חמישה כוכבי בטיחות לקורולה
 
מבחני ההתנגשות האירופאים והאמריקאים ממשיכים להניב תוצאות מרשימות המעידות על השיפור המרשים שהושג במהלך השנים האחרונות ברמת הבטיחות הפסיבית שמספקים דגמי הרכב השונים. יש לציין כי הציון במבחן הריסוק ניתן על סמך עמידותו של הרכב בתאונה חזיתית-צידית, ובתאונה צידית. במהלך התאונה החזיתית-צידית הרכב פוגע במהירות של 64 קמ"ש במחסום קשיח למחצה שניצב מול הרכב. בתאונה הצידית הרכב נפגע בצידו מגוף שפוגע במרכב התחתון במהירות של 50 קמ"ש. לאחר התאונה נבדקת עוצמת הפגיעה באיברי הגוף של בובות הדמי שנמצאות ברכב. בכל בובה מותקנים עשרות חיישני פגיעה, וכל הנתונים הללו נאספים ומנותחים בקפידה. בסוף התהליך ניתן לכל דגם ציון משוקלל המבטא את רמת ההגנה הפסיבית שהוא מספק לנוסעים בתאונה.
התוצאות במבחנים האחרונים מוכיחים חד משמעית שיצרני הרכב שיפרו מאוד את רמתם הבטיחותית של כלי הרכב. אם עד לפני שלוש שנים הציון המקובל היה בין 2 ל- 4 כוכבים, הרי שכעת הציון המירבי הופך להיות כמעט הסטנדרט המחייב. במבחני הריסוק הנוכחיים נבחנו מספר דגמים בקטגוריות השונות. בחמישה כוכבי בטיחות זכו דגמי הקורולה של טויוטה, הבראבו של פיאט והלג'נד של הונדה. ציון של 4 כוכבים דיבלו דגמי ה- Outlander של מיצובישי ודגמי ה- CR-V של הונדה. 
יש לציין כי גם סדרת המבחנים הקודמת זכתה ליבול נאה, וזאת כאשר האוריס הקטן של טויוטה והרומסטר של סקודה זכו לציון של 5 כוכבים במבחני הריסוק האירופאים, ואילו הסורנטו של קאיה קיבל ציון של 5 כוכבים במבחני הריסוק בארה"ב. ציון מעט נמוך יותר, של 4 כוכבים, קיבל דגם המגנטיס (של קאיה).ציון דומה קיבל דגם הסנטה-פה של יונדאי.
עורכי המבחני ם מציינים לשבח את השיפור שהושג בדגמי הרכב הקומפקטיים, וזאת כאשר דגמי הפונטו (פיאט), היאריס (טויוטה) ה- 1007 וה- 207 (פיג'ו) זכו בחודשים האחרונים לציון של 5 כוכבים במבחני הריסוק.
 
שיפור בהגנה על הולכי הרגל
 
יותר ויותר יצרני רכב מקישים מאמץ לתכנון משופר של חזית הרכב, כך שהחזית תהיה יותר ידידותית להולכי הרגל שעלולים להיפגע ממנה במהלך התאונה. יחד עם זאת, מספר יצרני רכב עדיין בוחרים להתעלם מאספקט בטיחותי זה. הסנטה-פה של יונדאי, לדוגמא, קיבל ציון של 0 כוכבים באשר למידת ההגנה שהוא מספק להולכי הרגל. מהעבר השני, דגמי הקורולה והאודיס של טויוטה וכן הלג'נד של הונדה זכו לציון מעודד של 3 כוכבים (מתוך 4) במתן ההגנה על הולכי הרגל.
ציון של 4 ו-5 כוכבים הופך, כאמור, לסטנדרט ועורכי המבחנים באיגוד ה- NCAP אף שוקלים ליצור ניקוד חדש, בן 6 כוכבים, וזאת לאור ריבוי הדגמים שזוכים לאחרונה בציון המקסימלי של 5 כוכבים.
 
אודי מחזירה את מנגנון ההתרעה
 
בחברת אודי הודיעו לאחרונה על שינוי החלטה קודמת שנתקבלה בחברה, שלפיה תוסר המערכת שמתריעה אם הנוסעים במושבים הקדמיים אינם חגורים בחגורת הבטיחות.
בעקבות ההודעה של אודי, באיגוד ה- NCAP פרסמו הודעה לעיתונות, ומהתוצאות בשטח התברר שהפרסום והלחץ הציבורי עשו את שלהם. באודי ויתרו על ההחלטה המקורית והודיעו שבכל דגמי החברה תותקן מערכת ההתרעה כסטנדרט. חשוב להדגיש שקיומה של מערכת זו הוא תנאי הכרחי לקבלת ציון של 5 כוכבים במבחני הריסוק, ובלעדיה הציון המירבי הוא של 4 כוכבים בלבד.
הסיבה לכך היא שבובות הדמי גורות בחגורת הבטיחות במבחני הריסוק, ופגיעות הגוף נבחנות בהתאם לכך. כמובן שללא חגורות, מערכת ההגנה הפסיבית יעילה במידה מועטה מאוד, כך שקיים הכרח שהנוסעים יהיו חגורים בכל עת ברכב. בדיוק לשם כך מותקנת מערכת ההתרעה, שמתחילה לצפצף אם אחד מהנוסעים מלפנים אינו חגור בחגורה.
יש לציין שבדגם ה- 1007 של פיג'ו וב-  A Classשל מרצדס הותקן חידוש בטיחותי מרענן: מערכת המזכירה לנוסעים מאחור לחגור את חגורות הבטיחות. עורכי המחקר מדגישים את חשיבות חגירת חגורת הבטיחות - כצעד החשוב ביותר להגנת נוסעי הרכב, מלפנים ומאחור. 'מנגנון התזכורת' עשוי גם להפחית במידה נכרת את 7,000 האנשים שנהרגים מידי שנה באירופה - לאחר שלא היו חגורים בחגורת הבטיחות.
 
סקודה מבטיחה לספק הגנה לכבלי המצבר
 
עורכי מבחני הריסוק חשפו במהלך הבדיקות נקודת חולשה של דגמי ה- Roomster. מתברר שכבלי החשמל שמחוברים למצבר ניתקו במהלך ההתנגשות, כשהיעדר הזמינות של מקור הכוח החשמלי גרם לכך שמותחני החגורות בקדמיים לא הופעלו בשעת התאונה. מהנדסי סקודה הודיעו על היערכותם לשינוי מהיר ברכב, כשהם הציעו להתקין את כבלי החשמל בתוך שרוול מתכתי מגונן. בנוסף לכך, מהנדסי סקודה החליטו ליצור מקור כוח זמין חלופי, כך שהאחרון יאפשר אתה הפעלת המנגנון של מותחני החגורות, וזאת גם אם כבלי החשמל ניזוקו בתאונה. בסקודה הודיעו שהשינוי יהיה מיידי, אך לא יבוצעו תיקונים ברכבים שכבר נמסרו ללקוחות.
 
כריות האוויר נפתחות באיחור
 
בזירת מבחני הריסוק בארה"ב התמונה פחות ורודה, וזאת בעיקר בכל הקשור לדגמי הפיק-אפ. פורד  ,F-150הטנדר הנמכר ביותר בארה"ב, קיבל ציון בטיחותי נמוך במבחני ההתנגשות שערך האיגוד הלאומי לבטיחות בדרכים בארה"ב  , (NHTSA)וזאת לאחר שכריות האוויר של הרכב נפתחו באיחור בשעת התאונה. ההשהייה בפתיחת הכריות גרמה לפציעות קשות של הנוסעים (הווה אומר בובות הדמי) שישבו מלפנים. באיגוד הלאומי לבטיחות בדרכים מציינים כי זאת הפעם הראשונה שבה נבחנת משאית קלה שמשקלה הכללי עולה על 3,500 פאונד ( 1,575 ק"ג), וכי הציון שלו זכה הרכב הפופולרי הוא הנמוך ביותר מבין ארבעת דגמי המשאיות הקלות שנבחנו מדגמי 2001. מניתוח מדוקדק של תוצאות הבדיקה עולה שהקבינה של הרכב פשוט נהרסה במהלך התאונה, וכי פעולתה המושהית של כרית האוויר "תרמה" לחומרת הפגיעות באיברי גופם של הנוסעים. כדאי לציין כי דגם ה-   F-150של פורד הוא דגם הרכב הנמכר ביותר בארה"ב מזה 19שנים.
דגם ה-  Tundraשל טויוטה הוא זה שקיבל את הציון הטוב ביותר במהלך המבחנים הנוכחיים. בבדיקות ההתנגשות נמצא שמבנה תא הנוסעים בנוי היטב ובצורה חזקה, וכי תא הנוסעים נותר שלם במהלך ההתנגשות כשהוא מגונן היטב על הנוסעים מפני פגיעות. החוקרים מציינים כי לאחר התאונה ניתן היה לפתוח ולסגור בקלות יחסית את דלתות הרכב, וכי פעולתם התקינה של חגורות הבטיחות וכריות האוויר היא זו שסייעה למנוע פגיעות משמעותיות באיברי גופם של נוסעי הרכב.
דגם הדודג' ראם עבר אף הוא בדיקה במסגרת מבחני ההתנגשות הנוכחיים. הציונים של הדגם הזה היו גרועים למדי, אם כי הם מעט טובים יותר מאלו שהשיג דגם ה-  .F-150החוקרים מציינים שהייתה "חדירה בולטת לתוך קבינת הדודג' ראם, חדירה שבאה לידי ביטוי בעוצמת פגיעה חזקה שנמדדה בראש ובצוואר של בובת הדמי".
לפורד ולדיימלר קרייזלר (יצרנית דגמי דודג') לא היתה תשובה הולמת באשר לתוצאות העלובות שהשיגו דגמי הרכב שלהם. שתי היצרניות הודיעו כי שני הדגמים הללו הם בטוחים, וכי הם עמדו היטב במבחני ההתנגשות הפדרליים המחויבים על פי חוק. כדאי לציין כי בבדיקות התקינה הרכב פוגע חזיתית במחסום במהירות של 56 קמ"ש, ואילו בבדיקות שעורך האיגוד הלאומי הרכב פוגע במהירות של 64 קמ"ש במחסום הניצב בזווית של 40מעלות ביחס לרכב. בנוסף לכך אנשי פורד טוענים שהם תכננו את הרכב, השלדה והקבינה כך שהם יגוננו על הנוסעים, ולא בכדי לקבל ציון גבוה במבחני ההתנגשות שעורך  .NHTSAבדיימלר קרייזלר הוסיפו וטענו שהמבחן של האיגוד איננו יכול לשקף את רמת בטיחותו הכוללת של הרכב, כפי שהיא באה לידי ביטוי בתאונה אמיתית שאיננה מתרחשת במעבדה.
דגם הסיירה של  G.M.C.נבדק אף הוא במהלך המבחנים הנוכחיים, כשהדגם קיבל ציון של למטה מבינוני. החוקרים מציינים כי אומנם היתה חדירה של חלקי המרכב לתוך הקבינה, אולם לא נרשמו פגיעות קשות בראש, בצוואר או בחזה של בובות הדמי (כשהמדידה נעשית ע"י חיישני הפגיעה שמותקנים על גבי בובות הדמי).
 
 
 
 

 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים