הצלחה נאה למיסוי הירוק בצרפת
כלי רכב בעלי צריכת דלק נמוכה ופליטה מזהמים מועטה זוכים להטבות מס

 

שיטת המיסוי הירוק שהונהגה לאחרונה בצרפת מצליחה כבר מעבר למצופה, וזאת כאשר נרשם גידול מרשים בשיעור של 45% במספר הלקוחות שקונים רכבים בעלי פליטת מזהמים נמוכה. חשוב לציין שגם צריכת הדלק של הרכבים הלו היא נמוכה, כך שהחיסכון הכולל הוא משמעותי הרבה יותר.
השיטה שהונהגה בצרפת היא שיטת המקל והגזר. הכוונה היא שמוטל מס על מכוניות המאופיינות בצריכת דלק בזבזנית, ובמקביל - נתנת הנחה על רכישת כלי רכב ירוקים הפולטים כמות מצומצמת יותר של מזהמים, ובעיקר פליטה מצומצמת של דו תחמוצת הפחמן הגורמת להתחממות כדור הארץ. במסגרת התוכנית החדשה נגבה מס דיפרנציאלי שעשוי להגיע עד 2,600 יורו, וזאת  על רכבי פנאי שטח, וכן על מכוניות ספורט בעלי פליטת CO2 גבוהה. ההנחה על רכישת כלי רכב הנחשבים כידידותיים לסביבה עשויה להגיע ל- 1000 יורו.
ע"פ שיטת המיסוי מוטל  מס חד פעמי של 200 יורו על כלי רכב הפולטים 165-161 גרם דו תחמוצת הפחמן (CO2) לקילומטר, מס של 750 יורו על רכבים הפולטים 200-166 גרם CO2 לקילומטר, ומס גבוה של 2,600 יורו על רכבים הפולטים למעלה מ-251 גרם CO2 לקילומטר, ובהם מספר רכבי פנאי שטח מפוארים.
מנגד, לתושבים ניתן תמריץ לרכישת רכבים ידידותיים לסביבה. התמריץ עומד על 200 יורו לרכישת רכבים הפולטים 130-121 גרם CO2 לקילומטר, 700 יורו על רכישת רכבים הפולטים בין 120-101 גרם CO2 לקילומטר, ו- 1,000 יורו על רכישת מכוניות הפולטות פחות מ-101 גרם לקילומטר. כאלה יש מעט, כגון דגם ה- '500' החדש של פיאט, דגם שזכה לתואר רכב השנה 2008 באירופה.
ההצלחה עד כה היא, כאמור, מרשימה ביותר. ע"פ הערכה הנוכחית העלות של הסובסידיות לכלי הרכב הידידותיים לסביבה תסתכם השנה ב- 140 מיליון יורו, וזאת בעת שהכנסות המיסוי מהרכבים המזהמים תהיה נמוכה מסכום זה, כך שהממשלה הצרפתית תדרש לשאת בעלויות העודפות. יחד עם זאת, הממשלה בצרפת אינה מתכוונת לסגת מהתוכנית. בפועל התוכנית היא הפוכה: ליישם את שיטת המיסוי הזאת גם בתעשיות אחרות, תוך עידוד לשימוש בחיסכון באנרגיה. כך, לדוגמא, כרגע נשקל הרעיון למסות נורות בזבזניות ולהעניק הטבות מס לנורות חסכניות באנרגיה.

 

 

 

 
 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים