שובבה עירונית

התפקוד של האיסוזו סומו בג'ונגל העירוני – מצדיק את המוניטין שרכשה לעצמה. היא נעה בקלות, מתמרנת בזריזות ובנויה היטב לעבודת טעינה-פריקה. דגם ה-2007 של הסומו הוא אותה הגברת – בשינויים קוסמטיים עדינים. בוחן 'רכב ותחבורה' עדיין מתפעל


דובי זכאי


נתחיל דווקא בפספוס; חברת Uti, יבואנית משאיות איסוזו, שלחה לנסיעת המבחן משאית איסוזו מדוגמת היטב, אך מצוידת בגיר רגיל. האמת, התפלאתי. מודבר במשאית עירונית שהיתרון הגדול שלה על המתחרות, הגיר האוטומטי. אבל, לא נדון בקטנות, גיר רגיל של שישה הילוכים על משאית זו - נסעתי. אוכל להיעזר בידע מוקדם שלי על תיבת ההילוכים האוטומטית השונה מקודמתה.
המשאית הגיעה לשכונה קטנה ותמימה בראשון לציון. שני לוחמי סומו מוצמדים בשלט ענק לארגז והם מלווי הנאמנים בנסיעת המבחן זו... לשמחתי הרבה אלה רק שלטים ולא לוחמים אמיתיים, שכן, מן-הסתם, משקלם היה מכביד על נסיעת המבחן.... הסומו שלי הייתה מצוידת בארגז נאה - ריק מסחורה.
 
חידושים בדגם ה-2007

דגם ה-2007 של הסומו מצויד במנוע גדול יותר, נערכו בו שינויים קוסמטיים, בתא הנהג, כמה התעגלויות חיצוניות נוספו לעיצוב החדש של החזית, זה הכול. המשאית איסוזו סומו כל-כך הצליחה, גם בארץ, גם בחו"ל - לכן בשביל מה לשנות? מי שקונה את המשאית עושה זאת לא בדיוק בגלל יופייה המשכר, גם לא בגלל הארגז המיוחד. המשאית נקנית כי היא פונקציונלית, תואמת את הדרישות של הלקוח; זריזה, נוחה לנהיגה, מאפשרת העברת סחורה בתנאי עיר צפופים. דומה שבעיצובה השקיעו מינימום. החזית עברה כמה שינויים קוסמטיים, שאף אחד לא מרגיש בהם, התעגלות של הפינות, החזית - דומה - מעט יותר משוקעת. ארבעה פנסים מככבים בחזית, הפגוש הקדמי בולט יותר ומגלה חוסן בדפיקות הקטנות שעוברות מדי יום על משאיות החלוקה בדרכן הקשה בעיר. הפגוש מצויד בשני פנסי ערפל, ההגה מתכוונן, מושב חדש ונוח יותר, אך יש הנהגים שמבלים שעות במשאית ואינם מסתפקים בשיפור המושב ועוברים למושבי הנוחות של 'אספיר'. ריצפת הקבינה ישרה -  יתרון גדול שמאפשר לנהג תנועה חופשית מצד לצד בתא הנהג. מחוץ לדלת הצד הוסיפו פס שחור שהוא המשך העיצוב של החזית, אבל גם מונע מנהגי חלוקה עצבניים לפתוח דלתות בלי להתחשב ולפגוע ברכב ליד, יש סיכוי שפס הגומי במקרה כזה יגן עליכם מדפיקות כאלה.
המשאיות מגיעות בשתי אופציות עירוניות:  7.5 טון ואיסוזו סומו פאור למשקל כולל של 6.2 טון. המשאית הקטנה יותר זריזה, כמכונית פרטית, מסוגלת להידחק לכל חור בתימרונים לחיפוש משטח פריקה, בנסיעה לאחור, או להידחקות לסימטאות יפו. המשאית הגדולה, בדרך כלל גם ארוכה יותר, אך עדיין לא מפריע לה להתנהג כאילו היא פרבייט קצת יותר גדול.  

משאית פופולארית

ביפן 'איסוזו' היא המשאית הנמכרת ביותר, נתח השוק שלה תופס 36.3 אחוז. בסין מייצרים יותר מ- 40,000 משאיות לשנה, ובצפון אמריקה כ-30,000 משאיות. חברת 'איסוזו' נחשבת אחת מיצרניות המשאיות הגדולות ביפאן והמשאיות שלה גומאות קילומטרים רבים של אספלט בכל רחבי העולם. רוב המשאיות מתוצרתה אינן יכולות להיכנס לארץ בגלל בעיות של תקינה וגם חוסר התאמה לשוק המקומי. משאיות 'איסוזו' ארבע-על-ארבע נחשבות בעולם כרכב מעולה, אמין, משמשות לחציית מדבריות, נסיעה בשטחים קשים. למרות שהשוק הישראלי נחשב זעיר, יש כבוד ביפאן לשוק הישראלי הקטן יחסית – הערכה גם לכמות המשאיות הנמכרות במספרים לגמרי לא מבוטלים בארץ.
המשאית מיובאת לארץ על ידי חברת יו.טי.אי. אם נדמה לכם שהשם מצלצל מוכר, צדקתם. מחצית הבעלות שייכת לחברת יו.אם.אי. יבואנית 'איסוזו', אופל ו'שברובלט'. המחצית השנייה של הבעלות שייכת לחברת 'תשתית', יבואנית משאיות 'דאף'. אנשי 'תשתית' העדיפו להיכנס כשותפים, כדי לתפוס עוד נתח שוק הנמוך משמונה טון שחסר להם. 
בשנת 1995 נחת בארץ הדגם הראשון של המשאית, מלווה בקמפיין פירסומי גדול, בו נראים שני מתאבקי סומו כבדי משקל. החברה בחרה בשם הזה לקדם משאיות החברה משתי סיבות: גאווה יפאנית על המוצר וה'סומו', הנחשב כאחד מאירועי הספורט החשובים ביפאן, ומצד שני - לרמוז לקונה שבמשאית מסתתר כוח רב. גדולתה של 'איסוזו סומו' בפשטותה; קלה להפעלה, הנהיגה בה מזכירה נהיגה במכונית פרטית (מעט יותר גבוהה ורחבה). תוסיפו לזה אמינות, מעט טיפולים, הגבלות שחלות על של משאיות מעל שמונה טון שאינן חלות עליה.


גיר אוטומטי-רובוטי חדש

שנה אחרי שהמשאית התאזרחה - הצטרפה למשפחה המשאית עם הגיר האוטומטי. החידוש הזה הוליד הרבה קונים. הפרש קטן במחיר וחייו של נהג החלוקה הפכו קלים ונעימים. 
כיום גיר אוטומטי כבר לא עושה רושם מיוחד. המשאית משנת 2007 מצוידת בגיר חדש אוטומטי-רובוטי, לצערי לא נסעתי בה בנסיעת מבחן זו. התיבה החדשה יחסית מוכרת מתחום אחר של תחבורה, אופנועים,  ויובאה משם עם מעט שינויים. בעוד שנהג מרגיש בתיבה אוטומטית באובדן כוח וצריכת דלק מופרזת, הרי שבתיבה הרובוטית הוא מקבל העברת הילוכים חלקה יחסית (עם השהייה קלה), אבל החיסכון בצריכת דלק, גיר קשיח ועמיד לשנים. התיבה זכתה לשם NeesTronic, והיא בנויה על שבעה דיסקים הנעים בתוך אגן שמן, כך ההעברה קלה יותר וחסכונית. התיבה היא פרי פיתוח של חברת איסוזו, נשענת על פיתוחים שבזמנו הזניקו את עולם הרכב, עלות האחזקה קטנה יחסית, יעילות גיר אוטומטי מלא בבלימה במהלך ירידה, יעילות יתר של בלם הפליטה, וגם ניתנת אפשרות לשליטה ידנית בהילוכים, ללא שימוש בדוושת מצמד. 
בתחום המנועים יש שינויים; המנוע החדש, 5.2 ליטר, עונה לתקן יורו 4, מספק 150 כ"ס ב1,500 - 2000 סל"ד, מנוע נוסף, גם הוא 5.2 ליטר, אבל מייצר 175 כ"ס באותו סל"ד. החשוב שתקן האירופאי יור 4  יושם במשאית זו, תקן שאמור להיכנס ממש בימים אלה.

נוחות בעבודה

את נסיעת המבחן התחלתי מרכז ראשון לציון, בניסיון הידחקות לרמפת הטענה, סמוך לסופר מקומי. ההסבר שנתתי לנהגים הממתינים להעמסה ופריקה כנראה הניח את דעתם, והם נתנו לי לנסות לדחוק את המשאית לחניה צרה. בנסיעה ברחובות עמוסים של ערב חג זה לא תענוג גדול לנוע עם משאית, במיוחד עם גיר רגיל ודוושת מצמד, אך האיסוזו לא איכזבה. התפקוד של המשאית בג'ונגל העירוני מצוין. היא נעה בקלות, העלייה והירידה ממנה קלה - מדרגה אחת ואתם על הכביש. המנוע החדש משפר מאוד את הנסיעה, אמנם המשאית שלי לא הייתה עמוסה, אך על פי ניסיוני - גם עם משקל היא עובדת טוב.
בנסיעה בין עירונית הנהיגה קלה ואינה קשה כמו במשאית גדולה. המשאית מזכירה פרייבט נינוח. שני נוסעים שלקחתי עמי התלוננו שהמושב קשה מדי, המשאית קופצת והחלון הקדמי גדול מדי ואין פרטיות בתא בגלל החלון הגדול שמאפשר לכולם להציץ לקבינה. בלם המנוע עובד מצוין, ברגע שמרפים מדוושת המאיץ.         


------------
תעודת זהות
איסוזו סומו פאואר, 6200 תא רגיל
רוחב תא נהג: 1,99 מ'
רוחב ארגז חיצוני: 2,33 מ'
אורך ארגז פנימי: 4,60 מ'
משקל כולל מותר: 6,200 ק"ג + (ארגז מורכב וגורר 9,700 ק"ג) 
משקל עצמי: 2,590 (כולל ארגז).
מנוע: 5.2 ליטר.
הספק: 150 כ"ס, ב-2,600 סל"ד.
תיבת הילוכים: 6 הילוכים.
מערכת חשמל: 24 וולט.
מיכל דלק: 100 ליטר.
מערכת בלמים: הידראולית כפולה עם מגבר.

 

 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים