האם לרשויות המס מותר לעקל את הרכב

עו"ד אלי דורון משרד עוה"ד דורון טיקוצקי עמיר מזרחי, מומחה במשפט מיסויי מנהלי

 

וודאי נוכחתם לראות במהלך נסיעות על כבישי מדינת ישראל, מחסומים בהם שוטרים מבקשים לערוך ביקורות זיהוי לכלי רכב ולעוברים והשבים. אולם לא אחת, מחסומים אלה אינם תמימים כפי שהם נראים ואינם באים לעצור חשודים מיידים, אלא נועדו לשם הסוואה ולשימוש רשויות המס בגביית חובות חייבים.
לעיתים נתקלים במקרים בהם פקחי מחלקת הגבייה של רשויות המיסים, הם אלה המתחזים לשוטרים ועוצרים את הנהגים החייבים, ואם הם מוצאים לנכון, בוא ברגע הם מעקלים את הרכב עימו נסע החייב, הגם אם זה לא בבעלותו אלא רק בשימושו.
עו"ד אלי דורון משרד עוה"ד דורון טיקוצקי עמיר מזרחי, מומחה במשפט מיסויי מנהלי מבהיר כי   עניין זה כשלעצמו מעלה תהיות רבות בדבר חוקיות הפעולה, ונדמה כי יש במעשים אלו שימוש פסול ומפלה בסמכויות המשטרה, תוך התחזות אסורה על פי הדין הפלילי. לא מן הנמנע, כי מצב כזה יוצר לרב אי נעימות בלשון המעטה, והחייב נאלץ לתור אחר דרכים אלטרנטיביות להגיע למחוז חפצו. כאמור הבעיה הגדולה יותר היא, שעיקול רכב מתבצע כאשר הרכב אינו בבעלותו של החייב (למשל מדובר ברכב אשר בבעלות ההורים, שכנים, חברים וכו') ובעלי הרכב הם שצריכים לנקוט הליכים מייגעים על מנת לשחרר את רכבם מהעיקול שהומט עליהם.
המהפכה באפשרות להטלת עיקולים על כלי רכב, נתקבלה בהחלטה תקדימית שניתנה ביום 15.8.05  . החלטה זו, קבעה כי מעתה ניתן יהיה לרשום עיקול על כלי רכב של חייבים, גם אם מבקש העיקול אינו יודע את מספר הרכב ואף אם אין כלל לחייב רכב על שמו. היינו, העיקול יירשם בהתבסס על מספר ת.ז. של החייב בלבד. ורק לאחר מכן יפנו המעקלים   למשרד הרישוי על מנת לברר את  פרטי הרכבים שבבעלות החייבים המשתמטים מתשלום חובותיהם. החלטה זו יפה גם כלפי חובות שנצברו לחברה. כך לדוגמא, אם נוצר חוב כלשהו בגין דו"ח חנייה שנצבר ולא שולם, על רכב הרשום ע"ש חברה, רשות הוצל"פ יכולה לפעול כנגדו.
הוראת סעיף 28 לחוק ההוצאה לפועל קובעת, כי אם מיטלטלין עוקלו שלא בחצרי החייב, הם לא יימכרו כל עוד לא נוכח לדעת  ראש ההוצאה לפועל שהם רכושו של החייב,ואם לא הוכח כן יבוטל העיקול. הוראה זו למעשה, יוצרת איזון בין זכויות הנושים- זוכי ההוצאה לפועל, לבין זכויות החייבים ושל צדדי ג', אשר אינם חבים לנושים דבר.

 

 מי שרואה עצמו נפגע מהחלטת ראש ההוצאה לפועל, יכול לפנות בתביעה לעניין הבעלות לבימ"ש המוסמך.
צד ג' שהוא הבעלים האמיתי של הרכב, יכול לפעול לביטול או לעיכוב החלטת ראש ההוצאה לפועל. ברב רובם של המקרים, ניתנות החלטות עיכוב באופן אוטומטי לתקופה בת 14 יום, תוך הפניית צד ג' לבימ"ש המוסמך לעתור בתביעה למתן פס"ד הצהרתי לעניין הבעלות ברכב.
עו"ד אלי דורון סבור  כי  אין מקום להשלים עם מדיניות נהוגה זו, שכן זה הופך את אותם קרובי החייב לערבים בעל כורחם, והם צריכים לצאת למאבקים בבית המשפט לשם הגנת קניינם. יתר על כן, פעולות אלו נעשות  בניגוד ותוך פגיעה בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שהינה זכות חוקית על חוקתית שלא מתנים עליה.    
על מנת למנוע מצבים בהם קרובי החייב ייקלעו לסיטואציה לא נעימה, יכולים צדדי ג' לפעול כדלקמן;
י,
1. לשמור את כל המסמכים הרלוונטיים המעידים על כך שצד ג', הוא ולא אחר הבעלים הבלעדי של הרכב,
2. רישום הרכב על שם צד ג', לרבות פוליסות ביטוח שייצאו על שמו. כמובן, שיש צורך בשמירה ובתיעוד על אופן מימון פוליסות אלו, דבר שיחזק את העובדה כי השימוש הוא בלעדי לאותו צד ג'.
3. צד ג', צריך יהיה להוכיח כי יש באפשרותו את היכולת הפיננסית לרכוש את הרכב ולא להגיע למצב בו הוא קנה רכב שאין ידו משגת. במה זה משרת את המטרה- אם אין לו כסף, הוא לא יוכל להוכיח שהוא קנה רכב מרצדס...
4. אותו כנ"ל הוא גם לגבי רכבי חברה. כפי שהובהר לעיל, רשות הוצל"פ יכולה ורשאית לפעול כנגד כל חייב,  כנגד חברה שלא הסדירה לדוגמא את תשלומי קנסות לעירייה. לפיכך, אין נהג הרכב יכול להתגונן בטענה שהרכב אינו שלו, אך החברה ללא ספק תוכל לימים לתבוע את העובד, אשר לא טרח ליידע את החברה בגין החוב שבעקבותיו הרכב נעצר.

הצעות אלה, בהחלט יוכלו לסייע בהגנה על הרכוש של צד ג' מפני עיקולים לא מוצדקים.

 

 

 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים