האח הקטן
המגנום הזכור לטוב, זכה לאח קטן: טנדר מיצובישי האנטר Hi Rider גירסת ה-4x2 . מדובר בנסיך (אם נדקדק במינו של הנולד, יותר נכון – נסיכה), מעוגלת איברים, זריזה צעירה ויפה. מדובר ברכב עבודה למי שאין לו צורך ברכב שטח, ורוצה לחסוך, במחירי האחזקה הגבוהים
 
 דובי זכאי 
 
אין ספק, השם לא בדיוק מספק את "הסחורה".
כשאומרים "האנטר" (צייד - באנגלית) מצטיירת דמות המכוסה בבוץ וכתמי דם מחיות שנורו מרובהו כפול הקנים של הצייד. הרכב במקרה זה מוסיף את הצבע למראה הצייד. תוסיפו בחזית הרכב גם קרניים של ראם, המותקנים על הפגוש, ויש לכם ציור תמונת רכב חבוט, פח מכופף ונטול חיים, רכב ששרד את הג'ונגלים הקשים של אפריקה ומדבריות סהרה.
אבל הרכב המכונה "האנטר" של מציבושי רחוק מלהיות מצורף לתמונת הצייד העלוב ורכבו. האנטר, (או בשמו האמיתי L-200), הוא שובר שיאים בעיצוב העירוני המעודן, טנדר מיופייף שרחוק ממראות המדבר והג'ונגל... המעצבים טרחו להדגיש בו כל פרט ופרט בקו מעודן, נשי, ובהחלט רכב שאפשר להגיע איתו, בלי להתבייש,  עד לשטיח האדום בטקס חלוקת האוסקר, מקום  שבדרך כלל הוא נחלת הלימוזינות בלבד...
אבל אל תטעו במראות המיופייף; הטנדר המעוגל והמעודן ממשיך את קודמו בשם שהודבק לו "תותח". אנחנו ניצמד לשם הכללי הלא מחייב שהביא עמו הטנדר מבית הוריו מולידיו בתאילנד, מולדתו הרחוקה. שם נקרא הטנדר החביב בשם סידורי, מנוכר משהו: L-200 . לאורך חייו הארוכים עם מתיחות הפנים ושינויים במנוע - חברת מיצובישי הקפידה שייקרא L-200. רק כאן, בגלות הרחוקה במזרח התיכון עמוס המותגים, הוסיפו לו שמות. הדגם הקודם עם הנחיר הבולט נקרא "מגנום". המגנום הוכיח שכדאי להיות טנדר במדינה שמחזירים בה בנדיבות את המע"מ. המכירות של הטנדר הגברי והחסון בשנת 2000 הגיעו ל-2000 יחידות. בין שאר "הנהנים" מהפופולריות העצומה היה גם אחיו של המגנום (שנקרא באותו שם), דגם מעט נחשל שגזלו ממנו את ההנעה 4 על 4, צמצמו לו את מרווח הגחון, וייעדו אותו לפלח הפחות זוהר של המכירות. אמנם ה"אח" חסר ההנעה הקדמית פיגר במכירות, אבל התהדר באותו שם כמו האח הגדול. בהבדל קטן במינוח הוא נקרא מגנום 4X2, גירסה מרוככת נטולת יכולת תנועה בשטח קשוח, אבל מוצלחת למדי בחייו טנדר בכביש.
 
 
ללא הנעה כפולה
 
בימים אלה מתייצב לשיפוטכם ה"האנטר", גירסה מוחלשת גירסת 4 2 x, גירסה ללא הנעה כפולה. טנדר רגיל שתפקידו הבסיסי והעיקרי פשוט לעשות את העבודה ולא לעשות רושם, נטול הילה של רכב שטח. מאז הגעתו של "האנטר" הבוגר ורב המינוע לתחומי המדינה כבר נמכרו בגירסת ה4x4 כ- 800 רכבים, הישג נאה לרכב חדש, שהוטל על הקונים לשלם את מלוא המע"מ. עתה הגיע מבחן הקונים לגירסה החדשה 4x2. מבחן הלקוחות. בדרך כלל הטנדר הפשוט זוכה לכמות קטנה של קונים, ורבים מעדיפים להוסיף עוד כ-25,000 שקל ולקבל את הגירסה החסונה ורבת המינוע. תוספת במחיר מאפשרת להגיע עם הטנדר גם למקומות שהם נחלתם הבלעדית של הג'יפים. בארץ הטנדר יזכה לכינוי  Hi-Rider, מסופק ברמת גימור אחת עם גיר רגיל, או שתי רמות גימור משופרות עם גיר אוטומטי, כ-160,000 שקל כולל מע"מ במחיר הבסיסי, לעומת ההאנטר  4x4במחיר התחלתי של 184,000 שקל. בתאילנד הרחוקה הבינו שהטנדר החדש הוא הצלחה. באירופה נמכרו בשנה החולפת 32,000 טנדרים, שברו את רף הצפיות של היצרן בתוספת מכירות של 6%. הביקוש הרב לפיק-אפ הביא את היצרן, מיצובישי, לפתוח קו ייצור נוסף, להגדיל את כמות הרכבים ב-10%, מספר שיעמוד לפי נתוני היצרן על 200,000 רכבים בשנה.    
           
פודל מסוגנן ומעוצב
 
העיצוב הפנימי דומה לעיצובו של ההאנטר 4x4, קבינה מפנקת בדגם היוקרתי ופחות בדגם הפשוט. בדגם החדש המקום ליושבים מאחור הוגדל, (בגירסת הקבינה הכפולה), היושבים מאחור היו מקופחים בגירסת המגנום השרירי. בהאנטר הספסל מעט הוגבה, הישיבה וקיפול הברכיים נוחים יותר, המושב קיבל התעגלות ורכות נעימה שהייתה חסרה בדגם הקודם. עיצוב לוח השעונים מזכיר במקצת מכונית ספורט. שלושת השעונים משולבים זה בזה, ריקעם כחול והמספרים בלבן, מה שמקל מאוד על הקריאה באור יום, ובלילה מצטרפת תאורה רכה המאפשרת קריאה נינוחה. הדש-בורד מעוצב נאה, מהנדסי מיצובישי התגברו על הרטט המעצבן של הדש-בורד שהיה קיים בדגמים הישנים. בעת נסיעה היה מתלווה רעש מעצבן בכביש משובש, הפעם הדש-בורד נראה כיחידה אחת המחוברת היטב לגוף הרכב. הישיבה גבוהה, מאפשרת להוסיף כיוון ידני של ההגה והמושב. נהגים גבוהים במיוחד שיגביהו את המושב ויורידו את ההגה - חיווי האיתות ייעלם מעיניהם, ההגה שותף למזימה להסתיר להם חלק עליון של השעונים. גלגל ההגה מעוצב יפה, סמל מיצובישי מככב במרכז, (לטעמי גדול מדי), הקונוסלות (המשקופים) בצדדים רחבים מדי, בצומת יכולת להפריע בראיה לצדדים. הארגז נועד לעבודה -  קווי העיצוב שלו התעגלו, מידות הארגז נשארו ללא שינוי 790 ליטר, אף שנראה שנגזלו ס"מ עמוקים מהארגז. מטנדר עם נחיר אוויר זועף ומראה מסוקסק ככלב בולדג חסון, הפך לטנדר, פודל מסוגנן ומעוצב ומיופייף שיצא ברגעים אלה ממכון יופי מקומי, גאה ומכיר ביופיו. "המגנום"? קיבל את הנוק אוט כפי שמקבלים קשישים שהצעירים מדיחים אותם ממקומם. הציבור מיד זועק לחיי המלך החדש, ושוכח את שנות מלכותו הארוכים של גירסת המגנום. בבת-אחת הפך המגנום לקשיש נרגן, נטלו ממנו את כל הסופרלטיבים שמילאו את הכתבות והמודעות. המגנום מסרב להכיר שמקומו במוזיאונים לתולדות מיצובישי. המחליפה, נסיכה מעוגלת איברים, זריזה צעירה ויפה. הסמלים הפאליים נשרו והוחלפו בירכיים מעוגלות וזורמות. אין ספק, ככול שהמגנום היה מוצלח בעיצובו - ההאנטר העלה את מיצובישי כיתה בעיצוב עדין.  
 
מי צריך טנדר 4x2?
 
גירסת הטנדר 4x2 - או מי צריך טנדר ללא הנעה כפולה? אחד השיקולים שעומדים בפני הרוכש האם כדאי להוסיף עוד כעשרים וחמש אלף שקל ולקבל גם את אפשרות לנוע גם בשטח. בדרך כלל אם הטנדר נרכש ככלי עבודה שמשרת עובדים בחברה, ואין צורך קבוע בכניסה לשטח, המעסיק מסתפק בטנדר עם הנעה אחורית בלבד. זה מספיק לעובד, פחות הוצאות ופחות סיכוי שהרכב יעבור חבלות קשות, בעיקר בעת השימוש בשעות הפנאי. בזמנו הוציאה טיוטה גירסה של טנדר אוטומטי, מוגבה וללא הנעה קדמית. למרות שהצפייה למכירות לא היה מזהיר, בכל אופן נרכשו כלים רבים בגלל הסיבה הפשוטה, נהגים אהבו את טיוטה, וגירסה זו איפשרה להם ליהנות מרכב אוטומטי, אמנם ללא יכולת שטח מרשימות, אבל רכב מוגבה שאפשר להיכנס איתו לשטח בינוני. קיבוצים רכשו את הרכב לאנשי הפלחה שלהם ומעטים הדיווחים על מקרים שבהם נתקעו הרכבים. הנהגים למדו את מגבלות הרכב, ולא הציבו בפני הרכב את הצורך להתגבר על שטח קשה. אני יכול להעיד בעניין זה כי בטיולים שערכתי עם חברים - הטנדר תיפקד מצוין. למעט פעם או פעמיים נאלצו כלי השטח לעזור לו. רק בארץ הפך הטנדר לתחליף ג'יפ, וזאת בגלל החזר המע"מ לטנדרים, שרווח כאן במשך שנים. למעשה זהו רכב עבודה שנועד לבעלי מקצוע שזקוקים גם להעביר ולסחוב ציוד, הארגז נוח, והיבואן מציע כמה אפשריות לסגירה. למי שאין לו צורך ברכב שטח, ורוצה לחסוך, חבל על הכסף, המחיר והאחזקה גבוהים.
 
נוחות בנסיעה
 
בנסיעה מעניק הטנדר 4x2 יותר נוחות בנסיעה על כביש, חסכון בדלק (כיום זה הפך לגורם חשוב), יותר זול באחזקה, פחות מערכות שיכולות להתקלקל, מערכת ההגה קלה וזריזה יותר, רדיוס סיבוב ותמרון יותר טוב. החיסרון: מוגבלות מסוימת בשטח. ואם כבר אנו נוגעים בשטח, הרכב מסתדר מצוין בשבילי קק"ל, שבדרך כלל מסודרים ועטופים בשכבת כורכר, ומאפשרים תנועה לגירסת ה- 4x2, אפילו אפשרות לרדת לשטחים חרושים בשדות. רבים משתמשים בו להעברת אופניים למטיילים, הסעת אופנועי שטח ועוד. הירידה לשטח מוגבלת, אבל אפשרית. פינוק שנעדר עד כה בשתי הגירסאות: מקבלים חלון אחורי שנפתח בעזרת מתג חשמלי, (חלקו המרכזי ניתן לפתיחה חשמלית) - יתרון גדול לעומת הגירסה של המגנום.
בסיס הגלגלים בטנדר החדש הוא שלושה מטרים, גידול של 4 ס"מ, החשובים מאוד מול המגנום שחלף זמנו. לאורך הכללי נוספו 7 -18 ס"מ (תלוי לפי הדגם) ולרוחב נוספו 5 ס"מ, מ-1.70 מ' לרוחב של 1.75 מ'. מנוע הדיזל, חייתי לעומת הדגם הקודם, הדגם הפשוט מייצר "רק" 137 כ"ס והמנוע הזה משודך לגירסת ה-4x2 . מנוע חזק יותר משודך לדגם כפול ההנעה, וזה לוקח אתכם בקלילות עם 167 כ"ס. מנוע חייתי ובועט. המתחרה המתמודד בשוק על הבכורה בכוחות סוס הוא ה"ניסאן נאווארה". ניסאן הכניסה שחקן חיזוק רציני, עם יכולת מנוע מפלצתי של 175 כ"ס. הפעם ניסאן מביאה את שחקן חיזוק מצוייד בגיר אוטומטי. ניסאן נכנסה קצת מאוחר למשחק עם הדגם האוטומטי החדש, אבל הדגם שלהם החזק, יגרום למיצובישי, מן-הסתם, כאב ראש. בינתיים הסתבר שחמוקי הברזל המעוגלים אינם נחלת ה"אנטר" בלבד. ה-די מקס עשה את המהפך ראשון - עיגל את צורתו והפך מטנדר גס צורה בדגם ה'איפון' לטנדרית חמודה ומעוגלת גוף. טיוטה לא פיגרה הרבה. את הייצור הגברי, היילקס, הפכה ל'בובולינה' מעוגלת, שלא ברור לאיזה מין היא/ הוא שייך. גם ניסאן ריכך את המראה והפך למעוגל יותר, פחות בריוני, שמתחת לחזות הנעימה מסתתר הרבה כוח.  
 
תעודת זהות
 
מנוע: טורבו דיזל אינטקולור, מסילה משותפת, 2.5 ליטר.
הספק: 136 כ"ס ב-4000 סל"ד.
תיבת הילוכים: ידנית 5 הילוכים, אוטומטית 4 הילוכים
הנעה: 2x4.
רמות גימור: פשוטה עם הילוכים ידניים GL אוטומטי שתי רמות מפוארות GLX .
אורך, רוחב, גובה: 5,000 מ', 1,750 מ', 1,775 מ'.
מרווח גחון: 20 ס"מ.
משקל עצמי: 1,760 ק"ג.
משקל כולל מורשה: 2,800 ק"ג.
מהירות מירבית (יצרן): 167 קמ"ש.
רדיוס סיבוב: 5.9 מ'
צריכת דלק (משולב עירוני ומחוץ לעיר): 11.5 ק"מ לליטר (דגם ידני).
מחיר: 160,000 שקל.  
פינוק: הגה כוח מתכוונן בעל 4 צלעות/ בציפור עור; תיבת הילוכים ובלם יד בציפוי עור.
בטיחות: מערכת מניע החלקה לארבעת הגלגלים. דיפרנציאל אחורי בעל החלקה מוגבלת בדגם המפואר בלבד. אפשרות ניתוק כריות אוויר לנוסע (כולל חיווי). 


 
 

 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים