QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד

   תקועים על השאלה – איך פקקים עובדים?

תחשבו מה הייתם יכולים לעשות אם היו ניתנים לכם עוד שבועיים פנויים מדי שנה – נתונים כלליים מעידים כי הישראלי הממוצע מעביר למעלה מ-14 יום בשנה בהמתנה בפקקי תנועה. יצאנו לבדוק למה בכלל יש עומסי תנועה.


זאב נחמנזוןאם גם אתם מגיעים לעבודה שלכם וממנה ברכב פרטי – סביר להניח שיש לכם הכרות יום יומית מעמיקה עם פקקי התנועה, לפחות פעמיים ביום. הדחף הראשוני הוא להאשים את הגורמים הסביבתיים בפקקים –8 במיוחד כשאנחנו עמוק בתוכם, מאחרים לעבודה או מנסים להכיל את הצעקות של הילדים במושב האחורי. תשתיות ישנות, העדר רגולציות, חוסר פיתוח במשרד התחבורה, העלאה של כמות הרכבים על הכביש ועוד סיבות רבות אחרות הן אלו העולות בדעתנו במהלך ההמתנה הארוכה, אך הרבה לפני שאנחנו מפנים את האצבע לכל אלו – כדאי שנעצור רגע (גם ככה אנחנו בפקק) ונביט על עצמנו – הגורם האנושי.

לא רק בתאונות יש אשמים
מדי כמה ימים, במיוחד בחורף, לאחר המתנה ממושכת בפקק, תוכלו לראות בצד הדרך נהגים עומדים ומחליפים פרטי ביטוח ליד רכביהם שניזוקו בהתנגשות ביניהם. לפני שנתחיל נ2ציין כי כדי להגן על עצמנו מעצמנו או מנהגים אחרים, יש להקפיד על חגורת בטיחות, חוודא כי תשומת ליבנו המוחלטת מוקדשת לכביש וכי מסמכי הביטוח המקיף שלנו מעודכנים ונגישים לנו.
מעבר לסקרנות הקיימת בכל אחד מאיתנו כנראה שיתעורר בכם גם כעס מסויים על העיכוב בתנועה שנוצר בעקבות התאונה. אבל למעט המעורבים בתאונה לכל אחד מאיתנו יש גם חלק ביצירת הפקק. ההאטה בכדי לבחון את התאונה, הנסיונות להשתלב בתנועה כדי להיחלץ מהפקק גורמים להאטה משמעותית בתנועה, מעכבת את הטיפול בתאונה בחלק ניכר מהמקרים.
התגובות האנושיות שלנו היו ויישארו כאן לנצח. כדי להאט או להחליף נתיב בלי סיבה, כדי לגנוב רמזור או לבלום מהר מדי אנחנו לא צריכים להתאמץ. אז נכון שיש יותר מדי רכבים על הכבישים ופחות מדי רכבים, אבל די והותר מחקרים ארוכים הוכיחו שאם ננהג בדיוק על פי כללי התעבורה – נחסוך הרבה מאד זמן ונמנע חלק ניכר מפקקי התנועה.

איך נוצרים פקקים?
בואו ניקח מצב בו בכביש עם הרבה תנועה נהג אחד בולם בפתאומיות, סיטואציה שכיחה מאד בשגרת היום יום שלנו. מהרגע בו הוא האט – גם הנהג שאחריו מאט וגם זה שאחריו וכך זה שאחריו עד שעשרות, לעתים רבות, של נהגים, מאטים ולפעמים אף מגיעים לכדי עצירה מלאה. לנהג הממוצע לוקח כשלושת רבעי השנייה ללחוץ על דוושת הבלם. הצטברות ההאטות והבלימות האלו גורמות לאי יציבות ופוגעות בזרימה השוטפת של התנועה, ובלי ששמנו לב – נוצר פקק. ככל שיש יותר תנועה בכביש אשר זרימתה נפגעת – הפקק יגדל ויתארך. באופן אישי כנהגים השאיפה שלנו היא להיחלץ מהפקק, אך כמקבץ רכבים תקועים – הרעיון הוא לסיים אותו.
בהנחה ויש יותר מנתיב אחד – תמיד יהיו אלו שינסו לקצר את דרכם, לעקוף ולה2דחף בהמשך הדרך. בפועל הם יוצרים צוואר בקבוק שגם במידה והוא נותן להם פיתרון לכאורה – הוא תוקע ומעכב את שאר הנהגים הממתינים על פי חוק בפקק, ולמעשה מוסיף להם זמן המתנה. ככל שנהגים יצטרפו לנסיון להדחף – צוואר הבקבוק יגדל אף הוא והפקק יגדל משמעותית. ככל שהפקק גדל כך יותר קשה לסיים אותו.
מדענים החוקרים את עולם הפקקים משווים אותם לא פעם למים הקופאים והופכים לקרח. אם המים זורמים אך נתקלים בקור המקפיא אותם – הם קופאים מנקודה מסוימת, כאשר הקפאון שלהם הולך ומתפשט וגוש הקרח הולך וגדל. ככל שגוש הקרח גדול יותר – נדרש יותר זמן על מנת להפשיר אותו.

עד שהעתיד יגיע
אחד הדברים החשובים העומד לנגד עיני המהנדסים המפתחים רכבים אוטונומיים הוא צמצום הגורם האנושי. כצרכנים אנחנו מסתכלים בעיקר על הנוחות שתהיה בכך שרכב ינהג את עצמו ויקל לנו על החיים, בעוד שלמפתחים חשוב גם לשמור עליהם יותר. הרכבים האוטונומיים אמורים ללמוד את התנועה ואת חוקיה, לבלום בצורה נכונה יותר ובזמן תגובה נמוך בהרבה מה2זמן האנושי. ברכבים מתקדמים הקיימים בשוק כיום יש מערכת בקרת שיוט המאפשרת אף היא תגובה טובה יותר בנהיגה, אך מספר הרכבים האלו על הכביש עדיין נמוך, וידם של רבים מהנהגים אינה משגת. בינתיים, על מנת לצמצם שעות של המתנה, בזבוז אדיר של זמן ודלק – הדבר הטוב ביותר שאנו יכולים לעשות הוא פשוט ומתבקש – לנהוג על פי החוק:
·        שמרו מרחק מספיק מהמכונית שלפניכם – מעבר למרחק בלימה המגן מפני תאונה – ככל שיהיה לכם יותר זמן להגיב ולשלוט – תוכלו לצמצם את התגובות ברכבים שאחריכם – ולהקטין את הסיכוי להווצרות פקק.
·        אל תגנבו נתיבים – מעבר לסכנה ולמעבר על החוק, הגישה האגואיסטית המוכרת בישראל גורמת להאטה של רכבים אחרים ולצוואר בקבוק שמהר מאד יכול להפוך לפקק.
·        תנו זכות קדימה, גם כשלא מגיע – בנוסף להמלצה שלנו לא להידחף, במידה ומישהו נדחף לפניכם – אנחנו ממליצים לכם לתת לו. אם הדבר אינו כרוך בבלימה או האטה משמעותית – תחסכו לעצמכם משחק אגו וסיכוי לתאונה, ולנוהגים אחריכם תחסכו פקק תנועה.
לסיכום, במדינה בה הומצא הביטוי "תרבות נהיגה" אכן ניתן וכדאי לשמור על תרבות. עם כל הגורמים והמשתנים שאינם תלויים בנו, אנחנו עדיין יכולים לעזור לעצמנו בצמצום פקקים ועומסי תנועה, ובסופו של דבר זה ישתלם לכולנו.


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים