ציונים של 5 כוכבים במבחני ההתנגשות באירופה ובארה"ב
אודי ויתרה על כוונתה להסיר מערכת בטיחותית
 
מבחני ההתנגשות האירופאים והאמריקאים ממשיכים להניב תוצאות מרשימות המעידות על השיפור המרשים שהושג במהלך השנים האחרונות ברמת הבטיחות הפסיבית שמספקים דגמי הרכב השונים. יש לציין כי הציון במבחן הריסוק ניתן על סמך עמידותו של הרכב בתאונה חזיתית-צידית, ובתאונה צידית. במהלך התאונה החזיתית-צידית הרכב פוגע במהירות של 64 קמ"ש במחסום קשיח למחצה שניצב מול הרכב. בתאונה הצידית הרכב נפגע בצידו מגוף שפוגע במרכב התחתון במהירות של 50 קמ"ש. לאחר התאונה נבדקת עוצמת הפגיעה באיברי הגוף של בובות הדמי שנמצאות ברכב. בכל בובה מותקנים עשרות חיישני פגיעה, וכל הנתונים הללו נאספים ומנותחים בקפידה. בסוף התהליך ניתן לכל דגם ציון משוקלל המבטא את רמת ההגנה הפסיבית שהוא מספק לנוסעים בתאונה.
התוצאות במבחנים האחרונים מוכיחים חד משמעית שיצרני הרכב שיפרו מאוד את רמתם הבטיחותית של כלי הרכב. אם עד לפני שלוש שנים הציון המקובל היה בין 2 ל- 4 כוכים, הרי שכעת הציון המירבי הופך להיות כמעט הסטנדרט המחייב. במבחני הריסוק הנוכחיים זכה
האוריס הקטן של טויוטה והרומסטר של סקודה זכו לציון של 5 כובים במבחני הריסוק האירופאים, ואילו הסורנטו של קאיה קיבל ציון של 5 כוכבים במבחני הריסוק בארה"ב. בקאיה מרוצים מאוד מהתוצאות, ומזכירים כי הסורנטו מצטרף לספורטאז', לסדונה ולאופטימה, שאף הם קיבלו 5 כוכבים במבחני הריסוק במהלך החודשים האחרונים. ציון מעט נמוך יותר, של 4 כוכבים, קיבל דגם המגנטיס (של קאיה).ציון דומה קיבל דגם הסנטה-פה של יונדאי.
ציון של 4 ו-5 כוכבים הופך, כאמור, לסטנדרט ועורכי המבחנים באיגוד ה- NCAP אף שוקלים ליצור ניקוד חדש, בן 6 כוכבים, וזאת לאור ריבוי הדגמים שזוכים לאחרונה בציון המקסימלי של 5 כוכבים.
 
אודי מחזירה את מנגנון ההתרעה
 
בחברת אודי הודיעו לאחרונה על שינוי החלטה קודמת שנתקבלה בחברה, שלפיה תוסר המערכת שמתריעה אם הנוסעים במושבים הקדמיים אינם חגורים בחגורת הבטיחות.
בעקבות ההודעה של אודי, באיגוד ה- NCAP פרסמו הודעה לעיתונות, ומהתוצאות בשטח התברר שהפרסום והלחץ הציבורי עשו את שלהם. באודי ויתרו על ההחלטה המקורית והודיעו שבכל דגמי החברה תותקן מערכת ההתרעה כסטנדרט. חשוב להדגיש שקיומה של מערכת זו הוא תנאי הכרחי לקבלת ציון של 5 כוכבים במבחני הריסוק, ובלעדיה הציון המירבי הוא של 4 כוכבים בלבד.
הסיבה לכך היא שבובות הדמי גורות בחגורת הבטיחות במבחני הריסוק, ופגיעות הגוף נבחנות בהתאם לכך. כמובן שללא חגורות, מערכת ההגנה הפסיבית יעילה במידה מועטה מאוד, כך שקיים הכרח שהנוסעים יהיו חגורים בכל עת ברכב. בדיוק לשם כך מותקנת מערכת ההתרעה, שמתחילה לצפצף אם אחד מהנוסעים מלפנים אינו חגור בחגורה.
יש לציין שבדגם ה- 1007 של פיג'ו וב-  A Classשל מרצדס הותקן חידוש בטיחותי מרענן: מערכת המזכירה לנוסעים מאחור לחגור את חגורות הבטיחות. עורכי המחקר מדגישים את חשיבות חגירת חגורת הבטיחות - כצעד החשוב ביותר להגנת נוסעי הרכב, מלפנים ומאחור. 'מנגנון התזכורת' עשוי גם להפחית במידה נכרת את 7,000 האנשים שנהרגים מידי שנה באירופה - לאחר שלא היו חגורים בחגורת הבטיחות.
 
 
 
 

 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים