צמיחה בצל החששות

 

ענף הרכב הכבד האירופאי עובר בשנים האחרונות תמורות לא מעטות, כשהבולט שבהן הוא התכווצות הענף. הכוונה אינה חלילה לירידה במכירות, אלא לירידה במספר החברות הפעילות בענף. אם עד לפני שני עשורים היו למעלה מתריסר יצרני משאיות גדולים באירופה, הרי שכיום ניתן למנות אותם במשורה. הסיבה לכך היא הרצון להתייעל ולפזר את העלות האדירה שקשורה במחקר, פיתוח וייצור על פני מספר גדול ככל האפשר של משאיות. לא פלא ששיחת היום בתערוכת כלי הרכב המסחריים בבירמינגהאם (שבבריטניה) היתה עסקת הרכש האחרונה שבה רכשה פולקסווגן את השליטה בסקניה.

כזכור, פולקסווגן הודיעה על רכישת השליטה בחברת סקניה, וזאת תמורת  2.86מיליארד דולר, כשהנתח המרכזי נרכש מידי משפחת ולנברג השבדית. הרכישה מקנה לפולקסווגן כ-  %68.9 מזכויות ההצבעה בסקניה. במקביל לכך, פולקסווגן בלמה לפני מספר חודשים את ניסיון ההשתלטות של מאן על חברת סקניה, כשהחברה רכשה כ- 29.9% ממניות מאן, והפכה להיות החברה שמחזיקה בנתח המניות הגדול ביותר במאן. התוצאה על כל פנים ברורה: פולקסווגן תתחיל במהלך השנים הקרובות למזג את פעילותיה בתחום הרכב הכבד, כך שהיא תכלול את סקניה, מאן, וכן את הפעילות העצמאית של פולקסווגן בענף המשאיות, כפי שהיא באה לידי ביטוי עד כה בעיקר במדינות אמריקה הלטינית. פולקסווגן תהפוך במהלך השנים הקרובות לקבוצה המשותפת הגדולה באירופה, תוך חזרתה למלא תפקיד מרכזי ביותר בענף הרכב הכבד. בכך עתיד ענף המשאיות להתכווץ עוד יותר במהלך השנים הבאות, כשרק החברות הגדולות והחזקות ישרדו.
גם תערוכות הרכב הכבד מתכווצות. אם עד לפני עשור היו מספר תערוכות גדולות, הרי שכיום מספרן פחת, ובפועל נותרו במערב אירופה שלוש תערוכות חשובות: בהאנובר (גרמניה), באמסטרדם (הולנד) ובבירמינגהאם (בריטניה). בעוד ששתי הראשונות נערכות אחת לשנתיים, הרי שהאחרונה נערכת מידי שנה, כשלראשונה היא מדורגת במקום השני מבחינת היקפה, אחרי תערוכת המשאיות בהאנובר.

נתונים מעודדים בצל המשבר הפיננסי

על אף הדיווחים על ההאטה הכלכלית, יצרני המשאיות האירופאים עדיין לא מרגישים את הירידה בביקושים. בדיווח מיוחד שהגיש איגוד יצרני הרכב האירופאי, ה-  ,ACEAעולה שהיקף המכירות ממשיך לעלות גם בחודשים הראשונים של שנת 2008, וזאת בשיעור מרשים של 9.8%, במונחים שנתיים. בפלח השוק של הוואנים נרשמה עליה במסירות בשיעור של 7.6% ואילו בפלח השוק של המשאיות נרשם זינוק של ממש במסירות, בשיעור של 20.7% . מסיכומים שנתקבלו ממדינות מערב אירופה, ואשר פורסמו בערב פתיחת התירוכה, עולה שהיקף מסירות הוואנים במדינות מערב אירופה דווקא עלה בחודשיים הראשונים של השנה בשיעור של 15.3%, ואילו במדינות 'החדשות' שהצטרפו למועצת השוק נרשם זינוק של ממש, בשיעור של 37.1% במסירת הוואנים הקלים. המדינה היחידה שבה נרשם ירידה במסירות הייתה ספרד ( % 8.3-), כאשר בבריטניה וצרפת נרשם גידול מתון במסירות (%4.1 ו-  4.3% , בהתאמה), באיטליה 14.1%,  ובגרמניה נרשם זינוק מרשים בשיעור של 28.7% במסירות. במדינות מזרח ומרכז אירופה, שהצטרפו לא מכבר למועצת ה שוק האירופאי, נרשמה עליה מתונה יותר
בשיעור של 6% במסירות. בפלח השוק של המשאיות הכבדות, שמשקלן הכולל המותר עולה על 16 טון, לא שמעו כלל על האטה. בחודשים הראשונים של השנה נרשם זינוק במספר המסירות דווקא במדינות מערב אירופה, בשיעור של 21.3%.  
שוק המשאיות הבריטי ממשיך לשבור שיאי מסירות בשנים האחרונות. בבריטניה זינק רישום המשאיות הכבדות החדשות בשיעור של 50.1% (!) בחישוב על בסיס שנתי, וזאת אחרי עליה נאה וכמעט רצופה בחמש השנים האחרונות. זינוק בביקושים למשאיות כבדות נרשם גם בצרפת ובאיטליה (35.6% ו- 28.3%, בהתאמה). גרמניה ממשיכה להוות את שוק המשאיות הגדול ביותר במונחים כמותיים, כאשר בחודשיים הראשונים של השנה נמסרו במדינה זו כ- 8,126 משאיות, גידול של 14.6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הנתון העדכני ביותר שפורסם ערב התערוכה מצביע על מכירת 58,786 מסחריות ומשאיות שנמכרו בבריטניה בחודש מרץ, גידול בשיעור של 4.8% על בסיס שנתי.
גם במדינות מרכז אירופה נרשם גידול מרשים במסירות, בעיקר בפולין ובצ'כיה, אם כי במספרים מוחלטים הנמוכים משמעותית מאלה שבמדינות מערב אירופה. ירידה במסירת משאיות כבדות  נרשמה רק ברומניה ואסטוניה. אותות ההאטה עדיין לא הגיעו גם לפלח השוק של האוטובוסים, שם נרשם זינוק של 20% בקירוב במסירות, הן במדינות מערב אירופה והן במדינות מזרח ומרכז אירופה. הגידול המרשים במסירות בא לידי ביטוי גם בצבר ההזמנות הדחוס שיש ליצרני המשאיות האירופאים. צבר ההמנות הגדול גורם לכך שכיום נדרש מספר חודשים מהרגע שבו הלקוח הזמין את המשאית ועד לרגע שהוא מקבל אותה. מדיווחים שקיבלנו עולה כי במקרים חריגים יכול להגיע פרק הזמן הזה ל- 18 חודשים (!). המשמעות היא
שליצרנים בעלי זמניות משאיות טובה יותר יש יתרון כיום בענף, עם גישה ללקוחות פוטנציאליים חדשים, ובהן איווקו, רנו והינו (היפנית).
בשורה התחתונה: מאות המציגים, כמו גם רבבות המבקרים בתערוכה חשפו אופטימיות זהירה, וזאת על אף המשבר האשראי החריף בעולם. הערכה היא שלמרות הקשיים הגידול בצריכה העולמית, כמו גם המשך הפעילות הענפה בענף התשתיות, כל אלה יובילו לגידול בביקוש לשירותי תובלה. 

שינויים בהתהוות

השנה היו מספר דגשים בולטים בתערוכה, כשהראשון והחשוב שבהם הוא הנסיקה במחיר הדלק.  הסולר הפך לרכיב התפעולי העיקרי בהפעלת צי התובלה וההסעה, כשהדגשים של היצרנים וחברות התובלה מופנים כלפי חיסכון באנרגיה. זה משתלב היטב עם הטרנד הירוק של חיסכון בצריכת הדלק, בפליטת דו תחמוצת הפחמן ופליטת מזהמים אחרים, והרצון להפחית ככל האפשר את משקלו העצמי של הרכב. בכל אלה בולטת ההיערכות לקראת כניסתם לתוקף של תקנות יורו- 5 , בעוד כשנה וחצי בקירוב. 
מנכ"ל ארגון המובילים הבריטי , רוג'ר קינג, הודיע שמחירי הדלק גורמים לשחיקה ברווחיות, וחברות רבות נקלעות להפסדים מאחר והן מתקשות לגלגל את ההוצאות הללו לפתחם של הלקוחות שהזמינו את שירותי התובלה. בארגון קוראים לאמץ יוזמות מקומיות שלפיהן יקבע 'מחיר גג' לסולר, כשמעליו יונהג החזר מס למובילים. הצעה נוספת שנבחנת בימים אלה היא להתיר למשאיות וגרורים ארוכים וכבדים יותר לנוע כחוק במספר כבישים בבריטניה, וכך לתרום להפחתה בעלויות התובלה.

דאף ידידותית לסביבה

יצרנית המשאיות דאף ניצלה את הבמה בתערוכת המשאיות בבירמינגהאם לצורך חיזוק מעמדה בתחום המשאיות הידידותיות לסביבה. מדובר בהחלטה אסטרטגית שאותה קיבלו ראשי החברה ולפיה החברה תחדור לפלח שוק ה-  ,EEVבכל קטגוריות המשקל. הכוונה היא להציע בטווח הזמן הקצר מספר משאיות ואוטובוסים שיתנו מענה לחברות תובלה והסעה שמעוניינות בכלי רכב המסווגים כידידותיים לסביבה. במהלך התערוכה החברה חשפה 5 משאיות המסווגות כידידותיות לסביבה ( 'Environmentally friendly trucks'), וזאת החל מקטגורית משאיות החלוקה במשקל של 7.5 טון , וכלה במשאית הכבדה ביותר (האירופאית) במשקל כולל של 44 טון. כל המשאיות הללו כבר מצויידות במנועים העומדים בתקני זיהום האוויר של יורו- 5, כשלמנועים משודכת ממסרת ה-  AS-Tronicהאוטומטית. לשתיים מבין 5 המשאיות יש מנוע 'ירוק' במיוחד, כשהוא משולב עם הנעה היברידית חסכנית בדלק.
טוני פין, דירקטור בחברת דאף, ציין כי המערך המוצג מיועד להוביל את החברה בקטגורית הרכבים הידידותיים לסביבה, וזאת כשכל לקוח, בכל קטגוריה, יוכל לבחור את המשאית 'הירוקה' העונה לצרכיו. לדבריו, החברה משקיעה רבות בתקופה האחרונה, הן באמצעי ייצור והן במתקני הרכבה, וזאת על מנת לענות על הביקוש המוגבר למשאיות בקטגוריות אלו.
סיבה נוספת לחגיגה, הייתה יצאת המשאית ה- 300,000 ממפעל הייצור של דאף ב- Lancashire שבבריטניה. מדובר במפעל הרכבה המשותף ללילנד ודאף הפועל מזה שנים רבות.

איסוזו: השקת ענק לשוק הבריטי

באיסוזו החליטו לנצל, ובגדול, את תערוכת כלי הרכב המסחריים בבריטניה. במהלך התערוכה הושקו לא פחות מ- 27 דגמים חדשים של משאיות (!), וזאת בקטגוריות משקל שבין  3.5 ל-  18 טון. ניקי קינג, מהנהלת איסוזו בבריטניה דיווח בהתרגשות כי זו ההשקה הגדולה ביותר שנעשה בבריטניה בענף המשאיות. המטרה, לדבריו, היא לאפשר לקהל הלקוחות הבריטי, כמו גם באירופה כולה, ליהנות ממגוון היצע מרשים של דגמים, כך שכל אחד יוכל לבחור את המשאית המתאימה ביותר לצרכיו הייחודיים. הדגם הקטן ביותר, ה-  'Grafter'מוצע במשקל של 3.5 טון , כשאליו מתווספים עוד הדגמים הכבדים יותר המכונים .'Forward'
באיסוזו בחרו להשתמש בטכנולוגיית מיחזור גזי הפליטה לצורך עמידה בתקני זיהום האוויר האירופאים (יורו- 4), כשהמשמעות היא שהמשאיות אינן נזקקות לממיר קטליטי סלקטיבי ולתדלוק של תוסף האוריאה. לדגמי המשאיות משודך תא-נהג מודולרי, וכל הדגמים נהנים מאחריות מקיפה של  3שנים. באיסוזו גאים מאוד באחריות ובשרות המקיפים שהחברה מספקת, כשסקרי לקוחות ואותות הצטיינות הוכיחו, לטענתם, שאיסוזו מצטיינת במתן השרות והתמיכה ללקוחותיה.
באיסוזו מציינים שההתמקדות בפלח השוק האירופאי אינה מקרית. החברה הודיעה כי היא עמדה ביעד המכירות התלת שנתי שהציבה (ואשר הסתיים במרץ האחרון, שהוא סיום שנת הכספים היפנית), וזאת עם מכירות בהיקף של  8.5מיליארד אירו ורווח של 500 מיליון אירו. במסגרת אירוע ההשקה החברה אישרה שהציבה יעד מכירות תלת-שנתי חדש של מכירות בהיקף  10מיליארד אירו ורווח תפעולי של  750 מיליון אירו. כשמתרגמים זאת למונחי מכירות כמותיים, הרי שמדובר במכירה של 420,000 מסחריות קלות ועוד 350,000 משאיות. בכדי להשיג יעד זה החברה נדרשת להכפיל את מכירותיה בבריטניה בתוך פרק זמן של 3 שנים, עם מסירת  5,000 מסחריות ומשאיות בשנה.

סקניה: השקת פלטפורמת מנועים חדשה

בסקניה חוגגים 43 שנות פעילות בבריטניה. החברה השבדית, הנמנית כעת על קבוצת פולקסווגן, השיקה בתערוכה 4 מודלים חדשים של מנועי משאיות המותאמים לתקינת יורו- 5 שפתח. בסקניה הודיעו שמדובר בפלטפורמת ייצור חדשה למנועים ואשר ייחודה טמון בפיתוח של מערכת מיטבית למיחזור גזי הפליטה - exhaust gas recirculation – EGR. המשמעות היא שסקניה תוכל להמשיך ולהציע מנועים הפועלים בטכנולוגיה זו גם בטווח הזמן הבינוני, וזאת ללא שימוש בממיר הקטליטי הסלקטיבי שדורש תדלוק של תוסף האוריאה. בבדיקות שערכה סקניה נמצא שהמנועים הללו עומדים היטב במבחנים התפעוליים של ביצועים וצריכת דלק נמוכה. שני מנועים מתוך ההשקה הנוכחית עומדים אף בדרישות המחמירות של ה- EEV  (enhanced environmentally friendly vehicle). מדובר במנועים ידידותיים לסביבה בעלי פליטה מזהמים נמוכה במיוחד.

הזמנה גדולה לאוטובוסים של וולוו

השמחה בחטיבת האוטובוסים של וולוו הייתה גדולה במיוחד. במהלך התערוכה נודע על הזמנת ענק שהגיעה מקבוצת ' FirstGroup' , לאוטובוסים המיועדים לענף ההסעות הבריטי. מדובר בהזמנה בהיקף של 1.5 מיליארד קרונות שבדיות שהגיעה במשותף לוולוו (שתספק את שלדות האוטובוסים) וליצרן מרכבי האוטובוסים Wrightbus. ההזמנה היא לשלדות אוטובוסים מדגם B9TL שמיועדים לאוטובוס קומותיים ולשלדות מסוג B7RLE שמיועדים לאוטובוס באורך 12 מטר בעל רצפה נמוכה.

אות הצטיינות ראשון למקסיטי של רנו

בחטיבת המשאיות של רנו היו מרוצים מההצלחה שלה זכה דגם המקסיטי החדש שהושק לפני מספר חודשים. המשאית הקלה זכתה בתערוכה לאות יוקרתי 'Professional Van & Light Trucks award' , וזאת למשאית הקלה שמשקלה כ- 3.5 טון בלבד. חבר השופטים אף העניק למשאית את התואר ' Best Ultra Light Truck' , לאחר תחרות צמודה עם מסחר משאיות נוספות שהתמודדו.
חידוש נוסף מבית רנו כלל שדרוג של תא הנהג במשאית המאגנום. הגובה הוגדל ב- 20 ס"מ, כך שחלל תא הנהג מגיע כעת ל- 8 ממ"ק. ברנו הודיעו כי הם מתכוונים להציב סטנדרטים חדשים בתחום נוחות הנהג ורווחתו בקבינה. החברה הודיעה גם על כוונתה להשקיע כ- 11 מיליון ליש"ט בשני מתקני משאיות בבריטניה, בקובנטרי ובנורת'האמפטון.

קונטיננטל: צמיגים חדשים לגרורים

יצרנית הצמיגים קונטיננטל הציגה במהלך התערוכה סדרת צמיגים חדשה המותאמת במיוחד לגרורים כבדים. מדובר בצמיגים בפרופיל R22.5  385/65 המיועדים ע"פ החברה למשימות של 'עבודה אזורית'. בנוסף לכך החברה הציגה סדרת צמיגים חדשה המיועדת לעבודות תשתית מאומצות. בחברה מבטיחים כי לצמיגים הללו אורך חיים ארוך במיוחד, וזאת על אף תנאי העבודה הקשים בשטח. סדרה זו כוללת צמיגים מיוחדים המיועדים לשמש בסרנים עם היגוי, וצמיגים אחרים המיועדים לשמש בסרן מניע. בביתן התצוגה המרהיב ניתן היה להתרשם גם ממערכת ניהול לחץ הצמיגים הממוחשבת, וזאת כשמערכת זו מדווחת לנהג על ירידת לחץ, מעבר לשיעור שתוכנת מראש, באחד או יותר מצמיגי המשאית והגרור. היתרון של המערכת טמון בהארכה משמעותית של משך חיי הצמיג, כשהפירוש המעשי הוא חיסכון עצום בהחלפת הצמיגים בצי התובלה. מעבר לכך, הבקרה הרציפה מאפשרת לשפר במידה משמעותית את בטיחות הנסיעה, וזאת כשכל צמיגי הרכב מנופחים כהלכה. אם בבטיחות עסקינן, הרי שהמערכת של קונטיננטל מאתרת את היווצרות הנקר באחד הצמיגים עוד בשלב מוקדם, כך שניתן להחליף את הצמיג במועד, ובצורה בטוחה. כמובן שחשיפה מוקדמת מהווה יתרון בטיחותי וכלכלי.
בקונטיננטל החליטו להציע שרות דרך חדש לציי הרכב הכבד. מדובר בשרות המכונה 'ContiEuroService tyre management service' שבו מבוצעת בקרה ממוחשבת למערך צמיגי הצי. המערכת עוקבת אחרי החלפת הצמיגים שבוצעו בכל אחד מכלי הרכב, מתריעה על צורך בהחלפת צמיגים, עוקבת אחרי עלויות ומתריעה על החלפת צמיגים חריגה המחייבת בדיקה ומעקב.

Goodyear: צמיגים בטכנולוגיה חדשה

יצרנית הצמיגים Goodyear השיקה בתערוכה את 'Max technology' , טכנולוגיה חדשה שלפיהם מיוצרים צמיגי החברה. ב- Goodyear טוענים כי סוליית הצמיגים מכילה תרכובת חומרים חדשה וגם התכנון והעיצוב של הסוליה שונה. בנוסף לכך שופרו גם מבנה הצמיג הכולל, והוספו פרופילי צמיגים נוספים בגדלים שהחברה טרם שיווקה. התוצאה בפועל, ע"פ אנשי החברה, היא התנגדות מופחתת לגלגול שמשמעותה היא צריכת דלק משופרת. כמו כן טכנולוגיית הצמיגים החדשה מאפשרת בלימה טובה יותר בכבישים רטובים, אורך חיי צמיג משופר ויעילות כלכלית משופרת שבאה לידי ביטוי בעלות מופחתת למייל נסיעה.

מיכלי AdBlue גדולים יותר

תוסף ה- AdBlue הופך בהדרגה לחלק בלתי נפרד מפעילותו של ענף הרכב הכבד. מרבית יצרני המשאיות מציעים כיום מנועים שכוללים ממיר קטליטי סלקטיבי (SCR) , והאחרון זקוק לתוסף המיוחד על מנת לבצע את פעולתו.
תוסף ה- AdBlue אומנם אינו חדש, אלא שכעת כמעט ולא ניתן שלא לעהשתמש בו. אם עד כה בחלק מהמשאיות ניתן היה להמשיך ולעבוד כימים ימימה גם ללא תדלוק התוסף, הרי שכעת, במשאיות החדשות, הספק המנוע מופחת בצורה אוטומטית, ובשיעור משמעותי, וזאת אם אין התוסף לא מוזרק למערת הפליטה. הבדיקה נעשית כל הזמן, והפחתת הספק המנוע (במידה ואין תוסף) מבוצעת בצורה אוטומטית ע"י מחשב ניהול המנוע. המשמעות היא שהנהג נדרש לתדלק את התוסף (המבוסס על אוראה), בכדי להמשיך ולתפעל את המשאית.
אחת הבעיות שהתעוררו עד כה הייתה קשורה למיכל ה- AdBlue . יצרני המשאיות סיפקו לרוב מיכל קטן שאומנם עונה על מרבית הצרכים, אך לא על כולם. הכוונה היא שהמיכל הקטן והקומפקטי מתאים למשימות תובלה רגילות, אך הוא מקשה על פעולתם של הנהגים המבצעים משימות תובלה ארוכות טווח בין מדינות שונות באירופה. למשימות אלה נדרש מיכל גדול יותר שלא יחייב את הנהג לחפש מקורות לתדלוק התוסף במדינות שאותן הוא אינו מכיר. בחברת SB Components הציגו בתערוכה מיכל AdBlue בנפח 200 ליטר המיועד בדיוק למשימות אלה. המיכל הגדול אומנם מכביד על משקלה העצמי של המשאית, אולם הוא מאפשר להימנע בחיפוש מקורות אמינים לתדלוק התוסף, במחוזות שאינם מוכרים. מדובר במיכל העשוי מפלב"מ, כשהוא מיועד להחליף את מיכל הפלסטיק המסופק כיום ע"י יצרני המשאיות במרבית התומכים המבצעים תובלה בינלאומית. בחברה טוענים שהחלפה המיכל היא קלה ומהירה, ועד כה החברה ביצעה החלפה של למעלה מ- 1,000 מיכלים.


 

 

 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים