ניסאן קאבסטאר: גם לבעלי רישיון לרכב פרטי

 

למה לקנות מסחרית, אם אפשר לנהוג במשאית קטנה? ב'קרסו' החלו לשווק את מה שמסתמן כהצלחה גדולה -  הניסאן קאבסטאר, משאית קטנה שמאפשרת לבעלי רישיון נהיגה ב' ליהנות מ"קצת" משאית. ובכלל, שורה של משאיות חדשות מתכוונת להפיח רוח חיים במחלקת המסחריות של קרסו ולתת פייט רציני למתחרים

כתב וצילם: דובי זכאי

ההסתערות הגדולה של חברת קרסו התחילה במודעות גדולות. אלה בישרו שה"קאבסטאר" שלהם היא המשאית היחידה המאפשרת לבעלי רישיון ב' לנהוג בה. ואמנם כך; המשאית הקטנה מעניקה אפשרות לנהוג בה לכל בעל רישיון ב' שקיבל את רישיונו עד לתאריך 1.4.07. ב'קרסו' ידעו לנצל את היתרון היחסי. ובכלל, כך נראה, משהו זז בשוק המשאיות הקלות. בעוד שחברת "מרצדס", באמצעות היבואן כלמוביל, הודיעה שהחלה לשווק את מיצובשי 'פוסו' היפאנית, (מרצדס רכשה 85 אחוז ממיצובישי) מקצת מדגמיה מיוצא לעולם - בין השאר "הקאנטר" שהוצגה כאן בשנת 2005. בינתיים הקאנטר קיבלה מנוע חדש, 4.9 ליטר עם הספק של 180 כ"ס, שעונה לתקן יורו 4. המלחמה על הלקוח התחילה. חברת כלמוביל מציעה במסגרת התחרות משאיות קלות, הנחה במחיר החלפים, ויחד עם הוזלת מחירי שעת עבודה. במשפחת קרסו נערכו גם למלחמת המכירות. תיגברו היטב את המחלקה של המסחריות, ניצלו את הדגמים החדשים שמגיעים של חברת "ניסאן". שתי נסיכות מוצעות לקהל: ה"קאבסטאר", שעברה שינוי כללי, והאחות הגדולה -  ה"אתלאון", שצורתה שונתה וגם נפח המנוע גדול וחזק יותר, והיא מיועדת לפלח של מ-6.5 טון ועד 15 טון. 

קצת משאית

אנחנו הפעם התמקדנו במשאית הזעירה, "קאבסטאר". עם הדגם הקודם שלה ניסאן לא זכתה בהצלחה מיוחדת. בחודשים ינואר - יוני נמסרו בסך הכול 4 משאיות "קאבסטאר" בגירסה הישנה. לא הצלחה גדולה לחברת קרסו, בלשון המעטה. אבל החברה שידעה כבר הצלחות גדולות מאלה - לא הרימה ידיים, ואנשיה המתינו בשקט לגירסאות החדשות. עתה, שהגיעו סוף-סוף דגמי 2008 - עברה להסתערות על השוק. בתצוגה מיוחצנת היטב הציגו מנהלי החברה את הרמיזות העבות אל פני העתיד, על פי חברת קרסו. שורה של משאיות חדשות מתכוונת להפיח רוח חיים במחלקת המסחריות.
אנו, לקחו לנסיעה את ה"קאבסטאר" משאית קטנה שמאפשרת לבעלי רשיון נהיגה ב' ליהנות מ"קצת" משאית...
נתחיל בעיצוב; מתכנני ניסאן הבינו שעיצובה של המשאית בדגם הקודם היה מיושן, ואם ימשיכו לשווק אותה - גם ארבע המשאיות הבודדות שנמכרו לא יצליחו להימכר... לכן בחברת האם, אי שם ביפאן, עמלו המהנדסים לשפר -  או יותר נכון לשנות - את הגירסה הקיימת, קודם כל בתחום העיצוב. ואכן, הקאבסטאר עשתה שידרוג מדהים; את החזית מפארים שני פנסי ענק שמתוחים לגובה בשני צידי הקבינה, מראה שהוא חריג למשאית. כך יצרו בעזרת העיצוב את השוני. חריר נאה נשאר לכניסת אוויר שיצנן את המנוע, צבעו שחור, מתחתיו התייצב פגוש חסון, בצבע שחור שנשתל למטה ומהווה כעין חיזוק לכל החלק הקדמי. שני פנסים קטנים שקועים כדי להגן עליהם מפגיעות בחנייה. חלון קדמי גדול שמאפשר ראות טובה מהקבינה, שני חלונות צדדים ענקיים. מדרגה אחת, נמוכה מפרידה בין המדרכה לקבינה שמאפשרת עליה נוחה לתא הנהג. הדלת נפתחת כמעט 90 מעלות, מאפשרת כניסה רחבה ונוחה למשאית, אבל מי שרוצה לסגור את הדלת, צריך לשלוח את הגוף החוצה כדי להגיע לידית שנמצאת קצת רחוק. הגה מתכוון מוסיף לנוחות שהייתה חסרה בדגם הקודם. לקבינה נוספו 4 אחוז מהאורך שיוצר 10 אחוז בגודל המרחב הפנימי. העלייה למשאית קלה למדי. מדרגה נוחה, והופ - אתה כבר אחרי ההגה. הישיבה על כיסא הנהג נוחה. כיסאות הנוסעים סובלים מתסמונת לקויה, שחוטאים בה כמעט כל המשאיות הקלות, המושב האמצעי (שמשמש גם כמגש עבודה) גבוה משאר המושבים והמשענות אינן ניתנת לכיוון, מה שמקשה על הנוסעים לצד הנהג. אגב, נודע לי כי חברת קרסו כבר במגעים להסדיר פתרון למסעד המושב שיאפשר ישיבה נוחה יותר.

מד טורים צבעוני

לוח השעונים ברור וקריא. המתכננים ביפאן הרחוקה הוסיפו כעין כנף מעל לוח השעונים כדי להקשות על השתקפות השעונים בחלונות הרכב בעת נהיגה בלילה. מרכז הגלגל הקדמי הוזז ב-12 ס"מ לאחור, כדי להגן על גבו של הנהג שלא יהיה חשוף לפגיעה בזמן קפיצות. ברגע שמרכז הגלגל ממש מתחת לישבנו של הנהג - כל החבטות עוברות ישר לגבו. ידית ההילוכים במיקום נוח, ההילוכים עוברים בקלות, אם כי מיקום ההילוך האחורי קרוב להילוך הראשון, ומהווה בעיה לנהג שאינו מכיר היטב את הרכב. רק הציפצוף המעצבן שמתחיל לזמר בשילוב בהילוך אחורי מזכיר לנהג שהוא שלמעשה בהילוך אחורי.
המשאית הייתה עמוסה בשקי חול - כמחצית הטונה. דוושת המצמד מעט קשה, יתכן ונהג שמתרגל למשאית, אחרי כמה ימים יתרגל גם ללחיצה על דוושת המצמד. לוח השעונים מגלה חידוש אלקטרוני: מד הטורים כבר אינו שעון עגול המוכר שמחוג מתרוצץ בו עם כל העברת הילוך, צבעים זועמים באדום קטלני מזכירים לנהג שעבר עם מד הסל"ד את המותר. מד הסל"ד החדש - קו קטן שמתארך בכל פעם שהטורים עולים, ומתקצר בהתאם לסיבובי המנוע - מראה ויזואלי מאוד נוח. 
חברת 'ניסאן' לא הסתבכה הרבה עם המנוע, וייבאה למשאית את מנוע ג'יפ הדגל שלה, הפטרול, אותה מפלצת חזקה שחורשת מדבריות. המנוע, 3.0 ליטר, הזרקה ישירה ומסילה משותפת. ארבעה צילנדרים בטור עם ארבעה שסתומים לצילנדר. מדגש טורבו ומצנן ביניים. המנוע החסון, יושב ממש מתחת לנהג, ואפשר לשמוע ולהרגיש את חומו בנגיעה ברגל הימנית שמצמידים את הרגל אל מתחת למושב הנהג. תיבת ההילוכים בעלת שישה הילוכים והילוך אחורי. המרווח בין הילוך ראשון לשני קצר מדי, נדרשת החלפה מהירה כדי לא לטפס לרמת  טורים גבוהה. 

פאשלה שלי

את הרכב קיבלתי בגג העליון של חברת קרסו. שם, בין מכוניות רנו רבות, בלטה משאית בצבע הטורקיז בגובהה. מעט הסברים מנציג החברה, קבלת המפתח והמשאית מונעת. נפרדים מהגג המשקיף על תל אביב - ויוצאים לדרך. משאית אחרת לא הייתה מסוגלת להגיע ולחנות על הגג של חברת קרסו. אבל כבר ציינו - המשאית הזו היא כמו ג'יפ קצת גדול. ובאמת, עד לירידה התלולה, בשיפוע החזק היורד לקומת הקרקע מהגג - הכול היה בסדר. המשאית, כפי שמצפים ממנה, התפתלה כראוי בין הרכבים, מתחזה למכונית נוסעים קטנה. לקראת הירידה צריך לקחת סיבוב גדול, וכאן, אני כנהג נכשלתי. חישוב הסיבוב חייב אותי בנסיעה לאחור כדי לפתוח יותר את הסיבוב. מכשלה לא מתוכננת, בגלל השיפוע החזק. כדי להשלים את הסיבוב נאלצתי לעלות לאחור, הגלגלים האחוריים הסתובבו בסערת עשן של חיכוך, והחלק האחורי לא היה מספיק כבד כדי להניע את המשאית לאחור. אחד מאנשי קרסו נחלץ לעזרתי, הושיב כמה אנשים על הארגז הפתוח. המשקל עשה את שלו והמשאית ואני נחלצנו בשלום מה"פאדיחה". מכאן, ברחוב ריב"ל הנסיעה היה שלווה יותר וקלה. המשאית החדשה משכה תשומת לב בצורתה המיוחדת, פנסיה הגדולים וצבעה החריג.

נהיגה נוחה

ה"קאבסטאר" הגיעה עם ארגז אלומיניום מקורי מחו"ל, ארגז נחמד, הנפתח בקלות, בעל דפנות כארבעים ס"מ שאינן גבוהות. אורכה של המשאית 4,545 מ', וגובהה אינו עולה 2,116 מ' - זאת אומרת שמשאית קטנה כגון זו יכולה להיכנס לכל מקום. אבל יתרונה הבולט בשוק, שלמרות שהיא נחשבת משאית - בעלי רישיון ב' יכולים לנהוג בה. על כך אנשי קרסו בונים, והדגמים הראשונים שהגיעו כבר נמכרו. כרגע נמצאות בדרך עוד כמה משאיות וכבר מסבירים נציגי החברה שהצפי חיובי - שיגיעו מיד יימכרו. חברת קרסו גם לקחה ברצינות את עניין השירות ומובטח שירות של 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, עם רשת מוסכים שתענה לדרישות. רבות מהחברות לחלוקת מזון בקירור כבר גילו התעניינות במשאית הקטנה ואחות הגדולה האתלאון, שמסוגלת לנוע בקלות בעיר. שלוש מידות אפשריות לקאבסטאר, 4.545, 5.245, 6.045 מ' - זה אומר שאפשר להרכיב עליה ארגז קירור, והמשאית יכולה להפוך למשאית חלוקה טובה עם גמישות ויכולת תנועה קלה בעיר.
העלייה לקבינה קלה למדי, מדרגה קטנה ואנחנו כבר ישובים על כיסא הנהג. כיסא מתכונן, נוח למדי, קצת משחקי כיוון עם ההגה, כיוונון חשמלי של המראות ומוכנים לצאת לדרך, גובה עולה במעט על גובהו של ג'יפ, אך יתרונה בגובהה על פני שאר הרכבים. שק החול שמשקלו כמעט חצי טון לא הווה משקל למשאית, אבל המשקל המועט הקל עלי, הנהג, וחסך ממני שורה של קפיצות רבות. החלפת ההילוכים קלה למדי, ידית ההילוכים במיקום מצוין, יש קצת בעיה בין הילוך ראשון לשני, הטורים מטפסים מהר ובמהירות צריך לעבור להילוך שני, ניסיון להתחיל בהילוך שני היה קל יותר למשאית, למרות שהיצרנים מציינים שלטובת הגיר חייבים להתחיל בהילוך ראשון. בעת שהמשאית עמוסה עם קצת עליה יש הצדקה להתחלה בהילוך ראשון. המרווח בין הילוך ראשון לשני קצר מאוד, ומחייב החלפת הילוך מהירה. החלונות הסגורים והמזגן המצוין השאירו חלק מהרעש בחוץ, שעה שהטורים עולים נשמע הרעש בתוך חלל הקבינה.
נסיעה אל משטחי העמסה קלה מאוד, בגלל שהמשאית קצרה. בכלל, נסיעה בתוך העיר קלה ועימה. במידה ויש סיבוב בכביש - אין בעיה; רדיוס הסיבוב בין המדרכות עומד על 4,790 מ' ובין קירות 5,280 מ'  - יתרון גדול למשאית חלוקה עירונית. ניסיונות העמסה ופריקה היו נוחים מאוד בזכות הארגז הנוח, דלתות האלומיניום הקלות. 

בשורה התחתונה

הושבתי יחד אתי עוד שני נוסעים, ויחד יצאנו לנסיעה לא ארוכה בכביש די משובש. המשאית קיפצה עם הרבה התחשבות. בולמי הזעזועים עשו את העבודה, למרות שכל הנסיעות במשאיות קלות מאוד קופצניות, התחושה של הנוסעים היא שהם יושבים ממש על הכביש. העליה והירידה הייתה להם נוחה מאוד. לסיכום: משאית נעימה לתנועה בעיר, למרות שעדיף הילוכים אוטומטיים. נוחה לנהיגה, קלה בתמרון, תא נהג ידידותי לנהג שעולה ויורד מספר פעמים רב ביום. היתרון הגדול, כאמור: משאית שמאפשרת לנהוג בה גם נהגי רשיון ב'.

תעודת זהות

מנוע: 4 צילנדרים בטור.
שסתומים: 4 לצלינדר.
נפח מנוע: 2,953 סמ"ק.
הספק מירבי: 150 כ"ס ב-3,400 סל"ד.
הזנת דלק: הזרקה ישירה + מסילה משותפת.
מערכת היגוי: סבבת ופס שיניים עם סיוע הידראולי
מצמד: יבש בעל דיסקה יחידה.
תא נהג: שלושה נוסעים רכינה של 45 מעלות. (אופציה לתא נהג כפול).
מיכל דלק: 90 ליטר
תיבת הילוכים: 6 הילוכים מסוכרנים והילוך אחורי.
מערכת חשמל: .12v  
תקן בקרת מזהמים: יורו 4.
מערכת בקרת גזי פליטה: egr + ממיר קטליטי.

 

 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים