יישום שונים במספר ערים 'פקוקות' בעולם, כגון ניו-דלהי, בייג'ן, ג'קארטה, בוגוטה, מקסיקו סיטי סאנטיאגו, Curitiba וסאן- פאולו בברזיל ועוד. הניסיון המצטבר עד כה מוכיח שההשקעות הדרושות ליישום תשתית ה-  BRTנמוכות במיוחד. עלות הקמת תשתית ה-  BRTנמצאת בטווח שבין 5% ל- 10% מעלות הקמת תשתית מקבילה של מסילת ברזל לרכבת מטרו עילית/תחתית. מעבר לכך, האוטובוסים הם בטוחים יותר לנסיעה, הנגישות לתחנות ולאוטובוס עצמו היא נוחה ופשוטה יותר מאשר לרכבת העירונית הרגילה. הטענה היא שהשילוב של אוטובוס רב- מושבי ביחד עם תשתית המקנה עדיפות ברורה לכלי הרכב הללו, כל אלה הופכים את ה-  BRTלאטרקטיבי ביותר לשימוש. כשמוסיפים לכך מערך מכירת כרטיסים אוטומטי ומחיר שימוש אטרקטיבי, אזי אין סיבה מדוע שהציבור לא ישתמש בהמוניו בתחבורה ציבורית זמינה, מהירה ונוחה.
יתרון נוסף טמון בהוצאות התפעוליות הנמוכות. מכיוון שמדובר בתשתית עילית ובאוטובוסים כמעט רגילים, אזי ההוצאות התפעוליות הן רק כמחצית (!) מעלות התפעול של המטרו. מכיוון שכך, הן מתאימות במיוחד למדינות שאינן יכולות להרשות לעצמן פיתוח של תשתית כה יקרה הדרושה ליישום המטרו. העלויות הנמוכות מאפשרות להקטין את הסובסידיה שנתנת לתחבורה הציבורית או אף להפחיתה כליל, וזאת במקביל לשמירה על מחיר נסיעה אטרקטיבי לציבור הנוסעים.
הניסיון עד כה מוכיח שתכנון חכם של מערך ה-  BRTמאפשר לתפעל את מערכת ההסעות העילי באותם היקפי נסיעה כפי שמבצעת המטרו, וזאת כשהאוטובוסים נעים כמעט באותה מהירות של המטרו. בנוסף לכך, הטרמינלים שבהם מחליפים את האוטובוסים הם יותר זמינים וקרובים זה לזה, כך שמהירות הגישה ליעד כמעט ואינה משתנה.


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים