עידן המאה
 
משאית ה-XF 105  מבשרת את השינוי של חברת "דאף" ההולנדית. המספר (גבוה מ-100) מסמן עבור החברה את המעבר לעידן חדש, תקן יורו 4. התקן מחייב רכב שקט יותר ופחות מזהם. נפח מנוע גדול עם פחות כ"ס ויותר יכולת במומנט. מדובר במשאית מצוינת כמעט מכל הבחינות – קובע בוחן 'רכב ותחבורה'
 
דובי זכאי
 
תרשו לי לשתף אתכם בצרותיו הפרטיות של העיתונאי, בוחן המשאיות. כלומר, צרותי שלי. "כמה עוד אפשר ליהנות מהתחביב המשונה שיצרת לעצמך?" – שואלת-מקשה זוגתי בפעם האלף, "די, מספיק, תגדל קצת, תתחיל להביא הביתה רכבים שגם אני אוכל לנהוג בהם. אולי יגואר? מרצדס פתוחה? אולי הונדה סייביק זריזה? במקום זה כל פעם עוד משאית ועוד משאית, מפלצת רודפת מפלצת ואני ממש לא רואה את ההבדל ביניהן..." ובטון נמוך יותר, כמעט בלחישה: "די, מספיק, תתבגר כבר".
הנאום הזה חוזר כהד בכל פעם שאני מודיע לה שאני יוצא לנסיעת מבחן. היא, מצידה מביטה על חברי העיתונאים, שכותבים בעיתונים אחרים. הם נהנים מפינוקי המכונית הפרטיות החדשות, בעוד שאני מזדרז בכל פעם שמגיע דגם חדש להידחק לקבינה הגבוהה וליהנות מכל שנייה של נהיגה. האמת? למה להתבגר? אם אני מוסיף ומותח בעוד כמה שנים את הילדות...
וכך מצאתי את עצמי רתום לעגלה חסונה, עושה את הדרך העולה מבית שמש לעבר מערת הנטיפים, צור הדסה וירושלים. ליווה אותי מדריך הנהיגה של חברת 'תשתית', יבואנית משאיות דאף, דוד רגב. יחד אנו מטפחים כבר הרבה שעות מנוע.
 
עידן המאה
 
משאית ה-XF 105  מבשרת את השינוי של חברת "דאף" ההולנדית. עד כה הסתפקו בחברה בסדרות 45, 55, 65, 75, 85, וה-95 המלכה הכבדה, משאיות הדגל של החברה ופאר התעשייה ההולנדית. כידוע הזמנים משתנים, יצרני המשאיות בעולם, מסתבר, מדביקים בכמה שנים את חובת הכנסת התקנים החדשים. חברת "דאף", ההולנדית נרכשה על ידי חברת אחזקות אמריקאית, 'פאקאר'. בין מגוון עיסוקי החברה, הם מייצרים את משאיות 'קנוורט', אביר הניקל האמריקאי. בלהט השינויים הגדולים שעוברים על שווקי המשאיות, בתקני היורו המחמירים, גם חברת "דאף" נאלצה לזנוח את שם המותג,95 ולעבור לעידן החדש, עידן המאה, והמשאית החדשה נקראת ה-105. המספר מסמן עבור החברה את המעבר לעידן חדש, תקן יורו 4. התקן מחייב רכב שקט יותר ופחות מזהם. נפח מנוע גדול עם פחות כ"ס ויותר יכולת במומנט. בארץ מסתובבות מספר מועט של משאיות מדגם ה-105 הגיעו מספר מצומצם, רכבי "דמו" כדי להציג את המשאית לחברות ההובלה, ל"טעום" מהמשאית לקראת רכישה בעתיד. כזכור הדרישות של "יורו 4" מחייבות התקנת מיכל 'אוריאה', המיכל נועד להעביר את גזי הפליטה בחומר מיוחד כדי למנוע את הזיהום לפני היציאה מהמפלט. התקן החדש קובע שיש להוסיף מיכל שיזרים את חומר המסנן. בנוסף התקן מחמיר עם הרעש כך שהמשאיות שעונות לתקן, פחות מזהמות ופחות רועשות.
 
עם הפנים לנהג
 
ה-XF105, שונה מעט מאחותה הקשישה, ה-95; העיצוב שלה נקי, חזית מעוגלת. המדרגות לניקוי השמשות הקדמיות קיבלו שידרוג, ומתוקנות על הגריל כחלק משבכת הברזל. רק ידיעה מקדימה גורמת לבעל הידע לסובב אותן ולהפוך למדרגה נוחה. החלק התחתון של הפגוש קיבל נפח וגובה, ארבעה פנסי ערפל עגולים קטנים נוספו לו. השמשה הקדמית קיבלה יותר גובה. בתוך הקבינה נפרצו גבולות הנוחות, ריצפת התא כמעט ישרה, מקל על תנועה בתוך הקבינה, נוספו תאים רבים לאיכסון, עד שכדאי לנהל רשימת חפצים והיכן הם ממוקמים. על ההגה נוספו מתגים. מסך טלוויזיה קטן בלוח השעונים מראה בדיוק כל מצב מבלי צורך להוריד את העיניים מהכביש. ההגה נוח, עם אפשריות כיוון קדימה אחורה - למעלה למטה. בכל צורה שתרצו. מערכת חימום וקירור למושבים. המיטה רחבה יותר, התאורה – הכול-הכול לטובת הנהג, לאחר מחקר ארוך שהקיף נהגים רבים. כיום לנהג אין צורך להוריד את הידיים מהגה, כל הכפתורים בשליטה על ההגה, טלפון, חיוג, החלפת הילוכים בדיקה של כל ממערכות הרכב הכל-הכל נעשה בשליטה מההגה. המראות הוחלפו ועתה הם לפי התקן האירופי שדרש להרחיב את שדה הראיה, זוג המראות בהרבה יותר טוב. קרוז קונטרול לבלימה, שהוא מגביל מהירות גמיש, מיועד להגביל את הנהג לא רק במהירות המקסימאלית, אלא גם במהירות נסיעה עירונית. לחיצה קלה על הכפתור תשאיר את המשאית במהירות של 50 קמ"ש בלבד, שימושי מאוד לנהג בעל לחיצה עצבנית על דוושת המאיץ. בין המתגים - כפתור הרמת טורים, במידה והרכב חונה עם מנוע דולק כדאי להעלות מעט את הטורים כדי שלא ייגרם נזק למנוע. בצד שמאל דוושת הפעלה של אגזוז ברקס, המשולב במאיט ג'יקובס, רגלית נוחה מאוד ושימושית. ידית בורר לשלושת מצבי רטארדר, הנהג יכול לנסוע, כמעט ללא שימוש בבלמים. נהג שיודע לתכנן את הנסיעה יכול להגיע לחסכון גדול בהחלפת בלמים. 
 
 
 
נגיעה אמריקאית
 
המשאית הראשונה שיצאה באירופה מדגם ה-105 - משאית 4 על 2, לא רחוק מרגע הצגתה לציבור כבר גרפה את התואר המכובד; משאית השנה באירופה. זאת, בעקבות, בחירה של צוות גדול של עיתונאי רכב אירופאים. לארץ יגיעו מגוון דגמים 4 על 2, 6 על 4, וגם הדגם 8 על 4 שמיועד לשאת מערבלים, דגם זה, לפי הוראות היצרן יגיע עם גיר רגיל.  
חברת 'פאקאר' האמריקאית כבר מגלה את סימני הבעלות; המנועים יוצאים עם חתימת יציקה "פאקאר", למרות שתכנון המנועים הולנדי, אבל הרוח הנושבת במישורים של היינדובן, האמריקאית. בכל חלקי המשאית כבר תוכלו לראות את השילוב; "דאף - פאקאר" חידוש שנכנס רק השנה. אגב, בשיחות טרנס אטלנטיות כבר מתנהלים מגעים לשלב את המנועים המוצלחים של דאף גם במשאיות קנוורט של פאקאר. בינתיים, עד התארגנות של המוסכים וחלקי החילוף ימשכו לככב במשאיות קנוורט מנועי "קטרפילר", מגמת החיסון בדלק עדיין לא חילחלה מספיק לאמריקאיים כמו שסחפה את האירופאים. 
             
שדרוגים טכנולוגיים
 
המנוע קצת תפח, 12.9 ליטר במקום 12.6 ליטר, ההספק שלו ירד ל-410 כ"ס במקום 430 כ"ס, אך המומנט עלה. המנועים משיגים ירידה בצריכת הדלק של 4 אחוז. מנועים של 480 ירדו ל-460 כ"ס, גם כאן עלה המומנט, אופציה נוספת למנועים של 510 כ"ס כדי להראות למי יש יותר גדול, אף שבארץ מנועים אלה מיותרים. 
תיבות ההילוכים חזקות יותר בגלל המומנט שעלה, אלה תיבות הילוכים של zf, על פי בדיקה של חברת תשתית רוב המשתמשים מעדיפים את הגיר ה"איסטרוניק". מחירו מעט יותר גבוה והוא סלחני לטעויות של הנהג. משאיות שעבודתן כרוכה בירידה מהכביש - אין את האופציה לגיר אוטומטי על פי מדניות החברה. 
כדי להוסיף רכות לתא הנהג, נוספו בוכנות גירוז אוטומטי, שמעניקות חיים למערכות השיכוך של תא הנהג. אין צורך לדאוג שפיות הגירוז יהיו נקיות ומוכנות לגירוז. במהלך הטיפול מוחלפת מחסנית גריז שדוחפת את החומר באופן אוטומטי. 
כפתור חדש מתחיל לחדור לדש בורד במשאיות החדשות. הפעלת הכפתור מעניקה השהייה קלה לנהג בזינוק בעליה, אפילו במערכות אוטומטיות המשאית מחליקה לאחור, ויש צורך בשילוב בלם היד. הכפתור הקטן שנקרא 'קיו - סטרט' שנכנס לפעולה, מבטל את הצורך בשימוש בבלם היד. בין שאר המתגים יש גם שילוב נעילה רוחבית של ציר אחד, למקרה שהרכב זקוק לקצת עזרה ביציאה מהחלקה. כפתור נוסף לעזרת הנהג, ביטול גלאי הנפח, במידה והנהג נשאר לישון בקבינה וגם חימום נפרד לתא השינה, מקרר כסטנדרט.
 
התנהגות בכביש
 
את הנהיגה, כאמור, התחלתי ממגרש הרכבים של חברת, תשתית ברמלה. בין המון המשאיות העומדות וממתינות לאלה שרכשו אותן, נאלצתי להידחק עם העגלה הארוכה ו-32 טון בנסיעה איטית עד לשער. הבחנתי שהמשקל הרב שמונח על המשאית ממש לא גורם בעיה בתנועה חלקה, בסחיבה. ללא מאמץ פילסתי לנו דרך עד השער. קצת גמישות הפגין הגורר בפניה החדה לכביש המוביל לצומת רמלוד, מהכניסה לחברת תשתית. גם פרק זה עבר בשלום. עתה, כשהייתי על כביש רגיל, יכולתי להתרווח במושב הנוח, להפעיל את הטייס (סליחה) הנהג האוטומטי, לשלוח מבט במראות. שדרוג המראות לנהג: בעזרת ארבעת המראות מקבלים תמונה נכונה של כל מה שקורה מסביב למשאית. בעוד מראה אחת, פנורמית, מעניקה מראה של הסביבה שעד כה היה שטח מת, המראה השנייה מעניקה מראה של הדרך במרחקי אמת. החלפת ההילוכים על פי האוטומט מוסיפה שלווה, בלי צורך בהתערבות ידנית. השימוש בהילוכים בצורה ידנית יהיה יותר משמעותי בקטעים של העליות באזור ההר. 
בינתיים, הכביש ההולך לצומת נחשון פולח עמק מרהיב. שטיח עבה של חיטה פרוש עליו, הרוח מרעידה ברכות את גבעולי החיטה הגמישים. המשאית ה-105 מתייצבת בשיא המהירות, 85 קמ"ש, עד שמגביל המהירות עוצר ממנה להמשיך ולעלות במהירות. מעט אחרי צומת נחשון, כבר הרשתי לעצמי להתערב בהחלפת ההילוכים. למרות שהגיר האוטומטי שולט היטב במצב - לצורך הניסוי הורדתי הילוכים והעליתי, לפי השמיעה. מסתבר שהגיר האוטומטי צודק יותר, התערבות שלי הייתה מיותרת, הצלחתי להוריד הילוך, להביא את המנוע לצרוח בטורים העולים. מסתבר שהמנוע מספיק גמיש כדי לקחת את העלייה בהילוך שעליתי, ואין צורך היה להוריד הילוך. מערכת הבלימה, הן שילוב אגזוז בקרס וסוג מיוחד של כעין ג'יקובס, פיתוח מיוחד של חברת דאף, מעניקים הרבה ביטחון לנהג. ברגע שירדתי את המורד הגולש לצומת שמשון השתמשתי בשני אלה, עם מעט עזרה מהרטארדר, בדרגת הבלימה 2, כך גלשתי ללא שימוש אפילו בנגיעה בבלמים עד צומת שמשון. 
 
במבחן הדרך
           
הכביש הצר מאוד, באזור התעשייה בית שמש לא אהב את ההידחקות של המשאית הענקית שלי, באזור המועד לפורענות. ובאמת, העצים בצידי הדרך הצרה נשקו לצידי הגורר, נסעתי לאט, מאפשר תנועה הוגנת, גם לאוטובוסים ומשאיות, הבאים מולי. הדרך הצרה חייבה אותי לעצור ולהתחיל מחדש. הסוס סחב את העגלה ללא קושי וללא מכות של תחילת נסיעה. מכאן מתחיל הכביש המטפס אל מערת הנטיפים, מסלול קלאסי, כמעט קבוע לבחינת משאית יש בו את כל האלמנטים הנדרשים; כביש צר, שיפועים חזקים ותנועה יחסית דלילה. תחילת המסלול לא חייבה, הערכות מיוחדת, הכוח שהמנוע מספק רב מדי לעליה מסוג זה. המערכת האוטומטית הורידה את ההילוכים ולבסוף התייצבה על הילוך חמישי. רעשי המנוע כמעט ולא חדרו אל הקבינה, המשאית עלתה במהירות קבועה ללא צורך בשימוש בהעברת הילוכים. תאונה שקרתה בדרך חייבה עצירה מוחלטת, אחריה נסיעה איטית כדי לעבור בזהירות ליד המכוניות שנפגעו. כאן, לצורך הזינוק, נאלצתי להפעיל את בלם היד המערכת של כפתור ה"קיוסטרט" עדיין לא הותקנה במשאית זו. משאית זו אחת הראשונות בסדרה, עברה כבר למעלה מ-100 אלף הקילומטרים, והמערכת החכמה עוד לא הוכנסה אליה. מניסיון במשאיות אחרות המערכת מצוינת, נוחה להפעלה עוד שלב בעצלנות שמגלה הנהג. 
ירידה תלולה יחסית, כביש לא מפנק, אבל מעניין לבחון את המשאית בתנאים קשים אלה. למעט פעמיים של נגיעה בדוושת הבלם, הבלימה נעשתה בעזרתו האדיבה של הרטארדר, שבדרגה שלוש מגיע לבלימה מצוינת, לקראת הסיבוב שהמהירות פוחתת עד כמעט עצירה הרטארדר מאבד את יכולת הבלימה, אז נגיעות קלות בבלמים עוצרות את המשאית הענקית. בדרך חזרה למדתי במשך הפעמים שירדתי למערת הנטיפים - כדאי לנצל את הפעלת ההילוכים הידנית כדי לעזור למנוע למשוך את ההילוכים בין החלפה להחלפה.
 
בשורה התחתונה
ולסיכום: העלייה למשאית נוחה, שלוש מדרגות עם ידיות אחיזה נוחות. השליטה של כל המתגים על ההגה מאוד נוחה, בעזרת אצבע קטנה אפשר לנווט את המשאית הענקית. לבדוק את כל הכיוונים והאזהרות, השליטה במהירות וגם החלפת ההילוכים אפשר לעשות בסביבות ההגה. הישיבה מאוד נוחה, המראות מעניקות שטח ראיה מקיף לנהג. משאית מצוינת. 
 
=============== בוקסה ==================
 
תעודת זהות
משאית: FT XF 105 , סינגל קבינה מיוחדת.
מנוע: 6 צילנדרים.
נפח: 12.9 ליטר, 408 כ"ס
תקן: יורו 4.
תיבת הילוכים: ZF AS Tronic, אפשרות: 12 הילוכים, 16 הילוכים. ידני 16 הילוכים.
הזנת דלק: הזרקת דלק מסילה משותפת חכמה עם לחץ   
מיכל דלק: אופציה 600 ליטר.
רוחב כללי: 2,45 מ' (ללא רוחב מראות).
משקל כולל: 40 טון.
מצמד: דיסקית מצמד יבשה (מערכת בשליטת מחשב).
בלמים: קדמי, מערכת אוויר כפולה,abs  מייבש אוויר. אחורי: כריות אוויר מאחור. 
מתלים: קדמי: קפיצים פרבוליים ובולמי זעזועים.
אחורי, קפיצים פרובליים, בולמי זעזועים, מיצב קדמי לעומס יתר.
תא נהג: שלוש אופציות, תא נהג בגובה של 1,85 מ', גובה 2,225 מ 
בלמנוע: משולב על מערכת ג'ייקובס.
רטארדר: בעל שלושה, מצבי בלימה.
מערכת זינוק בעליה: סטנדרט ברכב Hill Start.                            
 
 
 
 

 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים