QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
הנהגים "מנקרים" על ההגה
 

סקר אור ירוק מגלה שכמעט אחד מכל שלושה  נהגים מודה: "ניקרתי" לפחות פעם אחת במהלך נהיגה בשנה האחרונה."לי זה לא יקרה", חושבים רבים, אבל מסקר חדש של עמותת אור ירוק עולה כי 29% מהנשאלים, כמעט אחד מכל שלושה נהגים, הודו שניקרו במהלך נהיגה לפחות פעם אחת בשנה האחרונה. מדובר במגמת עליה ביחס לנתוני סקר דומה שנערך בשנת 2016 שמהלכו 25% הודו שניקרו במהלך נהיגה ולעומת 15% שהודו כי ניקרו במהלך נהיגה בסקר שומה שנערך בשנת 2015.
הסקר נועד לבחון את שיעור הנהגים אשר נהגו כשהם עייפים במהלך השנה האחרונה ולמעשה נרדמו על ההגה, ואת שיעור האנשים אשר נסעו ברכב עם נהג והבחינו כי הוא נרדם על ההגה.
מהסקר עולה כי בשנת 2017 חלה עליה במספר הנהגים שדיווחו כי "ניקרו" בזמן נהיגה, גם ביחס לשש השנים האחרונות שבהן לא חל שינוי במספר הנהגים שהודו כי "ניקרו" במהלך נהיגה.
37% מהנשאלים טענו בסקר כי נסעו עם נהג שניקר במהלך הנהיגה נתון דומה לסקר שנערך בשנה שעברה. עוד עולה מהסקר כי גברים "מנקרים" יותר מנשים – 35% מהגברים הודו שניקרו במהלך נהיגה לעומת 24% מהנשים וקבוצת הגיל 34-55 היא הקבוצה בה שיעור הדיווח על "ניקור" במהלך נהיגה הוא הגבוה ביותר (34%).
ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "החום הכבד, הנסיעות הארוכות והעייפות עלולות לגרום לתאונות קטלניות. העייפות הוא הרוצח השקט של תאונות הדרכים כאשר אדם עוצם את עיניו מבלי להרגיש רק לרגע אחד ואז הרכב נוסע למעשה ללא נהג. משרד התחבורה חייב להגביר את המודעות לסכנות שבנהיגה בעייפות במיוחד בתקופה הזו של השנה, תקופה של חופש וטיולים. ישראלים רבים יוצאים לחופשות בארץ ובעולם, שמצריכות נהיגה מרובה במרחקים גדולים ולכן חשוב למקד תשומת גם בקרב אוכלוסייה זו. במקביל, חייבים במשרד לבטיחות בדרכים להכניס לשימוש את הטכוגרף הדיגיטאלי בכלי רכב הכבדים כדי למנוע מנהגים מקצועיים לעבוד שעות רבות מעל המותר בחוק ובעייפות גדולה".

באזור השרון הנהגים הכי עייפים
32% מתושבי השרון הודו כי "ניקרו" על ההגה בשנה האחרונה
29% מתושבי הדרום הודו כי "ניקרו" על ההגה בשנה האחרונה
29% מתושבי הצפון הודו כי "ניקרו" על ההגה בשנה האחרונה
29% מתושבי תל אביב והמרכז הודו כי "ניקרו" על ההגה בשנה האחרונה
27% מתושבי ירושלים הודו כי "ניקרו" על ההגה בשנה האחרונה

מחקרים בעולם גורסים כי גורם העייפות מעורב בכ-20% מהתאונות הקטלניות. ההבנה כי עייפות מהווה סיכון משמעותי בנהיגה ברורה גם לציבור. מעל 80% מכלל הציבור, ושיעור דומה מציבור נהגים, מסכימים עם הקביעה לפיה נהיגה במצב של עייפות הינה אחד מהגורמים העיקריים לתאונות הדרכים.

עייפות גורמת לירידה בערנות, להארכת זמני התגובה, לבעיות זיכרון, לירידה בקואורדינציה ולתהליך פחות יעיל של עיבוד מידע. לעייפות יש גם השפעות על צורת החשיבה. המוטיבציה להמשיך במשימה יורדת; התקשורת והאינטראקציה עם הסביבה נפגעת, האדם מתרגז מהר יותר ומגיב בצורה אגרסיבית יותר כלפי אנשים ודברים. במילים אחרות, עייפות גורמת ליכולת פעולה מופחתת ולירידה במוכנות לפעולה.

כל התפקודים הללו חשובים לביצוע משימת הנהיגה בצורה מדויקת ובטוחה. לכן, ניתן לצפות שעייפות תגרום גם לירידה בביצוע בנהיגה. ואכן, מחקרים שונים מאשרים זאת.
מחקרים כאלה בדרך כלל מתבצעים בסימולאטור שבו הנבדקים נוסעים למשך זמן ומרחק גדולים או שאסור להם לישון למשך זמן ארוך. על פי התוצאות, נמצא שאנשים עייפים מתקשים יותר בשמירה על המיקום בנתיב, הם חוצים את הסימונים לעתים קרובות יותר ומבצעים יותר תיקוני היגוי ובצורה פתאומית יותר. הנהגים גם מגיבים באופן פחות מדויק להאטה של נהג מלפנים.

רוב תאונות העייפות מתרחשות בכבישים ראשיים ובכבישים מהירים, בשעות הערב המאוחרות או בשעות הבוקר המוקדמות לאחר נסיעה ארוכה. בדרך כלל מדובר על סטייה מהכביש או על התנגשות חזיתית עם רכב מכיוון נגדי. האוכלוסיות הנמצאות בסיכון גבוה: צעירים עד גיל 25, אנשים בעלי הפרעות שינה, נהגים מקצועיים או כאלה הנוהגים למרחקים ארוכים ועובדי משמרות.
 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים